Najnowsze

Najnowsze

Polska "sama wzięła udział w rozbiorze Czechosłowacji". Putin o pakcie Ribbentrop-Mołotow

Kwestię Donbasu należy rozwiązywać w dialogu z ludźmi, a nie siłą - oświadczył w czasie corocznej konferencji Władimir Putin. Prezydent Rosji odpowiedział na ponad 70 pytań krajowych i zagranicznych dziennikarzy. W obecności rekordowej liczby przedstawicieli mediów - prawie dwóch tysięcy osób - Putin komentował także między innymi pakt Ribbentrop-Mołotow i będący jego skutkiem rozbiór Polski w 1939 roku.

Zginął w 1991 roku. Po latach jego żona i jej partner usłyszeli wyrok

Przeszło 28 lat minęło od zabójstwa Stanisława F. w Sobocie na Dolnym Śląsku do momentu skazania jego żony i znajomego rodziny. Na początku lat 90. śledczy umorzyli sprawę z powodu niewykrycia sprawców. Wrócili do niej w 2017 roku. I dokonali przełomu, którego konsekwencją jest wyrok - po 25 lat więzienia dla Ewy F. i Waldemara B.

Premier Katalonii skazany. "Byłem nieposłuszny, ale taki powinienem być"

Premier Katalonii Quim Torra odmówił usunięcia separatystycznych symboli z siedziby autonomicznego rządu, za co sąd zakazał mu pełnienia funkcji publicznych. - Tak, byłem nieposłuszny, ale taki powinienem być, wykonując mandat obywateli - mówił w czwartek podczas rozprawy. Tego samego dnia szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli wezwał władze w Madrycie, by zastosowały się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i uznały za eurodeputowanych katalońskich separatystów, którzy zdobyli mandaty w majowych wyborach.

Kilkadziesiąt tysięcy kredytobiorców zapłaci w przyszłym roku wyższe raty

Nawet o połowę mogą wzrosnąć w 2020 roku raty 45 tysięcy polskich kredytobiorców - wynika z wyliczeń Expandera. Powód? W przyszłym roku kończy się okres dopłat do kredytów hipotecznych osób, które skorzystały z programu "Rodzina na swoim" w 2012 roku. Pewne zmiany czekają też tych, którzy skorzystali z programu "Mieszkanie dla młodych".

Starzy, chorzy, piękni. "Każde życie to dzieło sztuki"

Dumne postawy, korona z liści, perłowe kolczyki, kolorowe suknie, piesek zamiast gronostaja... Podopieczni jednego z włoskich domów opieki, chorzy na alzheimera, wzięli udział w wyjątkowej sesji zdjęciowej, wcielając się w postaci z najsłynniejszych dzieł sztuki. - Chcemy przywrócić chorym godność, którą często ich choroba odsuwa na drugi plan - tłumaczy Giorgio Pavan, dyrektor sieci placówek opiekuńczych I.S.R.A.A.

"Ludzie, wyciągajcie, bo my nie utrzymamy tego samochodu, za ciężki!". Uwolnili potrąconą kobietę

Kiedy potrącona 81-latka leżała pod samochodem, kilkunastu przechodniów nie czekało na służby, ale dosłownie wzięło sprawy w swoje ręce. - Jeden pan mówi, chodźcie, ten samochód nie jest ciężki, podniesiemy go - opowiada pan Andrzej, kierowca taksówki w Świnoujściu. - Zrobiłem to spontanicznie, chociaż teraz boli mnie kręgosłup - dodaje. I udało się. Wydostali kobietę spod auta.

Zostawił na przystanku kobietę po wylewie. Przedsiębiorca znów stanął przed sądem

Gdy Ukrainka miała wylew, zamiast jej pomóc, wywiózł ją do pobliskiej miejscowości i zostawił na przystanku. Sprawa Jędrzeja C., pracodawcy Oksany, wróciła na wokandę. Sędzia uchylając wyrok umarzający postępowanie w tej sprawie podkreślała, że mężczyzna "chronił własny interes w sytuacji, kiedy pokrzywdzona znajdowała się w stanie bezpośredniego zagrożenia utraty zdrowia i życia".

"To puści ludzie, którym chodziło o pieniądze". Odpowiadają za zabójstwo dziennikarza

Sąd w Pezinoku koło Bratysławy zdecydował w czwartek o podtrzymaniu aktu oskarżenia w sprawie zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej. Policja i prokuratura uważają, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zbrodni były demaskatorskie artykuły pisane przez Kuciaka. Główna rozprawa z czterema oskarżonymi rozpocznie się w styczniu.

Lekcje od oficera GRU. Media ujawniły tożsamość wydalonego rosyjskiego dyplomaty

Jednym z rosyjskich dyplomatów, wydalonych na początku grudnia z Niemiec, jest oficer wywiadu wojskowego GRU - ujawniły niemiecki tabloid "Bild" i międzynarodowa grupa śledcza Bellingcat. Zgrzyt dyplomatyczny między obydwoma państwami nastąpił w związku z zabójstwem w Berlinie czeczeńskiego bojownika Zelimchana Changoszwilego. Niemcy podkreślały, że Rosja odmawia współpracy w wyjaśnianiu zbrodni.

"Niezmywalny ślad na prezydenturze". Amerykańskie media o impeachmencie

Postawienie przez Izbę Reprezentantów USA prezydenta Donalda Trumpa w stan oskarżenia całkowicie zdominowało amerykańskie media w czwartek. Komentatorzy wskazują na niewielkie prawdopodobieństwo usunięcia prezydenta z urzędu przez Senat, gdzie większość mają republikanie. Podkreślają, że środowa debata ujawniła "głęboką polaryzację" i "obnażyła podziały" w amerykańskiej polityce.

Wójcik mówi o "niedopuszczeniu do anarchii". Budka o "odebraniu tego, co najważniejsze"

To jest ustawa, która niczego nie reformuje, a tylko i wyłącznie podporządkowuje wymiar sprawiedliwości tej władzy - mówił w środę poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka, odnosząc się do złożonego przez klub PiS projektu nowelizacji ustaw dotyczących sądownictwa. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik przekonywał, że celem zmian "jest to, żeby nie dopuścić do anarchii w państwie".

Opozycja mogła opóźnić prace nad projektem klubu PiS. Gdyby przyszło więcej posłów

Sejm w czwartek rano zgodził się, by dodać do porządku obrad pierwsze czytanie projektu posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącego dyscyplinowania sędziów. Opozycja mogła opóźnić ten ruch, bo w głosowaniu nie wzięło udziału aż 34 parlamentarzystów PiS. Tak się jednak nie stało. Na posiedzeniu nie stawiła się wystarczająca liczba posłów opozycji. Szefowie klubu Koalicji Obywatelskiej i klubu Lewicy zapowiedzieli konsekwencje wobec nieobecnych.

Trump trzecim prezydentem USA, którego postawiono w stan oskarżenia

Donald Trump jest trzecim prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych, o którego pozostaniu na urzędzie zadecyduje Senat. Izba wyższa amerykańskiego Kongresu uniewinniła Andrew Johnsona w 1868 roku i 131 lat później, w 1999 roku, Billa Clintona. Prezydent Richard Nixon, któremu także w 1974 roku groził proces w Kongresie, ustąpił sam.

Turcja zwróciła Hiszpanii szczątki ofiar katastrofy sprzed 16 lat

Władze Turcji przekazały Hiszpanii szczątki ofiar katastrofy samolotu Jak-42, w której w 2003 roku zginęło 62 hiszpańskich żołnierzy. Maszyna rozbiła się w okolicach tureckiego miasta Trabzon. Była to największa katastrofa w historii hiszpańskich sił zbrojnych.

PiS nadal z przewagą. Sondaż dla TVN24 i "Faktów" TVN

41 procent badanych zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość i jego koalicjantów - wynika z sondażu Kantar dla TVN24 i "Faktów" TVN. Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 27 procent ankietowanych. Łącznie w Sejmie znalazłoby się pięć ugrupowań.