Najnowsze

Najnowsze

Juncker o stanie Unii. "Praworządność nie stanowi opcji. Jest obowiązkiem"

- W Europie obowiązuje władza prawa, siła prawa zastąpiła prawo silniejszego - powiedział szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w swoim dorocznym przemówieniu, jakie wygłosił w środę przed Parlamentem Europejskim. Wśród wspólnych wartości, na których zbudowana została Unia Europejska, wymienił między innymi wolność, równość i praworządność.

W ONZ o kryzysie w Birmie. Krytykowana noblistka nie przyjedzie

W związku z kryzysem w Birmie, na wniosek Wielkiej Brytanii i Szwecji, w środę odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Spotkanie odbędzie się za zamkniętymi drzwiami, niewykluczone jednak, że zostanie po nim ogłoszone oświadczenie uzgodnione podczas rozmów.

"Dobra zmiana" w edukacji seksualnej. "Absurd, idziemy w odwrotnym kierunku"

W nowej podstawie programowej przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie" jest mowa o wartościach, trudności dojrzewania, szanowaniu nietykalności seksualnej, przygotowaniu do małżeństwa. Znajdziemy też hasła antykoncepcji, cielesności, płciowości i seksualności. Jednak zdaniem ekspertów to tylko hasła, a z badań wynika, że rodzice oczekują rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Lektura polityczno-szkolna

Wraz z organizacją szkół reforma edukacji zmienia też podstawy programowe i spis lektur. Wśród nich pojawiają się propozycje twórczości autorów piszących między innymi wiersze o katastrofie smoleńskiej i Jarosławie Kaczyńskim. Arkadiusz Wierzuk poprosił językoznawców o ocenę wartości artystycznej tych utworów i pyta, czy politycznie zaangażowana literatura powinna być dla młodzieży obowiązkowa?

Wraca sprawa śmierci Ewy Tylman. Przesłuchają koleżanki z drogerii. Ojciec Ewy: to na nic

Koleżanki Ewy Tylman z drogerii, z którymi bawiła się na imprezie, po której zginęła, oraz kierownik ochrony w areszcie, gdzie przebywał oskarżony - to świadkowie, jakich przesłucha w środę poznański sąd na kolejnej rozprawie w sprawie zabójstwa 26-latki. Według ojca Ewy Tylman przesłuchania tych osób niewiele wniosą, a jednocześnie nie przesłuchuje się świadków, którzy powinni mieć coś do powiedzenia. Po wakacyjnej przerwie na wokandę wraca sprawa śmierci Ewy Tylman.

Współpraca policji z Wojskami Obrony Terytorialnej?

To policja ma szkolić i udostępniać kartoteki Wojskom Obrony Terytorialnej. Dokument o współpracy trafił już do Komendy Głównej Policji i wzbudził niepokój. Były szef MON-u Tomasz Siemoniak mówi wprost: "tworzą nowe ORMO". O sprawie informuje Michał Chlebowski.

Pytania o prezydenckiego generała. MON milczy

Co dalej z zarzutami szefa MON wobec generała Jarosława Kraszewskiego? Sprawa ciągnie się już trzeci miesiąc, a Antoni Macierewicz milczy. Miał być awans, na razie jest brak dostępu generała do informacji niejawnych, a to uniemożliwia mu wykonywanie służbowych obowiązków, o czym donosi Arleta Zalewska.

Zarzuty dla policjantów w sprawie Igora Stachowiaka

Byli policjanci - którzy szarpali Igora Stachowiaka, popychali i przewrócili oraz zwracali się do niego w sposób wulgarny, strasząc ponownym użyciem paralizatora - usłyszeli zarzuty. Kontrowersji i niejasności w sprawie jest więcej. Są też pytania, jak te, dlaczego minister Ziobro nie ujawnił materiałów ze śledztwa, choć obiecywał - informuje Paulina Chacińska.

"Okręty podwodne, satelity wojskowe". Macierewicz jedzie do Francji

NATO, europejska polityka obronna i współpraca przemysłów obronnych Polski i Francji będą tematem rozmów Antoniego Macierewicza, który w środę udaje się do Paryża. - Jestem przekonany, że rozmowy będą bardzo korzystne dla obu naszych państw - stwierdził szef MON.

"Państwo doskonale się zorganizowało". Macron na zniszczonej wyspie

Przebywający z wizytą na francuskich wyspach na Karaibach prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził we wtorek solidarność z ofiarami huraganu Irma. - Cała Francja jest po stronie tych, którzy stracili wszystko - podkreślił. We wtorek Macron odwiedził wyspę Saint-Martin, która została zdewastowana przez Irmę.

Podróż w czasie kryzysu. Trump wyruszy do Azji

Prezydent USA Donald Trump uda się z początkiem listopada do Japonii, gdzie odbędzie rozmowy z premierem Japonii Shinzo Abe - poinformował we wtorek Biały Dom. Wizyta w Tokio będzie pierwszym etapem azjatyckiej podróży Donalda Trumpa.

"Zawsze byłem promotorem rozmów z opozycją"

Prezydent Nicolas Maduro zadeklarował we wtorek podczas posiedzenia rządu transmitowanego przez telewizję gotowość do rozmów z opozycją. W Caracas z misją mediacyjną przebywa były premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero i prezydent Dominikany Danilo Medina.

Droga "bezkosztowa" reforma edukacji

Obietnice minister Zalewskiej a szkolna rzeczywistość. Jak zapewniała autorka reformy, miało być bezkosztowo, ale wystarczy przykład kilku miast i kilku szkół żeby przekonać się, że ta "bezkosztowa" zmiana jest jednak bardzo droga. Rząd co prawda zwraca samorządom pieniądze za poniesione wydatki, ale nie wszystko - i co ciekawe - nie wszystkim tak samo. O sprawie informuje Witold Tabaka.

"Akt narodowego upokorzenia". Trump przyjął premiera Malezji

Prezydent Trump przyjął we wtorek w Białym Domu premiera Malezji Mohameda Najiba Razaka. Jak wynika z ustaleń śledczych z ministerstwa sprawiedliwości USA, jest on podejrzany o zdefraudowanie między innymi z rządowego funduszu 1MDB 4,5 miliarda dolarów.

Rosyjski minister obrony z misją w Damaszku

Prezydent Syrii Baszar el-Asad spotkał się we wtorek w Damaszku z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu. Podczas spotkania omówiono kwestię syryjsko-rosyjskiej współpracy militarnej oraz wspólne działania mające na celu zwalczenie tak zwanego Państwa Islamskiego.

Nauczyciel zreformowany, nauczyciel zwolniony

Jedna z najważniejszych deklaracji minister Zalewskiej, która wiele razy zapewniała, że jej reforma nie będzie wiązała się ze zwolnieniami. A jednak, jak pokazuje reporterka Magdalena Gwóźdź, w ustawie wygaszającej gimnazja przewidziano możliwość zwolnień i nasza reporterka spotkała się z nauczycielami, którzy na podstawie tych właśnie przepisów pracę stracili.

Europarlament za przystąpieniem do konwencji antyprzemocowej

Parlament Europejski poparł przystąpienie Unii Europejskiej do konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Decyzję krytykuje PiS, które uważa, że to "ideologizacja" i "kolejna pomyłka UE". PO podkreśla, że konwencja nie narusza kompetencji państw, a zapewnia współpracę.