Najnowsze

Najnowsze

Próbowali uciec z więzienia. Wzięli zakładników

Podczas nieudanej próby ucieczki z więzienia w pobliżu Aten, grupa przestępców wzięła trzech strażników jako zakładników. Władzom udało się jednak opanować sytuację. - Wszyscy zakładnicy są już wolni, a więźniowie powrócili do cel - poinformował w poniedziałek wieczorem wiceminister sprawiedliwości Jeorjos Petalotis.

Przed domem Jaruzelskiego. "Patriotyzm to nie faszyzm"

"Patriotyzm to nie faszyzm" i "Pamiętamy" z takimi hasłami na transparentach przyszli późnym wieczorem przed dom generała Wojciecha Jaruzelskiego na warszawskim Mokotowie przeciwnicy decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego przed 30 laty. Zebrało się - jak donosi reporter portalu tvnwarszawa.pl - kilkaset do tysiąca osób. Przed godz. 1 w nocy zaczęli się rozchodzić.

Świeca w oknie Komorowskich

- Zapaliliśmy świecę z myślą o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za polską wolność - powiedział późnym wieczorem prezydent Bronisław Komorowski, który chwilę wcześniej wraz z żoną Anną zapalił w oknie Belwederu symboliczne światełko.

"Rozmowa Rymanowskiego" 12.12

Poniedziałek, 12.12 Jaki był prawdziwy powód wprowadzenia stanu wojennego w Polsce? - Zrobiono to w obawie przed rozlewem krwi - stwierdził w "Rozmowie Rymanowskiego" w TVN24 Stanisław Ciosek, były ambasador w ZSRR i Rosji. - Może fatalizm przez mnie przemawia, ale generał Jaruzelski pisał w swojej książce, że była szansa na porozumienie, jeśli "Solidarność" by ustąpiła. A ja uważam, że takich możliwości nie było. To była nieubłagana konfrontacja. A chodziło o to, by była kontrolowana a nie krwawa na ulicach - przekonywał

"Kropka nad i" 12.12

Poniedziałek, 12.12 - W ogóle nie rozumiem pana Kaczyńskiego. Ta opcja, z Kaczyńskim na czele, wykorzysta każdą sytuację. Jestem absolutnie przeciwna jakimkolwiek demonstracjom w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - oświadczyła w "Kropce nad i" Danuta Wałęsa. Żona byłego prezydenta stwierdziła, że marsz, jaki 13 grudnia organizuje PiS to tylko chęć "zaistnienia".

"Niestety półgłówków jest wielu"

Do walki o to, by władza w Polsce wróciła do ludzi uczciwych, "którzy myślą kategoriami dobra publicznego" wzywał na poniedziałkowym spotkaniu z mieszkańcami Kielc prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak mówił, taką władzę może tworzyć jedynie zjednoczona prawica.

"Nasza silna obecność na Bliskim Wschodzie będzie trwać"

- Stany Zjednoczone nigdy się nie zawahają w obronie swoich sojuszników, partnerów i interesów - oświadczył Barack Obama w przemówieniu z okazji wizyty premiera Iraku Nuriego al-Malikiego. Prezydent zapewnił, że mimo wycofania wojsk amerykańskich z Iraku USA pozostaną mocno zaangażowane na Bliskim Wschodzie, także militarnie.

"Nie rozumiem Kaczyńskiego. Wykorzysta każdą sytuację"

- W ogóle nie rozumiem pana Kaczyńskiego. Ta opcja, z Kaczyńskim na czele, wykorzysta każdą sytuację. Jestem absolutnie przeciwna jakimkolwiek demonstracjom w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - oświadczyła w "Kropce nad i" Danuta Wałęsa. Żona byłego prezydenta stwierdziła, że marsz, jaki 13 grudnia organizuje PiS to tylko chęć "zaistnienia".

Biały Dom chwali rosyjską opozycję

Biały Dom z uznaniem odniósł się do weekendowych manifestacji w Moskwie i innych miastach Rosji. Amerykanie widzą pozytywny znak w tym, że władze zgodziły się na protesty i powstrzymały się od ich rozbijania, a demonstranci zachowywali się pokojowo.

"Może Miller ożywi zużyte gacie"

Janusz Palikot proponuje zjazd organizacji lewicowych 1 maja w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, którą, jak mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, już zarezerwował. Wg Palikota, udział w zjeździe ma wziąć Aleksander Kwaśniewski. - Proponuję Millerowi powołanie zespołów roboczych przed zjazdem 1 maja – powiedział w "Faktach po Faktach" lider Ruchu swojego nazwiska.

Skończyła się okupacja miast, ruszyli na porty

- Czyj to port? Nasz port! - z między innymi takimi okrzykami tłum zwolenników ruchu "Occupy Wall Street" próbuje zablokować duże porty w Oakland i Long Beach. Po wyrzuceniu obozowisk demonstrantów z centrów większości amerykańskich miast protestujący starają się w inny sposób dać o sobie znać. Teraz ich celem jest sparaliżowanie portów na całym zachodnim wybrzeżu USA.

F-15 zgubił kawałek ogona

Od japońskiego myśliwca F-15 odpadła w locie część. Fragment samolotu spadł prawdopodobnie do Pacyfiku. Japoński wariant amerykańskiego myśliwca ma wyjątkowo złą passę. W ciągu ostatnich lat jedna maszyna rozbiła się w tajemniczych okolicznościach, a od kilku innych odpadły części w locie.

Wyroki za odpiłowanie głowy Stalina

Od dwóch do trzech lat więzienia w zawieszeniu za odcięcie głowy z popiersia Józefa Stalina - taką karę dostali członkowie ukraińskiej organizacji nacjonalistycznej Tryzub. W mieście Zaporoże na wschodzie Ukrainy od ponad roku trwa walka nacjonalistów z komunistami o pomnik "wielkiego wodza".

Polacy podzieleni ws. stanu wojennego

Niemal połowa dorosłych Polaków (47 proc.) uważa, że wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 r. było uzasadnione; prawie jedna trzecia (31 proc.) twierdzi przeciwnie, ponad jedna piąta (22 proc.) nie ma zdania - wynika z najnowszego sondażu TNS Pentor.

"Dostałem od polskiego MSZ nowy bilet"

Były rywal Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich, polityczny uchodźca Aleś Michalewicz został zatrzymany przez polską straż graniczną na Okęciu. Mężczyzna był poszukiwany przez Interpol na wniosek białoruskiej prokuratury. Po kilku godzinach został zwolniony. - Jestem już wolny. Dostałem od polskiego MSZ nowy bilet i czekam na samolot - powiedział w rozmowie z TVN24 Michalewicz.

Królowa daje ogłoszenie. Szuka ogrodnika

Elżbieta II została zmuszona dać ponowne ogłoszenie w sprawie pracy: szuka ogrodnika. Na pierwszy anons nie odpowiedział nikt, kto potrafiłby "utrzymywać królewski trawnik na najwyższym poziomie". Tym razem oferuje wyższe wynagrodzenie, by przyciągnąć więcej chętnych. Oferuje 17 tys. funtów.

Wiec poparcia dla Putina. "Musieli przyjść"

Zaledwie 45 minut trwała poniedziałkowa manifestacja zwolenników premiera Władimira Putina i "Jednej Rosji" na Placu Maneżowym w Moskwie. Wiec był odpowiedzią na sobotnią demonstrację opozycji i ludzi sprzeciwiających się fałszerstwom, do których miało dość podczas wyborów parlamentarnych. - Nie mieli wyboru, musieli przyjść - tak o uczestnikach dzisiejszego zgromadzenia mówi Andrzej Zaucha, reporter "Faktów" TVN.

Kotek spod spódnicy "Hermiony" w mailu od działacza PiS

Wyrzuceni z PiS krakowscy działacze o tym, że w partii nie ma dla nich miejsca dowiedzieli się z maila. Na osłodę dostali załącznik. A w nim zdjęcie aktorki Emmy Watson - przyłapanej w samochodzie ze zbyt wysoko podciągniętą sukienką. W miejscu, gdzie powinna mieć bieliznę, widać głowę małego kotka mrugającego oczami. Wyrzuceni grożą prokuratorem a Bolesław Kosior, który maila wysłał, twierdzi, że nie wie skąd zdjęcie się tam wzięło.

"Jesteśmy w Unii i chcemy w niej pozostać"

- Pojechałem do Brukseli starając się osiągnąć porozumienie. To, o co prosiłem w imieniu Wielkiej Brytanii było skromne, rozsądne i istotne - powiedział David Cameron w Izbie Gmin, gdzie po powrocie z szczytu Brukseli uzasadniał swoje stanowisko. Premier przekonywał parlamentarzystów, że można być pełnoprawnym członkiem UE, bez angażowania się w każdą decyzję podejmowaną przez Wspólnotę.

Była posłanka podejrzana o znieważanie policjantów

Anna S., była posłanka PiS jest podejrzana o znieważenie policjantów. Zarzut postawiła jej w poniedziałek stołeczna prokuratura. Ona sama przyznała się, odmówiła składania wyjaśnień i wniosła o warunkowe umorzenie śledztwa.

"Jak ma się 20 lat, to właśnie po to, żeby skakać po dachach"

Audycja trwała zazwyczaj tak długo, jak długo Służba Bezpieczeństwa nie znalazła nadajnika. Następnego dnia ludzie o niej rozmawiali, wymieniani poglądy. Mowa o Radiu Solidarność, które w różnych miastach w całej Polsce, rozpoczęło nadawanie w 1982 roku. - Wszystkie media elektroniczne były w rękach komuny, w związku z tym, taki spektakularny wyłom jak działające, niezależne radio, robiło ogromne wrażenie - wyznaje Marek Girulski, dziennikarz i lektor "Radia S".

Ksiądz skazany za molestowanie 15-latki

Na karę roku i czterech miesięcy więzienia w zawieszeniu na cztery lata Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał w poniedziałek ks. Mirosława B., oskarżonego o to, że jako proboszcz parafii w Bojanie nakłaniał 15-latkę do picia alkoholu, a potem molestował ją seksualnie.

Małpy sprawdzą promieniowanie w Fukushimie

Japońscy naukowcy chcą wykorzystać małpy do monitorowania poziomu napromieniowania w lasach wokół elektrowni atomowej Fukushima, zniszczonej przez trzęsienie ziemi i tsunami. Zwierzęta będą nosiły specjalne obroże i nadajniki GPS. Eksperyment potrwa dwa miesiące.

We wtorek ostatni deszcz meteorów w tym roku

Wielkimi krokami zbliżamy się do maksimum Geminidów, ostatniego w tym roku deszczu meteorów, który będzie miał miejsce w nocy z 13 na 14 grudnia. - Niestety jasnoświecący Księżyc może nam utrudnić obserwowanie tego zjawiska - mówi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Stracona za "zbrodnię" czarów

W Arabii Saudyjskiej stracono w poniedziałek kobietę skazaną za uprawianie czarów - poinformował saudyjski resort spraw wewnętrznych. Ta "zbrodnia" jest - zgodnie z saudyjską interpretacją prawa islamskiego - zagrożona karą główną, podobnie jak mord, gwałt i handel narkotykami.

Najbardziej zielone święta od początku XXI wieku

Martwicie się, że święta będą bez śniegu? Okazuje się, że to żadna nowość. Od 2001 roku mieliśmy już zielone święta. Jednak ani razu od początku tego wieku nie zdarzyło się, żeby do grudnia spadła tak mała ilość śniegu. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy jak wyglądało 10 ostatnich zim.

Zmarł ranny w katastrofie dźwigu. Jego operator pijany

Nie żyje jedna z dwóch osób, które trafiły do szpitala po tym, jak na budowie dworca kolejowego w Poznaniu wywrócił się 50-tonowy dźwig. Z ustaleń policji wynika, że operator dźwigu miał 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna twierdzi, że wypił alkohol po wypadku, ze zdenerwowania.

Do Kaliningradu bez wiz już latem 2012?

Podpisanie porozumienia o ruchu bezwizowym między Polską a obwodem kaliningradzkim może nastąpić w środę w Moskwie - powiedział w poniedziałek w Brukseli szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. Zaznaczył, że umowa może zacząć obowiązywać od lata.

Rok 2012 będzie mandarynkowy

Mandarynkowy to kolor na 2012 rok – ogłosiła amerykańska firma Pantone, ekspert w dziedzinie barw. Firma co roku wybiera kolor, który ma obowiązywać dla branży mody, designu i dekoracji wnętrz. Tym razem postawiła na Tangerine Tango, co w wolnym tłumaczeniu znaczy "mandarynkowe tango". - Jest bardzo żywy, podnosi poziom adrenaliny, emanuje nie tylko energią, ale i ciepłem – eksperci uzasadniają wybór.

Rzucił butami w prezydenta Ahmadineżada

Bezrobotny Irańczyk rzucił butami w prezydenta Mahmuda Ahmadineżada, by zaprotestować przeciwko temu, że nie otrzymuje zasiłku - poinformował konserwatywny irański portal internetowy shafaf.ir.