Najnowsze

Najnowsze

"Stany Zjednoczone nie dadzą się zastraszyć Chinom"

Wiceprezydent USA Mike Pence oświadczył w czwartek, że "Stany Zjednoczone nie dadzą się zastraszyć ani nie ulegną Chinom". Pence, występując w ośrodku Hudson Institute, skrytykował Chiny za ich "drapieżne" poczynania w świecie oraz za łamanie swobód obywatelskich.

Chybicka: lekarze głosujący za procedowaniem projektu antyszczepionkowców poniosą kary

- Głosowanie w Sejmie w sprawie projektu antyszczepionkowców już spotkało się z krytyką Naczelnej Rady Lekarskiej. Wszyscy lekarze, którzy przycisnęli guzik za procedowaniem takiej ustawy, która świadczy o totalnej niewiedzy, poniosą kary – mówiła w programie "Tak jest" lekarz Alicja Chybicka, posłanka Platformy Obywatelskiej. Drugim gościem programu była Agnieszka Ścigaj z Kukiz’15.

Premier w CNN: Polska jest bardzo proeuropejska, ale trochę sceptyczna wobec Brukseli

Zmieniliśmy w naszym kraju bardzo wiele. Zaatakowaliśmy mafie wyłudzające VAT i grupy, które korzystały na oszustwach podatkowych. Wielu osobom to się nie podoba. Prowadzimy bardzo niezależną politykę. Nie akceptujemy na przykład unijnej polityki dotyczącej migracji. To bardzo ważna sprawa, kość niezgody dla Polski i Komisji Europejskiej - mówił w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN premier Mateusz Morawiecki.

Projekt antyszczepionkowy trafił do komisji

To była gorąca debata. W Sejmie dyskutowano nad projektem likwidacji obowiązkowych szczepień ochronnych. Lekarze bili na alarm, minister zdrowia ostrzegał, że brak obowiązku szczepienia może narazić miliony Polaków na różne choroby, ale mimo tych ostrzeżeń projekt głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości i Kukiz'15 nie trafił do kosza. Przeszedł do sejmowej komisji.

Minister po spotkaniu z pielęgniarkami: propozycje są na stole

- Padły konkretne propozycje, są na stole - powiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski po zakończeniu rozmów, w których brały udział między innymi pielęgniarki prowadzące protest w Szpitalu Wojewódzkim w Przemyślu oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Wnioski o ukaranie sędziów Sądu Najwyższego

Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego dostał zawiadomienia o możliwości popełnienia wykroczeń przez sędziów, którzy skierowali pytania prejudycjalne do unijnego trybunału. Zawiadomienie przekazała KRS, ale to obywatele są jego autorami. Do sądów i do konstytucji odnosi się też prezydent. Andrzej Duda podkreślą, że jej nie łamie - wina leży po stronie sędziów.

Piotrowicz kontra Scheuring-Wielgus

Sejmowy korytarz, a tam starcie słowne między Joanną Scheuring-Wielgus a Stanisławem Piotrowiczem. Posłanka opublikowała nagranie, w którym były prokurator uzasadnia umorzenie śledztwa przeciwko proboszczowi z Tylawy. Proboszcza, który ostatecznie został skazany, ale wcześniej prokuratura umorzyła śledztwo. Piotrowicz twierdzi, że nie ma z tym nic wspólnego.

Przepychanki przed Sejmem

Protestujące od miesiąca pielęgniarki z Przemyśla przyjechały do Warszawy. Chciały wziąć udział w posiedzeniu komisji zdrowia, ale nie zostały wpuszczone do Sejmu. Próbowały wejść do parlamentu na zaproszenie posłów Platformy Obywatelskiej. Później podjechały do ministerstwa zdrowia, ale tam ministra nie było - czekał w centrum dialogu.

"Kiedy tylko Syryjczycy przeprowadzą wybory, wycofamy się"

Turcja nie wycofa się ze stref, które kontroluje w Syrii, do czasu aż odbędą się tam wybory - oświadczył w czwartek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Zasugerował również, że Turcja rozważy referendum w sprawie kontynuowania procesu akcesji do UE.

Głęboki problem

Zmiana frontu w sprawie likwidacji kopalń. Gdy 3 lata temu PiS szło po władzę, przyszła premier Beata Szydło osobiście obiecywała górnikom, że nie pozwoli zamknąć żadnej z kopalń. Dziś - wbrew tamtym zapewnieniom - rząd PiS realizuje ten sam plan, który zaczęła Platforma i z pomocą pieniędzy z Unii Europejskiej zamyka nierentowne zakłady. Choć trudno mu się do tego wprost przyznać.

Węglowy rekord

Węglowy rekord, którym rządzącym trudno się jednak chwalić, bo przecież obiecywali, że będzie inaczej. A teraz sami kupują węgiel zagranicą i to więcej niż kiedykolwiek, głównie w Rosji. Skąd ta zmiana?

"Mam nadzieję, że koledzy z PiS-u zaczynają rozumieć użyteczność prywatności"

Nie jestem bez grzechu w sprawie taśm - przyznał w "Kropce nad i" w TVN24 były szef MSZ Radosław Sikorski. Jednak - jak dodał - jedynym przestępstwem związanym wówczas z taśmami było same nielegalne nagrywanie. - Teraz, gdy możemy już o tym bardziej racjonalnie porozmawiać, bo sprawa dotyczy nie tylko jednego obozu politycznego, to ja mam nadzieję, że koledzy z PiS-u zaczynają rozumieć użyteczność prywatności - powiedział.

Gersdorf: wszystko, co robimy, robimy w obronie naszego państwa

- Sędziowie tego, co robią, nie robią dla siebie. To nie jest żadna kasta. Każdy z nich mógłby być wspaniałym adwokatem i żyć sobie spokojnie - mówiła w czwartek w "Faktach po Faktach" I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Profesor odniosła się do słów lidera PiS, który powiedział podczas jednej z konwencji samorządowych, że sędziów dotknęła ojkofobia, czyli nienawiść do własnej ojczyzny. Gościem drugiej części programu był Bartosz Arłukowicz i Andrzej Stanisławek.

"Mam nadzieję, że koledzy z PiS-u zaczynają rozumieć użyteczność prywatności"

Nie jestem bez grzechu w sprawie taśm - przyznał w "Kropce nad i" w TVN24 były szef MSZ Radosław Sikorski. Jednak - jak dodał - jedynym przestępstwem związanym wówczas z taśmami było same nielegalne nagrywanie. - Teraz, gdy możemy już o tym bardziej racjonalnie porozmawiać, bo sprawa dotyczy nie tylko jednego obozu politycznego, to ja mam nadzieję, że koledzy z PiS-u zaczynają rozumieć użyteczność prywatności - powiedział.

Gersdorf: wszystko, co robimy, robimy w obronie naszego państwa

- Sędziowie tego, co robią, nie robią dla siebie. To nie jest żadna kasta. Każdy z nich mógłby być wspaniałym adwokatem i żyć sobie spokojnie - mówiła w czwartek w "Faktach po Faktach" I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Profesor odniosła się do słów lidera PiS, który powiedział podczas jednej z konwencji samorządowych, że sędziów dotknęła ojkofobia, czyli nienawiść do własnej ojczyzny.

Brak zgody na ekstradycję do Polski. Sąd w Amsterdamie pyta o praworządność

Polscy podejrzani, przebywający w Holandii, chwilowo nie zostaną wydani Polsce - poinformowała w czwartek izba współpracy międzynarodowej sądu w Amsterdamie. Holenderski sąd chce najpierw otrzymać odpowiedzi na kilka pytań dotyczących działania władzy sądowniczej w Polsce. To już trzeci po Irlandii i Hiszpanii sąd, który pyta Polskę o praworządność.