Najnowsze

Najnowsze

Rzymianie wypowiedzieli wojnę gumie

Władze Rzymu wypowiedziały wojnę gumie do żucia. Codziennie w całym mieście wyrzucane są ich tysiące. Ich usunięcie kosztuje majątek.

"Zmierzch demokracji pozorów" w Rosji?

Po upadku arabskiego tyrana Kaddafiego, przyszedł czas na rosyjskiego autokratę, premiera Władimira Putina - prognozuje na łamach "Le Monde" znany francuski intelektualista Andre Glucksmann. W ostrych słowach krytykuje Putina, nazywając go "największym globalnym protektorem wszystkich despotów, od Iranu po Koreę Północną".

Jak śmiechem z władzą walczono

Stan wojenny to nie tylko łzy, cierpienie i ludzkie dramaty. Była też satyra, ośmieszanie systemu, żarty z władzy ludowej, czyli wszystko to, co pozwalało w tych strasznych czasach po prostu nie zwariować. - Całe życie moje, raz więcej a raz mniej, ale poświęcone było odkłamywaniu propagandy komunistycznej - wspomina Jacek Fedorowicz malarz, satyryk i felietonista.

"Rozmowa Rymanowskiego" 13.12

Wtorek, 13.12 Wiceprezes PiS Mariusz Kamiński Marsz Niepodległości i Solidarności nazwał sukcesem organizacyjnym. W "Rozmowie Rymanowskiego" zapowiedział, że to nie ostatnie słowo "zatroskanych obywateli". - To początek organizowania oporu społecznego wobec działań władzy, wobec totalnej manipulacji - zadeklarował. Odpowiadał mu Antoni Mężydło z PO: - 13 grudnia został wykorzystany do walk po prawej stronie sceny politycznej.

"Kropka nad i" 13.12

Wtorek, 13.12 - To trzeba rozliczyć, to trzeba zadośćuczynić - mówił Lech Wałęsa w "Kropce nad i" opowiadając o okolicznościach wprowadzenia stanu wojennego. Były prezydent zaznaczył jednak, że powinny to robić sądy, a nie politycy i powinno się to odbywać w odpowiedniej kolejności.

"Kolejka" wydłuża się o "Ogonek"

Im dłużej trwał stan wojenny, tym bardziej wydłużały się kolejki w sklepach. Swoistemu "wydłużeniu" uległa także popularna gra planszowa wydana przez Instytut Pamięci Narodowej "Kolejka". Z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego do sklepów trafił właśnie dodatek do gry, pod wiele mówiącym tytułem "Ogonek".

Kamiński: Marsz sukcesem organizacyjnym

Wiceprezes PiS Mariusz Kamiński Marsz Niepodległości i Solidarności nazwał sukcesem organizacyjnym. W "Rozmowie Rymanowskiego" zapowiedział, że to nie ostatnie słowo "zatroskanych obywateli". - To początek organizowania oporu społecznego wobec działań władzy, wobec totalnej manipulacji - zadeklarował. Odpowiadał mu Antoni Mężydło z PO: - 13 grudnia został wykorzystany do walk po prawej stronie sceny politycznej.

Tusk przyleciał do Strasburga na kolację

Premier Donald Tusk rozpoczął we wtorek wieczorem wizytę w Strasburgu, gdzie w środę przed południem na forum Parlamentu Europejskiego podsumuje polskie przewodnictwo w Radzie UE. Jeszcze na wtorkowy wieczór szef polskiego rządu zaplanował spotkanie z polskimi europosłami z grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL), z którymi miał zjeść kolację.

"Najpierw rozliczyć głowę, potem ramię, a na końcu rękę"

- To trzeba rozliczyć, to trzeba zadośćuczynić - mówił Lech Wałęsa w "Kropce nad i" opowiadając o okolicznościach wprowadzenia stanu wojennego. Były prezydent zaznaczył jednak, że powinny to robić sądy, a nie politycy i powinno się to odbywać w odpowiedniej kolejności.

"Hołd berliński to hańba! Nie wolno się na to godzić"

- Trudno sobie wyobrazić sytuację groźniejszą, niż wtedy gdy przedstawiciele władz demokratycznego państwa zaczynają składać hołdy innym państwom - powiedział podczas przemówienia pod Belwederem szef PiS Jarosław Kaczyński. I zaznaczył, że to co dziś robi polski rząd to "hołd berliński". - To jest hańba, nadużycie i złamanie konstytucji. Na to nie wolno nam się zgodzić - grzmiał Kaczyński. Towarzyszyły mu okrzyki poparcia: "Hańba" i "Trybunał Stanu". Marsz zakończył się ok. godz. 20.

"Uczelnia była wtedy ukrytą bazą wojskową"

Zdjęcia robił z ukrycia, aparatem ukrytym pod połami płaszcza. Dokumentował to, co widział w miejscu swojego zamieszkania - na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. "A mało kto wiedział, że AWF stało się wtedy bazą wojskową ukrytą w środku miasta" - pisze w swoich wspomnieniach z okresu wprowadzenia stanu wojennego Tadeusz Guranowski. W serwisie Kontaktu 24 umieścił zdjęcia ze strajku studenckiego na przełomie listopada i grudnia 1981 roku oraz fotografie wykonane tuż po wprowadzeniu stanu wojennego.

123 rannych, dwoje nastolatków wśród ofiar śmiertelnych

Cztery osoby - w tym napastnik - zginęły, a 123 zostały ranne w strzelaninie w Liege na wschodzie Belgii - poinformowała prokuratura. Ministerstwo spraw wewnętrznych zaznaczyło, że strzelanina nie była atakiem terrorystycznym. Do ataku doszło na centralnym placu miasta, obok budynku sądu. Jak poinformowała prokuratura, mężczyzna strzelaninę wywołał w drodze na komisariat policji, dokąd został wezwany na przesłuchanie.

Szaleńcy z bronią na ulicach i w szkołach. Dziesiątki ofiar

Strzelanina w Liege, w której zginęło 5 osób, a 123 zostały ranne, to drugie w tym roku krwawe wydarzenie tego typu w Europie. W lipcu w Norwegii Anders Breivik zastrzelił 69 osób, a osiem zginęło w eksplozji podłożonej przez niego bomby. W ciągu ostatnich 20 lat na naszym kontynencie wielokrotnie dochodziło do krwawych ataków na niewinnych ludzi. Nie zawsze ich sprawcami byli chorzy psychicznie. W większości przypadków zabójcy po dokonaniu zbrodni popełniali samobójstwo.

Nowe państwa UE na łasce Paryża i Berlina?

Brytyjskie weto na ostatnim szczycie w Brukseli zmieniło układ sił wewnątrz UE na niekorzyść nowych państw członkowskich, przyjętych w 2004 r. - uważa dyrektor ds. polityki zagranicznej i obronnej w ośrodku badawczym Centre for European Reform (CER) Tomas Valasek.

Współpraca Polski z Interpolem do rewizji

Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, który obecnie przebywa w Brukseli, powiedział, że po powrocie do kraju dokona przeglądu procedur współpracy Polski z Interpolem w związku z zatrzymaniem na lotnisku w Warszawie białoruskiego opozycjonisty Alesia Michalewicza.

Ma być szybki i groźny. Nowy "drapieżnik" Pentagonu

Amerykańskie lotnictwo wojskowe ogłosiło, że zdecydowało się na zakup pierwszego bezzałogowego drona nowej generacji, Predatora C. Maszyna nazywana też Avenger (mściciel - ang.), ma zostać na początku przyszłego roku wysłana do Afganistanu. W walce z rebeliantami dron ma przejść pierwsze testy bojowe, które posłużą do przygotowania produkcji seryjnej.

W komisji Sikorski się obronił, choć go nie było

Sejmowa komisja spraw zagranicznych negatywnie zaopiniowała we wtorek wniosek PiS o odwołanie szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Według PiS, minister doprowadził do marginalizacji pozycji Polski. Platforma nazywa wniosek "arcypolitycznym". Sikorski nie przyszedł na posiedzenie komisji.

Masy ziemi i żwiru zabiły 15 osób

Co najmniej 15 osób zginęło na skutek osunięcia się zbocza po długotrwałych deszczach w Kolumbii, przy granicy z Ekwadorem. W ostatnich trzech miesiącach na skutek ulewnych deszczów, typowych o tej porze roku w Kolumbii, zginęło już ponad 140 osób.

Sikorski jedzie do Moskwy. Niepokoją go Iskandery

Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski wyraził we wtorek zaniepokojenie z powodu planowanej militaryzacji graniczącego z Polską obwodu kaliningradzkiego, a zwłaszcza rozmieszczenia tam rakiet Iskander. Polski minister mówił o tym w wywiadzie dla agencji Interfax, poprzedzającym jego wizytę w Moskwie.

"Uzbrojony w rasizm" Włoch zastrzelił imigrantów

Zwolennik włoskiej skrajnej prawicy zastrzelił na ulicy we Florencji dwóch Senegalczyków, a trzech ciężko zranił. Na widok policjantów napastnik popełnił samobójstwo. Policja mówi o rasistowskim podłożu ataku. Rodacy zabitych Senegalczyków zorganizowali manifestację pod florencką katedrą. Lider wspólnoty senegalskiej we Włoszech, socjolog Aly Baba Faye powiedział, że morderca był "uzbrojony w rasizm".

Coraz więcej Szkotów chce niepodległości

Poparcie Szkotów dla oderwania się od Zjednoczonego Królestwa sięgnęło 38 proc. wobec 35 proc. w sierpniu - wynika z sondażu ośrodka Ipsos MORI. 57 proc. jest przeciw, a 5 proc. nie ma zdania - donosi Press Association.

Za tę okładkę posypały się głowy dziennikarzy

W holdingu medialnym Kommiersant zwolnienia dziennikarzy za krytyczne publikacje w tygodniku "Kommiersant-Włast" na temat kierowanej przez premiera Władimira Putina partii Jedna Rosja i fałszerstw podczas wyborów parlamentarnych z 4 grudnia. Właściciel holdingu wydającego pismo, zbliżony do Kremla oligarcha Aliszer Usmanow, zwolnił jego dyrektora generalnego Andrieja Galijewa oraz redaktora naczelnego "Kommiersanta-Włast" Maksima Kowalskiego.

Żądanie sądu. Możliwe, "że dowiozą ją siłą"

Sąd apelacyjny w Kijowie przełożył we wtorek o jeden dzień rozpatrzenie odwołania od wyroku 7 lat więzienia dla byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko i nakazał jej, by w środę osobiście stawiła się na rozprawie.

Na półkach nic albo sam ocet. 1500 zł za sztukę

Puste półki, towar spod lady i po znajomości, kartki, kolejki, ciągłe kombinowanie. Rzeczywistość gospodarcza sprzed i w trakcie stanu wojennego z dzisiejszej perspektywy poraża. Towaru się nie kupowało ot tak, po prostu. Towar się "zdobywało". - I tak się żyło wspomina w programie "Polska i Świat" w TVN24 Anastazja Świderska, dziś - kierowniczka "Universamu".

"Usłyszałam strzały i wybuch, potem zawyły syreny"

"Najpierw były strzały i wybuch, potem usłyszałam syreny alarmowe. Na początku nie wiedziałam co się stało. Wracałam do pracy z przerwy na lunch. Była godz. 13:00. Dopiero z radia dowiedziałam się o zamachu" - relacjonuje w rozmowie z Kontaktem 24 Anna Zurawel, Polka od 8 lat mieszkająca w miejscowości Liege w Belgii. We wtorek tuż przed godziną 13 w miejscowości leżącej 90 km na wschód od Brukseli doszło do zamachu.

Jerzy "Magik" Bartnik nie żyje

W wieku 82 lat zmarł w Warszawie najmłodszy kawaler orderu Virtuti Militari i uczestnik Powstania Warszawskiego Jerzy Antoni Bartnik ps. "Magik". To on, jako jeden z kilku kombatantów spotkał się i rozmawiał z prezydentem USA Barackiem Obamą podczas majowej wizyty w Polsce.

Niekonstytucyjny stan

Stan wojenny wprowadzono w 1981 r. niezgodnie z ówczesnym prawem - orzekły w tym roku Trybunał Konstytucyjny oraz Sąd Okręgowy w Warszawie. Również w tym roku z procesu autorów stanu wojennego wyłączono gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Proces ten dobiega już końca.

Wujek: Pacyfikacja bez kary

Choć od krwawej pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek - w której od milicyjnych kul zginęło dziewięciu górników - mija 30 lat, nie wszystkie sprawy sądowe związane z tą tragedią zakończyły się ostatecznymi wyrokami.

Prokurator Generalny do Sikorskiego: kłamiecie

Szef polskiej prokuratury twierdzi, że śledczy nie mieli nic wspólnego z zatrzymaniem znanego białoruskiego opozycjonisty Alesia Michalewicza. Andrzej Seremet w piśmie do szefa MSZ zarzucił kłamstwo Marcinowi Bosackiemu, który jest rzecznikiem ministra Radosława Sikorskiego.