Najnowsze

Najnowsze

Były ambasador RP w Izraelu: Zatrzymać się. Dać sobie czas na refleksję

To, co się stało w ciągu ostatnich kilku dni, jest rzeczą, którą będzie naprawdę bardzo trudno naprawić - tak Jan Wojciech Piekarski, były ambasador RP w Izraelu, komentował spór o nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Gość programu "Tak jest" w TVN24 podkreślił, że strony polska i izraelska powinny dać sobie czas na znalezienie kompromisowego rozwiązania.

Obraz Polaków w Izraelu

Mimo wizyty w parlamencie ambasador Izraela i jej rozmów z marszałkiem Senatu, PiS nie zwalnia tempa i planuje przyjąć nowelizację ustawy o IPN bez poprawek. To budzi sprzeciw strony izraelskiej, która domaga się zmian w przepisach, które uważa za "negowanie holokaustu". Strona rządowa przekonuje, że nowelizacja ma na celu jedynie obronę dobrego imienia Polski. W tle są relacje ocalałych i ich historie, które nie zawsze są czarne lub białe. O tym, jak postrzegani są Polacy w Izraelu ponad 20 lat po wznowieniu stosunków dyplomatycznych, mówił w programie Tak jest były ambasador RP w Izraelu Jan Wojciech Piekarski.

Rośnie liczba legalnych aborcji w Polsce. Zespół Downa jedną z wielu przyczyn

Liczba legalnych aborcji w Polsce od 2002 roku niemal stale rośnie. Stwierdzenie zespołu Downa u płodu jest jedną z głównych przyczyn, ale nie - jak twierdzą niektórzy politycy - większości przypadków aborcji. Takie wnioski płyną ze sprawozdania rządu z wykonywania ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

"Ten projekt jest bardzo dyskusyjny". Jan Olszewski o ustawie o IPN

W tym konflikcie wszyscy tracą - podkreślał były premier Jan Olszewski, komentując spór między władzami Polski i Izraelem w sprawie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Jego zdaniem projekt ustawy uchwalonej przez Sejm jest zbyt ogólny i powinno się go ograniczyć tylko do karania za używanie stwierdzenia "polskie obozy zagłady".

Ustawą o IPN jeszcze dziś zajmie się Senat

Senat zajmie się w środę nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która między innymi wprowadza kary za przypisywanie Polsce i narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę. Tak zdecydowali w głosowaniu senatorowie. Nowelizację bez poprawek poparły wcześniej senackie komisje. Przed południem marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się w tej sprawie z ambasador Izraela Anną Azari.

Szef MON: amerykańskie rakiety dostaniemy taniej i szybciej

Producent rakiet Patriot, koncern Raytheon, oferował je Polsce za około 37 miliardów złotych. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił w środę, że udało się obniżyć ich cenę. Polska armia, jak dodał, ma również otrzymać amerykański system przeciwrakietowy wcześniej, niż zakładano.

Diane Keaton broni Woody'ego Allena: wierzę mu i będę wierzyć

Diane Keaton, odtwórczyni postaci Annie Hall z filmu Woody'ego Allena o tym samym tytule, zabrała głos w sprawie oskarżeń o molestowanie kierowanych pod adresem reżysera przez jego córkę. "Woody Allen jest moim przyjacielem i mam zamiar nadal mu wierzyć" - napisała na Twitterze laureatka Oscara.

Wszędzie kamery, więc kradną inaczej

W tramwaju może jechać nawet kilku kieszonkowców, portfele i telefony wrzucone do kieszeni czy torebki to wciąż łatwy dla nich łup. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie przestrzega i wyświetla filmy, jak oni to robią.

Próbował wyrwać Okruszkowi genitalia, stanie przed sądem

Prokuratura oskarżyła 57-latka o znęcanie się nad kotem ze szczególnym okrucieństwem. Mężczyzna miał znęcać się nad zwierzęciem już od grudnia. Kiedy jego żona zauważyła, że dzieje się coś złego, wezwała pomoc. Mężczyźnie grozi teraz do 3 lat więzienia.

Współczesna Rosja bez miłości. Fragment nominowanego do Oscara filmu

- Myślisz, że martwi się o syna? Akurat! Nabrał kredytów. Teraz boi się, że go wywalą – tak w rozmowie z kosmetyczką mówi o swoim mężu Żenia, bohaterka "Niemiłości" Andrieja Zwiagincewa, nominowanej do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. To historia pary, która po rozwodzie chce rozpocząć nowe życie. Przeszkodą wydaje się być opieka nad 12-letnim synem. Nowe dzieło twórcy, także nominowanego do Oscara, "Lewiatana" zachwyciło publiczność i krytyków MFF w Cannes w zeszłym roku. Film w kinach od 2 lutego.

Swojej partnerce groził, jej matkę zabił. Bo nie chciała pożyczyć mu auta

Nie chciała pożyczyć mu auta, więc zaczął ją szarpać, dusić, a w końcu ugodził nożem w brzuch - ustalili śledczy. Remigiusz L. został w środę uznany winnym zabójstwa 71-letniej kobiety, matki swojej byłej partnerki. - Mamy nadzieję, że mama nie cierpiała długo - mówiła w sądzie córka zamordowanej. Dodaje, że cała rodzina już dziś obawia się o swoje bezpieczeństwo, bo za 25 lat L. wyjdzie na wolność.

Są małe, ale mogą być groźne dla polskiej floty. Rosjanie chwalą się korwetami

Tak małe okręty zazwyczaj nie wypuszczają się na oceany. Rosjanie wysłali jednak swoje dwie nowe korwety z Bałtyjska w obwodzie kaliningradzkim na wielomiesięczny rejs, który zaprowadził je aż na Ocean Indyjski i za równik. Opublikowano nagranie z niecodziennej misji, dobrze pokazujące, jak wyglądają te niepozorne, ale potencjalnie groźne okręty.

Uwagi Biura Legislacyjnego do ustawy o IPN

Biuro Legislacyjne Senatu przedstawiło uwagi do nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Przedstawiciel biura Szymon Giderewicz mówił, że projekt powinien być dookreślony i bardziej precyzyjny. Dotyczy to - jak precyzował - zapisów dotyczących na przykład zbrodni ukraińskich nacjonalistów.