Najnowsze

Najnowsze

Mladić nie do negocjacji

Serbowie wielokrotnie próbowali negocjować poddanie się Ratko Mladicia - doniósł belgradzki dziennik "Politika". Pośrednikiem w negocjacjach miał być syn Mladicia, Darko. Ratko Mladić to były dowódca sił Serbów bośniackich, ścigany przez trybunał w Hadze.

Polacy nie przejmują się terroryzmem

Tylko jedna trzecia Polaków (32 proc.) uważa, że w kraju istnieje realne zagrożenie terroryzmem, a 41 proc. z nas źle ocenia przygotowania władz państwowych do ewentualnego ataku - wynika z sondażu CBOS.

Rodziny ofiar CASY chcą pieniędzy od MON

Rodziny ofiar katastrofy wojskowego samolotu transportowego CASA pod Mirosławcem domagają się odszkodowań od MON. Do resortu obrony wpłynęło 29 wezwań przedprocesowych do zapłaty.

Odnaleziono głowę Henryka IV

Francuscy naukowcy odnaleźli i ostatecznie zidentyfikowali zabalsamowaną głowę króla Francji Henryka IV. Słuch po niej zaginął ponad 200 lat temu.

Piękne urzędniczki promują Częstochowę

Urząd Miasta w Częstochowie postanowił promować swoje miasto w nietypowy sposób. Włodarze miasta przygotowali kalendarz na 2011 roku, w którym zamiast pokazywać piękno częstochowskich ulic czy architektury, postanowili zaprezentować urodę 12 urzędniczek pracujących w magistracie.

Były minister ranny, ogień i gaz na ulicach

Blisko 200 agresywnych demonstrantów starło się z policją w Atenach. Funkcjonariusze zostali obrzuceni koktajlami Mołotowa, policja użyła gazu łzawiącego. Tłum zaatakował też byłego ministra transportu Kostisa Hacidakisa. Zamieszki wybuchły podczas kolejnego, siódmego już w tym roku strajku generalnego przeciwko oszczędnościom i zmianom w prawie pracy, które parlament przyjął w nocy z wtorku na środę.

Śmigłowiec runął na pole

Cywilny śmigłowiec rozbił się w okolicy miejscowości Skońsko (woj. opolskie). W środku znajdował się jedynie pilot. Mężczyzna nie odniósł groźnych obrażeń.

Kolejna nagroda, kolejne puste krzesło

W Parlamencie Europejskim odbyła się ceremonia wręczenia nagrody im. Sacharowa. Niestety bez laureata - kubańskiego dysydenta Guillermo Farinasa. Władze w Hawanie zabroniły mu wyjazdu. Przewodniczący Jerzy Buzek postawił dyplom na pustym krześle przykrytym kubańską flagą.

Prezydent: Zdobyłem koronę Himalajów

- Udało się nam w ostatnim okresie w relacjach międzynarodowych zbudować dobre współdziałanie, które niewątpliwie przyniesie dobre owoce. Ja miałem koronę Himalajów - spotkania z trzema prezydentami ważnych krajów [Niemiec, Rosji, USA - red.]. Premier też miał bardzo istotne kontakty na najwyższym szczycie europejskim - mówił Bronisław Komorowski po spotkaniu z Donaldem Tuskiem.

Twórca Facebooka osobowością roku

Za to, że dzięki niemu kontaktuje się ze sobą miliard ludzi, za to, że wykreował nowy system wymiany informacji i że zmienił nasze życie – tak "Time" uzasadnia przyznanie tytułu Osobowości Roku 2010 założycielowi Facebooka Markowi Zuckerbergowi.

Nie wiadomo, kto złamał tajemnicę

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie umorzyła śledztwo dotyczące wycieku do "Rzeczpospolitej" fragmentów zeznań Ryszarda Sobiesiaka, jednego z bohaterów tzw. afery hazardowej, oraz publikacji Radia ZET, opartej na zeznaniach funkcjonariusza CBA w tej sprawie. Powodem jest niewykrycie sprawcy wycieku. Postanowienie nie jest prawomocne.

Krajobraz po bitwie. 20 mln euro strat

Na 20 milionów euro oszacowano szkody po wtorkowych gwałtownych zamieszkach w centrum Rzymu. Centrum Wiecznego Miasta przypomina krajobraz po bitwie: wraki samochodów, wybite szyby, zniszczone chodniki. Około 2 tys. osób demonstrowało po tym, jak premier Włoch Silvio Berlusconi otrzymał poparcie parlamentu.

Zeznania kontrolerów ze Smoleńska znów będą ważne?

O rozważenie możliwości uchylenia decyzji unieważniającej pierwsze zeznania rosyjskich kontrolerów z wieży w Smoleńsku zwrócił się Prokurator Generalny RP Andrzej Seremet do swego rosyjskiego odpowiednika Jurija Czajki. - To realizacja uzgodnienia ze spotkania prokuratorów generalnych w Warszawie - powiedział rzecznik prokuratury Mateusz Martyniuk.

Pruszków i Reguły drugi dzień bez wody

Drugi dzień mieszkańcy Pruszkowa i podwarszawskich Reguł pozostają bez wody po awarii magistrali wodociągowej. Warszawscy wodociągowcy dokopali się do pękniętej rury i rozpoczęli jej spawanie. Awaria ma być usunięta po południu.

Lek na lepszą starość?

Amerykańscy naukowcy stworzyli lek, który może wpłynąć na przedłużenie i ulepszenie życia. Odkrycie będzie miało szczególne znaczenie dla osób w podeszłym wieku, których układ odpornościowy jest już znacznie osłabiony.

2 ofiary, 5 ocalonych. Polski jacht rozbity

Argentyńska marynarka wojenna odnalazła ciała dwóch polskich żeglarzy, którzy rozbili się w poniedziałek - podają argentyńskie media. Armator potwierdził informację o ich śmierci. W poniedziałek polski jacht z siedmioma osobami na pokładzie rozbił się o skały. Pięciu rozbitków zostało uratowanych.

Adwokat szefa Wikileaks: Nie mam z nim kontaktu

Do czwartku brytyjski sąd potrzyma w niepewności założyciela Wikileaks. W poniedziałek Julian Assange miał opuścić areszt w Londynie za kaucją, jednak od decyzji brytyjskiego sądu odwołali się Szwedzi. Assange jest podejrzany o gwałt i inne przestępstwa obyczajowe. Jego adwokat, Mark Stephens, skarży się, że nie ma wystarczającego kontaktu ze swoim klientem.

Dyrektor dziecięcego szpitala psychiatrycznego traci pracę

Odwołano dyrektora Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim, Michała Rudnika. Jak powód podano utratę zaufania wobec szefa placówki, "wynikający z braku nadzoru nad placówką". O skandalicznych warunkach leczenia tam chorych dzieci poinformowały Fakty TVN.

Wolał wolność na mrozie. Aż zobaczył wino...

Sześcioletni, ciepłolubny niedźwiedź malajski przez dziewięć dni błąkał się po mroźnych o tej porze lasach Korei Południowej. Uciekł z zoo w Seulu. Myśliwi, którzy go złapali, zwabili w końcu zwierzę do pułapki używając do tego m.in. alkoholu.

Życie przetrwało w "oceanicznych oazach"

Gigantyczne zlodowacenie, które objęło naszą planetę około 700 milionów lat temu mogło być końcem życia na Ziemi. Ale nie było. Organizmy przetrwały bowiem w niewielkich zbiornikach pozostałych po oceanach - piszą naukowcy w artykule opublikowanym w czasopismie "Geology".

"PiS nie ma szczęścia do dziadowskich porównań"

- To środowisko nie ma szczęścia do wszystkich dziadowskich porównań - tak prezydent Bronisław Komorowski skomentował słowa posła PiS o tym, że "premier Tusk prowadzi politykę dziadowską i państwo polskie jest państwem dziadowskim". Przypomniał tym samym słynne "spieprzaj dziadu" wypowiedziane do niechętnego mu wyborcy przez zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Senat tnie partyjną kasę

Senatorowie opowiedzieli się w środę za ograniczeniem o 50 proc. subwencji budżetowych dla partii politycznych. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2011 roku.

Prezydent w Sejmie: Jestem otwarty na propozycje

- Chciałbym, żeby ta ustawa została przyjęta w jak największej zgodzie, bo jest to debata o fundamentach państwa polskiego - mówił w środę w Sejmie prezydent Bronisław Komorowski, który wcześniej przekonywał posłów do swoich pomysłów zmian w Konstytucji. Przedstawiony przez Bronisława Komorowskiego projekt zmian wiąże się z członkostwem Polski w Unii Europejskiej.

Pierwsze 3 proc. Białorusinów oddało głos

3,4 procent - tylu wyborców wrzuciło już kartkę do urny w pierwszym dniu przedterminowego głosowania na Białorusi. Główny termin wyborów prezydenckich to niedziela. Opozycyjne media już przestrzegają przed naciskami na wyborców i fałszerstwami.