Najnowsze

Najnowsze

Ma 102 lata i już wybrał laureatów Oscara

Ma 102 lata i jest najstarszym członkiem Akademii Filmowej - Arthur Gardner, amerykański aktor i producent filmowy. Do Hollywood przyjechał w 1929 roku z ambicją zostania gwiazdą. Miał szczęście - gdy jechał do studia filmowego, z drogi młodego autostopowicza zabrał... sławny reżyser George Cukor. Dziś jako jeden z 5765 członków Gardner decyduje, kto dostanie Oscara.

Prokuratura żali się na decyzję sądu ws. podpaleń

Prokuratura przesłała do sądu zażalenie na decyzję o zastosowaniu dozoru policyjnego zamiast aresztu w sprawie 23-latka podejrzanego o podpalenie kilku samochodów w Warszawie. Zdaniem prokuratury istnieje ryzyko, że mężczyzna ponownie dopuści się takiego przestępstwa.

Montują listwę i skanują kartę. Nie daj się przy bankomacie

Nieuwaga i pośpiech - najczęściej z ich powodu zysk mają oszuści. Ta sama reguła dotyczy tzw. skimmingu - przestępstwa, które polega na odczytaniu danych z naszej karty płatniczej i zdobyciu jej kodu pin dzięki urządzeniom umocowanym na bankomatach. W związku z Euro 2012 policja ruszyła z kampanią informacyjną o tym, jak nie dać się oszustom.

"Która z nas to wytrzyma?"

- Kobiety prowadzą dom, wychowują dzieci i mają jeszcze pracować do 67. roku życia. Która z nas to wytrzyma? - pytały przedstawicielki OPZZ i Sierpnia'80 na spotkaniu z premierem. Donald Tusk z kolei przekonywał je, że podnosząc wiek emerytalny rząd nie chce nikogo karać, a zgoda na dobrowolność ws. emerytur oznaczałaby ruinę systemu.

Asada "ucieczka do przodu". Referendum i "żelazna pięść"

W niedzielę, po 11 miesiącach krwawych represji wobec zbuntowanej opozycji, rząd syryjski przeprowadzi referendum w sprawie zmiany ustawy zasadniczej. Instytucja referendum służyła dotychczas utrwalaniu syryjskiej dyktatury. Jednocześnie rządowa armia nasiliła ofensywę przeciwko rebeliantom. Asad nadal cieszy się dużym poparciem w kraju i w obecnej chwili dużo wskazuje na to, że reżim może przetrwać.

Księżniczka Xena blokuje platformę wiertniczą

Wojownicza księżniczka Xena, wraz z aktywistami Greenpeace dokonała abordażu na statek wiertniczy koncernu Shell. Nowozelandzka aktorka Lucy Lawless znana w Polsce z roli w popularnym serialu, chce wraz z towarzyszami zablokować rejs jednostki wydobywczej w kierunku Arktyki. Zdaniem ekologów, próbne wiercenia, które miał prowadzić statek Shell, stanowią ogromne zagrożenie dla ekosystemu.

Putinofobia tygodnika "Time"?

Jako wyraz rusofobii i putinofobii określił w piątek rzecznik premiera Rosji Władimira Putina okładkę amerykańskiego tygodnika "Time", która głosi, że po wygranej Putina w wyborach prezydenckich 4 marca świat stanie się "bardziej niebezpieczny".

Mała susza wykończyła imperium Majów?

Meksykańscy i brytyjscy naukowcy wspólnie ustalili, że do załamania się cywilizacji Majów doprowadziło przedłużające się zmniejszenie opadów deszczu - wystarczyło zaledwie 25-40 proc.. Do tej pory historycy uważali, że jeśli przyczyną upadku Majów była susza, to musiała ona być bardzo poważna.

Nowy Jork bliski pobicia rekordu ciepła w lutym

Nowy Jork zbliża się do pobicia rekordu ciepła dla lutego. W statystycznie najzimniejszym miesiącu roku jego mieszkańcy opalają się w parkach, grają w golfa i obserwują kwitnące rośliny.

Za szybko, na czerwonym i z telefonem. Pięć dni i 2 tys. zdjęć

Około dwóch tysięcy zdjęć zdążył zrobić od poniedziałku nowy fotoradar, który stoi w Warszawie u zbiegu ul. Sobieskiego i al. Witosa. - Jeden z kierowców jechał 121 km/h, czyli przekroczył dozwoloną prędkość dwukrotnie, a do tego wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle – informuje straż miejska.

Poseł-judoka zaatakował posła w barze

Członek brytyjskiej Izby Gmin Eric Joyce usłyszał w piątek trzy zarzuty napaści w związku z incydentem ze środy, gdy w parlamentarnym barze zaatakował innego posła. Joyce, który w czwartek wieczorem wyszedł z aresztu, został zawieszony w prawach posła.

Sposób na asteroidy. "Kaissa" wykryje, "Kapkan" zniszczy

Rosyjscy naukowcy przygotowali wstępny projekt systemu obrony Ziemi przed asteroidami. Państwowe Centrum Rakietowe im. Makiejewa opracowało projekt aparatów mających przeciwdziałać temu zagrożeniu - napisał dyrektor generalny Władimir Diegtjar w oświadczeniu podsumowującym wyniki prac Centrum w roku 2011.

Spłonął autobus. Dym zauważyli policjanci

Trzy zastępy straży pożarnej gasiły płonący autobus w Chorzowie. Ogień doszczętnie strawił wnętrze pojazdu. Nikomu z pasażerów nic się nie stało. Zdjęcia z miejsca zdarzenia zamieścił w serwisie Kontaktu 24 TomasPL.

Nazwał kobietę "czarną małpą". Zapłaci 2 tys. zł.

Dwa tysiące złotych zadośćuczynienia musi zapłacić mieszkance Lublina mężczyzna, który znieważył ją w miejscu publicznym - przy przejściu dla pieszych. Paweł Ś. nazwał Kamilę L. "czarną małpą". W piątek sąd w Lublinie warunkowo umorzył sprawę przeciwko 39-latkowi oskarżonemu o znieważenie kobiety z powodów rasowych.

590 tys. monet na pokładzie. Powrót gigantycznego skarbu

17 ton srebrnych i złotych monet - wielki skarb o wartości ok. 400 milionów euro wraca z USA do Hiszpanii. Drogocenny ładunek trafił już na pokład dwóch samolotów transportowych Hercules. Jeszcze dziś maszyny mają odlecieć z nim do Europy.

Boni uspokaja: powódź nam nie grozi

- Nie należy się obawiać wczesnowiosennej powodzi - uspokaja minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Jego zdaniem pogoda sprzyja spokojnemu rozmarzaniu rzek. Jednocześnie przyznał, że możliwe są lokalne podtopienia spowodowane przez wodę z topniejącego śniegu.

Książę może już nigdy nie odzyskać przytomności

Syn królowej Holandii Beatrix, książę Johan Friso, zasypany w zeszłym tygodniu przez lawinę w austriackich Alpach, doznał ciężkiego uszkodzenia mózgu i być może już nigdy nie odzyska przytomności - poinformowali w piątek lekarze w Innsbrucku.

Mają tydzień, by pokazać, jak załatają autostrady

- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zażądała od firm budujących autostrady przedstawienia programów naprawienia pojawiających się na budowanych odcinkach szczelin - poinformowała rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken. Wykonawcy mają na to tydzień.

TV zeszła na psy. Dosłownie

Co zrobić, żeby pies nie popadł w stan melancholii i nie wykazywał symptomów depresji, gdy na zewnątrz pogoda pod psem? Amerykanie wpadli na pomysł stworzenia kanału telewizyjnego specjalnie dla czworonogów.

Tajemnicza kula spadła na brazylijską wioskę

Uderzyła z wielkim hukiem w ziemię, wywołując początkowo panikę wśród mieszkańców wsi. Szybko jednak tajemnicza kula z nieba stała się atrakcją przyciągającą ludność stanu Maranhao na północy Brazylii.

USA dają sucharki, Korea chce ryż. "Niewielki postęp"

W rozmowach USA-Korea Płn. o programie atomowym Phenianu osiągnięto niewielki postęp - ocenił w piątek amerykański wysłannik Glyn Davies. Oprócz denuklearyzacji Korei Płn. poruszono związaną z tym tematem kwestię pomocy humanitarnej i poprawy stosunków między państwami koreańskimi.

"Gawron" idzie do lamusa. Z wojska odejdą kapelani

Subwencje rządowe dla przedszkoli i dyskusja o Karcie Nauczyciela w edukacji oraz zamknięcie projektu korwety "Gawron" i redukcja liczby wojskowych kapelanów w MON - to tematy, jakie poruszył premier na spotkaniach z ministrami Krystyną Szumilas i Tomaszem Siemoniakiem. Spotkania to kolejny dzień "rządowej studniówki", czyli przeglądu ministerstw na 100 dni drugiego gabinetu Donalda Tuska.

Najlepiej zarabiający szef policji na świecie

Po kilkaset tysięcy euro rocznie zarabiają we Włoszech najwyżsi rangą przedstawiciele administracji publicznej i firm państwowych. Światowym rekordzistą jest komendant główny policji Antonio Manganelli z roczną pensją w wysokości 621 tysięcy euro.

Tokio: Za dużo baz USA na Okinawie

Premier Japonii Yoshihiko Noda wyraził w piątek opinię, że amerykańskie bazy wojskowe powinny być rozmieszczone szerzej na całym terytorium japońskim, aby zmniejszyć obciążenie, jakie stanowią dla Okinawy.

Prezydent chce kompromisu ws. "przykrej konieczności"

- Stawiam na kompromis w koalicji rządowej w sprawie reformy emerytalnej - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w Polskim Radiu. Jego zdaniem reforma ta jest "przykrą koniecznością". Prezydent pochwalił też Janusza Palikota za popieranie idei podniesienia wieku emerytalnego.

16-latek przyznał się do zabójstwa

Stołeczni policjanci rozwiązali sprawę zabójstwa 74-latka, do którego doszło pod koniec listopada zeszłego roku. Sprawcą okazał się wielokrotnie notowany za rozboje, pobicia i kradzież 16-latek. Prokuratura postawiła mu już zarzut zabójstwa. Przyznał się do popełnionego czynu. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Czemu podpalacz nie trafił do aresztu? "Może materiał jest słaby?"

- Sądy tak czasem działają: słaby materiał dowodowy, no to dozór. Mocny - to posadzę. Nie wiem jak było w tej sprawie. A może świadek jest niewiarygodny? - mówił w TVN24 mec. Jacek Kondracki komentując objęcie przez sąd Jacka T., który jest znów podejrzany o podpalanie aut w centrum Warszawy, tylko dozorem policyjnym. Prokuratura zamierza złożyć zażalenie na tę decyzję argumentując, że Jacek T. może mataczyć, lub znów dopuścić się czynu, o który jest dwukrotnie podejrzany.

"Przyjaciele Syrii" zażądają dostępu do Hims

Zachód i kraje arabskie będą domagały się od syryjskich władz natychmiastowego dostępu do miast Hims, Dera, Zabadani i innych stref walki - wynika z projektu deklaracji, nad którym pracują "Przyjaciele Syrii" w Tunisie.