Najnowsze

Najnowsze

Prymas: wiarygodność Kościoła pokaże jedynie polityka oczyszczenia go z nadużyć

Największym wydarzeniem 2018 roku było XV Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów, poświęcone młodzieży, które od 3 do 28 października obradowało w Rzymie - ocenił prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. Mówił też o sprawach "bolesnych dla Kościoła". Poinformował, że w pierwszej połowie 2019 roku może pojawić się raport pokazujący skalę i zasięg pedofilii wśród księży.

Wyzwanie z Chin coraz poważniejsze. Eksportowy sukces dronów Wing Loong

Setny wielozadaniowy chiński dron z rodziny Wing Loong został dostarczony zagranicznemu odbiorcy - poinformowała agencja Xinhua. Oznacza to duży sukces chińskiego przemysłu zbrojeniowego, coraz jawniej konkurującego z przemysłem amerykańskim. Poinformowano jednocześnie o udanym oblocie najnowszej maszyny z tej serii, nazwanej Wing Loong I-D.

Marzyli o skoczni narciarskiej, zostało im tylko molo

Latem był Riwierą Północy, zimą miał być jak Zakopane. Tor saneczkowy i lodowisko to nie był szczyt marzeń sopocian, którzy liczyli, że przyjdzie dzień, gdy będą u siebie oglądać Stanisława Marusarza i to na własnej "Krokwi”. Śmiałe marzenie zamieniło się w plan. Ponad 60 lat temu powstał projekt budowy skoczni narciarskiej w Sopocie.

Wielka inauguracja i brak faktycznej budowy. Połączenie kolejowe między Koreami

Przedstawiciele Korei Północnej i Południowej symbolicznie zainaugurowali w środę projekt, którego celem jest odbudowa połączenia pomiędzy komunistyczną północą a demokratycznym południem - połączenie sieci kolejowej i drogowej obu krajów. Faktyczna budowa nie może się jednak rozpocząć z uwagi na obowiązujące sankcje nałożone na Pjongjang.

"W tym roku więcej baranów". Największa szopka Europy stoi w Poznaniu

Robi wrażenie już od wejścia: 30 metrów głębokości, 16 metrów wysokości, kilkadziesiąt figurek. - Szukałem po księgach rekordów Guinnessa, sprawdzałem czy jest największy. Tak, to jest największy w Europie żłóbek budowany w kościele z elementami ruchomymi - przekonuje ojciec Leonard Bielecki, franciszkanin. Bożonarodzeniowa instalacja znajduje się w kościele przy placu Bernardyńskim w Poznaniu.

Rosjanie wybrali słowo roku

W Rosji wyłoniono słowa najlepiej oddające wydarzenia mijającego roku. Za najważniejsze uznano "nowiczok" - nazwę trucizny użytej w zamachu w Anglii na byłego podwójnego agenta, Siergieja Skripala.

Krwawe protesty w Sudanie. Chcą dymisji prezydenta

Policja użyła we wtorek w Chartumie gazu łzawiącego i strzelała w powietrze, aby rozpędzić tysiące demonstrantów usiłujących przemaszerować do pałacu prezydenckiego, by zażądać dymisji prezydenta Sudanu Omara Baszira, rządzącego krajem od 29 lat.

"On zaraz uderzy w tych ludzi. Uważajcie!"

To było trudne Boże Narodzenie dla wielu kierowców w Kalifornii na zachodnim wybrzeżu USA. We wtorek doszło tam do karambolu. Kilkanaście aut zderzyło się na oblodzonej drodze po burzy śnieżnej w rejonie górskiej przełęczy Cajon Pass.

Subtelny żart Elżbiety II w świątecznej mowie

Brytyjska królowa Elżbieta II, która jest jednocześnie głową Kościoła anglikańskiego, mówiła we wtorkowym orędziu świątecznym, że nauczanie Jezusa Chrystusa o "pokoju na Ziemi i życzliwości nigdy nie traci na znaczeniu", ale jednocześnie przestrzegła przed "plemiennością" religii.

Kościół wspomina dziś swojego pierwszego męczennika

Dziś drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Jest on poświęcony świętemu Szczepanowi, pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską. Święty katolicki oraz apostoł Kościoła prawosławnego zginął około 36 roku, ukamienowany przez miejscową społeczność żydowską w Jerozolimie.

Zmarł Ryszard Marek Groński

W wieku 79 lat zmarł Ryszard Marek Groński - pisarz, dziennikarz i satyryk. Współpracował z warszawskim Teatrem Syrena oraz kabaretami Szpak, Wagabunda i Pod Egidą. Był felietonistą tygodnika "Polityka".

"Święta są takie, jakie sobie zrobimy. To jest w zakresie naszych decyzji"

Mówienie o tym, że to piękne święta rodzinne, w których zapominamy o różnych codziennych utrapieniach, żeby się weselić, to trochę niebezpieczne spłycenie - ocenił w "Faktach po Faktach" ksiądz Andrzej Szostek. Historyk religii Zbigniew Mikołejko mówił o strachu przed zanikaniem lokalnych tradycji, a Zuzanna Radzik z "Tygodnika Powszechnego" i Tomasz Rowiński z "Christianitas" o tym, jak zwolnić, by móc cieszyć się świętami.

"Święta są takie, jakie sobie zrobimy. To jest w zakresie naszych decyzji"

Mówienie o tym, że to piękne święta rodzinne, w których zapominamy o różnych codziennych utrapieniach, żeby się weselić, to trochę niebezpieczne spłycenie - ocenił w "Faktach po Faktach" ksiądz Andrzej Szostek. Historyk religii Zbigniew Mikołejko mówił o strachu przed zanikaniem lokalnych tradycji, a Zuzanna Radzik z "Tygodnika Powszechnego" i Tomasz Rowiński z "Christianitas" o tym, jak zwolnić, by móc cieszyć się świętami.

Someone knocked on a door of a village organist. The most famous song of all time came into being

At first was the word and it landed in a drawer which had belonged to a young vicar Joseph Mohr. Safely locked for two years, the drawer was thankfully opened on the Christmas Eve in 1818. That day marked the creation of the melody to the six verses of a poem that 200 years later is recognised by all Christians. Since then "Silent Night" has been translated into more than 300 languages and dialects. The history of its creation is just as simple as it is incredible.