Najnowsze

Najnowsze

Paweł Rodak

Historyk literatury i kultury polskiej, kulturoznawca, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się historią literatury i kultury polskiej XX wieku oraz antropologią słowa w kulturze. Autor kilkunastu prac naukowych. Brał udział w licznych grantach zespołowych realizowanych w Instytucie Kultury Polskiej UW. Współpracuje z École des Hautes Études en Sciences Sociales oraz z Paris IV-Sorbonne.

Andrzej Werner

Krytyk filmowy i literacki, historyk literatury i filmu, profesor doktor habilitowany nauk humanistycznych, wykładowca w Akademii Teatralnej. Pracownik naukowy Instytutu Badań Literackich PAN. Wieloletni przewodniczący Sekcji Piśmiennictwa Filmowego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, autor telewizyjnej Akademii Polskiego Filmu. Wykładowca Akademii Polskiego Filmu. Członek Zarządu Polskiej Sekcji PEN-Clubu.

Marek Zaleski

Krytyk i historyk literatury, eseista, publicysta. Jest profesorem Instytutu Badań Literackich PAN oraz Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie studiów był stypendystą wielu międzynarodowych programów. Był członkiem redakcji "Res Publiki", do 2007 roku zastępcą redaktora naczelnego "Res Publiki Nowej". Swoje szkice, eseje i recenzje literackie publikował m.in. w "Tekstach", "Tekstach Drugich", "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Powszechnym", "Polityce". Jest uznawany za ważniejszego z badaczy twórczości Czesława Miłosza. Na koncie ma Nagrodę im. Kościelskich, Nagrodę Literacką Gdynia, Nagrodę im. Kazimierza Wyki.

Tomasz Fiałkowski (przewodniczący)

Polski dziennikarz, krytyk literacki i publicysta. Początkowo współpracował z miesięcznikiem "Znak". Od 1990 roku związany jest z "Tygodnikiem Powszechnym". Jako dziennikarz i publicysta tworzy recenzje książek (w rubryce "Wśród książek" - pod pseudonimem "Lektor") oraz redaguje dodatek "Książki w Tygodniku". Autor kilkuset wywiadów z pisarzami, tekstów krytycznoliterackich i recenzji, poświęconych polskiej i światowej literaturze. Edytor lub współautor książek Stanisława Lema i Andrzeja Wajdy. Zajmuje się życiem i twórczością Jerzego Turowicza.

Joanna Krakowska

Historyk teatru współczesnego, eseistka, tłumaczka i redaktorka. Jest również adiunktem w Zakładzie Historii i Teorii Teatru Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Ukończyła anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wśród tłumaczonych przez Krakowską autorów znajdują się: Ariel Dorfman, Richard Schechner, Susan Sontag. Jest wiceredaktorem naczelnym miesięcznika "Dialog", stale współpracuje z portalem Dwutygodnik. W 2012 roku jej monografia "Mikołajska. Teatr i PRL" nominowana została do Nagrody Literackiej Nike.

Antoni Pawlak

Poeta i publicysta. W 1972 roku został skazany na karę półtorarocznego więzienia w zawieszeniu na trzy lata za kolportaż opozycyjnych ulotek. Współpracował z redakcjami publikującymi w drugim obiegu. Brał udział w strajku Stoczni Gdańskiej, po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Przez całe lata 90. związany z tytułami codziennymi. W latach 2007-2017 był rzecznikiem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W dorobku ma około 20 książek. W 1983 roku otrzymał Nagrodę im. Kościelskich. Odznaczony został Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Maria Anna Potocka

Krytyczka i kuratorka sztuki, autorka tomów z zakresu filozofii sztuki. Z wykształcenia polonistka. Założycielka kilku niekomercyjnych galerii prezentujących sztukę najnowszą: Galerii PI – pierwszej prywatnej galerii w komunistycznej Polsce, opartej na prywatnych zbiorach Potockiej (1972-1980), Galerii Pawilon (1974-79), Galerii Foto-Wideo (1979-1981), Galerii Potocka (od 1986). W latach 2002-2010 kierowała Bunkrem Sztuki w Krakowie. Od 2010 roku dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

"Krety" schodzą głęboko w rumowiska. Ponad 200 ofiar, walczą o ocalałych

Lokalne władze mówią już o ponad 200 ofiarach śmiertelnych trzęsienia ziemi w południowym Meksyku. W wielu budynkach w mieście Meksyk i w okolicach wybuchły pożary. Ratownicy poszukują uwięzionych w nich ludzi. Burmistrz stolicy Miguel Angel Mancera poinformował, że 44 budynki legły w gruzach lub zostały poważnie uszkodzone.

Maria Zmarz-Koczanowicz

Reżyserka, artystka plastyk, scenografka. Absolwentka Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2008 roku doktor sztuki filmowej. Autorka kilkudziesięciu filmów dokumentalnych oraz sztuk teatru telewizji. Laureatka Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. W 2013 r. za wybitne zasługi w badaniu, dokumentowaniu i upamiętnianiu historii Marca '68, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Francuskie media: w ONZ pojawił się też "anty-Trump"

Francuscy komentatorzy skrytykowali słowa prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa na forum Zgromadzenia Ogólnego, skierowane do Korei Północnej i Iranu. Publicyści przeciwstawili im "spokój i rozsądek" prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

"Jest częścią mnie. Utrzymuje mnie jak kotwica"

Prezydent Francji Emmanuel Macron w rozmowie z dziennikarką CNN odpowiadał nie tylko na pytania dotyczące Korei Północnej czy stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w sprawie paryskiego porozumienia klimatycznego. - Czym jest dla pana miłość? - zapytała redaktorka. - Miłość to część mojego życia - odpowiedział Macron.

"Wieża. Jasny dzień" i "Atak paniki", czyli debiutanci rządzą w Gdyni

Porywający debiut studentki reżyserii Jagody Szelc "Wieża. Jasny dzień" oraz czarna komedia Pawła Maślony "Atak paniki" zdominowały dwa pierwsze dni konkursowych pokazów w Gdyni. Przypomnijmy, że w głównym konkursie mamy aż osiem debiutów i dwa drugie filmy młodych twórców. To więcej niż połowa wszystkich produkcji, których w br. startuje 17. Dziś przed publicznością niezwykle oczekiwany ostatni wspólny obraz Joanny i Krzysztofa Krauzów "Ptaki śpiewają w Kigali".

"Trump zaktualizował listę państw osi zła"

Zdaniem amerykańskich komentatorów prezydent Trump podczas wystąpienia na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, próbował pogodzić swoją politykę "Ameryka przede wszystkim” z koniecznością współpracy międzynarodowej, która jest podstawową funkcją Organizacji Narodów Zjednoczonych.