Najnowsze

Najnowsze

Premier Katalonii: padliśmy ofiarą agresji

Premier autonomicznego rządu Katalonii Carles Puigdemont oskarżył w środę rząd Hiszpanii o agresję. Deklaracja ma związek z przeprowadzanymi tego dnia kontrolami w budynkach katalońskich ministerstw i zatrzymaniem urzędników.

Prezydent Duda złożył kondolencje po trzęsieniu ziemi

Z wielkim ubolewaniem przyjąłem informację o kolejnym potężnym trzęsieniu ziemi, które dotknęło Meksyk i które pochłonęło setki ofiar, w tym wiele dzieci. Łączymy się w smutku i modlitwie - napisał w depeszy kondolencyjnej do prezydenta Meksyku Enrique Peny Nieto prezydent Andrzej Duda.

Powstanie Wielkopolskie z klocków Lego

Eksponaty wykonane z 3 tysięcy klocków Lego, w tym budynek stacji lotniczej na Ławicy, balon obserwacyjny i samolot zdobyty przez powstańców wielkopolskich można oglądać na wystawie "Zdobycie Ławicy 6 stycznia 1919 r." w holu Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Policja w budynkach rządu Katalonii, zatrzymania i konfiskaty

Władze Katalonii zostały, zdaniem hiszpańskich mediów, pozbawione możliwości organizacji referendum niepodległościowego w tym regionie. Trudności mają wynikać z zatrzymania 14 urzędników odpowiedzialnych za plebiscyt i przejęcia ważnych materiałów wyborczych.

Opatrzyli ranną, wezwali pomoc. Gabrysię i Jakuba docenił minister

Gdy autobus, którym jechali, uderzył w drzewo, 13-latkowie natychmiast ruszyli z pomocą rannym. Opatrzyli opiekunkę, zatrzymali inny samochód i wezwali pomoc. - To trzeba było po prostu zrobić - mówił jeden z bohaterów. Za postawę nagrodził ich minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak.

Kampania reklamowa, która rozgniewała Melanię Trump

"Wyobraź sobie, jak daleko można zajść przy odrobinie znajomości angielskiego" - reklamowała swoje usługi jedna ze szkół językowych w stolicy Chorwacji. Billboardy z tym hasłem opatrzono zdjęciem Melanii Trump. Kampania nie spodobała się pierwszej damie USA, a po interwencji prawników reklamy zniknęły z ulic Zagrzebia.

Radka Franczak "Serce"

Montażystka filmów dokumentalnych i fotografka, absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Ukończyła kurs reżyserii filmów dokumentalnych w Szkole Andrzeja Wajdy. Jest autorką wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych "Stiepan" i "Gdzie jest Sonia?". Nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2017 powieść "Serce" jest literackim debiutem Franczak.

Genowefa Jakubowska-Fijałkowska "Paraliż przysenny"

Poetka, autorka sześciu książek poetyckich. Debiutowała w 1972 roku na łamach "Odry". Później publikowała w prestiżowych tytułach literackich, między innymi w takich jak: Arkusz, Arkadia, Fraza, Nowa Okolica Poetów, Magazyn Literacki, Odra, Opcje, RED, Topos, Twórczość, Zeszyty Literackie, Życie Literackie. Na podstawie jej twórczości powstały słuchowiska radiowe. Poezja Jakubowskiej-Fijałkowskiej przetłumaczona została na język angielski, czeski, niemiecki, rosyjski i słowacki.

Cezary Łazarewicz "Żeby nie było śladów"

Dziennikarz prasowy, publicysta, autor kilku publikacji książkowych. Jeszcze w latach PRL-u zajmował się dystrybucją pism drugiego obiegu, redagował prasę podziemną. Od 1991 roku związany był z "Gazetą Wyborczą". Później pisał kolejno dla "Przekroju", "Polityki", "Newsweeka" i "Wprost".

Stanisław Łubieński "Dwanaście srok za ogon"

Pisarz, publicysta, ukrainista i kulturoznawca. Łubieński publikował m.in. w "Lampie", "Nowych Książkach", "Bluszczu" i w "Rzeczpospolitej". Jest ornitologiem-amatorem. Współautor cyklu filmów pt. "Warszawski Tygiel Kulturalny", opowiadających o życiu imigrantów w Warszawie. Filmy otrzymały nagrodę S3KTOR 2011 za najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową w kategorii "Projekty interdyscyplinarne".

Jacek Podsiadło "Włos Bregueta"

Poeta, prozaik, tłumacz, dziennikarz, felietonista. W latach 80. sympatyzował z pacyfistycznym i ekologicznym ruchem "Wolność i Pokój". Jest laureatem nagród literackich: Brulionu Poetyckiego (1992), nagrody im. Georga Trakla (1994), Nagrody Kościelskich (1998), Nagrody Miłosza (2000), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" (2015, 2017) oraz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (wspólnie z Romanem Honetem, 2015). Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Nike, a za debiut prozatorski do Nagrody Gdynia. Jego poezje tłumaczono na większość języków europejskich.

Monika Sznajderman "Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna"

Antropolog kultury, doktor nauk humanistycznych, pisarka i wydawczyni książek. Naukowo zajmuje się głównie problemami współczesnej kultury audiowizualnej i formami współczesnej wyobraźni religijnej. Prywatnie - żona Andrzeja Stasiuka, z którym od 20 lat prowadzi założone przez siebie wydawnictwo Czarne. Jest prezesem Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa zajmującego się dziećmi z byłych PGR-ów w Beskidzie Niskim.

Krzysztof Środa "Las nie uprzedza"

Pisarz, tłumacz i historyk filozofii. Jego teksty ukazywały się w "Przeglądzie Filozoficznym", "Przeglądzie Filozoficzno-Literackim" i "Toposie". Jego książka "Projekt handlu kabardyńskimi końmi" wyróżniona została Nagrodą Literacką Gdynia 2007 w kategorii eseistyka. "Podróże do Armenii i innych krajów z uwzględnieniem najbardziej interesujących obserwacji przyrodniczych" również miała szanse na Nagrodę Literacką Gdynia w 2013 roku. "Las nie uprzedza", jego prozatorski debiut, poza nominacją do Nagrody Literackiej Nike otrzymał także nominację do gdyńskiej nagrody.

Wyciągają żywe dzieci z gruzów szkoły

Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku doprowadziło do zawalenia się między innymi budynku szkoły w dzielnicy mieszkalnej Axocpa w stolicy kraju. Co najmniej 32 dzieci zginęło, ale kilkanaście osób udało się do środowego poranka uratować. Wśród nich są dzieci. Poszukiwania trwają.

Joanna Szczęsna

Dziennikarka, reporterka i pisarka. W okresie PRL-u była działaczką opozycyjną od 1968 roku. Ukończyła polonistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1976 roku. Od tego samego roku związana była z Komitetem Obrony Robotników. Zajmowała się dystrybucją niezależnej prasy, była też autorką tekstów do biuletynu KOR-u. W związku z udziałem w pierwszej głodówce członków komitetu w kościele św. Marcina, została objęta zakazem pracy w szkolnictwie. Od strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, w którym brała udział, współtworzyła Agencję Prasową Solidarności AS. Od 1989 roku związana z "Gazetą Wyborczą". W dorobku ma kilka książek napisanych wspólnie z Anną Bikont. Jej działalność doceniona została odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1999 roku) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, którym odznaczona została przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Ławrow: Putin i Trump mogliby się spotkać w Wietnamie

Byłoby "pożyteczne", gdyby prezydenci Rosji i Stanów Zjednoczonych, Władimir Putin i Donald Trump, spotkali się ponownie - oznajmił szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Jak podkreślił, do takiego spotkania mogłoby dojść w listopadzie podczas szczytu państw Azji i Pacyfiku w Da Nang w Wietnamie.