Najnowsze

Najnowsze

Informacje z JAKA-40

Rosyjskich dokumentów wciąż nie ma, chociaż, jak zapewniali rosyjscy prokuratorzy pierwsze materiały miały trafic do rąk polskich śledczych w tym tygodniu. Polscy prokuratorzy wciąż czekają na zapisy przesłuchań świadków, raporty z miejsca oględzin i wreszcie na zapisy z tzw czarnych skrzynek.

"Błagamy o worki; Jesteśmy w szoku; To nie do opisania"

Z całego kraju na naszą skrzynkę Kontakt TVN24 napływają maile od widzów z terenów zmagających się z wielką wodą. Ci, do których powódź dotarła już na początku tygodnia przesyłają zdjęcia zalanych domów, utopionych aut, zniszczonych ogrodów. Ci, którzy swoją walkę z wodą dopiero rozpoczynają, apelują o pomoc.

Sandomierz wciąż pod wodą. Ewakuowano klasztor

Od czterech dni Sandomierz walczy z wielką wodą. W domach zalanych do pierwszego piętra mieszkańcy wciąż pilnują dobytku, a wodę i jedzenie dostarczają im ratownicy. Niższe domy są kompletnie wyludnione. Zapadła też decyzja o ewakuacji miejscowego klasztoru. Z kolei w Lanckoronie (woj. małopolskie) opady spowodowały osuwanie się ziemi i zniszczyły 30 domów.

Rosyjskie rakiety nie polecą

Testy rosyjskich pocisków balistycznych "Buława" z planowanego czerwca zostały przełożone na listopad. Powód? Są zbyt awaryjne.

Co robić, gdy zbliża się powódź?

Jak przygotować się do wielkiej wody? Co może się przydać w kryzysowej sytuacji? Na terenach zagrożonych powodzią w centrum i na północy Polski mieszkają tysiące ludzi. Nie każdy wie, jak przygotować się na sytuację, gdy woda pokona wały. Na naszej stronie publikujemy poradnik przygotowany przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Wszyscy mamy włosy jak oposy

- Być może nasze włosy od milionów lat tak dobrze spełniały swoją funkcję, że zmiany nie były konieczne - mówi Romain Vullo z Uniwersytetu w Rennes we Francji. Wyniki badań jego zespołu ukazały się w piątkowym wydaniu czasopisma naukowego "Naturwissenschaften".

Włocławek: najwięcej wody od 30 lat

Włocławek czeka na kulminacyjną falę. Z zapory zrzucano w piątek rano ponad dwa tysiące metrów sześciennych wody na sekundę. To dwa razy więcej niż normalnie. - Sytuacja jest pod kontrolą - deklaruje rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Dariusz Bogacz. Do Włocławka wybierał się premier, ale zrezygnował z powodu mgły.

Weekend deszczowy i burzowy

Będzie padać, ale nie w tych rejonach Polski, gdzie powódź pozbawiła tysiące ludzi dachu nad głową. W weekend deszcze tylko lokalne. A jak burze - to głównie na wschodzie Polski.

Kaczyński wzywa do solidarności z powodzianami

O solidarność ze wszystkimi powodzianami zaapelował w Sejmie Jarosław Kaczyński. - Powódź, która dotknęła Polskę, jest wyzwaniem dla państwa, samorządów i społeczeństwa - podkreślił prezes PiS. Jego zdaniem, w obecnej sytuacji konieczna będzie korekta budżetowa.

Rosja sprzeda rakiety Iranowi

Rosja, członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, we wtorek zgodziła się na nałożenie nowych sankcji na Iran, a już w piątek zapowiada, że pomimo tego będzie dostarczać nowoczesne uzbrojenie do kraju ajatollahów.

Woda podeszła pod powstające centrum nauki

Woda zalewa Centrum Nauki Kopernik. Wygląda groźnie, ale rzecznik Kopernika, Aneta Prymaka, uspokaja, że położony tuż nad wodą budynek wytrzyma. - Architekci to uwzględnili. Kopernik od strony rzeki opiera się na "nodze", która jest przygotowana na kontakt z wodą - tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

"Kaczyński umarł, niech żyje Kaczyński"

Według niemieckiej gazety "Die Welt", szok po tragedii smoleńskiej stemperował polityczny temperament Kaczyńskiego. W piątkowym artykule gazeta twierdzi, że "kandydat PiS na prezydenta Polski Jarosław Kaczyński prezentuje się obecnie jako polityk umiarkowany i nadrabia w sondażach."

Eyjafjoell - wulkan, który się nie poddaje

Pomimo spadku aktywności islandzkiego wulkanu, nadal utrudnia on życie Europejczykom. Od godziny 14 w piątek zamknięta zostanie przestrzeń powietrzna nad północną Norwegią - poinformowała spółka Avinor zarządzająca lotniskami w tamtym regionie.

Rosjanie wracają do sprawy dziadka Tuska

Historią rodziny Donalda Tuska zajął się autor piątkowego artykułu w rosyjskiej "Niezawisimajej Gazietie". Postawił też kontrowersyjne pytanie w odniesieniu do mordu w Katyniu: "Po co Kreml ukrywa zbrodnie niemieckich faszystów?" - pytał mianowicie, negując odpowiedzialność NKWD za zbrodnię.

Prokurator i premier odpowiadają na pytania PiS

PiS dostało odpowiedzi na pytania o smoleńskie śledztwo od premiera i prokuratora generalnego. - Żaden z polskich prokuratorów nie ma obecnie dostępu do czarnych skrzynek samolotu Tu-154. Strona rosyjska nie podała harmonogramu przysyłania materiałów ze śledztwa - napisał Andrzej Seremet.

Przetestują żagiel w kosmosie

Japońskiej rakiecie startującej z kosmodromu Tageshima w piątek rano udało się szczęśliwie wynieść w kosmos sondę Akatsuki. Do swojego celu dotrze ona najprawdopodobniej za sześć miesięcy, a na orbicie Wenus ma pracować dwa następne lata. Razem z nią poleciało osiem innych małych obiektów. Jeden z nich ma testować nowy napęd, którym jest... żagiel.

Alarm nie działał. Zniknęły obrazy za pół mld euro

Pięć obrazów: Picassa, Matisse'a, Braque'a, Legera i Modiglianiego, wartych ok. 500 mln euro, skradziono z Muzeum Sztuki Nowoczesnej Miasta Paryża. Złodzieje mieli ułatwione zadanie - według dziennika "Le Parisien", w placówce od dwóch miesięcy nie działał alarm.

Palikot: Chrystusów jest dwóch, ja i Kaczyński

Zachowania Jarosława Kaczyńskiego przed 10 kwietnia na pewno były dziełem szatana. On ma w sobie gen agresji - stwierdził w wywiadzie dla "Polski" poseł PO Janusz Palikot. Jego zdaniem, wygrana prezesa PiS w wyborach prezydenckich oznacza rządy o. Tadeusza Rydzyka, który - w jego opinii - mocno za nim stoi. A także koalicję PiS-SLD-PSL.

Teraz się nie ubezpieczysz od powodzi

Firmy ubezpieczeniowe blokują sprzedaż polis chroniących przed powodzią. Podnoszenie stawek i dodatkowe restrykcje dla niepewnych klientów mają ustrzec je przed finansowym krachem. - Ubezpieczymy was, ale po powodzi - słyszą - jak pisze "Dziennik Gazeta Prawa" - mieszkańcy zagrożonych terenów.

Noc w ZOO minęła spokojnie. Dyrektor zaprasza zwiedzających

Zbliżająca się w czwartek do Warszawy fala kuliminacyjna na Wiśle to zagrożenie nie tylko dla ludzi. Jeszcze większe niebezpieczeństwo stanowi dla zwierząt z ZOO. W skrajnej sytuacji przerwania wałów część z nich może czekać śmierć. Na szczęście noc z czwartku na piątek minęła bardzo spokojnie i podopieczni ZOO są bezpieczni. - Naprawdę nic się nie dzieje [...] jest piękny dzień i nie ma powodu, żeby nie przyjść i nie odwiedzić ZOO - mówi dyrektor ogrodu Andrzej Kruszewicz.

"Zawsze jest robione za mało"

Czwartek, 20 maja Zawsze robi się za mało, by zabezpieczyć kraj przed powodzią - ocenił w "Rozmowie Rymanowskiego" b. premier i b. szef MSWiA Leszek Miller. Zaznaczył, że podobnie jak w 1997 roku powódź może mieć daleko idące konsekwencje polityczne.

"Kropka nad i" 20.05

Czwartek, 20 maja - Zaplanowana na sobotę inauguracja kampanii Jarosława Kaczyńskiego odbędzie się, ale w zmienionej formule – powiedziała w TVN24 Beata Kempa (PiS). - Nasze myśli powinny być skupione na pomocy powodzianom. Trzeba wyciągnąć konkretne wnioski z tego, co się dzisiaj dzieje. Projekty, które są przygotowane, powinny być realizowane – dodała Kempa.

Powódź przez zaniechanie

Kolejne rządy zrobiły niewiele, by zapobiec katastrofalnym skutkom powodzi - twierdzą specjaliści. Dotarliśmy do raportów z kontroli NIK, przeprowadzanych regularnie od czasów „powodzi tysiąclecia” w 1997, wytykających kolejne zaniechania. Dokumentów było kilkadziesiąt, w tym kilkanaście o znaczeniu strategicznym. Co kilka lat powtarzają się niemal te same zalecenia pokontrolne. Większości z nich nie zrealizowano do dziś.

Prawie co czwarta szkoła oblała w sanepidzie

Ponad 10 proc. uczniów w Polsce nie ma dostępu do ciepłej wody w swojej szkole, a aż 23 proc., szkół nie spełnia wymagań sanepidu – donosi "Rzeczpospolita". Dlatego minister edukacji Katarzyna Hall przygotowała rozporządzenie, które ma wejść w życie 1 września.

"Zgniły kompromis" ze Steinbach

Niemiecki Bundestag uchwalił w czwartek późnym wieczorem nowelizację ustawy w sprawie utworzenia w Berlinie muzeum poświęconego wysiedleniom Niemców. Nowela ta jest wynikiem kompromisu chadecko-liberalnej koalicji ze Związkiem Wypędzonych (BdV). Przeciwnicy nazywają ją "zgniłym kompromisem" z Eriką Steinbach.

14 lat ciężkich robót za homoseksualizm

14 lat ciężkich robót - taki wyrok usłyszała w Malawi para homoseksualistów. Mężczyźni otrzymali maksymalny wymiar kary za "nienaturalne akty" i "rażącą nieprzyzwoitość", a afrykański kraj ściągnął na siebie potępienie ze strony społeczności międzynarodowej.

"Zawsze jest robione za mało"

Zawsze robi się za mało, by zabezpieczyć kraj przed powodzią - ocenił w "Rozmowie Rymanowskiego" b. premier i b. szef MSWiA Leszek Miller. Zaznaczył, że podobnie jak w 1997 roku, powódź może mieć daleko idące konsekwencje polityczne.

Szef wywiadu USA rezygnuje po wpadkach

Po serii wpadek amerykańskiego wywiadu i krytyce w amerykańskim Senacie, szef wywiadu USA admirał Dennis Blair poinformował, że podaje się do dymisji. "Z wielkim żalem powiadomiłem dziś prezydenta, że z dniem 28 maja (piątek) ustąpię ze stanowiska dyrektora wywiadu państwowego" - napisał Blair w swym oświadczeniu.

Woda zabiła kolejne dwie osoby. Fala idzie na północ

Są koleje ofiary powodzi. W Tarnobrzegu na osiedlu Wielowieś wyłowiono w czwartek zwłoki 59-letniego mężczyzny - poinformowała tamtejsza policja. Z kolei w miejscowości Juszczyna k. Żywca (śląskie) z potoku wyłowiono ciało 63-letniego mężczyzny. Na nadejście fali kulminacyjnej szykują się mieszkańcy centralnych regionów kraju. Na południu poziom wód w rzekach powoli opada.