Najnowsze

Najnowsze

Światowe gwiazdy za darmo dla "Solidarności"

- To najwybitniejszy ruch społeczny w historii świata i największe polskie zwycięstwo. Mówię w rozmowach, że jest to polska Nokia, towar uniwersalny najwyższej światowej jakości - tak o "Solidarności" mówił dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, dominikanin o. Maciej Zięba. Reżyser Andrzej Wajda dodał, że ruch by nie powstał, gdyby "z wielu stron ludzie nie szli w tą samą stronę". Podczas obchodów 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych światowe gwiazdy zagrają za darmo.

Woda z bakteriami w kranach na Dolnym Śląsku

Z kranów mieszkańców kilkunastu miejscowości na Dolnym Śląsku leci zanieczyszczona bakteriami coli woda. O problemie gminy Ziębicie - z prośbą o rozpropagowanie tej informacji - napisała na Kontakt TVN24 zaniepokojna internautka. "Ponieważ informacja została dostarczona w piątek w popołudniu, może nie dotrzeć do wszystkich miejscowości" - stwierdziła.

WikiLeaks pod obstrzałem

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zareagował na zapowiedź portalu WikiLeaks, który ostrzegł, że przygotowuje publikację dalszych 15 tys. dokumentów o wojnie w Afganistanie. Rzecznik Pentagonu Geoff Morrell powiedział, że taka publikacja byłaby "szczytem nieodpowiedzialności" i wzywa do usunięcia z portalu tajnych materiałów. Głos zabrali także Reporterzy bez Granic.

Zdobądź "Małego Hitlera", pospaceruj po "Cyklonie B"

Popularna wśród alpinistów praktyka nadawania nazw górskim szlakom chyba jeszcze nigdy nie była wykorzystana w tak kontrowersyjny sposób. "Swastyka", "Mały Hitler", "Krematorium" - m.in. takie określenia alpiniści na przestrzeni lat nadawali popularnym trasom wędrówek w szwedzkich górach. Nazewnictwo trudno zmienić, ponieważ pomysły górołazów nie są autoryzowane.

KRRiT przygotowuje konkurs na władze TVP i radia

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji już pracuje nad regulaminem konkursów na członków rad nadzorczych i zarządów publicznych mediów. Kadencje obecnych wygasną, gdy w życie wejdzie ustawa medialna podpisana dziś przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

"Zrobieni w balona" przez prezydenta

- Prezydent Bronisław Komorowski powinien jasno wypowiedzieć się na temat przyszłości krzyża na Krakowskim Przedmieściu - apeluje "Inicjatywa na TAK", popierająca przeniesienie krzyża spod Pałacu Prezydenckiego. Jej członkowie twierdzą, że czują się "zrobieni w balona" i zapowiadają, że jeśli prezydent nie zajmie stanowiska, to podejmą kroki prawne.

Krzyż dla bolszewików

Zakończyły się prace nad pomnikiem, który ma upamiętnić odkryte w 2008 roku w Ossowie mogiły żołnierzy Armii Czerwnoej z 1920 roku. W niedzielę odsłoni go sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.

Góra śmieci pana Bolesława

Piątek, 13 sierpnia Zbiera śmieci, bo lubi. Co może, to sprzeda, a czego nie sprzeda, to rośnie na jego posesji. Dość góry śmieci i smrodu mają sąsiedzi, ale władze są bezradne - paragrafu na kolekcjonera nie ma.

"Smoleńsk to nie drugi Katyń"

Zarząd Federacji Rodzin Katyńskich zaapelował w piątek, by nie łączono katastrofy samolotu prezydenckiego ze zbrodnią katyńską. - Nie zacierajmy granic między Katyniem a tragedią pod Smoleńskiem - napisali w oświadczeniu przedstawiciele Rodzin.

Rosyjskie rakiety mają "zadania obronne"

- Rozmieszczenie rakiet S-300 w Abchazji ma na celu wyłącznie zadania obronne i nie może wywrzeć destabilizującego wpływu na sytuację w regionie - zapewnia przedstawiciel rosyjskiego MSZ Andriej Niestierienko.

"Zostawiam Solidarność, niech dogorywa"

Lech Wałęsa nie zamierza uczestniczyć w zjeździe NSZZ "Solidarność" z okazji 30. rocznicy Porozumień Sierpniowych. - W związku z tym, że tak daleko wszystko popsuto, tak daleko mnie poobrażano, zostawiam to, niech to dogorywa. Ja nie mam ochoty na branie udziału w tym wszystkim - powiedział legendarny przywódca Solidarności.

Góra śmieci pana Bolesława

Zbiera śmieci, bo lubi. Co może, to sprzeda, a czego nie sprzeda, to rośnie na jego posesji. Dość góry śmieci i smrodu mają sąsiedzi, ale władze są bezradne - paragrafu na kolekcjonera nie ma.

Działki na Księżycu dla naiwnych

Uwaga na kosmicznych oszustów! Najbardziej przebiegli korzystają z internetu i potrafią sprzedać naiwnemu klientowi nawet.. Księżyc. Nabrał się na to pewien mieszkaniec Bawarii, który zaczął inwestować w nieistniejące nieruchomości w kosmosie.

Awaryjne lądowanie na polu

Potężny huk usłyszeli w czwartek mieszkańcy okolic miejscowości Czastary (woj. łódzkie). Wszystko za sprawą wojskowego śmigłowca, który wylądował awaryjnie na polu wśród żniwujących rolników. Na miejsce dotarła redakcja lokalnego portalu tugazeta.pl, od której otrzymaliśmy zdjęcia. Na miejscu był również internauta Leszek, który poinformował nas w piątek, że maszyna jeszcze stoi na polu.

Netzel bez szans na 10 mln zł?

Były prezes PZU Jaromir Netzel domaga się od Skarbu Państwa ponad 10 milionów złotych za straty poniesione w związku z aferą gruntową i przeciekową. - Wydaje się bardzo mało prawdopodobne, byśmy uznali taką wysokość żądanej sumy - mówi Maciej Kujawski z Prokuratury Generalnej.

Lewica chce wyjść z Afganistanu do końca roku

Klub Lewicy przygotował projekt apelu o wycofanie polskich wojsk z Afganistanu do końca 2010 roku. Po sejmowych wakacjach ma on trafić do marszałka Sejmu. "Kolejne miliony złotych przeznaczone przez podatników na modernizację armii giną w górach Afganistanu" - argumentują posłowie.

"Rozp... Chatka Puchatka" pod okiem prokuratury

Na opublikowaniu przez "Rzeczpospolitą" filmie widać, jak polscy żołnierze "dla zabawy" wysadzają afgańską chatę. Teraz Wojskowa Prokuratura Garnizonowa poinformowała, że prowadzi śledztwo w sprawie zniszczenia amunicji o wartości ok. 400 tys. zł. Kwestia niszczenia obiektów cywilnych - jak twierdzi rzecznik WPG - "wymaga jeszcze wyjaśnienia". - Nic nie wiem o żadnej chacie - twierdzi zaś ówczesny dowódca zmiany afgańskiego kontyngentu gen. Janusz Bronowicz.

Zamknięty między szlabanami

Niezwykle niebezpieczną sytuację obserwowali kierowcy, którzy stali przed przejazdem kolejowym we Wrocławiu przy ul. Lotniczej. - Kierowca Skody wjechał na czerwonym świetle i został zamknięty między szlabanami. Miał szczęście, że pociąg jechał drugimi torami - napisał do nas @jerzyjanusz.

"Zaczęło się w lipcu"

Nie lada gratkę dla entuzjastów historii przygotował warszawski odział IPN. Otwarta w piątek wystawa prezentuje wiele niepublikowanych wcześniej zdjęć i dokumentów o tematyce solidarnościowej z lat 1980 - 1989.

Mafijny boss zginął w biały dzień

Dwie strzelaniny w biały dzień w Melbourne na południu Australii. Zginęły trzy osoby, w tym znany mafijny boss. Australijska policja obawia się, że może być to początek wojny pomiędzy gangami.

Greenpeace zszedł z dachu i już "love" ministra

Minister środowiska Andrzej Kraszewski i protestujący od środy przeciw wycince drzew w Puszczy Białowieskiej działacze Greenpeace osiągnęli porozumienie. Ekolodzy zeszli z dachu budynku ministerstwa i zakończyli protest.

Prezydent podpisał specustawę powodziową

Zgodnie z zapowiedzią Bronisław Komorowski podpisał uchwaloną w czwartek specustawę powodziową "jak tylko trafiła na jego biurko". Przy okazji prezydent złożył też podpis pod ustawą medialną.

Podejrzany o pedofilię ksiądz na wolności

Podejrzany o molestowanie seksualne trzech dziewczynek oraz doprowadzenie jednej z nich do tzw. obcowania płciowego ksiądz wychodzi na wolność. Sąd Okręgowy w Rzeszowie wypuszcza ks. Romana J. za kaucją w wysokości 20 tysięcy. Duchowny przyznał się wcześniej do molestowania.

Wał w Świniarach zaplombowany

- Wyrwa w wale przeciwpowodziowym w Świniarach pod Płockiem, który pod koniec maja przerwała wezbrana Wisła, została całkowicie zamknięta gruntem z dna rzeki i tzw. stalowymi ściankami szczelnymi - poinformował Stanisław Maciejewski, dyrektor płockiego oddziału Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Jak dodał, prace związane z docelową naprawą wału potrwają do końca października.

Rozpoczną rok szkolny... bez uczniów

W jednej z walijskich szkół, jak wszędzie jesienią, rozpocznie się nowy rok szkolny. Z jednym wyjątkiem - w ławkach nie zasiądzie ani jeden uczeń. Choć w lipcu szkołę opuściły ostatnie dzieci, przepisy nakazują, by do ukończenia wszystkich procedur placówka nadal była otwarta.

Trzylatka utonęła. Pijana matka nie pomogła

Tragedia w Bolkowie (dolnośląskie). Pijana matka weszła z trzyletnią córką do wody. Gdy dziecko zsunęło jej się z rąk, nie potrafiła jej pomóc, bo, jak powiedziała policjantom, nie potrafi pływać. Dziewczynka utonęła.

KE obiecuje pomoc powodzianom

Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barosso przesłał prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu wyrazy współczucia z powodu powodzi na Śląsku. Obiecał też unijne wsparcie. - KE jest w pełni zdeterminowana, by uruchomić wszelkie dostępne na unijnym poziomie instrumenty, by wesprzeć dotknięte tą katastrofą społeczności - zapewnił.

Leworęczni mają swój dzień

Piszesz i jesz lewą ręką? Dziś twoje święto! 13 sierpnia to oficjalny Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Święto ma pokazać, że leworęczni są wśród nas i - w związku ze swoją drobną innością - doświadczają licznych niedogodności w codziennym życiu.