Najnowsze

Najnowsze

Dla jednych kat, dla drugich bohater. Były prezydent wróci przed sąd

Były prezydent Peru Alberto Fujimori zostanie postawiony przed sądem w sprawie zabójstwa sześciu rolników w 1992 roku - podało we wtorek BBC. Wcześniejsze ułaskawienie Fujimoriego 23 grudnia 2017 roku przez prezydenta Pedro Pablo Kuczynskiego wywołało protesty w stolicy kraju i oburzenie mediów.

"Za godzinę mamusia nie żyła". Świadectwo ocalonych z Treblinki

Jeżeli istnieje piekło, to właśnie tam ono było. Reportaż Macieja Starczewskiego to historia trzech więźniów obozu zagłady w Treblince, jednego z dwóch największych w Europie. Zagazowano w nim w ciągu zaledwie roku ponad 800 tysięcy ludzi, głównie Żydów, przywożonych z gett w okupowanej Polsce. Bohaterowie reportażu przeżyli, bo uciekli z obozu w czasie buntu więźniów w sierpniu 1943 roku. To było jedno z dwóch udanych powstań w obozach śmierci. Przeżyli i 15 lat temu dali swoje ostatnie świadectwo.

Sasin: polska strona nie chce eskalacji konfliktu z Izraelem

To nie jest wojna, a pewien konflikt o rozumienie wydarzeń, co do których się zgadzamy, ich interpretacje bardziej nas różnią - ocenił relacje polsko-izraelskie w "Kropce nad i" TVN24 Jacek Sasin, przewodniczący komitetu stałego Rady Ministrów. Dodał, że to nie polska strona chce eskalacji konfliktu Polski z Izraelem.

"Morawiecki był zdecydowanie źle przygotowany"

Premier Mateusz Morawicki zapomniał o jednej zasadniczej prawdzie, która w czasie takich wystąpień obowiązuje. Musi myśleć zawsze o tym, że nie wypowiada się w swoim imieniu, tylko w imieniu państwa - powiedział w "Faktach po Faktach" były wiceminister spraw zagranicznych prof. Artur Nowak-Far, komentując wypowiedź szefa polskiego rządu na temat Holokaustu. Prof. Andrzej Żbikowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego podkreślił, że angielskie słowo, którego użył premier, jest zagwarantowane dla organizatorów Zagłady. Gośćmi drugiej części programu byli Michał Kamiński i Marek Migalski.

Rosja wzywa szefa ukraińskiej misji dyplomatycznej

Charge d'affaires ambasady Ukrainy w Moskwie został wezwany w poniedziałek do MSZ Rosji po incydentach w Kijowie, gdzie w niedzielę ukraińscy nacjonaliści obrzucili kamieniami gmachy rosyjskich instytucji.

Sasin: polska strona nie chce eskalacji konfliktu Polski z Izraelem

To nie jest wojna, a pewien konflikt o rozumienie wydarzeń, co do których się zgadzamy, ich interpretacje bardziej nas różnią - ocenił relacje polsko-izraelskie w "Kropce nad i" TVN24 Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dodał, że to nie polska strona chce eskalacji konfliktu Polski z Izraelem.

"Morawiecki był zdecydowanie źle przygotowany"

Premier Mateusz Morawicki zapomniał o jednej zasadniczej prawdzie, która w czasie takich wystąpień obowiązuje. Musi myśleć zawsze o tym, że nie wypowiada się w swoim imieniu, tylko w imieniu państwa - powiedział w "Faktach po Faktach" były wiceminister spraw zagranicznych prof. Artur Nowak-Far, komentując wypowiedź szefa polskiego rządu na temat Holokaustu. Prof. Andrzej Żbikowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego podkreślił, że angielskie słowo, którego użył premier, jest zagwarantowane dla organizatorów Zagłady.

Podzielili się złotem. Mistrz z polskimi korzeniami

Chciał ścigać się w biało-czerwonych barwach, ale trafił do kanadyjskiego boba. I właśnie dla tego kraju pochodzący z Polski Alexander Kopacz wspólnie z Justinem Krippsem zdobył złoty medal igrzysk w bobslejowych dwójkach. Mistrzami zostali także Niemcy Francesco Friedrich i Thorsten Margis, którzy mieli identyczny czas.

Stoch zawiedziony, trener go broni. "Jest tylko człowiekiem"

Wszystko zależało od niego. Gdyby Kamil Stoch skoczył metr, dwa dalej, pewnie byłby srebrny medal. Metrów zabrakło, ale w polskiej reprezentacji nikt tragedii z trzeciego miejsca na igrzyskach nie robi. - Jesteśmy całkowicie zadowoleni z brązu - zapewnił trener Stefan Horngacher.

IPN: żadna narodowość nie chroni i nie będzie w Polsce chronić zbrodniarzy

Władze Rzeczypospolitej Polskiej nigdy nie zamierzały chronić sprawców zbrodni, bez względu na ich narodowość - oświadczył Instytut Pamięci Narodowej w poniedziałkowym komunikacie. Jak dodano, nie ma żadnych powodów, aby jakikolwiek akt współpracy polskiego obywatela przeciw współobywatelom podlegał jakiejkolwiek ochronie.

Turcy zmienili nazwę ulicy, przy której ambasadę mają USA

Tureckie władze zmieniły w poniedziałek nazwę ulicy w Ankarze, przy której stoi amerykańska ambasada. Aleja od teraz nosi nazwę Gałązki oliwnej, od kryptonimu prowadzonej przez Turcję operacji przeciwko wspieranym przez USA Kurdom w syryjskim okręgu Afrin.

71 ofiar nalotów wojsk Asada na Wschodnią Gutę

W przeprowadzonych przez syryjskie siły rządowe atakach lotniczych i artyleryjskich zginęło ostatniej doby we Wschodniej Gucie 71 osób, a rannych zostało 325 - poinformowało w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

"To kandydaci partyjni" vs. "nie są członkami żadnej partii". Kto na szefa KBW

Wicedyrektor klubu parlamentarnego, szef komitetu dzielnicowego PiS w Krakowie, szef gabinetu politycznego wicepremiera i szef gabinetu politycznego ministra - te i nie tylko te funkcje pełnili w przeszłości kandydaci na szefa Krajowego Biura Wyborczego. - Nie neguję osiągnięć zawodowych kandydatów, ale pierwszy ogląd wskazuje, że są to kandydaci partyjni - wstępnie ocenia kandydatury przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

Sondaż: skrajnie prawicowa AfD drugą partią w Niemczech

Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) wyprzedziła w notowaniach Socjaldemokratyczną Partię Niemiec (SPD) i stała się po raz pierwszy w historii drugą najsilniejszą partią w Niemczech - wynika z najnowszego sondażu instytutu badania opinii publicznej INSA dla gazety "Bild".

Dumna mama Kota. "Jest super, cieszę się tym medalem"

- Wielka duma i radość, że się udało. W trakcie konkursu było napięcie. Walczyliśmy z Niemcami do końca o srebrny medal, ale nie jest mi żal. Cieszę się z brązu. Syn pierwszy wróci do domu, więc na mnie będzie czekał. Mam nadzieję, że podziękuje mamie - przyznała w rozmowie z TVN24 Małgorzata Kot, mama Macieja, brązowego medalisty w drużynie skoczków na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu.

Ząb oszalał. Szykuje skoczkom powitanie

Rodzinny Ząb wcześniej planował powitać tylko Kamila Stocha, swojego najsłynniejszego mieszkańca. Po brązowym medalu w konkursie drużynowym na igrzyskach w Pjongczangu nastąpiła zmiana planów. - Ja już dziś zapraszam ich do Zębu. Chcemy im dać to, co mamy dla nich najpiękniejsze: wdzięczność i podziękowanie za to dostarczenie tylu pięknych sportowych emocji - zapowiedział Bronisław Stoch, wujek Kamila i wójt Poronina.

Takiego medalu jeszcze nie mieliśmy

Przeszli do historii. Brąz wywalczony przez Macieja Kota, Stefana Hulę, Dawida Kubackiego i Kamila Stocha jest pierwszym w historii medalem polskich skoczków w konkursie drużynowym na igrzyskach.