Najnowsze

Najnowsze

Przetrwał Auschwitz, ale gdy wrócił do Warszawy, "serce mu pękło"

- Wróciłem z obozu do Łodzi. Po kilku dniach pojechałem do Warszawy - wspomina Jehuda Widawski, najstarszy żyjący więzień obozu w Auschwitz, który przed wojną mieszkał w stolicy. Jak mówi, na widok tego, co zostało z miasta, "serce mu pękło". - Do getta nie dało się wjechać taksówką. Dorożką tylko trochę. Wszędzie gruzy - opowiada.

Only the oppressor has a name. The story of the boy from the picture

Shorts, knee-length socks, leather ankle boots, a worn out overcoat and a shabby cloth cap. Dressed as he is, he might just as well be going out to play with his friends in the spring sunshine. Yet his face, instead of joy, reflects horror. He holds up his hands in the surrender gesture. The verdict has been already brought in.

"Znalazłem wsparcie w najważniejszych ustach naszego obozu"

- Pomoc samorządu, pomoc państwa czy pomoc innych instytucji powinna mieć jedno kryterium: sytuację finansową adresata - powiedział w dogrywce "Jeden na jeden" w tvn24.pl Tadeusz Cymański, odnosząc się do ewentualnych zmian w programie 500 plus. Pytany, czy istnieje możliwość podwyższenia progu dochodowego na pierwsze dziecko lub wydłużenia okresu otrzymywania świadczenia, odpowiedział, że "istnieje pole manewru, modyfikacji, zmian". - Co więcej, znalazłem wsparcie w najważniejszych ustach naszego obozu - dodał.

"Znalazłem wsparcie w najważniejszych ustach naszego obozu"

- Pomoc samorządu, pomoc państwa, czy pomoc innych instytucji, powinna mieć jedno kryterium: sytuację finansową adresata - powiedział w dogrywce "Jeden na jeden" w tvn24.pl Tadeusz Cymański, odnosząc się do ewentualnych zmian w programie 500 plus. Pytany, czy istnieje możliwość podwyższenie progu dochodowego na pierwsze dziecko lub wydłużenia okresu otrzymywania świadczenia, odpowiedział, że "istnieje pole manewru, modyfikacji, zmian". - Co więcej, znalazłem wsparcie w najważniejszych ustach naszego obozu - dodał.

Cymański o nagrodach: ta rana przestaje krwawić

Jest błąd, myśmy się do niego przyznali - komentował w "Jeden na jeden" reakcję obozu rządzącego na sprawę premii dla ministrów Tadeusz Cymański (Zjednoczona Prawica). - Ten błąd, ta rana przestaje krwawić - dodał.

Cymański o nagrodach: ta rana przestaje krwawić

Jest błąd, myśmy się do niego przyznali - komentował w "Jeden na jeden" reakcję obozu rządzącego na sprawę premii dla ministrów Tadeusz Cymański (Zjednoczona Prawica). - Ten błąd, ta rana przestaje krwawić - dodał.

Syreny zawyją w czasie egzaminu. OKE: możliwa podstawa do składania zastrzeżeń

W czwartek w samo południe w stolicy i Poznaniu uruchomione zostaną syreny alarmowe, by uczcić 75. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie. W tym czasie uczniowie III klas gimnazjów będą pisali egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. Rzeczniczka prasowa poznańskiego urzędu miasta Hanna Surma zapewniła jednak, że w szkołach, gdzie będzie się odbywał egzamin, syreny zostaną wyłączone.

Trump: odwołam spotkanie z Kimem, jeśli uznam, że jest bezcelowe

Liczę na bardzo pomyślne spotkanie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Jak jednak zastrzegł, jeśli dojdzie do wniosku, że jest bezcelowe, to je odwoła. Podkreślił konieczność rezygnacji Pjongjangu z broni nuklearnej.

"To nie była walka o zwycięstwo. To była walka na rzecz zemsty, honoru"

Żydowskie getto w Warszawie było największym w dziejach. Gdy po prawie trzech latach naziści zaczęli jego ostateczną likwidację, wybuchło powstanie. Bez broni i bez szans na powodzenie, żydowscy bojownicy stanęli naprzeciw hitlerowskiej machinie zagłady. Od tych wydarzeń mija 75 lat. Materiał magazynu "Czarno na Białym".

Sztuka polityczna

Platforma Obywatelska zawiadamia CBA i prokuraturę w sprawie sprzedaży kolekcji Czartoryskich. To gigantyczna afera, grabież majątku narodowego na kwotę pół miliarda złotych - grzmią politycy opozycji. Minister Gliński nic sobie z tego nie robi i politycznych przeciwników nazywa opozycją specjalnej troski.

Konstytucja po nowemu?

Czy prezydent dostanie więcej władzy, a może to premier wzmocni swoja pozycję? Jedno jest pewne - w obozie rządzącym są różne głosy. PiS dyskutuje o modelu kanclerskim, kancelaria prezydenta o wzmocnieniu kompetencji głowy państwa. A te rozmowy toczą się w tle referendum konstytucyjnego, którego chce Andrzej Duda.

Korytarzem po życie

Korytarz życia już nie zaleceniem, a obowiązkiem. Ministerstwo infrastruktury zaczęło prace nad zmianą przepisów. To reakcja na ostatnie przypadki, kiedy służby ratunkowe były blokowane w drodze do wypadku. Strażacy od dawna alarmują, że kierowcy tarasują im przejazd. Teraz może to słono kosztować.

Symboliczna odbudowa

Symboliczna odbudowa Wielkiej Synagogi na 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie. Synagogi zburzonej przed laty przez Niemców. Warszawiacy znów będą mogli podziwiać monumentalną budowlę utkaną z obrazu, dźwięku i emocji.

Powstańcy bez broni

Żydowskie getto w Warszawie było największe w dziejach. Gdy po prawie trzech latach naziści zaczęli jego likwidację, wybuchło powstanie. Bez broni i bez szans na powodzenie, żydowscy bojownicy stanęli naprzeciw hitlerowskiej machinie zagłady. Dlaczego to zrobili? Artur Warcholiński rozmawiał o tym z uczestniczką tego zrywu i przeczytał raport dowódcy SS na ten temat. To jeden z najważniejszych dokumentów w archiwach IPN.

"Chodzi mu o władzę i zdobycie panowania". Timothy Garton Ash o Kaczyńskim

Ja się martwię o to, co się teraz dzieje. Uważam, że to jest niebezpieczne - tak sytuację w Polsce oceniał profesor Timothy Garton Ash, historyk z Uniwersytetu w Oksfordzie. Gość "Faktów po Faktach" podkreślił, że według niego rządy Prawa i Sprawiedliwości w Polsce oraz partii Viktora Orbana na Węgrzech są zagrożeniem dla wartości europejskich. Drugim gościem programu był prof. Wojciech Sadurski - konstytucjonalista i filozof prawa z Uniwersytetu w Sydney.

"Jestem wyczulony na to, że mną zarządzają amatorzy"

Dla mnie to są działania amatorskie, czyli działania pozbawione jakiegokolwiek ruchu do przodu - tak aktor Jerzy Stuhr ocenił decyzje podejmowane przez rząd PiS-u. Gość "Kropki nad i" jako działania "antypolskie" określił rozmontowanie przez partię rządzącą systemu prawnego oraz utratę wizerunku Polski na arenie międzynarodowej.

70. rocznica powstania państwa Izrael

W Izraelu obchodzono w środę Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Izraelskich i Ofiar Terroryzmu - Jom ha-Zikkaron. Wieczorem rozpoczęły się uroczystości związane z 70. rocznicą powstania państwa Izrael, obchodzone tam zgodnie z kalendarzem hebrajskim.

"Jestem wyczulony na to, że mną zarządzają amatorzy"

Dla mnie to są działania amatorskie, czyli działania pozbawione jakiegokolwiek ruchu do przodu - tak aktor Jerzy Stuhr ocenił decyzje podejmowane przez rząd PiS-u. Gość "Kropki nad i" jako działania "antypolskie" określił rozmontowanie przez partię rządzącą systemu prawnego oraz utratę wizerunku Polski na arenie międzynarodowej.

"Chodzi mu o władzę i zdobycie panowania". Timothy Garton Ash o Kaczyńskim

- Ja się martwię o to, co się teraz dzieje. Uważam, że to jest niebezpieczne - tak sytuację w Polsce oceniał profesor Timothy Garton Ash, historyk z Uniwersytetu w Oksfordzie. Gość "Faktów po Faktach" podkreślił, że według niego rządy Prawa i Sprawiedliwości w Polsce oraz partii Viktora Orbana na Węgrzech są zagrożeniem dla wartości europejskich.

Atak na Polaka w Anglii. "Kiedy usłyszeli, że mówimy po polsku, zaczęli krzyczeć"

Brytyjska policja bada zgłoszenie o pobiciu Polaka przez grupę 20 mężczyzn w mieście Hull w hrabstwie East Yorkshire. Jak zaznaczono, zajście jest traktowane jako przestępstwo z nienawiści na tle narodowościowym. "Kiedy usłyszeli, że rozmawiamy po polsku, zaczęli krzyczeć na nas i rzucili kilkoma butelkami" - cytuje lokalna gazeta innego Polaka, któremu udało się uciec.

Polska gotowa do zmian, ale nie pod presją międzynarodową

Sprawa stanu praworządności w Polsce - tematem spotkania unijnych ministrów do spraw europejskich w Luksemburgu. Reprezentujący Polskę wiceminister Konrad Szymański deklarował gotowość dalszych zmian w sądownictwie w ramach dialogu z Brukselą - ale nie pod presją międzynarodową. Senat przyjął w tym tygodniu poprawki do trzech, tak zwanych ustaw sadowych, które - zdaniem rządzących - wychodzą na przeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej. I choć nie zostały jeszcze podpisane przez prezydenta to wiceszef MSZ poinformował o nich pozostałych ministrów spraw zagranicznych państw unijnych. Konrad Szymański w kuluarach powiedział, że teraz Donald Tusk stoi przed trudnym dylematem: polska racja stanu czy partyjny interes. Szef Rady Europejskiej z kolei zapewnia że nie chce blokować porozumienia na linii Warszawa - Bruksela, a takie sugestie nazywa ,,absurdalnymi”. Tusk dodał, że porozumienie Polski z Komisją Europejską w sprawie praworządności jest w rękach rządu w Warszawie i partii rządzącej.

"Spodziewany następca" Castro. Wybory w czwartek

Kubański parlament rozpoczął w środę dwudniowe posiedzenie, na którym wybierze najpierw Radę Państwa, najwyższy organ wykonawczy na Kubie, a następnie przewodniczącego Rady, czyli nowego prezydenta, następcę Raula Castro. Prawdopodobnie zostanie nim Miguel Diaz-Canel, dotychczasowy wiceprezydent. Głosowanie odbędzie się w czwartek.

Rosja twierdzi, że wykryto ślady drugiego środka trującego. Jest odpowiedź

Szef Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) Ahmet Uzumcu odrzucił w środę twierdzenia Rosji o tym, że w Salisbury, gdzie w marcu doszło do próby otrucia Siergieja Skripala i jego córki, wykryto ślady drugiego środka paralityczno-drgawkowego. Zdaniem szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa miałoby chodzić o środek, który znajdował się na uzbrojeniu NATO.

Kłęby czarnego dymu nad Katowicami

W środę około 17.30 nad Katowicami pojawiły się kłęby czarnego dymu. Zapaliło się składowisko śmieci w pobliskich Siemianowicach Śląskich. Kilkudziesięciu strażaków walczy z pożarem. Nikt nie został poszkodowany, nie było też potrzeby przeprowadzania ewakuacji.