Najnowsze

Najnowsze

Wykształcony porywacz Polaka

- To porywacze dyktują warunki, to oni decydują kiedy i gdzie się z tobą skontaktować, to oni są górą - mówi dziennikarz pakistańskiej gazety "Dawn" w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Zahir Sherazi przedstawia też krótką charakterystykę szefa porywaczy. - To wykształcony człowiek po studiach wyższych - mówi.

"Droga Dusiu..." - pisał Jan Paweł II

"Droga Dusiu!" - tak swoje listy do znanej lekarki i działaczki katolickiej Wandy Półtawskiej zaczynał Karol Wojtyła. Nieznana dotąd i niezwykle zażyła korespondencja znalazła się w książce Półtawskiej "Beskidzkie rekolekcje" - pisze "Gazeta Wyborcza".

Masowe kontrole biur poselskich

W dobie kryzysu Kancelaria Sejmu postanowiła zaostrzyć kontrole funduszy na biura poselskie. Do tej pory rozliczanie pieniędzy było fikcją - pisze "Rzeczpospolita".

Butem w premiera rzucał Niemiec

Były okrzyki, krótka szarpanina i wysoko, acz niecelnie, szybujący but. Teraz brytyjska prokuratura ujawniła, że mężczyzna, który przed tygodniem rzucił butem w premiera Chin na brytyjskim uniwersytecie w Cambridge to 27-letni student z Niemiec.

Cała Polska w bezprzewodowej sieci

Mieszkańcy niektórych miast w Polsce już cieszą się z darmowego dostępu do bezprzewodowego, szerokopasmowego internetu. Jednak rząd chce, aby cały kraj pokryła sieć przekaźników umożliwiających dostęp do zasobów internetowych bez jakichkolwiek opłat - pisze dziennik "Polska".

24 ofiary katastrofy lotniczej

Co najmniej 24 osoby zginęły w katastrofie lotniczej w Brazylii. Podczas ulewnego deszczu samolot Embraer próbował wodować na rzece Manacapuru w brazylijskiej Amazonii. 4 osoby zdołały się uratować, dopływając do brzegu po otwarciu wyjścia awaryjnego.

Kto potnie lotniskowiec?

Wielki okręt - wielki problem. Mierzący ponad 200 metrów długości i ważący ponad 30 tysięcy ton francuski lotniskowiec Clemenceau od dekady czeka na złomowanie. Jednak dawnej chluby francuskiej marynarki wojennej nikt na żyletki pociąć nie chce, bądź nie może.

Grammy w rękach legendy

Cztery statuetki Grammy trafiły do rąk dawnego frontmana legendarnej grupy rockowej Led Zeppelin - Roberta Planta, obecnie występującego w duecie z amerykańską piosenkarką folkową Alison Krauss.

Komis-zawalidroga pakuje się?

Z komisu przy ul. Płowieckiej zniknęły billboardy. Właściciele zapowiadają wyprowadzkę. Czy to koniec blokowania budowy Trasy Siekierkowskiej? Wojewoda nie dowierza. Trwają przygotowania do przejęcia tej działki siłą - pisze "Życie Warszawy".

Lefebrysta traci stanowisko

Biskup Richard Williamson z Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X nie jest juz rektorem seminarium Najświętszej Maryi Panny w La Reja w Argentynie. Dymisja jest skutkiem rozgłosu, jaki wywołało jego publiczne zaprzeczenie istnienia komór gazowych w hitlerowskich obozach zagłady.

Antykryzysowa pożyczka z MFW

Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie wyklucza, że Polska będzie potrzebowała wsparcia, dlatego chce nam pożyczyć pieniądze - pisze "Rzeczpospolita". Chodzi prawdopodobnie o kwotę 5 mld euro.

Nieznane listy Jana Pawła II

Wanda Półtawska, znana lekarka i działaczka katolicka, upublicznia niezwykle zażyłe listy od Karola Wojtyły. Byli przyjaciółmi - pisze "Gazeta Wyborcza".

Talibowie zamordowali Polaka

Do zabójstwa uprowadzonego cztery miesiące temu 42-letniego Polaka, inżyniera z krakowskiej firmy Geofizyka prowadzącej w Pakistanie badania geologiczne, przyznali się pakistańscy talibowie z okolic Darra Adam Khel, jednej z kilkunastu pasztuńskich krain na afgańskim pograniczu - pisze "Gazeta Wyborcza".

SB na tropie Bursztynowej Komnaty

SB i KGB liczyły, że Erich Koch, hitlerowski zarządca Prus Wschodnich, zdradzi im miejsce ukrycia bezcennej Bursztynowej Komnaty - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

BAFTA: Slumdog znowu najlepszy!

Do ceremonii rozdania Oscarów zostały już tylko dwa tygodnie, a na czele kinematograficznego wyścigu coraz mocniej ustawia się "Slumdog. Milioner z ulicy" Danny'ego Boyle'a. Urocza opowieść o chłopcu z bombajskich slumsów okazała się bezkonkurencyjna podczas gali rozdania brytyjskich nagród BAFTA - zgarnęła aż siedem statuetek!

Tajemniczy kompromis ws. ustawy medialnej

Ośmiozłotowa opłata, odliczana od podstawy opodatkowania każdego obywatela, to propozycja SLD finansowania mediów publicznych, na którą prawdopodobnie przystała PO - pisze "Trybuna".

Regiony chłoną kasę z Unii

Warmia i Mazury mocno przyspieszyły. W ciągu miesiąca podpisano tam ponad 100 umów na unijne pieniądze. Maruderzy z regionu mazowieckiego i zachodniopomorskiego nie podpisali żadnej umowy - wytyka "Puls Biznesu".

Polscy żołnierze piją na misjach

Na biurko ministra sprawiedliwości trafił raport o polskich żołnierzach spożywających alkohol na misjach międzynarodowych - choć jest to im absolutnie zabronione. Wynika z niego, że w 2008 roku 58 wojskowych przyłapano na piciu - donosi "Polska". Oni sami zwracają uwagę, że tylko Polaków dotyczy tak restrykcyjne prawo, a żołnierze z innych krajów mają swoje kantyny.

Wesołe kumoszki z Wesołej

Villa Park, luksusowe centrum rekreacyjno-wypoczynkowe w Wesołej, jednej z dzielnic Warszawy. Miejsce nieformalnych konwentykli polityków Platformy Obywatelskiej - zauważa "Nasz Dziennik".

Kto przygarnie odrzuconych

Grono skompromitowanych posłów ma nadzieję na polityczne zmartwychwstanie - zauważa gazeta "Metro", pisząc o chętnych do startu w wyborach do europarlamentu z list antyunijnej partii Libertas.

Nie będzie taśmowej produkcji dyplomów

Głównym celem uczelni nie jest działalność nastawiona na zysk, lecz realizacja usługi edukacyjnej na najwyższym poziomie - akcentuje w rozmowie z "Gazetą Prawną" Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Twórcy bronia swoich tantiem

Ostry konflikt między twórcami a Ministerstwem Kultury o tantiemy, czyli wynagrodzenia artystów - zauważa "Dziennik". Twórcy alarmują, że zmiany w prawie autorskim, proponowane przez resort, oznaczają dla nich ogromne straty finansowe.

Minister sprawiedliwości pozwany do sądu?

Prawnicy zarzucają ministerstwu sprawiedliwości, że narusza prawo - donosi "Rzeczpospolita". Chodzi o zwlekanie z odpowiedzią na odwołania osób, które nie zdały egzaminu na aplikacje. Czy młodzi prawnicy będą doskonalić swe umiejętności ścigając ministra na drodze sądowej?

Kalendarium tragedii

Wciąż nie mamy zupełnej pewności, czy Polak porwany przez talibów został stracony. Bez wątpienia jednak doniesienia ze strony terrorystów sprawiają, że historia ta znajduje się w punkcie krytycznym. Prześledźmy rozwój wydarzeń, który do tego punktu doprowadził.

"Pakistański wywiad ubabrany w kontakty z talibami"

Sprawa uprowadzonego przez pakistańskich talibów Polaka jest dowodem na to, że "ogromna ilość członków wywiadu i kontrwywiadu pakistańskiego jest ubabrana w kontakty z talibami" - ocenił Jerzy Dziewulski. Krzysztof Mroziewicz dodał, że indyjski wywiad "wielokrotnie przestrzegał przed powiązaniami pakistańskich sił specjalnych z talibami".

Wyprowadzają psy na cmentarz

Profanacja, to jedyne słowo jakie ciśnie się na usta gdy przyjrzymy się temu, co się dzieję na Cmentarzu Żydowskim na warszawskim Targówku. Wśród zabytkowych macew góry śmieci, porozbijane butelki, a nawet strzykawki. Dla mieszkańców pobliskich bloków cmentarz, to również idealne miejsce do... wyprowadzania psów!

Chrześcijanie kontratakują: Bóg jest!

- Boga nie ma, ciesz się życiem – przekonują madryccy ateiści na tzw. "autobusach ateistycznych". Ale chrześcijanie nie składają broni, i – już na swoich autobusach – przekonują, że Bóg jednak istnieje.

"Polska nie przeszkadza w rozmowach o tarczy"

Polska nie przeszkadza w rozmowach na temat planów instalacji elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie toczących się między Rosją i USA - powiedział rosyjski wicepremier. Wypowiedź Siergieja Iwanowa po spotkaniu z wiceprezydentem USA Joe Bidenem, przytacza agencja RIA-Nowosti. Do spotkania polityków doszło w kuluarach - zakończonej właśnie - 45. Międzynarodowej Konferencji o Bezpieczeństwie w Monachium.