Najnowsze

Najnowsze

Partyjne srebra

Reporterzy "Czarno na białym" sprawdzili historię spółki Srebrna, kontrolowanej przez najbliższych ludzi z otoczenia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, z olbrzymim majątkiem przejętym zaraz po upadku PRL. To głównie nieruchomości w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach w centrum Warszawy. O jednej z nich zrobiło się ostatnio głośno, bo spółka Srebrna chce wybudować tam jeden najwyższych wieżowców w stolicy, co zapewne podniesie jeszcze jej wartość. Problem w tym, że do działki są roszczenia spadkobierców, choć kontrowersji wokół tej nieruchomości jest więcej.

Niebezpieczne związki

Historia pewnej znajomości - długiej i bardzo zażyłej. Znajomości obecnych szefów służb specjalnych z jednym z głównych podejrzanych w sprawie dzikiej reprywatyzacji. Choć ministrowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik wypierają się tego, brat Jakuba R. pokazuje nam zdjęcia i opowiada o przyjaźni z lat szkolnych i o rodzinnych spotkaniach. Wreszcie o tym, jak ta znajomość miała doprowadzić to tego, że Jakub R. zajął się w stołecznym ratuszu właśnie reprywatyzacją.

Assange odcięty od internetu

Rząd Ekwadoru zablokował w środę dostęp do internetu założycielowi portalu WikiLeaks Julianowi Assange'owi, który od 2012 roku ukrywa się w ambasadzie tego kraju w Londynie. Decyzja zapadła z powodu jego ostatniej aktywności w mediach społecznościowych.

"Istnieje spora grupa wyborców PiS, która może wycofać swoje poparcie"

Najbardziej zaskakująca jest skala spadku - mówił w "Faktach po Faktach" politolog Rafał Matyja. Odniósł się w ten sposób do sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24, który pokazał spadek poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości o 12 punktów procentowych. - Żadne inne sondaże takiego spadku nie pokazują - dodawał drugi gość programu, politolog Waldemar Paruch. Gościem drugiej części programu był generał Waldemar Skrzypczak.

May dziękuje Trumpowi za "bardzo stanowczą odpowiedź"

Brytyjska premier Theresa May rozmawiała w środę telefonicznie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem i wyraziła zadowolenie z powodu amerykańskiej decyzji o wydaleniu 60 rosyjskich dyplomatów w ramach retorsji po próbie zabójstwa Siergieja Skripala - podało Downing Street.

"Istnieje spora grupa wyborców PiS, która może wycofać swoje poparcie"

Najbardziej zaskakująca jest skala spadku - mówił w "Faktach po Faktach" politolog Rafał Matyja. Odniósł się w ten sposób do sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24, który pokazał spadek poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości o 12 punktów procentowych. - Żadne inne sondaże takiego spadku nie pokazują - dodał drugi gość programu, politolog Waldemar Paruch.

Support for Poland's ruling PiS party falls sharply - survey

Support for Poland's conservative ruling party has fallen sharply, according to a poll on Wednesday, after protests against a further tightening of the abortion law, a diplomatic spat with Israel and contested financial rewards for ministers.

Putin mówi o "wrzutkach z zagranicy", w Kemerowie rośnie gniew. "Urzędnicy kłamią"

Grupa mieszkańców Kemerowa sporządziła alternatywną listę zabitych i zaginionych w niedzielnym pożarze w centrum handlowym "Zimowa Wiśnia". Władze zapewniają jednak, że zginęły 64 osoby i nie ma osób zaginionych. Władimir Putin zalecił szefowi Komitetu Śledczego wyjaśnienie wszelkich pytań wokół pożaru. Sąd w Kemerowie nakazał zatrzymanie w areszcie do 25 maja czterech spośród pięciu osób zatrzymanych w związku z pożarem.

"Grupa wyborców chwiejnych zmienia zdanie", "tąpnięcie". Komentarze po spadku PiS w sondażu

- Ciężka praca, odpowiadanie na to, co było przedstawiane w kampanii wyborczej, zaproponowanie Polakom rozwiązań na następna kadencję - to według Karola Rabendy recepta na poprawę notowań PiS w sondażach. Wiceprezes partii Porozumienie komentując w "Tak jest" w TVN24 sondażowy spadek notowań partii rządzącej stwierdził, że jest grupa "chwiejnych" wyborców, którzy czasem "zmieniają zdanie". Joanna Schmidt (Nowoczesna) oceniła z kolei, że wspomniany spadek spowodowany jest wysokimi nagrodami, jakie była premier Beata Szydło przyznała sobie i ministrom.

Rozmowa premierów. Morawiecki przypomniał o "szczątkach polskich ofiar wojen"

Liczę, że Ukraina uchyli moratorium na poszukiwanie i ekshumację szczątków polskich ofiar wojen i represji politycznych na Ukrainie - powiedział, cytowany w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, premier Mateusz Morawiecki w rozmowie telefonicznej z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem. - Powinniśmy wspólnie przeciwdziałać prowokacjom, wymierzonym w nasze wzajemne relacje - odparł szef ukraińskiego rządu.

Dwóch papieży i dwugłos w Kościele?

Kolejny skandal medialny w Watykanie. Doszło do niego po tym, jak Departament zajmujący się komunikacją w Watykanie, zmodyfikował list Benedykta VXI, w którym recenzował on książki traktujące o filozofii papieża Franciszka. Część dziennikarzy uznała, że to kolejna odsłona dwugłosu w Kościele, którą ma uosabiać właśnie z jednej strony papież Franciszek, a z drugiej Benedykt XVI. O tym, czy taki dwugłos istnieje i czy ma wpływ na funkcjonowanie Kościoła - dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego: Tadeusz Bartoś i ks. Waldemar Cisło w Tak jest

Rosja odpowie na wydalenie dyplomatów "w stosownym czasie"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował w środę, że reakcji na wydalenie rosyjskich dyplomatów należy się spodziewać w "odpowiednim czasie". Przekonywał też, że Rosja jest gotowa do współpracy z innymi krajami na zasadzie poszanowania interesów.

Nie wyrzucili dyplomatów, wzywają ambasadorów na konsultacje

Luksemburskie MSZ wezwało w środę swego ambasadora w Rosji na konsultacje w związku z atakiem chemicznym z 4 marca na byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Siergieja Skripala w Salisbury w Wielkiej Brytanii. Na podobny krok zdecydowały się także Malta, Słowacja i Portugalia. Rząd w Lizbonie poinformował przy tym, że wciąż nie wyklucza, iż podejmie decyzję o wydaleniu rosyjskich dyplomatów.

"Konkretny krok, podnosi wiarygodność Polski"

- Tak naprawdę kupujemy system, który ma nam zapewnić zdolności na lata do przodu, a nie system, który już od jakiegoś czasu funkcjonuje - stwierdził doktor Marcin Terlikowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, komentując podpisanie przez polskie władze umowy na zakup amerykańskiego systemu obrony przeciwlotniczej Patriot. - Miejmy nadzieję, że za tą umową przyjdą kolejne, dotyczące chociażby śmigłowców czy marynarki wojennej - dodał ekspert zajmujący się obronnością.

Szef Sztabu Generalnego: będziemy postrzegani jako kraj silniejszy od innych

Dzięki rakietom Patriot stajemy w pierwszym rzędzie państw mogących kooperować z USA i NATO - powiedział szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Leszek Surawski. Skomentował w ten sposób podpisanie przez polskie władze umowy na dostawę amerykańskiego systemu obrony przeciwlotniczej. - Na wschodniej flance będziemy postrzegani jako kraj silniejszy od innych, z którego można brać przykład - dodał.

Sąd Najwyższy wyznaczył termin posiedzenia w sprawie Tomasza Komendy

Na 16 maja Sąd Najwyższy wyznaczył posiedzenie w sprawie Tomasza Komendy, skazanego prawomocnie w 2004 roku na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki. Wniosek o wznowienie postępowania w sprawie Komendy do Sądu Najwyższego złożyła prokuratura, która uważa, że mężczyzna nie popełnił tej zbrodni.

"Zrobię wszystko, żeby przeszła". Kaczyński poparł ustawę Gowina

Jestem przeświadczony, że czynimy poważny krok we właściwym kierunku. Krok, który kiedyś będzie oceniany jako ten, który odnowił polską naukę - powiedział w środę Jarosław Kaczyński o projekcie tak zwanej Ustawy 2.0 poświęconej reformie szkolnictwa wyższego i nauki. Zapewnił, że zrobi wszystko, by "ustawa przeszła". Szef resortu nauki i wicepremier Jarosław Gowin dziękował za wsparcie projektu. - Jego ostateczny kształt nosi ślad uwag prezesa Kaczyńskiego - dodał.