Najnowsze

Najnowsze

Były premier chce unieważnienia dekretu nowego prezydenta

Partia Front Ludowy byłego premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka wniosła w piątek do Sądu Najwyższego wniosek o uznanie za niezgodny z konstytucją dekretu o rozwiązaniu parlamentu i przedterminowych wyborach, wydanego przez nowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Kodeks ekspres

Okazuje się, że reformę kodeksu karnego czeka szereg poprawek, bo w uchwalonych przepisach znalazło się wiele niespójności. Opozycja zarzuca rządzącym ekspresowe tempo, które może doprowadzić do niekonstytucyjności niektórych przepisów. Pośpiech miały też narzucić wybory.

Lokomotywy wyborcze

O sukcesie partii decydują nie kandydaci z ostatnich wyborczych list, a lokomotywy poszczególnych ugrupowań – czyli polityczne jedynki. Wystawiono ich jako pierwszych, by przyciągnęli głosy wyborców.

Lewica Razem odda europensje?

Politycy Lewicy Razem startujący do Parlamentu Europejskiego zapowiadają, że oddadzą swoje europejskie pensje. Mówią to jednak Ci, którzy mają małe szanse by zasiąść w Brukseli. Liczą, że taka deklaracja na wyborców zadziała, bo sumy o których mówią działają na wyobraźnię.

Kampania z powodzią w tle

Ostatnie godziny kampanii do Parlamentu Europejskiego politycy odbywali na wałach. Jako pierwsi pojawili się członkowie i kandydaci Prawa i Sprawiedliwości . Koalicja Europejska też dołączyła, choć Grzegorz Schetyna dzień wcześniej mówił o politycznym kabarecie.

Europa wybiera - czas decyzji

O tej kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego można powiedzieć bardzo dużo, ale na pewno nie to, że była o Europie. Większość partii starała się narzucić wygodne sobie tematy.

System zaskoczył kierowców

Karetki szybciej dojeżdżają do pacjentów, a autobusy prawie się nie spóźniają. Gliwice zakończyły montaż nowatorskiego systemu na wszystkich skrzyżowaniach w mieście. Takiego rozwiązania nie ma nigdzie w kraju.

Premier May: rezygnuję

O odejściu premier Theresy May było wiadomo od dawna. Premier decyzje ogłosiła w piątek i poinformowała, że zrezygnuje z kierowania partią konserwatywną 7 czerwca. Odchodzi w niesławie i ze złamanym wizerunkiem silnej kobiety, bo pod koniec swojego przemówienia puściły jej nerwy, co szybko uchwycili fotografowie.

Na liście rezerwowej

Wybory do Parlamentu Europejskiego są powszechne, bezpośrednie, równe i proporcjonalne. Choć nie wszędzie odbywają się według takiej samej ordynacji. Paulina Chacińska wyjaśnia, co się dzieje z naszym głosem po tym, jak wrzucimy kartę do głosowania do urny, ilu europosłów z Polski zasiądzie w Parlamencie Europejskim i dlaczego jeden z nich będzie na razie rezerwowym.

Senat przyjął poprawki w sprawie Kodeksu karnego. "Ryzyko niezgodności z konstytucją"

Senat poparł w piątek wieczorem nowelizację reformującą Kodeks karny, w tym zaostrzającą kary za przestępstwa między innymi dotyczące pedofilii. - Istnieje realna obawa, że przy kontroli konstytucyjnej, ta ustawa będzie uznana za niezgodną z konstytucją - stwierdził Piotr Zientarski, senator Platformy Obywatelskiej. Zdaniem marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego "to, co się stało w Sejmie, to jest zupełnie odrębna sprawa".

Silna eksplozja na deptaku w Lyonie

13 osób zostało rannych w wyniku eksplozji, do której doszło w piątek po południu w Lyonie na ulicy Wiktora Hugo. Śledztwo w tej sprawie przejęła paryska prokuratura do spraw terroryzmu. Policja poszukuje mężczyzny, który podrzucił plecak lub walizkę z ładunkiem wybuchowym.

Ksiądz z Tylawy z zakazem publicznych wypowiedzi i wystąpień

"Ks. Michał M. otrzymał całkowity zakaz publicznych wypowiedzi i wystąpień oraz został zobowiązany do podjęcia modlitwy i pokuty" - pisze w piątkowym oświadczeniu Kuria Metropolitalna w Przemyślu, odnosząc się do sprawy duchownego z Tylawy, który dopuszczał się czynów pedofilnych i nadal pełni posługę kapłańską. "Chcemy przeprosić wszystkich, których jego wystąpienia ponownie naraziły na przeżywanie bólu i smutku" - dodaje kuria.

Kosmiczny internet coraz bliżej. 60 satelitów już na orbicie

Amerykańska firma SpaceX umieściła w piątek na orbicie ziemi 60 niewielkich satelitów, za pośrednictwem których świadczone będą usługi dostępu do szybkiego internetu. To pierwsza partia urządzeń z 1800, które na początek chce w kosmosie umieścić firma Elona Muska.

Mity o konsekwencjach wejścia do Unii

Osoby, takie jak mieszkańcy Godziszowa, czyli przeciwnicy naszego wejścia do Unii, ulegali 15 lat temu argumentom politycznych eurosceptyków, których wtedy nie brakowało. Wejście do Unii oznaczało dla nich utratę suwerenności, wzrost bezrobocia, wykup polskiej ziemi przez obcokrajowców czy upadek polskiego rolnictwa. Mity o konsekwencjach wejścia do Unii przypomni teraz i skonfrontuje z rzeczywistością Katarzyna Lazzeri.

Prawica kontra prawica. Relacja Konfederacji i PiS-u

W kończącej się właśnie kampanii PiSowi wyrósł konkurent, którego politycy tej partii mogli się nie spodziewać. Wydaje się, że jeszcze nie tak dawno, przychylnie wypowiadając się o uczestnikach, na przykład "marszu niepodległości", nie brali pod uwagę, że część z nich może przeszkodzić w marszu wyborczym. Jako prawicowa konkurencja dla PiSu przez część komentatorów traktowana jest Konfederacja współtworzona przez narodowców. O relacjach Korwina, Brauna, Liroya i narodowców z PiSem Piotr Świerczek.

Szczerość politycznych intencji podczas kampanii wyborczej

Eurosceptycyzm, który w czasie kończącej się właśnie kampanii do Parlamentu Europejskiego zmienił się w euroentuzjazm. O takiej przemianie można mówić w przypadku Prawa i Sprawiedliwości. Jeszcze nie tak dawno od jednej z liderek tej partii słyszeliśmy o "szaleństwie brukselskich elit", w którym nie będziemy uczestniczyć. Dziś już mowa o dumie z tego, że jesteśmy w Unii Europejskiej. O szczerość politycznych intencji pyta więc Arkadiusz Wierzuk.

Emilewicz, Lewandowski, Apel, Gawkowski i Dorn w "Faktach po Faktach". Cała rozmowa

To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku. Gośćmi drugiej części "Faktów po Faktach" byli Piotr Apel, Krzysztof Gawkowski i Ludwik Dorn.

Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

Mimo aresztu złożyli przysięgę. Dwa dni później zostali zawieszeni

Hiszpański Kongres Deputowanych zawiesił w piątek w pełnieniu obowiązków czterech katalońskich separatystycznych posłów, osadzonych w areszcie na czas procesu w sprawie nielegalnego referendum niepodległościowego w Katalonii. Oriol Junqueras, Josep Rull, Jordi Turull i Jordi Sanchez warunkowo wzięli udział we wtorkowej sesji inauguracyjnej parlamentu, jednak nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Rekordowa edycja. Do kogo trafią "biznesowe Oscary"?

Dziewięciu finalistów w trzech kategoriach powalczy o wygrane w ósmej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Jak zauważył Jacek Pawłowski, Partner PwC Legal, ekspert do spraw firm prywatnych, ta edycja już przeszła do historii. - Mamy w tym roku rekordową liczbę 340 zgłoszeń - wskazał gość programu "Biznes dla Ludzi". Zwycięzców poznamy w najbliższy poniedziałek podczas uroczystej gali, która od godziny 20.00 będzie transmitowana na antenie TVN24 BiS.