Najnowsze

Najnowsze

Loża prasowa 24.06.2018

W ostatnią niedzielę gośćmi Andrzeja Morozowskiego byli: Michał Szułdrzyński („Rzeczpospolita”), Andrzej Stankiewicz (Onet.pl), Renata Grochal („Newsweek”) oraz Seweryn Blumsztajn („Gazeta Wyborcza”). Dziennikarze rozpoczęli dyskusję od tematu reaktywacji Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Goście programu skomentowali też start syna byłego prezydenta w wyborach samorządowych w Gdańsku. Następnie podsumowali gorący temat tygodnia - powrót prezesa Jarosława Kaczyńskiego na ul. Nowogrodzką, gdzie w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości spotkał się z najważniejszymi politykami obozu rządzącego. Na koniec dziennikarze skomentowali czym może skończyć się zmiana ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego proponowana przez Prawo i Sprawiedliwość.

Kto ma podwójne obywatelstwo, ten przestanie być sędzią. Ministerstwo tłumaczy swoje racje

Wymóg posiadania przez sędziego lub asesora sądowego wyłącznie obywatelstwa polskiego wprowadziła nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Kto ma podwójne obywatelstwo, ten straci urząd. Wzbudza to wątpliwości między innymi rzecznika praw obywatelskich. Resort broni przepisu i tłumaczy, że sędziowie są "powołani do służby na rzecz dobra publicznego", dlatego konieczne jest "ograniczenie ryzyka działania na rzecz innego państwa".

Na granicy odebrali mu córkę. "Tato, kiedy mnie stąd zabierzesz?"

Ojca zatrzymano i deportowano z powrotem do Salwadoru. Na granicy odebrano mu jednak sześcioletnią córeczkę, która obecnie jest gdzieś w USA w jednym z ośrodków dla dzieci nielegalnych migrantów. Dwa tysiące kilometrów dalej. Arnovis Guidos Portillo nie ma pojęcia kiedy i jak mógłby ją odzyskać. Amerykańscy dziennikarze zarejestrowali rozmowę przez telefon między ojcem a córką, która miała jedno pytanie: "Tato, kiedy mnie stąd zabierzesz?".

Argentyna się modli. "Wszystko albo nic"

"Argentyno, czas, by znowu zacząć się śmiać" - prosi dziennik "Rio Negro" przed meczem o wszystko z Nigerią. Brak zwycięstwa oznaczać będzie, że Leo Messi i spółka dużo wcześniej niż zamierzali, wrócą do domu.

Polityczne murale w Paryżu. "Jesteśmy niemal pewni, że namalował je Banksy"

Nowe polityczne murale pojawiły się w Paryżu. Ich autorem najprawdopodobniej jest Banksy, jeden z najsłynniejszych ulicznych artystów. Wszystkie prace mają mocny przekaz. Dotyczą między innymi kwestii migracji. Dotychczas odkryto siedem. Część prac została już zniszczona. Mural przedstawiający czarnoskórą dziewczynkę zamalowującą swastykę ktoś zniekształcił tak, by wyglądało, że sama maluje symbol nazizmu.

Faktury na 121 tysięcy złotych. Ruszył proces Mateusza Kijowskiego

Przed Sądem Rejonowym w Pruszkowie ruszył we wtorek proces byłego lidera Komitetu Obrony Demokracji Mateusza Kijowskiego i byłego skarbnika KOD-u Piotra Ch. Obaj są oskarżeni o przywłaszczenie funduszy organizacji i poświadczenie nieprawdy. Chodzi o fikcyjne - zdaniem prokuratury - faktury na sumę 121 tysięcy złotych.

Wezwanie do blokowania ludzi Trumpa. Rzeczniczkę wyproszono z restauracji

- Otoczcie ich! Napierajcie na nich! Dajcie im do zrozumienia, że nie są mile widziani - wzywała swoich zwolenników na wiecu demokratyczna kongresmenka Maxine Waters. Mówiła o pracownikach administracji Donalda Trumpa i stosowaniu wobec nich szykan w miejscach publicznych. Podobnych do tych, których doświadczyła rzeczniczka prezydenta i jej rodzina.

"To grupa facetów, nie każdy musi się kochać"

Piłkarze maja przeświadczenie, że zepsuli ten turniej. Jest wielkie rozczarowanie, bardzo rozczarowaliśmy kibiców, którzy tak mocno w nas wierzyli - mówił w Strefie Kibica na antenie TVN24 rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski. Zaznaczył, że wszyscy związani z reprezentacją od początku mieli świadomość, jak trudne zadanie czeka Biało-Czerwonych. - My nigdy nie pompowaliśmy tego balonika - oznajmił. Czy w drużynie jest konflikt, czy coś w niej pękło? - Nie, absolutnie nie było czuć, że w środku coś jest nie tak - zapewnił. - Oczywiście to grupa facetów, nie każdy musi się kochać, ale problemów nie było żadnych.

"Dzisiejsze spotkanie niczego nowego nie wniesie"

- Unia nie będzie załatwiać rzeczy, które powinni załatwić sami Polacy - ocenił we "Wstajesz i wiesz" były wiceminister spraw zagranicznych i dyplomata Marek Grela. Odniósł się do zaplanowanego na wtorkowe popołudnie wysłuchania Polski podczas spotkania unijnej Rady do Spraw Ogólnych.

Wolfgang Schäuble discussed migration with Mateusz Morawiecki

He came to discuss migration. Germany's Wolfgang Schauble, the President of the Bundestag met with Prime Minister Matuesz Morawiecki in Warsaw on Monday. Poland did not participate in Sunday's unofficial meeting on the topic in Brussels. The regular meeting of the EU countries will be held on Thursday. Migration, although declining, remains a challenge for the block's political stability.

Dostał czerwoną kartkę, grożono mu śmiercią

Kolumbijskiemu piłkarzowi Carlosowi Sanchezowi grożono śmiercią po czerwonej kartce, jaką został ukarany już w trzeciej minucie inauguracyjnego meczu mistrzostw świata z Japonią. Właśnie jemu koledzy zadedykowali niedzielną wygraną z Polską.