Najnowsze

Najnowsze

Kiedy szybką koleją?

Rząd chce rozruszać budowę kolei dużych prędkości w Polsce. Sama budowa rozpocznie się jednak najpewniej dopiero od 2014 r. Może kosztować blisko 10 mld euro, podaje "Gazeta Wyborcza".

Tusk wytrwa u władzy cztery lata

Niemal połowa Polaków (43 proc.) uważa, że rząd Donalda Tuska dotrwa do końca kadencji - tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP dla "Dziennika". Ale wśród 1003 badanych, sceptyków jest niewiele mniej.

Prezydent wetuje, choć jeszcze nie wie co

Prezydent chce zawetować projekt rozdzielenia prokuratury od Ministerstwa Sprawiedliwości. Boi się, że państwo straci kontrolę nad prokuraturą. - To nieprawda, powiedział "Gazecie Wyborczej" współtwórca projektu rządowego prof. Andrzej Zoll.

James Bond w 17 dni

W Służbie Kontrwywiadu Wojskowego kierowanej przez Antoniego Macierewicza zaledwie 17 dni trwał kurs na pierwszy stopień oficerski, wynika z tajnego raportu, do którego dotarł "Dziennik".

Szosa ważniejsza od badań kosmosu

Największe polskie obserwatorium astronomiczne w podtoruńskich Piwnicach, z unikatowym, wielkim radioteleskopem może stać się praktycznie bezużyteczne, bo drogowcy chcą przy nim wybudować szosę, alarmuje "Gazeta Wyborcza".

Traktat Lizboński na forum rządu

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się projektem ustawy o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Ma także uchwalić przedłożenie Traktatu prezydentowi do ratyfikacji. Dokument ratyfikowało już pięć państw Unii Europejskiej.

Japoński niszczyciel przeciął kuter

Dwuosobowa załoga kutra rybackiego zaginęła po zderzeniu z niszczycielem japońskiej marynarki wojennej. Wyposażony w najnowsze urządzenia radiolokacyjne statek uderzył w rybaków w pobliżu wybrzeży środkowej Japonii.

Stacje benzynowe czy sex-shopy?

Typowy wystrój stacji benzynowej należącej do PKN Orlen, spółki kontrolowanej przez państwo, opisuje "Nasz Dziennik". Według tej gazety tuż przy ladzie, na wysokości oczu dziecka, obok czekolad rozkładane są prezerwatywy. Kupujący paliwo może także obejrzeć ogromną różnorodność pism pornograficznych.

"Super Express": Lenie, oddajcie pieniądze!

Czy się stoi, czy się leży, dwa tysiące się należy! - To powiedzenie z czasów PRL jak ulał pasuje do naszych senatorów, twierdzi "Super Express". Od początku tego roku Senat zebrał się tylko dwa razy. Trzecie posiedzenie odwołano, bo wybrańcy narodu nie mieli nad czym pracować.

Holocaust w komiksie

Do stołecznych szkół trafią komiksy i filmy o zagładzie Żydów. Mają pomóc w nauce historii i tolerancji. Już w marcu - informuje "Życie Warszawy" - ruszy pilotażowy projekt: na lekcjach uczniowie będą czytać komiks "Poszukiwanie" o nazistowskich zbrodniach na Żydach.

Choroba szalonych cen

Główny Urząd Statystyczny ogłosił pod koniec ubiegłego tygodnia, że ceny żywności wzrosły w stosunku do ubiegłego roku o 8 proc. To najwyższy wynik od kilku lat, pisze "Trybuna".

Polka na drugim etacie

Polki pracują średnio sześć godzin. Później przez półtorej godziny gotują, 30 minut zmywają, ponad 2 godziny i 40 min spędzają na innych pracach domowych. Nie zmienia się to od 10 lat, pisze "Życie Warszawy".

Stanie pomnik ofiar walk ze Słowakami

W Piwnicznej (pow. nowosądecki), tuż przy granicy, stanie pierwszy w Polsce pomnik ofiary starć polsko-słowackich w czasie II wojny światowej, informuje "Polska Gazeta Krakowska".

Zerówki do podstawówki

Choć reforma edukacji pośle sześciolatki do szkół dopiero za rok, tysiące dzieciaków trafi do nich już we wrześniu, zapowiada "Metro". Powód? - Miasta przenoszą do szkół zerówki, bo szukają wolnych miejsc w przedszkolach. Rodzice protestują.

Mniej LOTów w Europie

LOT zmienia siatkę połączeń. Z letniego rozkładu, który zacznie obowiązywać od 30 marca, wypadły m.in. rejsy z Wrocławia do Brukseli oraz z Gdańska do Hamburga. Aż trzy połączenia skasowano z Warszawy: nie polecimy LOT-em do Oslo, Wenecji i Lyonu - informuje "Polska".

Państwowe na sprzedaż

Skarb Państwa chce w tym roku sprzedać swoje udziały w 33 przedsiębiorstwach z Małopolski i Podkarpacia. Całkowicie sprywatyzowane mają być m.in. Elektrociepłownia Kraków, Polmos, Przedsiębiorstwo Robót Komunalnych, Cefarm oraz Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach, informuje "Dziennik Polski".

Tankowanie po polsku

Właściciele fiatów seicento lub cinquecento muszą uważać. Złodzieje znaleźli sposób na kradzież paliwa z aut tej marki - ostrzega "Polska".

Ofensywa legislacyjna prezydenta

Ministrowie w Kancelarii Prezydenta dokonują przeglądu dziedzin, w których prezydent mógłby zaproponować własne projekty ustaw, informuje "Rzeczpospolita" i wyjaśnia, że chodzi o poprawę wizerunku głowy państwa.

Rozmówki dla miejskich strazników

Strażnicy miejscy z Raciborza i Opawy przygotowują polsko-czeski słowniczek, który będzie zawierał podstawowe zwroty i polecenia używane przez mundurowych po obu stronach granicy, informuje "Polska Dziennik Zachodni".

Poseł pyta

Posłowie narzekają, że nie mają co robić, bo rząd Donalda Tuska nie przesyła im projektów ustaw, które mogliby rozpatrywać. By zaradzić nudzie, przystąpili do produkcji interpelacji i zapytań. Przez pierwsze trzy miesiące obecnej kadencji wysłali 1845 pism, co daje średnią 615 na miesiąc, oblicza "Polska".

Nie jesteśmy państwem prawa

51 proc. Polaków uważa, że nie jesteśmy państwem prawa, wynika z sondażu PBS, przeprowadzonego na początku lutego na zlecenie "Gazety Prawnej". Badanie objęło 1056 osób, które ukończyły 15 lat.

Będzie bunt prokuratorów?

Ministerstwo Sprawiedliwości chce znacząco podnieść pensje sędziów. Dla prokuratorów, których pensje do tej pory były identyczne, nie przewiduje się takich podwyżek, informuje "Rzeczpospolita". Min. Ćwiąkalski nie jest jednak jeszcze zdecydowany jak postąpić.

Suplementy zamiast diety

Na szczupłą linię, szybsze zapamiętywanie, późniejsze zasypianie - co roku w sklepach pojawiają się tysiące nowych suplementów diety gwarantujących zdrowie i urodę. Łykamy je, nie wiedząc, że ich działania uboczne wymykają się wszelkim kontrolom - ostrzega "Metro".

W powietrzu (na razie) nie porozmawiają

Opóźnia się instalacja telefonów satelitarnych w rządowych samolotach. TU154 M na aparaturę pozwalającą komunikować się premierowi i prezydentowi w czasie lotu muszą jeszcze poczekać, choć pierwszy telefon satelitarny miał zacząć działać w połowie lutego.

Oleksy: To co zrobił Milczanowski było podłe

Poniedziałek, 18 luty 21:00Andrzej Milczanowski naruszył tajemnicę państwową, ale działał w imię wyższej konieczności - taki wyroki zapadł w tzw. sprawie Olina. Józef Oleksy zapowiada apelację a ówczesne postępowanie Milczanowskiego nazywa podłym.

Czyj to Rzecznik?

Ewa Sowińska nie jest dobrym Rzecznikiem Praw Dziecka - zgodnie stwierdzaja Joanna Kluzik-Rostkowska z PiS i Elżbieta Radziszewska z PO. Obie panie w programie TVN "Teraz My" zobowiązały się do "orędownictwa w sprawie usunięcia" Sowińskiej z urzędu Rzecznika.

Aresztowano bossa 'Ndranghety

Szef kalabryjskiej mafii 'Ndranghety Pasquale Condello został aresztowany w poniedziałek wieczorem w Reggio Calabria na południu Włoch. Znajdował się na liście trzydziestu najgroźniejszych włoskich mafiosów poszukiwanych przez policję.

Jezus w stylu manga

Biblia jako komiks, i to w stylu manga? Owszem, w Wielkiej Brytanii takie dzieło powstało. Jezus jest przedstawiony jako super-bohater gotów walczyć o zbawienie świata. Kościół Anglikański określa dzieło jako błyskotliwe i rewelacyjne.

"PiS to Przywileje i Swawole"

- Spłaćcie ten dług panowie, bo inaczej będzie się o was mówić nie Prawo i Sprawiedliwość, ale Przywileje i Swawole - apelował do byłych członków PC Jerzy Wenderlich z SLD. Według Marka Suskiego jego partia nie ma żadnych długów i nie musi nic spłacać. - Gdyby PC miała choć jedną dziesiątą tego, co wy ukradliście z majątku PZPR, to by spłaciła - mówił Suski.

Matka: Na Białorusi Jaś umrze

Białorusinka, mama chorego na mukowiscydozę Jasia, zaapelowała w programie "Teraz My" do polskich władz o przyznanie jej prawa do pobytu w Polsce. Jak tłumaczyła w programie TVN "Teraz My", po powrocie na Białoruś czekają ją szykany, a Jasia - śmierć.