Najnowsze

Najnowsze

USA mają plan ataku na Iran

Amerykańskie siły zbrojne opracowały awaryjny plan możliwego uderzenia wojskowego na irańskie instalacje atomowe - twierdzi odpowiedzialny m.in. za operacje w Iraku i Afganistanie gen. David Petraeus. Byłoby nieodpowiedzialne ze strony wojskowych, gdyby nie przygotowali się na taką ewentualność - przekonywał w wywiadzie dla CNN.

PKP: "pociągi jeżdżą". Patrz: stoją

Rzecznik PKP Intercity Paweł Ney twierdzi, że opóźnione o kilka godzin pociągi z Krakowa do Warszawy jeżdżą, tylko powoli. Jak sprawdziła reporterka TVN24, tak naprawdę żaden z nich w niedzielę nie wyjechał. Co miał na myśli rzecznik? - "Pociągi jeżdżą" znaczy tyle, że nie zostały odwołane - dowiedziała się Marta Gordziewicz.

30 irańskich kobiet aresztowanych

Irańskie siły bezpieczeństwa aresztowały 30 kobiet, których synowie lub córki bądź bliscy krewni zostali zabici podczas rozbijania demonstracji protestacyjnych, jakie wybuchły w Iranie po ogłoszeniu wyników ostatnich wyborów prezydenckich. Kobiety protestowały w sobotę.

Kwestują ekstremalnie

Niektórych śnieg i mróz zatrzymują w domu. Innych - wręcz przeciwnie. W Bisztynku na Warmii, specjalnie na finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, morsy wykąpały się w przeręblu w kształcie serca. Wolontariuszy WOŚP nie zabrakło też wśród kujawsko-pomorskich policjantów, którzy z puszkami przyszli na narciarski stok. Zdjęcia i informacje o wolontariuszach otrzymaliśmy na Kontakt TVN24.

Ukradł autobus z lenistwa

Wyjątkową pomysłowością wykazał się 25-latek z Moniek (podlaskie). Pijany mężczyzna znudzony zabawą w jednej z dyskotek postanowił wrócić do domu. A że nie chciało mu się wracać pieszo ukradł autobus.

Przeciwnicy Berlusconiego na Aniele Pańskim

Grupa przeciwników premiera Silvio Berlusconiego nie została w niedzielę wpuszczona na plac Świętego Piotra podczas spotkania Benedykta XVI z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. Kilkudziesięciu manifestantów zatrzymało się przy wejściu na plac przed bazyliką watykańską pozostając po stronie włoskiej.

Brytyjski dziennikarz zabity w Afganistanie

Rupert Hamer, korespondent wojenny gazety Sunday Mirror zginął w sobotnim ataku na patrol amerykańskich Marines, poinformowało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony. Towarzyszący mu fotograf, Philip Coburn, jest poważnie ranny.

Mróz paraliżuje kolej. Pociągi stanęły w polu

Mróz i padający śnieg sparaliżowały ruch kolejowy w całej Polsce. Najtrudniejsza sytuacja jest w Częstochowie, gdzie pięciogodzinne opóźnienie to już normalka. Na torach w całym kraju wiele pociągów stanęło w polu.

Benedykt XVI: imigrant to istota ludzka

Benedykt XVI stanął w obronie imigrantów i przypomniał, że każdy z nich to "istota ludzka", której należy się szacunek. Podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Anioł Pański papież podkreślił, że "przemoc nie powinna być nigdy dla nikogo sposobem rozwiązywania trudności". Potępił także przemoc wobec chrześcijan.

Kolejne kościoły płoną w Malezji

W niedzielę rano zaatakowano dwa kolejne kościoły chrześcijańskie w Malezji. Do kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych w mieście Taiping, w centralnym stanie Parak, wrzucono bombę zapalającą; butelka z substancją zapalającą została też wrzucona do innego kościoła, również w Taiping - poinformował szef lokalnej policji.

Rosyjska elektrownia atomowa do remontu

W elektrowni atomowej pod Wołgodońskiem na południu Rosji zamknięto jeden z bloków. Przyczyną jest remont jaki należy przeprowadzić po niedzielnej awarii.

Osioł-narkoman. "Nic innego nie chce jeść"

Bułgarska policja sprawdza, czy osioł, który żywił się konopiami indyjskimi, jest narkomanem uzależnionym od marihuany. Zlecono w tym celu specjalną ekspertyzę - pisze w niedzielę dziennik "Trud".

Agca pomodli się za Jana Pawła II

Ali Agca, który 13 maja 1981 roku strzelał do Jana Pawła II, powiedział, że po wyjściu z więzienia w Turcji przyjedzie do Watykanu, by modlić się przy jego grobie. Wolność odzyskać ma 18 stycznia.

W całej Europie wielka zima

Zima daje się we znaki mieszkańcom większości krajów Europy. Zamykane są lotniska, zasypane drogi, sparaliżowane miasta, transport kolejowy i lotniczy zakłócony jest m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Szwajcarii.

Teatr Ósmego Dnia w pigułce

Pierwsza książka przedstawiająca 45-letnią historię najwybitniejszego teatru alternatywnego Polski powojennej - album o Teatrze Ósmego Dnia - trafił do polskich księgarń. Album, wydany przez Agorę, Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią, prezentuje całą drogę Teatru. Zdjęcia przywołują obrazy, gesty i słowa, które nie tylko zapadały w pamięć widowni - wpływały na tożsamość coraz bardziej zbuntowanego pokolenia.

"Wypowiedź premiera to kabaret"

Wypowiedź premiera Donalda Tuska jest tak skrajnie niewiarygodna, że aż kabaretowa - stwierdził w programie "Kawa na ławę" Jacek Kurski z PiS, komentując w ten sposób radość szefa rządu z tego, że posłowie PiS wracają do komisji hazardowej. - Premier mówił szczerze. Bez posłów PiS mielibyśmy do czynienia z absurdalną sytuacją - bronił premiera rzecznik rządu Paweł Graś.

Psi żołnierz szuka domu

Brytyjscy żołnierze z jednej z kompanii walczących w Afganistanie szukają w swej ojczyźnie domu dla psa. Ale nie byle jakiego, bo zwierzę towarzyszyło im na patrolach. Teraz, po latach służby, narażone jest na zbyt wielkie niebezpieczeństwo, uważają opiekunowie.

Neandertalczyk nosił "tapetę"

Neandertalczyk zamieszkujący Europę Zachodnią ok. 50 tys. lat temu stosował makijaż, malując sobie ciało w celach rytualnych. Podstawą tych ocen są muszle znalezione w południowej Hiszpanii, które zdaniem archeologów w czasach prehistorycznych służyły do przechowywania i mieszania barwników.

Najszczęśliwszy człowiek dostał 60 kilo ryżu

Aby zostać najszczęśliwszym człowiekiem Japonii trzeba zrobić dwie rzeczy. Po pierwsze, wygrać wyścig do świątyni Nishinomiya. Po drugie: uporać się z kilogramami wygranego ryżu i litrami sake.

Najsłynniejsze fotograficzne oszustwa

Najsłynniejsze fotografie reprodukowane w tysiącach albumów i podręcznikach historii... często okazują się "ustawkami". - Inscenizacja ujęć to nic niezwykłego - przyznaje historyk fotografii Andrzej Zygmuntowicz.

Przyznano Wektory. Wejchert wśród laureatów

Wektory 2009 rozdane. Nagrody przyznawane są osobom, które swoją działalnością w różnych dziedzinach gospodarki mogą być wzorem do naśladowania. W tym roku statuetki zdobyli m.in. minister skarbu Aleksander Grad oraz - pośmiertnie - Jan Wejchert.

Rocznica śmierci Przemka Czai

10 stycznia 1998, sobota, kwadrans przed dwudziestą. 200-osobowy tłum kibiców wraca z meczu koszykówki Czarnych Słupsk z AZS Zagaz Koszalin. Jest wśród nich 13-letni Przemek Czaja, drobny - niespełna metr pięćdziesiąt wzrostu – blondyn w szaliku Czarnych. Szczęśliwy, bo jego drużyna wygrała. Matka nie chciała go puścić na mecz, ale bardzo mu zależało: sam uzbierał pieniądze na bilet, sprzedając butelki. To był ostatni bilet, jaki w życiu kupił.

Bagram w ręce Afgańczyków

Władze Afganistanu zgodziły się w sobotę przejąć kontrolę nad amerykańskim więzieniem wojskowym Bagram na północ od Kabulu na mocy porozumienia podpisanego z przedstawicielami sił ONZ w Kabulu - poinformowało afgańskie ministerstwo obrony.

Odpowiedzą za alarm na lotnisku

Nie trzech, a dwóch mężczyzn, którzy po pijanemu wywołali w piątek incydent na lotnisku Heathrow w Londynie zostało oskarżonych o wywołanie fałszywego alarmu terrorystycznego i posłużenie się atrapą bomby - poinformowała w sobotę brytyjska policja.

Jak przeżyć w przerębli?

Ratownicy WOPR nie mają wolnego nawet w środku zimy. Na zamarzniętym jeziorze sami trenują jak wyciągać ludzi, którzy wpadli pod lód, i radzą jak zachować się w takiej ekstremalnej sytuacji.

Krwawa rozprawa z rebeliantami

Co najmniej 10 islamskich rebeliantów zostało zabitych w sobotę wieczorem przez siły bezpieczeństwa w prowincji M'sila w północnej Algierii - poinformował francuski dziennik "Le Figaro" na swoich stronach internetowych.

Taneczna katastrofa

Ten eksperyment skończył się spektakularną klapą. Bezrobotni mieszkańcy Nowego Dworu Gdańskiego zostali przez miasto zaproszeni do stworzenia zespół pieśni i tańca. Dzięki warsztatom kilkanaście osób miało stać się animatorami kultury, ale pracę znalazła tylko jedna. Projekt kosztował podatników 150 tysięcy złotych.