Najnowsze

Najnowsze

Prezydent Kosowa: mój kraj jest dyskryminowany

Prezydent Hashim Thaci wezwał misje międzynarodowe stacjonujące w kraju, aby opuściły Kosowo. Oskarżył społeczność międzynarodową o dyskryminację Kosowa w śledztwie dotyczącym zbrodni wojennych oraz w procesie akcesji do Unii Europejskiej.

Brzemienna w skutki decyzja Trumpa w sprawie Jerozolimy. "Przekroczenie czerwonych linii"

Prezydent Donald Trump wygłosi w środę przemówienie w sprawie swojej decyzji o przeniesieniu ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders. Jak dodała, jego stanowisko w tej sprawie jest "dość stałe". Trump ogłosi także decyzję o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. Zapowiedzi te już budzą sprzeciw części przywódców arabskich.

Kaczyński: ja i mój brat uważaliśmy się za kontynuatorów myśli Piłsudskiego

"Mój świętej pamięci brat, pytany o to, jak by się zachował w maju 1926 roku, gdyby żył w tamtej epoce, zwykł odpowiadać, że opowiedziałby się po stronie Piłsudskiego ze względu na skalę zagrożeń i ówczesne tendencje w polityce europejskiej" - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników koncertu w 150. rocznicę urodzin Piłsudskiego.

Petru: nie chcę, by Nowoczesna była partią socjalistyczną

Chciałem wygrać, ale uważam, że najważniejsze są wartości - powiedział były przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru, komentując we wtorek w "Kropce na i" swoją porażkę w wyborach na szefa partii. Dodał, że wygrana Katarzyny Lubnauer sprawiła, iż "zostało nadwyrężone zaufanie" między nimi, ale "współpraca dla dobra Polski jest możliwa".

Argument siły

Resort Zbigniewa Ziobry zapowiada kadrowe przyspieszenie. Coraz więcej zwolnień, coraz większy jest jednak też sprzeciw zwalnianych prezesów, którzy chcą wiedzieć, za co dostają dymisję, bo - bez tego jak tłumaczą - czują się napiętnowani. Szczególnie, gdy ich zwolnienie zbiega się z aresztowaniem innych osób - jak na przykład w Krakowie. Była już szefowa tamtejszego Sądu Okręgowego chce teraz pozwać ministra za naruszenie jej dobrego imienia. Każdy przypadek może być inny, ale nawet nie o same dymisje chodzi, a o ich sposób i rzeczywiste powody.

Plan Ziobry

Jest pospieszna wymiana sądowych kadr zamiast przyspieszenia pracy sądów, czyli tego na co tak zwani zwykli obywatele najbardziej czekają i co w dużej mierze wpływa na postrzeganie sądów jako nieprzyjaznych ludziom. Ale o rozwiązaniach tych problemów w ustawach prezydenta i PiS nie ma mowy. Te pomysły pojawiły się ostatnio w ministerialnym projekcie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Zasadniczo trudno się z nimi nie zgodzić, pytanie jednak o to, jak teoria przełoży się na praktykę, bo raczej żadne przepisy nie pomogą, jeśli będą instrumentalnie traktowane, czego sam minister Ziobro dał już nie raz dowiódł.

Nocna zmiana

Pokażemy, co już dzieje się w sądach po tym, jak większą władzę nad nimi przejął minister Zbigniew Ziobro, czyli sprawdzamy, jaki jest efekt jedynej z trzech sądowych ustaw PiS, której prezydent Andrzej Duda w lipcu nie zawetował. Przyspieszenia spraw, co jest jedną z największych bolączek sądownictwa, na razie nie ma, jest za to pospieszna wymiana szefów sądów - faksem, w weekend, bez podania przyczyn. Tak minister jednego dnia wymienił 11 prezesów na Śląsku, w tym też tego, który w Żorach kierował drugim najbardziej sprawnym sądem w Polsce. Po tej błyskawicznej czystce równie ciekawe jest to, kogo na miejsce zwolnionych Zbigniew Ziobro powołuje.

"Współpraca między UE i NATO wchodzi na nowy poziom"

Przedstawiciele Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej uzgodnili we wtorek, że będą pogłębiać współpracę w dziedzinie wojskowej - poinformował na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Pozostało mniej niż 3 tysiące" dżihadystów

Na terenie Syrii oraz Iraku przebywa mniej niż trzy tysiące dżihadystów - poinformował rzecznik dowodzonej przez Stany Zjednoczone międzynarodowej koalicji krajów walczących z tak zwanym Państwem Islamskim (IS).

Ćwiąkalski: nie wydaje się, żeby wszyscy byli równi wobec prawa

Obywatele RP, którzy stanęli we wtorek przed sądem za blokowanie miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie, powinni zostać uniewinnieni - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Jego zdaniem, nie wszyscy są równi wobec prawa w Polsce. Gośćmi drugiej części "Faktów po Faktach" byli Michał Kamiński (Unia Europejskich Demokratów) i Ryszard Kalisz, adwokat, były szef MSWiA.

Zderzenie dwóch pociągów w Niemczech. Są ranni

Pociąg pasażerski zderzył się ze składem towarowym w Meerbusch koło Duesseldorfu - poinformował rzecznik niemieckiej straży pożarnej. Według lokalnych służb co najmniej pięć osób zostało rannych. Nikt nie zginął, nikt nie doznał też ciężkich obrażeń.

Petru: nie chcę, by Nowoczesna była partią socjalistyczną

Chciałem wygrać, ale uważam, że najważniejsze są wartości - powiedział były przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru, komentując we wtorek w "Kropce na i" swoją porażkę w wyborach na szefa partii. Dodał, że wygrana Katarzyny Lubnauer sprawiła, iż "zostało nadwyrężone zaufanie" między nimi, ale "współpraca dla dobra Polski jest możliwa".

Abbas "ostrzegł" Trumpa w sprawie Jerozolimy

Prezydent USA Donald Trump poinformował we wtorek telefonicznie prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa o zamiarze przeniesienia ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy - przekazał w oświadczeniu rzecznik Abbasa Nabil Abu Rudeina.

"Zniszczenie major Magdaleny E.". Skrzypczak: sprawa dla sejmowej komisji

Sejmowa komisja do spraw służb specjalnych powinna zbadać dlaczego zniszczono major Magdalenę E. - uważa generał Waldemar Skrzypczak. To reakcja na sobotni "Superwizjer" TVN. Dziennikarze ujawnili, że oficer Służby Kontrwywiadu Wojskowego pracowała w specjalnym zespole, który sprawdzał, czy tłumaczka z otoczenia Antoniego Macierewicza współpracowała z rosyjskim wywiadem. Ponowna emisja reportażu we wtorek o godz. 23.55 w TVN.

Orędzie prezydenta "bardzo dobre", "smutne"

Jeżeli prezydent zawetuje ustawy o sądownictwie i powie, że się na nie nie zgadza, to rzeczy, o których mówił przed Zgromadzeniem Narodowym okażą się "prawdziwe" - ocenił w "Tak jest" Grzegorz Napieralski, były przewodniczący SLD. Zdaniem Elżbiety Jakubiak, byłej szefowej gabinetu politycznego Lecha Kaczyńskiego, wystąpienie Andrzeja Dudy "było bardzo dobre".

Wysłannik ONZ w Korei Północnej. Pierwsza taka wizyta od sześciu lat

Zastępca sekretarza generalnego ONZ do spraw politycznych Amerykanin Jeffrey Feltman rozpoczął we wtorek wizytę w Korei Północnej - podaje agencja Kyodo. Feltman podejmie w Pjongjangu rozmowy w sprawie kryzysu wywołanego kolejną próbą rakiety międzykontynentalnej przeprowadzoną przez Koreę Północną.

Superniszczyciel wypłynął w morze

Na próby wypłynął drugi amerykański futurystyczny niszczyciel typu Zumwalt. To pierwszy krok do przekazania okrętu US Navy i wdrożenia go do służby. Podobnych miało być jeszcze 30, ale ostatecznie budowany jest już tylko jeden. Nowoczesne niszczyciele okazały się zdecydowanie zbyt drogie nawet dla Amerykanów.

Orędzie i apel prezydenta

Prezydent Andrzej Duda przed Zgromadzeniem Narodowym w 150 rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego i w przeddzień rozpoczynających się obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent mówił o historii, ale także współczesności skłóconych dwóch polskich plemion i przyszłości z nową konstytucją. O wadze słów prezydenta i jego obecnej roli w krajowej polityce dyskutowali goście Andrzej Morozowskiego: Elżbieta Jakubiak i Grzegorz Napieralski.

Saakaszwili przed parlamentem w Kijowie: odejdę wyłącznie jako zwycięzca

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili zapowiedział we wtorek, że pozostanie ze swoimi zwolennikami przed Radą Najwyższą Ukrainy w Kijowie do czasu zwycięstwa nad "złodziejami i bandytami", którzy zasiadają w tym budynku. Wcześniej zapowiedział rozpoczęcie procesu wyzwolenia Ukrainy spod władzy prezydenta Petra Poroszenki.

Generał Kraszewski znów w siedzibie kontrwywiadu. To jeszcze nie koniec

Generał Jarosław Kraszewski ma stawić się w środę po raz kolejny w centrali Służby Kontrwywiadu Wojskowego - wynika z informacji tvn24.pl. To już czwarta wizyta w związku z "certyfikatami bezpieczeństwa" generała, bez którego nie może on w praktyce pełnić funkcji szefa Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego.