Najnowsze

Najnowsze

Arcybiskup o "bożku tolerancji" i "akceptacji wobec wynaturzeń"

Ład społeczny i pokój poczyna czasem podważać agresja hałaśliwych antychrześcijańskich prądów i ideologii, apologia relatywizmu, który bywa, że za nic ma pojęcia zła i prawdy, wynosi na piedestał społecznej akceptacji bożka tolerancji - powiedział w niedzielę podczas mszy rezurekcyjnej w Bazylice w Gdańsku-Oliwie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Ocenił, że strajk nauczycieli krzywdzi uczniów.

"Życzymy sobie, aby panowała między nami zgoda, życzymy sobie jedności w ojczyźnie"

Do bycia świadkami zmartwychwstałego Jezusa wezwał wiernych w wielkanocną niedzielę metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. - Pan zmartwychwstał. On żyje i chce, abyś żył! - podkreślał prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. - Chrześcijanie Europy, obudźcie się - apelował w Częstochowie biskup Antoni Długosz. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź mówił natomiast o "wynoszeniu na piedestał bożka tolerancji".

Z zoo na wolność. Przywracają susły naturze

Dorastają w poznańskim zoo, by później trafić na wolność i pomóc w odtworzeniu populacji susłów w Polsce. Od 15 lat Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" przywraca gatunek naturze. Po raz pierwszy ziemne wiewiórki zdecydowano się wypuścić na wolność wiosną. Obowiązywała specjalna procedura.

Wyjątkowe miejsce dla wierzących. "Najświętsza relikwia chrześcijańska"

- Wpuszcza się do grobu bożego, które jest bardzo małym pomieszczeniem, po dwie, trzy osoby. Wpuszczają mnisi z kościoła greckokatolickiego. Oni mają pieczę nad grobem bożym. Tak to zostało ustalone - wyjaśniał obyczaje panujące w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie ksiądz Kazimierz Sowa. Gość Jakuba Porady opowiadał w programie "Pokaż nam świat" o miejscu, w którym znajduje się "najświętsza relikwia chrześcijańska".

Nie zmniejszą ruchu samochodów, bo przybywa osób starszych i otyłych

"Rośnie istotnie udział osób starszych w strukturze ludności", a "do tego dołączą problemy wynikające z chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość" - zauważa prezydent Gliwic. Wniosek: "nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania ruchu na ulicy Zwycięstwa, gdyż byłoby to wbrew przyszłym potrzebom mieszkańców". Mieszkańcy jednak protestują.

Papież o "ofiarach okrutnej przemocy" na Sri Lance

- Przyjąłem ze smutkiem wiadomość o ciężkich zamachach, które właśnie dzisiaj, w dniu Wielkanocy, przyniosły żałobę i ból w niektórych kościołach i innych miejscach zgromadzeń na Sri Lance - mówił w niedzielę papież Franciszek. Zwracając się do wiernych po wygłoszeniu orędzia wielkanocnego, papież zapewnił o solidarności ze wspólnotą chrześcijańską w tym kraju.

"Kawa na ławę". 21.04.2019. Cały program

- Na jesieni wróci normalność, będzie taki rząd, który będzie was traktował poważnie - zwrócił się do protestujących nauczycieli w "Kawie na ławę" w TVN24 Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej. - Dzisiaj widzimy ewidentne nakręcanie strony społecznej, strony związkowej, strony nauczycielskiej do tego, aby ten strajk kontynuować - ocenił prezydencki rzecznik Błażej Spychalski.

Procesje bractw. "Bardziej zakorzenione niż flamenco i corrida"

O procesjach bractw w Andaluzji oraz Kastylii i Leon związanych z obchodami Wielkiego Tygodnia mówiła w programie "Pokaż nam świat" Karolina Zuber. Podróżniczka i autorka bloga "Agrafka Geografka" opowiedziała Jakubowi Poradzie o wielowiekowej tradycji. - Ci zakapturzeni to są Nazarejczycy. Oni bardzo dużą wagę przywiązują do tego. To jest tradycja, która trwa nieprzerwanie od 500 lat. To jest bardziej zakorzenione niż flamenco i corrida - wyjaśniła Zuber.

"Szczególną myśl kieruję w stronę dzieci wyczerpanych głodem i wojną"

Papież Franciszek w wielkanocnym orędziu w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego modlił się w intencji Bliskiego Wschodu i mieszkających tam chrześcijan, za ofiary wojny w Jemenie, konfliktu w Libii, a także za ofiary niedzielnej serii ataków na Sri Lance. Prosił też o "pocieszenie" dla mieszkańców wschodniej Ukrainy.

"Notre Dame jest już prawie ocalona"

Francuski minister kultury Franck Riester oświadczył, że zniszczona w pożarze paryska katedra Notre Dame jest "prawie ocalona". "Punkty newralgiczne" zostały zabezpieczone - podkreślił.

"Wsiowy zwyczaj" i problemy z pomarańczami. Wielkanoc 1949 roku

Miasto pustoszejące przed świętami jak dziś, woda lejąca się na przechodniów i wiara w to, że stróże prawa nie pozwolą na wodne "polowanie na ludzi" - tak 70 lat temu opisywano w prasie Wielkanoc. Przypominano, jakie instytucje są w święta otwarte i kto pomoże "obłożnie chorym". I zapowiadano pojawienie się w mieście słowików.

Rząd "najwyraźniej gra w nierówną grę z nauczycielami i chce ich zastraszyć"

- Na jesieni wróci normalność, będzie taki rząd, który będzie was traktował poważnie - zwrócił się do protestujących nauczycieli w "Kawie na ławę" w TVN24 Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej. - Dzisiaj widzimy ewidentne nakręcanie strony społecznej, strony związkowej, strony nauczycielskiej do tego, aby ten strajk kontynuować - ocenił prezydencki rzecznik Błażej Spychalski.

Powstawała ponad 20 lat, widziało ją tylko kilka osób. Teraz unikatową kolekcję kupiło miasto

Znaczek z Adolfem Hitlerem na pocztówce z 1909 roku. Maszynopis z ręcznymi rysunkami Antoniego Garnuszewskiego, zdjęcia Tczewa robione przez żołnierzy Wehrmachtu. Poza tym książki, mapy, plany miasta, medale, gazety. Tczewski kolekcjoner zbierał to wszystko przez ponad 20 lat. Zbiory ekspert wycenił na 94,3 tysiąca złotych. - Są tyle warte - podkreśla Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

List polecony odbierzesz bez dowodu

Od najbliższego wtorku do odebrania listu poleconego na poczcie nie będzie już potrzebny dowód osobisty - zapowiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. Do potwierdzenia tożsamości wystarczy smartfon z bezpłatną aplikacją mObywatel.

Wielkanocny stół według Magdy Gessler

Wielkanocny stół to taki, na którym zadbamy o produkty ziemi polskiej - mówi w rozmowie z porankiem "Wstajesz i weekend" restauratorka Magda Gessler. Jej zdaniem "w Polsce można znaleźć rzeczy genialne, które są w ogóle niedoceniane w innych krajach".

Chciała upiec ciasto, spaliła 40 tysięcy euro

40 tysięcy euro spaliła w piekarniku kobieta na północy Włoch, która chciała upiec strudel, nie wiedząc, że jej narzeczony ukrył tam pieniądze. Wydarzenie to nagłośniły w sobotę lokalne media wyjaśniając, że sprawa wyszła na jaw na sali sądowej.

USA chcą "silnej, demokratycznej, prosperującej" Ukrainy

Stany Zjednoczone są obecne na Ukrainie długoterminowo i chcą działać na rzecz pokojowej, prosperującej i bezpiecznej Ukrainy z przywróconymi jej w pełni granicami i terytoriami - napisał na Twitterze specjalny wysłannik USA do spraw ukraińskich Kurt Volker.

Francuzi rozczarowani Macronem

Tylko 27 procent Francuzów jest zadowolonych z działalności prezydenta Emmanuela Macrona. To najniższy taki wskaźnik od czasu, gdy blisko dwa lata temu objął on najwyższy urząd w państwie - wynika z najnowszego sondażu, którego wyniki opublikowano w sobotę.

Kowal, Wóycicki i Piekło o wyborach na Ukrainie

Petro Poroszenko jest "szalenie sprawnym prezydentem", ale wydaje się, że drugą kadencję nim nie będzie - mówił w programie "Horyzont" w TVN24 dr hab. Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk. - Zachód na wybór Załęskiego musi zareagować oczekiwaniem - mówił politolog, dr Kazimierz Wóycicki, przewidując wybór komika na prezydenta Ukrainy. Gościem programu był także były ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło.

Dla kogo lotnisko w Radomiu? Wiceminister tłumaczy

Do czasu powstania CPK pilnie potrzebna jest dodatkowa infrastruktura lotnicza - uważa wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild. Jak mówi, konieczna jest rozbudowa Lotniska Chopina i portu w Radomiu. Nie ma planu zamknięcia w najbliższych latach Modlina - jest on na Mazowszu potrzebny - uważa Wild.

Papież ostrzega przed "kamieniem grzechu"

Podczas mszy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę w Watykanie papież Franciszek mówił, że nie można dać się przytłoczyć przez "kamień" grzechu. Dodał, że Wielkanoc to "święto usuwania kamieni". Kościół, podkreślił, nie może tracić ducha w obliczu niepowodzeń.