Najnowsze

Najnowsze

Orban ostrzega. "Grozi nam niebezpieczeństwo z Zachodu"

Minione osiem lat na Węgrzech było udane, ale przed rządem jeszcze wiele do zrobienia - oznajmił w niedzielę premier Węgier Viktor Orban w przemówieniu podsumowującym ostatni rok. Jak dodał, obecnie Węgrom zagraża niebezpieczeństwo z Zachodu.

"Politykę międzynarodową oddaliśmy ministerstwu sprawiedliwości"

Jeżeli nowelizacja ustawy o IPN zagrozi strategicznemu sojuszowi ze Stanami Zjednoczonymi, to narazi na szwank najżywotniejsze polskie interesy - ostrzegł były szef Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn. Razem z doktorem Tomaszem Płudowskim komentował w "Faktach po Faktach" ostatnie napięcia wywołane przez tę ustawę.

"W ciągu tej doby chyba zabrakło słowa przepraszam"

Szef polskiego rządu powinien przeprosić za zrównanie sprawców i ofiar Zagłady - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Jacek Santorski, odnosząc się do sobotnich słów Mateusza Morawieckiego w kwestii Holokaustu. Profesor Paweł Śpiewak pytał, "dlaczego polska strona nie może znaleźć zrozumienia" dla Izraelczyków. Ponadto gośćmi programu byli amerykanista dr Tomasz Płudowski oraz były dyplomata Paweł Potoroczyn.

Co mówią o kandydatach do Krajowej Rady Sądownictwa ich dokumenty

Kandydatów na nowych sędziów Sądu Najwyższego ocenią i zaopiniują głównie sędziowie sądów rejonowych. Dodatkowo w nowej Krajowej Radzie Sądownictwa, której skład wybiorą wkrótce politycy, sędziowie powiązani z ministrem sprawiedliwości najprawdopodobniej będą mieli większość. Co więcej, nawet sam sposób zgłaszania i informowania o kandydatach budzi kontrowersje nie tylko w Sejmie, ale i wśród prezesów sądów. A co mówią o kandydatach ich dokumenty?

"W ciągu tej doby chyba zabrakło słowa przepraszam"

Szef polskiego rządu powinien przeprosić za zrównanie sprawców i ofiar Zagłady - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Jacek Santorski, odnosząc się do sobotnich słów Mateusza Morawieckiego w kwestii Holokaustu. Profesor Paweł Śpiewak pytał, "dlaczego polska strona nie może znaleźć zrozumienia" dla Izraelczyków.

Premierzy Polski i Izraela rozmawiali telefonicznie

W niedzielę Mateusz Morawiecki oraz Benjamin Netanjahu przeprowadzili rozmowę telefoniczną, w której rozmawiali o Holokauście. "Dialog o tej najtrudniejszej historii jest niezbędny, ku przestrodze. Taki dialog z Izraelem będziemy prowadzić" - przekazał szef polskiego rządu.

Złoto po fotofiniszu. "Marzy o tym każdy sportowiec"

Francuski biathlonista Martin Fourcade został mistrzem olimpijskim w biegu ze startu wspólnego na 15 km. To jego drugie złoto wywalczone w Pjongczangu, wcześniej triumfował w biegu na dochodzenie. W niedzielę na finiszu pokonał Niemca Simona Schemppa.

Tamir ma ledwie trzy dni. A już sam chodzi

Poznańskie zoo ma nowego mieszkańca. To wielbłąd Tamir. Maluch ma dopiero trzy dni, ale już chodzi. "Spędziliśmy 4 godziny klęcząc w błocie, czekając na ten moment, by udało się go sfilmować" - piszą pracownicy poznańskiego zoo.

Norwegia dopadła Niemców. Zmiana na szczycie klasyfikacji

Niedziela była jednym ze spokojniejszych dni dla polskich sportowców rywalizujących w Pjongczangu. Bardzo miłe chwile przeżył natomiast Kamil Stoch, który tego dnia odebrał złoty medal za sobotni triumf na dużej skoczni. Dziś odbyło się łącznie sześć finałów, a na szczyt klasyfikacji medalowej wdrapali się Norwegowie. Śledź relację w sport.tvn24.pl.

Stoch medal uczcił piwem. "To sukces mojej żony i sztabu"

- Jestem bardziej doświadczony, mam inną świadomość. Z wiekiem bardziej potrafi się docenić to, co inni dla nas robią. Będę to powtarzał przy każdej okazji – ten medal to sukces wielu ludzi, przede wszystkim mojej żony i całego sztabu naszej kadry - powiedział po ceremonii medalowej Kamil Stoch, mistrz olimpijski w konkursie na dużej skoczni.

Treningi bez polskich skoczków. Niemiec pokazał moc

Polscy skoczkowie narciarscy nie wzięli udziału w niedzielnym treningu na dużym obiekcie w Pjongczangu. Wszyscy udali się na ceremonię medalową Kamila Stocha. Pod nieobecność Biało-Czerwonych świetną formę zaprezentował Niemiec Stephan Leyhe.

Czwarta rocznica najkrwawszych walk na Majdanie

W Kijowie trwają w niedzielę obchody czwartej rocznicy jednego z najbardziej krwawych dni rewolucji godności, która doprowadziła na Ukrainie do obalenia prorosyjskiej ekipy byłego prezydenta Wiktora Janukowycza i do jego ucieczki z kraju.

Netanjahu pokazał kawałek "irańskiego drona"

Iran stanowi największe zagrożenie dla świata - oświadczył premier Izraela. Benjamin Netanjahu zaprezentował w czasie swojego wystąpienia w Monachium przedmiot, który - jak wyjaśniał - jest elementem zniszczonego irańskiego drona. Jak dodał, Izrael w razie potrzeby gotowy jest do działania nie tylko przeciw wspieranym przez Teheran siłom na Bliskim Wschodzie, lecz także przeciw samemu Iranowi.

Komentarze po słowach premiera. "Istotą była obrona Polski"

Czasem wypada mieć więcej empatii, wrażliwości i nie brnąć w tłumaczenia, które powodują dalszy kryzys i zaostrzenie relacji - wskazywał w "Kawie na ławę" w TVN24 poseł PO Andrzej Halicki. Odniósł się do wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego i użycie słowa "sprawcy" w kontekście Żydów w czasie II wojny światowej. Prezydencki minister Andrzej Dera przyznał, że "być może słowo 'sprawcy'" było niefortunne, ale "istotą odpowiedzi była obrona Polski i polskiego honoru".

Komentarze po słowach premiera. "Istotą była obrona Polski"

Czasem wypada mieć więcej empatii, wrażliwości i nie brnąć w tłumaczenia, które powodują dalszy kryzys i zaostrzenie relacji - wskazywał w "Kawie na ławę" w TVN24 poseł PO Andrzej Halicki. Odniósł się do wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego i użycie słowa "sprawcy" w kontekście Żydów w czasie II wojny światowej. Prezydencki minister Andrzej Dera przyznał, że "być może słowo 'sprawcy'" było niefortunne, ale "istotą odpowiedzi była obrona Polski i polskiego honoru".

Światowy Kongres Żydów oczekuje przeprosin

Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów (WJC) Ronald S. Lauder w specjalnym oświadczeniu potępił wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Jak dodał, domaga się odwołania tych słów i przeprosin ze strony polskiego rządu. Rząd - w odpowiedzi na krytykę - wystosował oświadczenie, w którym wyjaśniał, jak należy rozumieć słowa premiera Morawieckiego.