Najnowsze

Najnowsze

Talibowie: Amerykanie są nielogiczni

W niedzielę w prasowym wywiadzie Barack Obama zaproponował sposób na zakończenie wojny w Afganistanie - negocjacje z umiarkowanymi talibami. We wtorek talibowie zareagowali - "to nie wymaga odpowiedzi ani reakcji, gdyż jest nielogiczne".

Pogrzeb prof. Religi w piątek

Wybitny polski kardiochirurg i były minister zdrowia prof. Zbigniew Religa zostanie pochowany w piątek na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 13.

SLD: Odrzucimy prezydenckie weto, 6-latki pójdą do szkoły

SLD mówi jednym głosem ws. weta prezydenta do przepisów obniżających wiek szkolny. - Odrzucimy je, a sześciolatki pójdą do szkoły - zapowiedział szef Sojuszu Grzegorz Napieralski. Platforma nie kryje zadowolenia: Lech Kaczyński nie będzie ojcem sukcesu. A szef ZNP przekonuje: reforma oświaty jest potrzebna. Nauczyciele staną na wysokości zadania.

Tusk liczy na Kwaśniewskiego

- Donald Tusk liczy na pomoc Aleksandra Kwaśniewskiego w sprawie polskich kandydatur na ważne stanowiska w instytucjach międzynarodowych - powiedział w RMF FM rzecznik rządu Paweł Graś. Według niego, "Kwaśniewski ma w europejskiej lewicy dużo znajomych i przyjaciół, więc takie wsparcie byłoby bardzo cenne".

Zderzenie statków na Pacyfiku

Trwa poszukiwanie 16-osobowej załogi statku, który prawdopodobnie zatonął po zderzeniu z innym statkiem u wybrzeży Japonii. Do tej pory znaleziono jedynie pustą tratwę ratunkową i dryfujące na wodzie kamizelki ratunkowe.

"Tybet żyje w ciągłym strachu"

Tybetańczycy w 50. rocznicę antychińskiego wspominają swoich bojowników o wolność. - Ostatnie 50 lat przyniosło cierpienie i zniszczenie dla terytorium i ludności Tybetu - powiedział z tej okazji Dalajlama XIV w Dharamsali w Indiach, gdzie trwają główne uroczystości.

Policja uderzyła w gang na imprezie

Udany nalot policji na gang narkotykowy w Tijuanie. Aresztowano 58 osób, w tym bezwzględnego "pułkownika" osławionego kartelu Argellano Felixa, zabójcę z pozłacanym rewolwerem.

Zamachowcy z 11 września są z siebie dumni

Oskarżeni o zaplanowanie zamachów z 11 września 2001 r. biorą za nie całą odpowiedzialność. "The New York Times" pisze o liście, w którym pięciu osadzonych w Guantanamo wyraża dumę z ataku, w którym zginęło prawie 3 tys. ludzi.

Strona internetowa Sejmu jak "wirtualnyburdel"

Po wpisaniu w przeglądarce adresu wirtualnyburdel.pl można przeglądać stronę internetową Sejmu. Adres wirtualnyburdel.com pozwala posurfować po stronach ZUS-u, a brzdac.net po stronie prezydenta. Autorzy dowcipu mogą się liczyć z bardzo poważnymi konsekwencjami, z więzieniem włącznie - oceniają prawnicy.

"Uzasadnienie prezydenta jest kuriozalne"

Prezydent nie chce porozumienia wokół edukacji - powiedziała w TVN24 minister edukacji Katarzyna Hall, komentując weto prezydenta do ustawy pozwalającej na obniżenie wieku szkolnego. Jej zdaniem argumenty Lecha Kaczyńskiego, że nowe przepisy stworzą problem braku miejsc w przedszkolach są kuriozalne.

Prokurator oskarża Ziobrę

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro miał szukać haków na niewygodnych dla siebie prokuratorów - twierdzi prokurator z Wrocławia Andrzej Kaucz. Ten jednak zaprzecza: żadna czarna lista nie istniała. Sprawę badają śledczy z Płocka.

Kościoły od 30 lat nie były tak puste

Na niedzielne msze w ostatnich latach przychodzi coraz mniej wiernych. A rok 2008 był najgorszy w całej, ponad 30-letniej historii badań naszej religijności. Tak wynika ze wstępnych wyników akcji liczenia wiernych, do których dotarła "Polska". Po raz pierwszy odsetek katolików, którzy chodzą na niedzielne msze, spadł poniżej 40 proc. Jednak - jak wynika z sondażu opublikowanego w "Rzeczpospolitej" - aż 82 procent Polaków uważa się za osoby wierzące.

Chińsko -amerykańska kłótnia na morzu

Dzień po oskarżeniu przez Pentagon chińskich marynarzy o "nękanie" amerykańskiego okrętu, Pekin odpowiada - Amerykanie przebywali nielegalnie na chińskich wodach.

Po 500 latach zatańczą w Wielki Piątek

Aż przez 581 lat w szwajcarskim kantonie Lucerna obowiązywało osobliwe prawo. Ustanowiony w 1482 roku zakaz nie pozwalał jego mieszkańcom tańczyć w niektóre święta religijne. O ile nie dziwi jeszcze szlaban na tańce w Wielki Piątek, czy Środę Popielcową, to zakaz tańczenia w Boże Narodzenie i w Zielone Świątki może wydawać się nieco dziwny.

Prezydent musi bronić się przed zarzutami

Twierdzi, że została skrzywdzona, bo zrobiono z niej kozła ofiarnego. W jakiej sprawie? W sprawie przyznania przez prezydenta odznaczenia Wojciechowi Jaruzelskiemu. Maria Ryszkowska, była ekspert z biura kadr i odznaczeń Kancelarii Prezydenta, pozwała swojego byłego pracodawcę i zażądała 20 tysięcy złotych odszkodowania. Jedną potyczkę sądową - o przywrócenie do pracy - już przegrała. Ale broni nie składa.

Bułgarzy na warszawskiej giełdzie

W ciągu kilku miesięcy na warszawskiej giełdzie może zadebiutować pierwsza spółka rodem z Bułgarii. Będzie to Sopharma, największy w tym bałkańskim kraju producent lekarstw - dowiedział się "Parkiet".

Szympans planował ataki na turystów

Samiec szympansa planował ataki na zwiedzających szwedzkie zoo. Zdaniem jego opiekunów, podstępny zwierzak zbierał kamienie, aby później ciskać nimi w turystów. Co więcej, małpa nauczyła się nawet kruszyć elementy swojego wybiegu, aby uzyskiwać z nich kolejne pociski.

Stolica nie ma kasy na duże imprezy

Z powodu kryzysu Warszawa wycofuje się z organizowania niektórych masowych imprez - donosi "Życie Warszawy". Nie zobaczymy m.in. wystawy popularnonaukowej "Grossology". Nie będzie też happeningu Pic-Nic, który od dwóch lat bawił warszawiaków 1 maja.

Fiskus na tropie

Już kupując drogi sprzęt elektroniczny, luksusową biżuterię, ekskluzywne meble czy zagraniczną wycieczkę, możemy trafić pod lupę urzędników skarbowych - informuje "Rzeczpospolita". Ministerstwo Finansów robi to, żeby skuteczniej ściągać podatki, od firm i osób zatajających dochody.

Hierarchowie wybiorą nowego przewodniczącego episkopatu

Już dziś rozpoczyna się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, na którym 104 biskupów wybierze swojego nowego przewodniczącego. Największe szanse według spekulacji mediów mają metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz i metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Flesze na Piterę: totalnie prześwietli urzędników

Julia Pitera szykuje wielką ofensywę i uderzenie w tych, którzy powtarzają, że jako minister odpowiedzialny za walkę z korupcją nie robi nic. Posłanka PO ma w ręku gotowy projekt ustawy - prawo antykorupcyjne, który pozwoli prześwietlić życie wysokich urzędników. I ich rodzin. - Dokument może zacząć obowiązywać jako ustawa już od stycznia przyszłego roku - pisze "Rzeczpospolita".

Francja odbiera alkohol najmłodszym

Ciężkie czasy nadeszły dla najmłodszych francuskich nałogowców. Parlament zakazał sprzedaży alkoholu i papierosów osobom poniżej 18 roku życia. Do tej pory zakaz taki dotyczył młodzieży do lat 16.

Bracia Kaczyńscy są pełni różnic

Jarosław Kaczyński coraz bardziej różni się z Lechem Kaczyńskim - uważa "Dziennik". Według pisma, szef PiS idzie w stronę twardego lidera opozycji, zaś prezydent - politycznego rozjemcy.

Platforma zdesperowana

O politycznych intencjach leżących u źródeł propozycji kadrowych PO dla ludzi z lewej strony: Danuty Huebner i Włodzimierza Cimoszewicza, a także o deklaracji Donalda Tuska, iż potrzebna jest dyskusja o eutanazji - "Trybuna" rozmawia z politologiem dr. Rafałem Chwedorukiem.

Choroba szalonych krów przy polskiej granicy

Do szpitala w Teplicach na północnym zachodzie Czech zgłosiła się pacjentka z objawami choroby Creutzfelda-Jakoba (vCJD), zwanej popularnie "chorobą szalonych krów". To pierwszy przypadek tej choroby u naszych południowych sąsiadów. Na całym świecie zabiła ona już około 200 osób.

Antykorupcyjny projekt Pitery

"Rzeczpospolita" dotarła do rewolucyjnego projektu ustawy - Prawo antykorupcyjne, autorstwa minister ds. walki z korupcją Julii Pitery, wspomaganej przez prawników Kancelarii Premiera i MSWiA.

Giełdowi aferzyści są bezkarni

Aferzyści mogą spać spokojnie. Prokuratura i sądy nie radzą sobie z manipulacjami na Giełdzie Papierów Wartościowych - wytyka "Puls Biznesu".

27 piesków na unijnej smyczy

Przyjęcie traktatu lizbońskiego byłoby krokiem w przekształcaniu UE w jedno państwo kosztem narodowych demokracji - twierdzi na łamach "Naszego Dziennika" prof. Anthony Coughlan, emerytowany wykładowca w Katedrze Polityki Społecznej w Kolegium Trójcy w Dublinie.