Najnowsze

Najnowsze

Mieli przygotowywać zamachy. Aresztowania w Londynie i Paryżu

Francuski minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb poinformował w piątek o udaremnieniu próby zamachu z wykorzystaniem rycyny lub ładunków wybuchowych. Zatrzymano dwóch młodych mężczyzn, braci egipskiego pochodzenia. Brytyjska policja podała, że w jej rękach znalazł się 18-latek, który też miał przygotowywać zamach.

"Niebywały wstyd. To będzie się ciągnęło za marszałkiem"

Upokarzające i obłudne, co się dzieje w trakcie tego protestu - oceniła w TVN24 we "Wstajesz i wiesz" posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Tak komentowała ograniczenia w Sejmie wprowadzane przez marszałka wobec protestujących opiekunów niepełnosprawnych i ich podopiecznych. - Niebywały wstyd, co robi marszałek Sejmu Marek Kuchciński. To będzie się za nim ciągnęło do końca życia - dodała Agnieszka Pomaska z PO.

Szara eminencja Teheranu. Generał ma być w Bagdadzie, as-Sadr traci pewność

Do Bagdadu rzekomo przybył irański generał Kasem Sulejmani, uznawany za szarą eminencję zarządzającą rozszerzaniem wpływów Iranu w regionie. Jego domniemana obecność wywołała napięcie. Muktada as-Sadr, lider ugrupowania, które wygrało niedawne wybory, oznajmił, iż "odrzuca wszelką zagraniczną ingerencję w proces formowania się nowego rządu".

"To jest próba złamania nas psychicznie. Nie uda się"

- Byliśmy miesiącami w szpitalach, bez powietrza, bez możliwości w ogóle na przykład momentami otwarcia okna - mówił reporterowi TVN24 Adrian Glinka, jeden z niepełnosprawnym protestujących w Sejmie. - Takie osoby, jak my mogą naprawdę dużo znieść - dodał. - To jest taka próba złamania psychicznie nas - komentował z kolei Jakub Hartwich. Obaj odnieśli się w ten sposób do zakazu opuszczania budynku Sejmu, jaki nałożył na nich marszałek Sejmu.

Prezydent Gdańska: skończył się awaryjny zrzut ścieków do Motławy

W piątek rano prezydent Gdańska powiadomił, że po awarii w przepompowni spółka świadcząca usługi wodociągowo-kanalizacyjne zakończyła awaryjny zrzut ścieków do Motławy. Zrobiła to po to, żeby zapobiec cofaniu się ścieków i podtopieniom w dzielnicach Gdańska. Wciąż obowiązuje prewencyjny zakaz kąpieli w Zatoce Gdańskiej. Sprawę bada prokuratura.

"Przepraszamy". Sejm Dzieci i Młodzieży przeniesiony, jest nowy termin

Kwestiami organizacyjnymi oraz "bezpieczeństwem wszystkich osób przebywających w budynkach" uzasadniła Kancelaria Sejmu odwołanie posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży planowanego na 1 czerwca. Jak dodała w komunikacie w czwartek wieczorem, zostało ono przeniesione na wrzesień. "Za zaistniałą sytuację bardzo przepraszamy" - podkreślono.

Scheuring-Wielgus: Jeśli Nowoczesna w ogóle będzie istnieć... Smutne to, prawda?

Odejście z Nowoczesnej założyciela Ryszarda Petru z dwoma znanymi posłankami to według niektórych początek szybkiego już końca tego młodego ugrupowania. Wiele o tym, co dzieje się w Nowoczesnej, mówią bardzo mocne słowa, jakie w rozmowie z Piotrem Świerczkiem wypowiadają Joanna Scheuring-Wielgus i Kamila Gasiuk-Pihowicz - do niedawna jeszcze partyjne koleżanki. Materiał magazynu "Czarno na białym".

"Wolność". Oto najlepsze polskie zdjęcie roku

Główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2018 za zdjęcie roku otrzymał Adam Lach. Nagrodzona fotografia przedstawia uczestników protestów przeciwko reformom polskiego sądownictwa. Zdjęcie powstało w lipcu 2017 roku przed Pałacem Prezydenckim.

Satyrykowi grozi więzienie za "znieważenie Narodu Polskiego". "Felieton jest o władzy"

Satyryk i felietonista Antoni Szpak usłyszał zarzut publicznego znieważenia narodu polskiego. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności. Szpak tłumaczy się ze swoich słów i przekonuje, że nie pisał o narodzie, a o władzy. Felietonista boi się, że wyrok ma być groźbą dla wszystkich tych, którzy będą chcieli krytycznie odnosić się do działań PiS. Materiał "Polska i Świat".

Pierwsza kobieta na czele CIA

Amerykański Senat stosunkiem głosów 54 "za" do 45 "przeciw" zatwierdził w czwartek Ginę Haspel na stanowisku dyrektora CIA. 61-letnia Haspel jest siódmym szefem i pierwszą kobietą w 70-letniej historii agencji.

25 milionów dla CBA. Dzięki zmianom wprowadzonym przez PiS

Centralne Biuro Antykorupcyjne dostało aż 25 milionów ze specjalnego funduszu, który powstał, by wspomagać ofiary przestępstw. Nie wiadomo, jak służba wykorzystuje te dodatkowe środki, które mogły trafić do niej dzięki zmianie prawa wprowadzonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

"Judzić będą biednych przeciwko bogatym, bogatych przeciwko biednym"

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński nie po raz pierwszy kompromituje się. Widać, że ten człowiek w ogóle nie pasuje do stanowiska, które zajmuje - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego, komentując wprowadzony wobec dwóch niepełnosprawnych zakaz wychodzenia na spacery przed budynek Sejmu. Jak dodał, PiS - wprowadzając daninę solidarnościową - "liczy na konflikty społeczne".

Tomasz Komenda uniewinniony

Tomasz Komenda wraca do życia, po 18 latach niesłusznej odsiadki w więzieniu chce zacząć nowy rozdział z marzeniami, które chętnie wymienia. To rodzina, wakacje i normalna praca. Przy okazji dziękuje, że w Polsce nie ma kary śmierci, bo mógłby ich nie spełnić. Kara, która została zniesiona, choć w publicznej dyskusji była wielokrotnie przywracana.

Jak rozpoznać czerniaka?

Tydzień świadomości czerniaka. W specjalnie przygotowanej kampanii wystąpił sam prezydent. Kampania ma uświadomić nas jak rozpoznać nowotwór, bo szybkie rozpoznanie daje nam większe szanse na wygranie z nim, a rozpoznanie czerniaka wcale nie jest takie trudne. O abecadle, które każdy z nas powinien znać - Anna Wilczyńska.

"Trzykrotny wzrost liczby zachorowań". Jak rozpoznać czerniaka?

Trwa Tydzień Świadomości Czerniaka. W specjalnie przygotowanej kampanii wystąpił prezydent Andrzej Duda. Kampania ma uświadomić nas, jak rozpoznać nowotwór, bo szybkie rozpoznanie daje nam większe szanse na wygranie z nim. Jak przekonują lekarze, rozpoznanie czerniaka nie jest trudne, ale trzeba znać czerniakowe abecadło. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Satyryk znieważył naród polski?

Satyryk i felietonista Antoni Szpak za swoje słowa usłyszał zarzut publicznego znieważenia narodu polskiego. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności. Szpak tłumaczy jednak, że nie pisał o narodzie, a o władzy. Felietonista boi się, że wyrok ma być groźbą dla wszystkich tych, którzy w przyszłości będą chcieli krytycznie odnosić się do działań PiS.

Parlament Europejski wywiesza tęczową flagę. PiS protestuje

Parlament Europejski po raz pierwszy wywiesza tęczową flagę na znak solidarności z osobami LGBT. Europarlamentarzyści PiS inicjatywę krytykują. Oburzony jest Ryszard Legutko, który twierdzi, że nie ma ataków na osoby homoseksualne, z czego śmieje się Paweł Rabiej, mówiąc, że europoseł odkleił się od rzeczywistości.

Wszystkie nagrody trafiły do Caritasu?

Temat nagród znów ożył i znów za sprawą PiS. Nagrody miały być oddane, termin minął, politycy partii twierdzą, że dotrzymali słowa, ale opozycja na słowo im nie wierzy, bo potwierdzenia przelania pieniędzy są nieliczne. Michał Chlebowski pyta, dlaczego PiS, który zapewniał, że wszystko będzie jawne i transparentne, teraz nie chce opublikować dowodów wpłat.

Tęczowa flaga po raz pierwszy w Parlamencie Europejskim. PiS protestuje

Z okazji międzynarodowego dnia przeciw homofobii w czwartek na masztach przed europarlamentem po raz pierwszy zawieszona została tęczowa flaga. To wyraz solidarności z osobami LGBT. Przeciwko inicjatywie protestuje PiS. Europoseł Ryszard Legutko twierdzi, że ataków na osoby homoseksualne "właściwie nie ma". Z kolei Paweł Rabiej z Nowoczesnej mówi, że europoseł "odkleił się od rzeczywistości". Materiał magazynu "Polska i Świat".