Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział po spotkaniu z prezesami trzech największych polskich telewizji , że nie zmienia swojej opinii w sprawie abonamentu. - Obecnie obowiązujący system jest najbardziej niesprawiedliwy z możliwych - powiedział Komorowski.
Zakończyło się spotkanie marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego z szefami TVP, TVN i Polsatu. Andrzej Urbański, Piotr Walter i Zygmunt Solorz-Żak przekonywali marszałka do zachowania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Jednak marszałek, podobnie jak reszta Platformy, wydaje się być nieugięty.
- Przekazałem panom prezesom prostą informację o tym, że nie znalazł się w Sejmie ani jeden klub, ani rządowy ani opozycyjny, który by ustawę otwierającą drogę do zwolnienia z obowiązku abonamentu rencistów i emerytów zakwestionował. Wszystkie kluby głosowały nad przekazaniem jej do sejmowej komisji. A to jest poważny sygnał o tym, że w polskim parlamencie jest skłonność do dyskusji jak bardziej sprawiedliwie, a więc przede wszystkim z mniejszym obciążeniem najsłabszych, realizować misję mediów publicznych - powiedział Komorowski.
Marszałek będzie pilnował ustaw medialnych
Prezes TVP Andrzej Urbański zaznaczył, że w rozmowie pojawił się także temat abonamentu radiowo-telewizyjnego. - To jest system naczyń połączonych. Te trzy korporacje stanowią przeważającą większość i każda zmiana losów choćby jednej z nich powoduje zmianę całego rynku - powiedział Urbański.
Prezes TVP przyniósł na wtorkowe spotkanie z marszałkiem sprawozdanie zarządu telewizji publicznej z wykorzystania opłat abonamentowych na cele misyjne. Jak powiedział dziennikarzom, jest to dokument przygotowywany corocznie od 1993 roku przez wszystkie zarządy i wszystkich prezesów według tych samych zasad.
Na pytanie, jaki jest sens spotkania, skoro PO już zapowiedziała likwidację abonamentu rtv (od 2009 roku), Urbański odparł: "zgodnie z dobrą ewangeliczną zasadą - dajcie każdemu szanse, nawet PO".
Według prezesa TVN Piotra Waltera marszałek Sejmu podjął się roli osoby, która będzie koordynowała wszystkie toczące się prace legislacyjne związane z mediami. Walter podkreślił, że wszystkie stacje telewizyjne są przed "rewolucją cyfryzacyjną", a jednocześnie toczy się "rewolucja legislacyjna". - Zależy nam (prezesom - red.), aby te procesy były zbieżne - dodał Walter.
Abonament, ale z możliwością odliczenia od podatku
W ubiegłym tygodniu prezes TVP Andrzej Urbański, prezes TVN SA Piotr Walter i przewodniczący Rady Nadzorczej Telewizji Polsat Zygmunt Solorz - Żak wystosowali wspólnie pismo do marszałka Sejmu. Zaproponowali w nim m.in. zachowanie abonamentu radiowo-telewizyjnego, ale zmodyfikowanego tak, by płacący abonament mogli go odliczać od podatku. (CZYTAJ WIĘCEJ)
W odpowiedzi Komorowski zaprosił do siebie szefów największych stacji telewizyjnych w Polsce. Jednak jeszcze przed spotkaniem zastrzegł, że po wtorkowej rozmowie nie należy się zbyt wiele spodziewać.
A politycy PO podkreślają, że nie zrezygnują z likwidacji abonamentu. Miałby on zniknąć od stycznia 2009 r. Media publiczne byłyby wtedy finansowane z Funduszu Misji Publicznej.
Źródło: tvn24.pl, PAP, onet.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24