Najnowsze

Najnowsze

Rosja obawia się manewrów NATO. "Wskazują na celowe przygotowania do dużego konfliktu"

Scenariusze manewrów wskazują, że NATO celowo przygotowuje się do użycia swych sił w dużym konflikcie wojennym - oświadczył szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generał Walerij Gierasimow. Zarzucił, że "wszelkie kroki Rosji" są przez "zachodnich propagandzistów" przestawiane jako zagrożenie dla pokoju. Z oceną wojskowego zgodził się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Sędzia odrzucił wnioski prokuratury. W ciągu godziny miało wpłynąć pismo o odwołaniu z delegacji

Sędzia Krzysztof Ptasiewicz odrzucił wnioski prokuratury o zastosowanie aresztu w sprawie karnej. Uznał, że są niedostatecznie uzasadnione. Tuż po tej decyzji do Sądu Okręgowego w Warszawie przyszło pismo mówiące o odwołaniu Ptasiewicza z delegacji. Sędzia wydał postanowienie po godzinie 11., a o 11.50 pojawił się mail z Ministerstwa Sprawiedliwości w jego sprawie - informuje "Rzeczpospolita".

Miliardy dla armii, pieniądze na mur. Izba Reprezentantów zaaprobowała budżet federalny

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu zaaprobowała we wtorek budżet federalny na rok budżetowy 2020, w wysokości 1,4 biliona dolarów. Przewiduje on między innymi wyasygnowanie prawie 1,5 miliardów na budowę muru na granicy z Meksykiem oraz zniesienie programu opieki medycznej Obamacare. Do porozumienie między kongresmenami doszło mimo głębokich podziałów spowodowanych zaplanowanym na środę głosowaniem nad impeachmentem prezydenta Donalda Trumpa.

"Wypowiadacie otwartą wojnę amerykańskiej demokracji". Trump oskarża oponentów

"Impeachment oznacza bezprecedensowe i niekonstytucyjne nadużycie władzy, nieporównywalne z niczym w liczącej dwa i pół wieku historii amerykańskiej legislatury" - napisał prezydent USA Donald Trump do demokratycznej przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. List opublikowano we wtorek, w przeddzień zaplanowanego kluczowego głosowania w Izbie Reprezentantów w sprawie impeachmentu. "Patrzycie na demokrację jak na wroga!" - napisał prezydent do polityków Partii Demokratycznej.

"Model, który się proponuje, to sędzia, który będzie wyprzedzał oczekiwania władzy"

Unia Europejska oczekiwałyby, że PiS wycofa się i zapobiegnie powstaniu dalszych elementów chaosu prawnego, a PiS nie wycofuje się, tylko idzie jeszcze dalej - powiedział w TVN24 adwokat Piotr Schramm z kancelarii Gessel. Zdaniem profesora Jerzego Zajadły z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w proponowanych przepisach "mamy do czynienia z całkowitym zaprzeczeniem niezawisłości sędziowskiej".

75 lat temu harcerze pomogli ocalić Gdynię i zniszczyć część niemieckiej floty

18 grudnia 1944 roku nad Trójmiastem przeleciało 230 angielskich bombowców. Jednak, gdy ucichły eksplozje i opadł kurz, mieszkańcy Gdyni z ulgą zobaczyli, że miasto jest prawie nietknięte. Płonął za to między innymi pancernik Schleswig-Holstein, dla wielu symbol rozpoczęcia II wojny światowej. Stało się tak dzięki bohaterskiej akcji polskich harcerzy.

"Normą staje się obchodzenie prawa". Demonstracja w Pradze

W Pradze odbyła się demonstracja, w której do dymisji wzywano premiera Andreja Babisza. Według policji, w organizowanym przez stowarzyszenie "Milion chwil dla demokracji" proteście uczestniczyło około 15 tysięcy osób, natomiast według organizatorów demonstrantów było kilkadziesiąt tysięcy.

"Została ogłoszona ustawa, która nie była z nami skonsultowana"

Nie byliśmy uprzedzeni o tym, że stanie się to w takiej formie i w takim czasie - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 rzecznik Porozumienia Kamil Bortniczuk, odnosząc się do projektu posłów PiS dotyczącego zmian w sądownictwie. - Dowiedziałem się kilka godzin wcześniej od kolegów z Solidarnej Polski, że będą taką inicjatywę ogłaszać - dodał i zapowiedział zgłoszenie poprawek.

Atak nożownika na przystanku autobusowym

Wysiadł z autobusu i na przystanku wdał się w sprzeczkę z czekającym tam pasażerem. W trakcie szarpaniny ugodził nożem ofiarę w nogę, a następnie uciekł. Tak, według ustaleń policji, wyglądało zajście, do którego doszło we wtorek w Krakowie.

Ukraińców w Polsce będzie mniej

Po raz pierwszy od początku imigracyjnego boomu w 2020 roku do Polski przyjedzie i podejmie legalne zatrudnienie mniej obywateli Ukrainy niż w roku poprzednim - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". To zła wiadomość dla polskich pracodawców - czytamy w dzienniku.

Izba Dyscyplinarna zajmie się sprawą sędziego Juszczyszyna. Wyznaczono datę posiedzenia

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zajmie się w poniedziałek sprawą sędziego Pawła Juszczyszyna. Sędzia ten zażądał w listopadzie od Kancelarii Sejmu ujawnienia list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, za co spotkał go szereg konsekwencji służbowych. Do 29 grudnia jest zawieszony w orzekaniu. Izba Dyscyplinarna zdecyduje o ewentualnym przedłużeniu tego okresu.

Gotowi wyjść Rosjanom na spotkanie. Polacy na straży bałtyckiego nieba

Jeśli tylko rosyjskie samoloty zbliżą się bez zapowiedzi do państw bałtyckich, polskie F-16 zostaną poderwane w powietrze. Od końca grudnia tak będzie wyglądała służba pilotów i personelu naziemnego na dyżurze w ramach NATO. Dla Polaków będzie to dziewiąta misja. Po raz pierwszy skorzystają z bazy w Estonii.