Najnowsze

Najnowsze

Naczelna Rada Adwokacka pisze do marszałek Witek. Prosi, by podjęła się mediacji

Naczelna Rada Adwokacka zwróciła się z propozycją do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, aby podjęła się mediacji w "zaistniałym konflikcie pomiędzy władzą wykonawczą a sądowniczą". Chodzi o sytuację związaną z orzeczeniem Sądu Najwyższego i wcześniejszym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Mediacja miałaby zmierzać do "wypracowania rozwiązań ustawowych wygaszających konflikt" - napisano w uchwale Rady.

Przedświąteczne przesilenie w sortowni paczek

Druga połowa grudnia to wyjątkowo pracowity okres dla sortowni paczek. Co roku przed świętami firmy kurierskie toną w przesyłkach. Tylko w jedną noc jedna z polskich sortowni przyjęła aż trzysta tirów z paczkami.

Surowa kara za palenie śmieci w piecu

Pięć tysięcy złotych - taką karę wyznaczył sąd dla mieszkańca Leszna za to, że ten palił w piecu śmieci. Strażnicy miejscy opublikowali wyrok ku przestrodze i sami też kupili piece, by uczyć mieszkańców jak palić, by mniej truć.

Chemioterapia w domu

Na razie nie wszyscy pacjenci chorzy na nowotwór mogą skorzystać z możliwości leczenia w warunkach domowych. Szpitale nadal wolą przeprowadzać chemioterapie w placówkach, ale NFZ razem z profesorem Lucjanem Wyrwiczem pracuje nad projektem, by ten trend zmienić. Leczenie jest tańsze i bardziej komfortowe dla chorego.

Prezes URE i podwyżki cen prądu

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy cen prądu na przyszły rok, ale tylko dla jednego z czterech operatorów. Klienci indywidualni Taurona zapłacą średnio 9 lub 15 złotych więcej za miesiąc. Pozostali odbiorcy na razie nie dostaną wyższych rachunków.

Były poseł PiS z zarzutami

Kradli ubrania z kontenerów PCK i sprzedawali w sklepach z tanią odzieżą. Zarzuty w dolnośląskiej aferze usłyszała już dziesiąta osoba - to były poseł PiS i były szef struktur tej partii na Dolnym Śląsku, Piotr. B. Na kradzieży darów z organizacji podejrzani mieli zarobić ponad milion złotych.

Franciszek zniósł "tajemnicę papieską"

Papież Franciszek znosi „tajemnicę papieską” w postępowaniach o pedofilię - na ten krok ofiary księży pedofilów czekały od dawna, bo właśnie z powodu tajemnicy papieskiej nie miały dostępu do wyroków, jakie zapadały, a organy ścigania do dokumentów w postępowaniach kanonicznych.

Eksperci Sądu Najwyższego o projekcie ustawy represyjnej

Eksperci Sądu Najwyższego krytykują projekt represyjnej ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. W wydanej opinii, która liczy ponad 40 stron wykazują, że projekt stanowi zagrożenie dla niezależności polskiego sądownictwa i ostrzegają przed wyjściem Polski z Unii. PiS przekonuje, że chodzi jedynie o uporządkowanie systemu na wzór innych krajów europejskich, ale ten argument eksperci szybko obalają.

Jackowski: ludzie są wściekli, nie rozumieją tego całego sporu

Przy okazji tego projektu jest bardzo dużo publicystyki, bardzo dużo polityki - stwierdził senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski, który komentował w "Kropce nad i" projekt nowelizacji przepisów dotyczących sądownictwa złożony przez klub PiS. Wicemarszałek Sejmu i posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Dolniak odpowiadała na to, że PiS "ukuł dla potrzeb tego, co robi hasło: sędziowie uprawiają politykę".

"Stoimy na krawędzi tego, czy jesteśmy państwem praworządnym"

- To najniebezpieczniejszy projekt dla naszego kraju, z jakim mieliśmy do czynienia w latach rządu PiS-u. Może doprowadzić szybko do tego, że znajdziemy się poza Unią - mówiła w "Kropce nad i" pierwsza prezes Sądu Najwyższego, profesor Małgorzata Gersdorf. Odniosła się do projektu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącego zmian w sądownictwie.

"Dla mnie znaczenie ma to, abym odszedł z prokuratury z podniesioną głową"

Nie będę respektował polecenia Prokuratora Krajowego Bogdana Świeczkowskiego. Nie chcę się nigdy wstydzić tego, że pracowałem w prokuraturze i wykonywałem polecenia niezgodne z prawem - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prokurator Krzysztof Parchimowicz. - Jedna dyscyplinarka czy dwie więcej - nie ma to dla mnie znaczenia. Dla mnie znaczenie ma to, abym odszedł z prokuratury z podniesioną głową, bez względu na to, czy zostanę zmuszony do tego przez orzeczenie dyscyplinarne, czy dokonam sam takiego wyboru - podkreślił.

"Jeden z najlepszych parlamentów, jaki kiedykolwiek został wyłoniony"

Na pierwszym posiedzeniu po wyborach zebrała się we wtorek Izba Gmin brytyjskiego parlamentu. Liderzy frakcji parlamentarnych wygłosili krótkie przemówienia. Reprezentujący Partię Konserwatywną premier Boris Johnson zapowiedział dokończenie brexitu i wezwał do przeciwstawienia się próbom rozbicia Zjednoczonego Królestwa. Spikerem Izby Gmin pozostał Lindsay Hoyle.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego w "Kropce nad i"

Nie żyjemy i nie chcemy żyć w państwie autorytarnym - napisała w oświadczeniu pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. To reakcja na złożony przez posłów PiS projekt nowelizacji ustaw dotyczących sądownictwa. Pierwsza prezes SN była we wtorek gościem specjalnego wydania "Kropki nad i" w TVN24.

"Niezależność sądownictwa" i "autonomia prokuratury". Tego oczekuje KE od Malty

Malta została wezwana przez unijnego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa do przyspieszenia reform zapewniających niezależność sądownictwa. Sprawa praworządności w tym kraju budzi wątpliwość Unii Europejskiej z powodu podejrzeń dotyczących wpływania przez władze Malty na postępowanie w sprawie zabójstwa w 2017 roku dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii.

Setki tysięcy ludzi i zamieszki na ulicach, władze nie ustępują. "Reforma trwa"

We Francji od 13 dni trwa strajk generalny przeciwko reformie emerytalnej i protesty uliczne. We wtorek odbyły się w około 80 miejscowościach. W Nantes i Paryżu policja użyła przeciwko demonstrantom gazu łzawiącego. Choć władze poszły na pewne ustępstwa, to nie rezygnują z podstawowych zaplanowanych zmian, przede wszystkim z podniesienia wieku emerytalnego. - Reforma trwa. Nie wycofamy jej - powiedziała rzeczniczka rządu Sibeth Ndiaye.

Próbowali rozbić namiot przed parlamentem, doszło do starć z policją

Kilka tysięcy osób demonstrowało we wtorek przed siedzibami rządu i parlamentu w Kijowie. Protestowano między innymi przeciwko planom uwolnienia rynku gruntów rolnych, przepisom celnym dotyczącym importowanych samochodów oraz "ideologii gender". Doszło do starć ze służbami porządkowymi. Według źródeł rządowych 17 funkcjonariuszy zostało rannych.