Najnowsze

Najnowsze

"Strzembosz nie jest dla mnie autorytetem w zakresie systemu wymiaru sprawiedliwości"

Zanim przystąpiliśmy do reform, Polska była krajem korporacji prawniczej - oświadczył w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Odniósł się też do krytyki jego działań ze strony profesora Adama Strzembosza, byłego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. - Uważam, że popełnił błędy, błądzi i w tych błędach trwa - mówił Ziobro o Strzemboszu.

Ustawa JUST

Czy Polska będzie musiała zapłacić ofiarom Holocaustu? Ile jest takich osób, które mogą domagać się zwrotu lub zadośćuczynienia bezprawnie skonfiskowanego majątku w czasach zagłady? Amerykański Kongres właśnie przyjął w tej sprawie ustawę. Polska ekipa rządząca jest spokojna. Twierdzi, że nie ma podstaw do roszczeń wobec Polski, ale opozycja widzi to inaczej.

Życie z dorosłym niepełnosprawnym

Jak wygląda życie osób niepełnosprawnych i ich rodziców? Karolina Bałuc spotkała się z jedną z protestujących kobiet i jej synem – 32-letnim Adamem, który może liczyć jedynie na pomoc matki.  

"To jest ciężar współczesności"

Sąd Apelacyjny odrzucił apelację rodziców Alfiego Evansa i podtrzymał  decyzję o tym, że 2-latek nie będzie mógł polecieć na leczenie do Włoch. Chłopiec cierpi na nieznaną wcześniej chorobę, która doprowadziła do degradacji mózgu. Nie widzi, nie słyszy, nie czuje smaku, zapachu, ani dotyku. Rodzice Alfiego od czterech miesięcy walczyli w sądach trzech instancji o prawo do transportu syna i dalsze podtrzymywanie go przy życiu. W głosy Haliny Bortnowskiej, Ewy Woydyłło i Tomasza Pietrzykowskiego w tej sprawie wsłuchał się Sebastian Wasilewski.

Protest w Sejmie

Trwa protest rodziców niepełnosprawnych dzieci. Nie ma porozumienia, choć była na nie szansa. Protestujący złagodzili swoje stanowisko, ale minister Elżbieta Rafalska na propozycję nie przystała. Manifestanci zostają dalej w Sejmie, zostają też emocje. Rzeczniczka PiS mówi o wykorzystywaniu dzieci na proteście, matki odpowiadają: nie macie serca, jedźcie grillować kiełbasę, my dalej będziemy walczyć o godne życie niepełnosprawnych.

Eminem świętuje 10 lat trzeźwości

Eminem świętuje 10 lat trzeźwości i chwali się tym w internecie. Jeden z najbardziej znanych raperów chce być przykładem dla innych. O swoim nałogu opowiada też Peja, bo wierzy, że to może wyciągnąć innych z kłopotów. Pytanie, czy inni wezmą z nich przykład. W Polsce uzależniona od alkoholu lub narkotyków jest co dziesiąta osoba.

Na pomoc w walce z zakażeniami

Miedziane przeciwbakteryjne balustrady i poręcze pomocne w walce z zakażeniami szpitalnymi. Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie już to opracowali, teraz czas na wdrożenia.

Kolejne nagrody i polityczna burza

Kolejne nagrody i polityczna burza. Tym razem chodzi o kwotę ponad pół miliona dla kierowców w resorcie kultury i o nagrody przyznane w resorcie środowiska dla członków gabinetu politycznego. Minister Henryk Kowalczyk nie chce podać kwot i nazwisk, zasłania się konstytucją, co poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza, który o nagrody zapytał, nazywa absurdem.

"The President hopes for a good turnout in the referendum"

"The President will try to convince the senators to vote in favour of the referendum, once the motion is tabled. Surely, it would be helpful if Law and Justice approved of the idea," said the spokesman for the President, Krzysztof Łapiński in "Kropka nad i". President Andrzej Duda proposed last year that a consultation referendum regarding the Polish constitution should take place on November 11th, to mark the 100th anniversary of the restoration of Poland's sovereignty.

Ziobro: Poland was a law corporation state before the reform

"Professor Adam Strzembosz is not my role model when it comes to justice system," said the Minister of Justice and Prosecutor General, Zbigniew Ziobro in "Fakty po Faktach". "Before the reform, Poland was a law corporation state," added the minister. Mr Ziobro also commented on issue of appointing members of the "National Judiciary Council". "I have absolutely nothing against full transparency around appointing of the judges. The process should definitely be transparent," he said.

"Iran nigdy nie może posiadać broni jądrowej"

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował w środę do USA, by odrzuciły pokusę nacjonalizmu i angażowały się na świecie. Jego zdaniem Ameryka nie powinna wycofywać się z umowy nuklearnej z Iranem, dopóki nie zostanie zawarte szersze porozumienie. - Iran nigdy nie może posiadać broni jądrowej. Nigdy - podkreślił, zwracając się do kongresmenów.

Trzy kwestie w sprawie pomocy dla Syrii. "Znaleźliśmy płaszczyznę porozumienia"

Mimo różnic znaleźliśmy płaszczyznę porozumienia w sprawie pomocy dla Syrii - oświadczyła w środę szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini podczas drugiego dnia obrad międzynarodowej konferencji poświęconej sytuacji w Syrii i finansowaniu przyszłej odbudowy kraju. Jak dodała, chodzi o trzy kwestie, które mogą stanowić podstawę porozumienia.

"Strzembosz nie jest dla mnie autorytetem w zakresie systemu wymiaru sprawiedliwości"

Zanim przystąpiliśmy do reform, Polska była krajem korporacji prawniczej - oświadczył w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Odniósł się też do krytyki jego działań ze strony profesora Adama Strzembosza, byłego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. - Uważam, że popełnił błędy, błądzi i w tych błędach trwa - mówił Ziobro o Strzemboszu.

President Duda supports Alfie Evans' parents via Twitter

President Andrzej Duda has tweeted his support of the fight for the life of 23-month-old Alfie Evans. The child has an undiagnosed brain disease that prevents him from seeing, hearing and tasting. The British courts decided to unplug Alfie from life support on Monday, while his parents are still fighting for his life.

Kempa zapowiada miliony z Polski na Syrię. "Kwota wyższa niż w ubiegłym roku"

Polska zadeklarowała rozdysponowanie około 48 milionów złotych pomocy humanitarnej dla Syryjczyków - oświadczyła w środę w Brukseli Beata Kempa, minister do spraw pomocy humanitarnej. Dodatkowo Polska przeznaczy 12,5 milionów euro na pomoc uchodźcom w Turcji. Kempa reprezentowała Polskę na konferencji w Brukseli dotyczącej sytuacji w Syrii.

"Rodzice wychowujący niepełnosprawne dzieci to bohaterowie"

Ci ludzie zasługują na opiekę ze strony państwa - mówił prezydent Andrzej Duda, odnosząc się na spotkaniu z mieszkańcami Krosna Odrzańskiego do trwającego w Sejmie protestu niepełnosprawnych i ich bliskich. Dodał, że "rodzice wychowujący niepełnosprawne dzieci to bohaterowie, którym polskie państwo, tak jak każde państwo, winne jest ogromny szacunek".

Albo nowelizacja przepisów, albo przesunięcie terminu wyborów samorządowych

Wciąż brakuje co najmniej dwóch tysięcy urzędników niezbędnych do właściwego przeprowadzenia tegorocznych wyborów samorządowych - informują Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze. Mogą być też kłopoty z liczeniem głosów i transmisją w internecie - ostrzega PKW. I chce nowelizacji przepisów. Szef sejmowej komisji samorządu terytorialnego pyta PKW o możliwość przesunięcia wyborów na wiosnę 2019 roku.

Rządowy dokument, który zasiał niezgodę. "Naszczuwanie naszych grup"

Rząd nie potrafi sobie poradzić z kryzysem, więc dzieli środowisko - uważają matki osób niepełnosprawnych protestujące w Sejmie. Rząd ogłosił, że podpisał porozumienie z niepełnosprawnymi. Odbyło się to jednak bez udziału protestujących od ośmiu dni w Sejmie. Rodzice okupujący Sejm odrzucili ten dokument. Przedstawiciele organizacji niepełnosprawnych, którzy złożyli pod nim podpisy, oświadczyli, że zostali przez rząd wykorzystani.

Alko bulwary

Bulwar to nie ulica. Tak zdecydowali warszawscy radni i za mieszkańcami stolicy pierwszy weekend legalnego picia alkoholu na nad wiślańskim brzegiem. Efekt? Tłumy świetnie bawiących się Warszawiaków wieczorem, a nad ranem krajobraz pełen butelek, puszek, kartonów i kubków. Z kolei okoliczni mieszkańcy narzekają na hałas i brak wychowania nadwiślańskich gości. O tym jak powinno zachować się teraz miasto, by warunki zabawy poprawić rozmawiali goście programu Tak Jest.

Skazany za przekroczenie uprawnień komornik na wolności. Sąd Najwyższy uchylił wyrok

Sprawa komornika skazanego na 2,5 roku więzienia za przekroczenie uprawnień wróci do ponownego rozpoznania w drugiej instancji - zdecydował Sąd Najwyższy, uwzględniając kasację obrońcy skazanego. Sebastian Sz. otrzymał wyrok za nieprawidłowości przy egzekucji komorniczej wobec właściciela warsztatu oponiarskiego z Nidzicy. Poszkodowany przedsiębiorca szacował swoje straty na minimum milion złotych.