Najnowsze

Najnowsze

"11 milionów Syryjczyków będzie potrzebowało regularnej pomocy"

Sytuacja humanitarna ludności w wielu częściach Syrii jest obecnie gorsza niż na początku bieżącego roku, w 2020 roku pomocy wymagać będzie tam 11 milionów osób – powiedziała w czwartek na forum Rady Bezpieczeństwa zastępczyni sekretarza generalnego ONZ do spraw humanitarnych Ursula Mueller.

"Tego gniota nie da się poprawić". Nocne obrady, protesty, ponad 100 głosowań. Ustawa represyjna przeszła

Sejmowa komisja sprawiedliwości po niemal 10 godzinach obradowania, po godz. 5. rano w piątek, przyjęła projekt ustawy represjonującej sędziów. Dyskusje nad kolejnymi poprawkami, które w przypadku opozycji oznaczały z reguły wnioski o wykreślenie wielu przepisów, trwały do godziny 3.30. Potem doszło do serii ponad 100 głosowań. Przeszły między innymi poprawki zgłoszone przez Porozumienie. Ponad 80 poprawek opozycji odrzucono.

Sąd nie zgodził się na wydanie Polsce Stefana Michnika

Sąd Rejonowy w Goeteborgu nie zgodził się w czwartek na wydanie polskim władzom byłego stalinowskiego sędziego Stefana Michnika - wynika z uzyskanego przez Polską Agencję Prasową protokołu. Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk ocenił, że decyzja jest "niezrozumiała i niemożliwa do pogodzenia z zasadami państwa prawa".

Pytanie w "Milionerach" o "Śpiącą Królewnę"

Historia baśni o Śpiącej Królewnie sięga 1697 roku. Wtedy pierwszą wersję tej historii opublikował francuski baśniopisarz Charles Perrault. W czwartkowych "Milionerach" na pytanie o "Śpiącą Królewnę" odpowiadała mieszkanka Gdańska Natalia Dereń.

Giertych: celem PiS jest bezkarność

Prawo i Sprawiedliwość chce przejąć sądy po to, by mieć możliwość wsadzania do aresztu polityków, dziennikarzy, którzy mówią o tym złodziejstwie, które się w kraju na masową skalę dzieje - ocenił mecenas Roman Giertych, który w "Faktach po Faktach" komentował dyscyplinujący sędziów projekt ustawy autorstwa klubu PiS. Giertych zwrócił uwagę, że "PiS zapewnił sobie bezkarność poprzez przejęcie prokuratury", a teraz "chcą zapewnić sobie bezkarność w szerszym pojęciu".

"Małość" i "grzebanie trójpodziału władzy". Burzliwa debata w sprawie ustawy represyjnej

Sejm, po burzliwej debacie, skierował w czwartek do dalszych prac w komisji projekt nowelizacji niektórych ustaw sądowych autorstwa klubu PiS. Wcześniej przez ponad dwie godziny posłowie debatowali nad projektem. - To represyjne ustawy, bolszewicka narracja. Wszyscy jesteście Banasiami - mówili posłowie opozycji. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro "prosił", by opozycja "nie przeszkadzała" w zmienianiu sądownictwa.

"Duch Piotrowicza krąży nad komisją". Pracują nad ustawą represyjną

Sejm głosami Zjednoczonej Prawicy nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy mającej wywierać presję na sędziów. W czwartek wieczorem zajmuje się nim komisja sprawiedliwości. Obrady są burzliwe. Opozycja oskarżyła jej przewodniczącego Marka Asta o ograniczanie prawa do dyskusji.

"Pięć minut spacerem od Kremla". Strzały przed siedzibą FSB na Łubiance

W pobliżu siedziby Federalnej Służby Bezpieczeństwa w centrum Moskwy padły strzały. FSB podała, że w ataku zginął jeden z jej oficerów. Jak poinformowało rosyjskie ministerstwo zdrowia, rannych zostało pięć osób, w tym dwaj funkcjonariusze tej służby. Przedstawiciel FSB podał, że napastnik został "zneutralizowany".

Incydent podczas debaty w Sejmie. Straż Marszałkowska wyniosła mężczyznę

Podczas sejmowej debaty nad projektem klubu PiS, dotyczącym dyscyplinowania sędziów, doszło w czwartek do incydentu. Straż Marszałkowska wyniosła mężczyznę z galerii dla przedstawicieli mediów i gości na sali plenarnej. To działacz Obywateli RP Paweł Wrabec, który, jak mówił TVN24, wyciągnął transparent. "Regulamin Sejmu umożliwia publiczności obserwowanie, a nie zakłócanie obrad" - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Pogrzeb rodziny Kaimów. "Trzeba pracować, ale nie kosztem drugiego człowieka"

- Nie ferujmy wyroków, nie osądzajmy, dajmy czas tym, którzy mają wyjaśnić tę tragedię. Ona musi nas czegoś nauczyć, żeby ta ofiara nie poszła na marne. Powinniśmy zadać sobie pytanie, gdzie tak pędzimy. Trzeba pracować, ale nie kosztem drugiego człowieka, nie za wszelką cenę. Nic co materialne nie zabierzemy z tego świata. Otwórzmy się na rodzinę, na sąsiadów. Cała nasza społeczność złączyła się w smutku. Oby to współczucie i ta chęć niesienia pomocy pozostała wśród nas - mówił burmistrz Szczyrku na pogrzebie rodziny Kaimów, która zginęła w swoim domu po wybuchu gazu.

"Priorytetem mojego rządu jest...". Królowa wygłosiła mowę tronową

Moi ministrowie będą dążyć do zawarcia porozumienia z Unią Europejską opartego na umowie o wolnym handlu, która będzie korzystna dla całego Zjednoczonego Królestwa - oświadczyła w czwartek w parlamencie brytyjska królowa Elżbieta II. Monarchini w drugiej w ciągu zaledwie paru miesięcy mowie tronowej przedstawiła priorytety nowego rządu Borisa Johnsona, którego Partia Konserwatywna zwyciężyła w grudniowych wyborach parlamentarnych.