Najnowsze

Najnowsze

UE zabiera się za Jugendamty

Niemieckie Jugendamty znalazły się pod ostrzałem Parlamentu Europejskiego. Komisja Petycji PE przyjęła dokument w którym stwierdza, że niemieckie urzędy ds. dzieci dopuszczają się licznych naruszeń zasady niedyskryminowania ze względu na narodowość i powinny być poddane demokratycznej kontroli - pisze "Rzeczpospolita".

Obama już w Białym Domu "Wybraliśmy nadzieję ponad lęk"

- Uroczyście, ja Barack Hussein Obama przysięgam, że będę z oddaniem wykonywać urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych i będę ze wszystkich sił strzegł, chronił i bronił Konstytucji Stanów Zjednoczonych - przysiągł na Kapitolu Barack Obama zostając 44. w kolejności i pierwszym czarnoskórym prezydentem USA. W swoim przemówieniu inauguracyjnym nowy prezydent podkreślił, że Ameryka, mimo otaczających ją wrogów, wybrała "nadzieję ponad lęk". Tuż przed 1.00 w nocy polskiego czasu zakończyła się wielka inauguracyjna parada, prezydent przekroczył próg Białego Domu, a następnie udał się na inauguracyjny bal.

Największa ceremonia w historii USA

Gigantyczna, kilkugodzinna parada na Pennsylvania Avenue zakończyła uroczystości inauguracji prezydenta Baracka Obamy w stolicy USA. Wzdłuż ulicy zgromadziły się setki tysięcy ludzi, którzy przez wiele godzin, mimo mrozu, czekali na nowego prezydenta. Liczba uczestników sprawiła, że była to największa ze wszystkich ceremonii inaugurujących prezydentury jego poprzedników.

Sony da pracę w Warszawie?

Kolejny wielki koncern myśli o Polsce jako miejscu pod centrum usług, informuje "Puls Biznesu". Chodzi o Sony Entertainment.

Spadek dla wychowanków Domu Dziecka

Sześciu starszych wychowanków lubelskiego Domu Dziecka otrzyma szansę usamodzielnienia. Placówka dostała w spadku... stumetrowe mieszkanie, które ma wykorzystać na ten cel - informuje "Dziennik Wschodni".

Immunitet nie ochroni już pirata

Ani posłowie, ani sędziowie już nie będą mogli zasłaniać się immunitetem, gdy zostaną przyłapani przez fotoradary za przekroczenie prędkości - zapowiada "Gazeta Prawna" relacjonując konsekwencje utworzenia automatycznego systemu nadzoru nad ruchem drogowym i zastąpienia mandatów karami administracyjnymi.

Brat prezydenta zasłabł na lunchu

Senator z Massachusetts Edward Kennedy zasłabł podczas lunchu inauguracyjnego nowo wybranego prezydenta USA Baracka Obamy i trafił do szpitala. Czuje się już dobrze i rano zostanie wypisany - oświadczyli przedstawiciele szpitala po kilku godzinach. Ted Kennedy jest bratem zabitego w Dallas prezydenta Johna F. Kennedy'ego i najstarszym członkiem klanu Kennedych.

Kwaśniewski o Obamie:

Ameryka postawi na dyplomację - twierdzi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Aleksander Kwaśniewski, według którego jest to szansa na rozwiązanie problemów, które okazały się nierozwiązywalne sposobami siłowymi.

Ziobro: ta sprawa skończy się porażką rządzących

- Czemu tak długo? Może prokuratura szykuje dla mnie długoletnie więzienie - żartował Zbigniew Ziobro gdy po ponad ośmiu godzinach przesłuchań opuścił płocką prokuraturę. Poseł PiS i były minister sprawiedliwości usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień za ujawnienie w 2006 r. Jarosławowi Kaczyńskiemu akt śledztwa dotyczących tzw. mafii paliwowej.

Kropka nad i 20.01

Wtorek, 20 StyczniaZmieniliśmy zdanie co do komisji śledczej, bo chcemy być transparentni – zdradził w "Kropce nad i" Sławomir Nowak. O byłym już ministrze sprawiedliwości wypowiadał się w samych superlatywach: - To kwestia honoru i za dymisję należy mu się pochwała – stwierdził.

Dymisja już nie wizerunkowa, a polityczna

Wtrorek, 20 stycznia Rano ustępujący minister sprawiedliwość mówił, że jego dymisja jest "dymisją wizerunkową". Później premier, argumentując dlaczego przez ministerstwo sprawiedliwości przetacza się lawina dymisji, argumentował, że nie może tolerować "niechlujstwa". Czy to skłoniło Zbigniewa Ćwiąkalskiego do zmiany stanowiska? - "Wizerunkowa" to nie było najwłaściwsze słowo. Była to w każdym razie dymisja polityczna - mówił były minister w "Magazynie 24 godziny".

Kalinowski krytykuje premiera

- Odwołanie ministra i członków kierownictwa ministerstwa sprawiedliwości nie przybliża nas do rozwiązania sprawy Olewnika – stwierdził w "Magazynie 24 Godziny" Jarosław Kalinowski z PSL. Marszałek skrytykował decyzje premiera, bo uważa że związani z PSL Marek Staszak i Marian Cichosz nie zasłużyli na dymisje.

Rosjanie poznają nową konsytucję

Już w środę Rosjanie poznają tekst nowej Konstytucji Fedaracji Rosyjskiej z "prezydenckimi" poprawkami wprowadzonymi tuż przed Nowym Rokiem. Tekst nowego dokumentu pojawi się w "Rosyjskiej Gazecie" i wraz z tą publikacją wejdzie w życie.

Dymisja już nie wizerunkowa, a polityczna

Rano ustępujący minister sprawiedliwość mówił, że jego dymisja jest "dymisją wizerunkową". Później premier, argumentując dlaczego przez ministerstwo sprawiedliwości przetacza się lawina dymisji, argumentował, że nie może tolerować "niechlujstwa". Czy to skłoniło Zbigniewa Ćwiąkalskiego do zmiany stanowiska? - "Wizerunkowa" to nie było najwłaściwsze słowo. Była to w każdym razie dymisja polityczna - mówił były minister w "Magazynie 24 godziny".

Matka Pazika nie wierzy w samobójstwo syna

Według matki Roberta Pazika - zabójcy Krzysztofa Olewnika - jej syn nie mógł popełnić samobójstwa. - Nie wierzę w to, za bardzo kochał życie - mówi kobieta "Dziennikowi". Pazika znaleziono powieszonego w celi w poniedziałek.

Marynarze z "Sirius Star": Przystawiano nam karabiny do głowy

- Dziękujemy tym wszystkim, którzy przyczynili się do naszego uwolnienia - mówią Polacy z supertankowca "Sirius Star", którzy byli więzieni przez somalijskich piratów. Reporterowi "Faktów" TVN jako pierwszemu udało się porozmawiać kapitanem tankowca oraz oficerem technicznym statku.

"Chcemy komisji, bo jesteśmy transparentni"

Zmieniliśmy zdanie co do komisji śledczej, bo chcemy być transparentni – zdradził w "Kropce nad i" Sławomir Nowak. O byłym już ministrze sprawiedliwości wypowiadał się w samych superlatywach: - To kwestia honoru i za dymisję należy mu się pochwała – stwierdził.

"Dziś świat patrzy na Obamę. Jutro on musi spojrzeć na świat"

Kiedy oczy całego świata skierowane były na Waszyngton do nowego prezydenta wraz z gratulacjami płynęły apele przywódców państw o zacieśnienie stosunków międzynarodowych. Manuel Barroso zaapelował, by UE i USA pogłębiły więzy transatlantyckie i wspólnie podjęły wysiłki w celu stawienia czoła wielkim wyzwaniom współczesności. Także prezydent Francji zapewnił, że jest zdecydowany pracować ręka w rękę ze Stanami Zjednoczonymi.

Dożywocie dla ministra sprawiedliwości

Była minister sprawiedliwości Rwandy została skazana na dożywocie za udział w tragicznych wydarzeniach 1994 roku. W ludobójstwie Hutu na Tutsi zginęło wtedy co najmniej około miliona ludzi.

Gowin: Ćwiąkalski nie czuł pulsu Polaków

- Zaskoczyła mnie ta dymisja, ale rzeczywiście słuchając w poniedziałek wypowiedzi ministra Ćwiąkalskiego dotyczących tej sprawy (śmierci Olewnika - red.) miałem wrażenia, że rozmijają się one z odczuciami moimi i Polaków. To zdecydowało - komentował dymisję ministra sprawiedliwości Jarosław Gowin w "Faktach po Faktach". "Niefrasobliwości posła PO w niespodziewaniu się rezygnacji Ćwiąkalskiego" dziwiła się natomiast Jolanta Szymanek-Deresz z SLD.

Sklepowa pogoniła bandziorów tasakiem

Dwaj mieszkańcy Kielc, próbowali w centrum miasta napaść na sklep mięsny. Plan spalił na panewce, bo sprzedawczyni zamiast przestraszyć się noża chwyciła za tasak. Napastnicy uciekli w popłochu.

Lech Kaczyński liczy na przyjaźń z USA

Tuż po zaprzysiężeniu Baracka Obamy na 44. prezydenta USA z całego świata płyną gratulacje. Życzenia nowemu prezydentowi przekazali także polski prezydent Lech Kaczyński oraz premier Donald Tusk. W liście gratulacyjnym prezydent podkreślił: "Polska przywiązuje wielkie znaczenie do rozwijania przyjacielskich relacji ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki". Zarówno prezydent jak i premier liczą na współpracę i czekają na wizytę Obamy w Polsce.

Napad na bank w Warszawie

Do napadu na oddział banku Millennium doszło na warszawskiej Pradze, przy rondzie Wiatraczna około godziny 18.20. Trwa pościg za przestępcą, który jest najprawdopodobniej uzbrojony.

Niesiołowski: Przeciw premierowi nie zagłosuję

Politycy PO, dotychczas sceptyczni co do komisji śledczej ws. zabójstwa Krzysztofa Olewnika, po rekomendacji Donalda Tuska zmienili zdanie. I to o 180 stopni. - Przekonany nie jestem, ale nie będę głosował przeciw mojemu premierowi - mówi portalowi tvn24.pl wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski. A marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiada, że projekt uchwały ws. powołania komisji powstaje z jego inicjatywy.

Jumbo jet miał nieplanowy przystanek na Okęciu

Lecący do Indii samolot jumbo jet nieplanowo lądował po godz. 18 na warszawskim Okęciu – dowiedział się się portal tvn24.pl. Rzecznik Okęcia potwierdza: - Na pokładzie samolotu był problem zdrowotny z pasażerem. Karetka zabrała chorego do szpitala, samolot poleci zaś dalej.

Cudem odnaleziony "Herkules" - w Krakowie

Na początek koncertowa wersja zaginionej przed wiekami opery "Herkules nad Termodontem" Antonia Vivaldiego. Potem jeszcze co najmniej kilka muzycznych rarytasów. 23 stycznia w Krakowie rusza cykl muzyczny Opera Rara.

Czystki w TVP

Trwa karuzela stanowisk w Telewizji Polskiej. Powołany w grudniu zarząd TVP odwołał pięciu dyrektorów ośrodków regionalnych. Stanowiska stracili szefowie oddziałów w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Rzeszowie i Wrocławiu. Znamy już nazwiska ich następców.

"Dzisiejszy dzień jest dla nas zupełnie zaskakujący"

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego spotkania - mówił tuż wyjściu z kancelarii premiera pełnomocnik rodziny Olewników mec. Bogdan Borkowski. Rodzina zamordowanego siedem lat temu Krzysztofa spotkała się z minister ds. walki z korupcją Julią Piterą. - Minister poinformowała nas, że powołanie komisji śledczej ws. Olewnika będzie poważnie rozpatrzona przez PO - dodał pełnomocnik.