Najnowsze

Najnowsze

Mateusz Morawiecki kandydatem na premiera

Czwartek to ważny polityczny dzień. Od godz. 18 komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości dyskutował nad zmianami. Dyskusja toczyła się na najwyższym szczeblu partyjnym. O tym, że wicepremier Mateusz Morawiecki miałby zastąpić premier Szydło mówiło się w polityce od dawna, ale teraz stało się to faktem.

Ponad 80 poprawek do ustaw prezydenta. W piątek głosowanie

W piątek w Sejmie odbędzie się głosowanie nad prezydenckimi projektami nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawy o Sądzie Najwyższym. Oba dokumenty - w porównaniu do pierwotnej wersji, zaproponowanej przez Kancelarię Prezydenta - zawierają w sumie ponad 80 poprawek, w zdecydowanej większości wniesionych przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Morawiecki za Szydło

Wiele zwrotów akcji i wiele sprzecznych informacji. Tak wyglądał czwartek. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki najpierw mówił, że decyzje o zmianach poznamy dziś, potem, że w przyszłym tygodniu, a następnie wrócił do pierwotnej wersji. Dzień premier Szydło do łatwych nie należał - najpierw w Sejmie debata i głosowanie nad wnioskiem PO o konstruktywne wotum nieufności dla jej rządu, potem wizyta u prezydenta i dwa spotkania na Nowogrodzkiej w siedzibie PiS, a na koniec decyzja o rezygnacji.

Walka o sądy w cieniu rekonstrukcji

W cieniu rekonstrukcji trwa walka o sądy. Walka, która dla opozycji wydaje się być przegrana, bo prezydencki minister przyjmuje poprawki do prezydenckiej ustawy. W Sejmie była kolejna nocna komisja i kolejne oburzenie, jak można pracować w tak szalonym tempie.

Nowy zarzut dla generała Noska

Jest nowy zarzut dla generała Noska - dowiedział się portal tvn24.pl. To "Przestępstwo przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej". Chodzi o nielegalną współpracę z rosyjskimi szpiegami. Były szef SKW, generał Janusz Nosek do winy się nie przyznaje i twierdzi, że to polityczna sprawa.

Amerykanie ostrzegają przed atakami. Ambasada w Jerozolimie "nieprędko"

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oznajmił w Wiedniu, dokąd przybył w związku ze szczytem ministerialnym OBWE, że przeniesienie ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy "nie nastąpi prędko" i "nie będzie to coś, co stanie się z dnia na dzień". Jednocześnie Departament Stanu wydał globalne ostrzeżenie, zalecające podróżującym za granicę Amerykanom szczególną ostrożność.

"Ta polityka ani na jotę się nie zmieni". Trzaskowski o zmianie premiera

- Ja myślę, że jednak Jarosław Kaczyński zdecyduje się objąć tą funkcję - powiedział w "Faktach po Faktach" Rafał Trzaskowski, poseł Platformy Obywatelskiej. Kandydat na prezydenta Warszawy odniósł się w ten sposób do czwartkowego zebrania komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości, podczas którego ma zostać wyłoniony nowy szef rządu. Gośćmi drugiej części programu byli profesor Radosław Markowski, politolog z Uniwersytetu SWPS oraz doktor Anna Materska- Sosnowska, również politolog z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Morawiecki "może stać się politykiem o wysokim zaufaniu społecznym"

Beata Szydło stała się "rzecznikiem rządu", a nie kierownikiem rządu - powiedział Kazimierz Marcinkiewicz w "Kropce nad i". Były premier skomentował w ten sposób przyczyny rezygnacji Beaty Szydło ze stanowiska premiera. Decyzja ta zapadła w czwartek podczas obrad Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Były premier odniósł się również do tego, że stanowisko to ma objąć teraz minister finansów i wicepremier, Mateusz Morawiecki.

Rzepliński: Naczelny Sąd Administracyjny praktycznie abdykował

Bez żadnego wyjaśnienia traktuje się tak sędziów za aprobatą innych sędziów, którzy zgodnie z konstytucją kontrolują legalność działania organów administracji - powiedział w "Kropce nad i" były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński. Odniósł się do postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił w czwartek skargi czterech osób, którym prezydent Andrzej Duda odmówił powołania na sędziów. W drugiej części specjalnego wydania "Kropki nad i" był były premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Putin i Erdogan jednym głosem o Jerozolimie

Prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan, którzy w czwartek konsultowali się telefonicznie, wyrazili "poważne zaniepokojenie" decyzją prezydenta USA Donalda Trumpa ws. uznania Jerozolimy za stolicę Izraela - podał Kreml.

Węgry chcą misji OBWE na Zakarpaciu

Węgry opowiadają się za stałą misją obserwacyjną OBWE w obwodzie zakarpackim Ukrainy – oświadczył w Wiedniu minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto na posiedzeniu Rady Ministerialnej OBWE.

Rzepliński: Naczelny Sąd Administracyjny praktycznie abdykował

Bez żadnego wyjaśnienia traktuje się tak sędziów za aprobatą innych sędziów, którzy zgodnie z konstytucją kontrolują legalność działania organów administracji - powiedział w "Kropce nad i" były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński. Odniósł się do postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił w czwartek skargi czterech osób, którym prezydent Andrzej Duda odmówił powołania na sędziów.

Ławrow z Tillersonem o Syrii i Ukrainie

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow przestrzegł szefa amerykańskiej dyplomacji Rexa Tillersona, że presja USA na rosyjskich dyplomatów i media jest nie do przyjęcia. Skrytykował też wspólne manewry sił USA i Korei Płd. jako prowokację wobec Pjongjangu.

Tusk chce miliardów na walkę z nielegalną migracją

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk napisał w czwartek list do liderów Unii Europejskiej, w którym wskazuje, że wprowadzenie systemu kwotowania uchodźców okazało się nieskuteczne i podzieliło państwa członkowskie. Zapowiada, że jeśli nie będzie w tej sprawie rozwiązania do czerwca 2018 roku, to on zaproponuje "dalsze działania".

Wysiedlenie Polaków z Gdyni "nazistowską zbrodnią przeciwko ludzkości"

Pion śledczy gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej uznał za "nazistowską zbrodnię przeciwko ludzkości" wysiedlenie w czasie II wojny światowej przez niemieckich okupantów około 70 tysięcy Polaków mieszkających w Gdyni. Śledztwo umorzono, bo winni, których dane udało się ustalić, nie żyją.

"Ta polityka ani na jotę się nie zmieni". Trzaskowski o zmianie premiera

- Ja myślę, że jednak Jarosław Kaczyński zdecyduje się objąć tą funkcję - powiedział w "Faktach po Faktach" Rafał Trzaskowski, poseł Platformy Obywatelskiej. Kandydat na prezydenta Warszawy odniósł się w ten sposób do czwartkowego zebrania komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości, podczas którego ma zostać wyłoniony nowy szef rządu.

Decyzję Trumpa "Rosja przyjmuje z poważnym zaniepokojeniem"

Decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela nie sprzyja uregulowaniu konfliktu bliskowschodniego - oznajmił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Uznał, że prowadzi ona do rozdźwięku wśród społeczności międzynarodowej. MSZ w Moskwie oświadczyło, że decyzję Trumpa "Rosja przyjmuje z poważnym zaniepokojeniem".

Odcienie rekonstrukcji

Najpierw obrona szefowej rządu w Sejmie, po złożeniu wobec niej konstruktywnego wotum nieufności przez Platformę Obywatelską, później dyskusja w ramach komitetu politycznego PiS n a temat zmian w rządzie. Tak wyglądało polityczne czwartkowe przed i popołudnie. Jak oficjalnie i nieoficjalnie przekonywali politycy PiS, zmianie będą podlegać n ie tylko ministrowie, ale też sama premier. Kandydatów na to stanowisko jest dwóch: Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki. O tym, jak głębokie mogą być to zmiany i co one oznaczają dla polskiej polityki dyskutowali w programie Tak jest prof. Anotni Dudek i Ryszard Kalisz.