Najnowsze

Najnowsze

Transatlantycki dwugłos w sprawie Iranu

Przyszłość porozumienia nuklearnego Iranu po wycofaniu się z niego USA była przedmiotem środowej debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat nierozprzestrzeniania broni jądrowej. Przeważała opinia, że Teheran wywiązuje się z zobowiązań. Wyrażano ubolewanie z powodu decyzji USA.

"Polityczny hazard" według PiS. Amerykańskie media komentują ustawę o IPN

Amerykańskie media skomentowały błyskawiczną nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. "New York Times" ocenił, że miała ona na celu "naprawienie dyplomatycznych szkód", które wyrządziła wcześniejsza nowelizacja ustawy. Z kolei "Washington Post" ocenił, że Prawo i Sprawiedliwość uprawia w ten sposób "polityczny hazard".

Podzielona opozycja nie dała rady. Rumuński rząd przetrwał

Podzielona rumuńska opozycja, która zgłosiła wniosek o wotum nieufności wobec rządu, nie zdołała w środę przeprowadzić go przez parlament. Próba obalenia rządu PSD skazana była z góry na niepowodzenie z powodu braku wymaganej większości w parlamencie.

Artykuł 7 ciągle wisi nad Polską

Jedno posiedzenie - różne punkty widzenia Polski. Minister do spraw europejskich jest zadowolony po swoim wczorajszym wystąpieniu w Luksemburgu. Tłumaczył się z polskiej praworządności, a słuchali go europejscy koledzy. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans jest mniej optymistyczny. Groźba artykułu siódmego ciągle nad Polską wisi.

Ekspresowe tempo zmiany ustawy o IPN

Tempo zmiany ustawy o IPN było ekspresowe. Bez debaty, bez pytań. Równie ekspresowo ustawa przeszła przez Senat i równie ekspresowo ustawę podpisał prezydent, który jest w Rydze. Cały proces trwał zaledwie 10 godzin, co - jak mówi opozycja - nie jest zgodne z parlamentarnym obyczajem i dbałością o standardy.

Wilk pogryzł dzieci w Bieszczadach. Został zastrzelony

Wilk, który pogryzł dwoje dzieci w Bieszczadach, to prawdopodobnie to samo zwierzę, które wcześniej zaatakowało turystkę na polu namiotowym. Wilk został zastrzelony. Eksperci oceniają teraz jego zachowanie i domyślają się, że od małego mógł mieć kontakty z człowiekiem - skoro tak blisko podchodził.

Rozejm na lato. "Bezwzględny, stabilny i bezterminowy"

Trójstronna grupa kontaktowa do spraw uregulowania konfliktu na południowym wschodzie Ukrainy porozumiała się w sprawie rozejmu na okres letni - powiedział w środę po zakończeniu obrad w Mińsku przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Martin Sajdik.

Upalny i niegościnny Wołgograd czeka. Tam Polacy chcą ratować honor

Mecz o punkty, o wszystko i o honor - tak wyglądał w wykonaniu Biało-Czerwonych mundial 2002 w Korei Południowej i Japonii, identycznie cztery lata później w Niemczech, a w Rosji nic się nie zmieniło. Po porażkach z Senegalem i Kolumbią polscy piłkarze na koniec swoich występów zagrają z Japonią w upalnym Wołgogradzie.

Pod opieką najbliższych

Niepełnosprawni niewiele wskórali protestem, dostali 130 złotych podwyżki. Ta kwota musi zaspokoić ich potrzeby, a to będzie trudne - o czym doskonale wie niepełnosprawna Ilona Piechna. Dziś prowadzi już samodzielne życie, ale czasami i tak musi korzystać z pomocy finansowej najbliższych.

Koniec z wymianą tablic rejestracyjnych?

Warszawiak na krakowskich rejestracjach, bydgoszczanin na toruńskich. To będzie możliwe. Ministerstwo infrastruktury chce, żeby po kupieniu auta w innym mieście nie było trzeba zmieniać tablic rejestracyjnych. Z jednej strony to oszczędność, z drugiej strata identyfikacji z regionem, w którym się mieszka.

Departament Stanu USA skomentował nowelizację ustawy o IPN

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert w oświadczeniu wydanym w środę z zadowoleniem "przyjęła poprawki do ustawy o działalności IPN". "Nowelizacja ustawy potwierdza przywiązanie Polski do swobody dyskusji i wolności słowa" - stwierdziła.

"Waszyngton zrobi wszystko, żeby to zablokować". Bielan w USA o Nord Stream 2

Wydaje mi się, że minister Wess Mitchell był zadowolony z nowelizacji ustawy o IPN, natomiast nie rozmawialiśmy dłużej na ten temat - oświadczył Adam Bielan po spotkaniu z asystentem sekretarza stanu USA do spraw europejskich. Przebywający w Waszyngtonie z oficjalną wizytą wicemarszałek Senatu podkreślił, że rozmawiano również o bezpieczeństwie energetycznym i gazociągu Nord Stream 2, który - jak podkreślił - administracja waszyngtońska będzie starać się "zablokować".

Rozpoczyna się szczyt Unii Europejskiej. Głównym tematem migracja

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek udaje się do Brukseli na dwudniowy szczyt Unii Europejskiej, który będzie poświęcony głównie kwestii migracji. Szef rządu weźmie udział również w spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

"Kontakt z Putinem leży w interesie Rosji, USA i całego świata, bez względu na krytykę"

Trump uznał, że bezpośredni kontakt z Putinem leży w interesie Rosji, USA i całego świata, bez względu na krytykę wewnątrz kraju - oświadczył w Moskwie doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton. Jak dodał, prezydent Donald Trump i przywódca Rosji Władimir Putin uważają, że ich planowane spotkanie dwustronne poprawi stosunki pomiędzy dwoma krajami i "leży w interesie Rosji, USA i całego świata, bez względu na krytykę".

Babisz przed spotkaniem z Macronem: nie mogę zaakceptować jego słów o migracji

Premier Czech Andrej Babisz zapowiedział w środę, że na spotkaniu szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem będzie mowa między innymi o jego krytycznych uwagach na temat polityki V4 wobec migracji. Jak podkreślił szef czeskiego rządu, Macron "wypowiedział się w sposób", którego on nie może zaakceptować.

"Z zadowoleniem przyjmujemy te kroki". Ambasador USA chwali zmiany w ustawie o IPN

Z zadowoleniem przyjmujemy kroki podjęte przez polski parlament w sprawie ustawy o IPN - powiedział w środę w Krakowie ambasador USA w Polsce Paul W. Jones. Widziałem też pozytywną reakcję ze strony Izraela - dodał. Również Komitet Żydów Amerykańskich ocenił, że "to ważny krok dla odbudowy zaufania w relacjach między Polską, światem żydowskim oraz Stanami Zjednoczonymi".

Smolar: obrzydzenie dla kłamstwa, współczucie dla premiera

Czuję mieszaninę pewnego obrzydzenia dla kłamstwa i współczucia dla pana premiera - powiedział w programie "Kropka nad i" w TVN24 Aleksander Smolar, prezes Fundacji imienia Stefana Batorego, komentując w ten sposób środowe wystąpienie Mateusza Morawieckiego. Jak ocenił, "Prawo i Sprawiedliwość rządzi strachem i próbuje wzbudzić strach, poczucie izolacji w społeczeństwie".

"Dzięki tej ustawie zobaczyliśmy skalę antypolonizmu"

Dzięki tej ustawie zobaczyliśmy skalę i główne ogniska antypolonizmu - stwierdził w "Kropce nad i" w TVN24 doradca prezydenta Andrzeja Dudy, profesor Andrzej Zybertowicz. Odniósł się tym samym do ustawy o IPN, której nowelizację przegłosowano w środę w Sejmie. - O polskim antysemityzmie mówi się od dawna, ale antypolonizm wciąż czeka na swoich badaczy - zaznaczył Zybertowicz.

Błaszczykowski: jesteśmy grupą facetów, która się nie poddaje

Jakub Błaszczykowski przyznał, że piłkarze reprezentacji Polski są mocno rozgoryczeni faktem, że przed czwartkowym meczem z Japonią w Wołgogradzie nie mają już szans na awans do 1/8 finału mistrzostw świata w Rosji. - Każdy wie, że nie podołaliśmy zadaniu - mówił Błaszczykowski.

"Atomowe tempo" prac nad nowelizacją, "niepoważny" prezydent

- Prezydent, który podpisuje po godzinie od wyjścia z Senatu ustawę, jest po prostu kompletnie niepoważny - ocenił w "Kropce nad i" poseł Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński. Grzegorz Długi (Kukiz'15) mówił z kolei, że tempo uchwalenia ustawy o IPN "świadczy o sposobie stanowienia prawa, który nie ma absolutnie nic wspólnego z demokracją".

Litewski Sejm apeluje do Putina o uwolnienie więźniów politycznych

Sejm Litwy zaapelował w środę do prezydenta Rosji Władimira Putina o zwolnienie przetrzymywanego w kolonii karnej ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa i innych więźniów politycznych. Rezolucję w tej sprawie poparło 82 posłów w 141-osobowym parlamencie, jeden poseł głosował przeciwko, jeden wstrzymał się od głosu.