Najnowsze

Najnowsze

Zatrzymali "bibliotekarza Al-Kaidy"

Hiszpańska policja zmilitaryzowana Guardia Civil zatrzymała we wtorek rano w Walencji, na wschodzie kraju, domniemanego członka Al-Kaidy. To efekt śledztwa, które wszczęto w lutym 2011 roku - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Hiszpanii.

"Można usłyszeć krzyki ofiar". Nie pokażą nagrania masakry

Nagranie pokazujące zamachy dokonane przez Mohameda Meraha zostało wykonane z perspektywy zabójcy - donosi paryskie biuro Al-Dżaziry, które otrzymało wcześniej nośnik z wykonanym przez terrorystę materiałem wideo. Prezydent Nicolas Sarkozy zaapelował do mediów, żeby nie emitowały tego nagrania. Al-Dżazira ogłosiła, że spełni tę prośbę.

Miller: Rak toczy prokuraturę. Siemiątkowski nie komentuje

- Jeśli prokuratura twierdzi, że śledztwo jest ściśle tajne, a o jego szczegółach można przeczytać w gazecie, to oznacza to degrengoladę instytucji państwa polskiego - tak Leszek Miller skomentował informację "Gazety Wyborczej" o możliwości postawienia go przed Trybunałem Stanu w związku ze sprawą więzień CIA w Polsce. Z kolei Zbigniew Siemiątkowski, który wg "GW" usłyszał zarzuty w tej sprawie - w rozmowie z "Faktami TVN" - powiedział, że nie może potwierdzić ani nie zaprzeczyć tym doniesieniom.

Uczestnik głodówki ws. lekcji historii w szpitalu

Najstarszy z uczestników głodówki zorganizowanej w Krakowie na znak protestu przeciwko zmianom w programach nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych został we wtorek przewieziony na badania do szpitala. Głodówka trwa już dziewiąty dzień.

Syria akceptuje plan pokojowy ONZ?

Władze Syrii zaakceptowały plan pokojowy wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana, zakładający ustanowienie rozejmu między stronami konfliktu w tym kraju oraz humanitarną pomoc dla ludności - poinformował we wtorek rzecznik Annana, Ahmad Fawzi. Ze strony rządu Syrii brak jest na razie oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Raport NIK ws. lotów VIP "spłaszczył odpowiedzialność"

Sejmowa komisja ds. kontroli państwowej bada raport NIK dotyczący organizacji lotów z VIP-ami w latach 2005-10, w którym Izba negatywnie oceniła m.in. przygotowania do lotów do Smoleńska 7 i 10 kwietnia 2010 r. W trwającej już półtorej godziny debacie nad raportem jak dotąd uczestniczą tylko posłowie PiS. Uważają, że połączenie przez NIK lotów VIP ze zbadaniem tragicznego lotu do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 r. było celowym zabiegiem, który "spłaszczył odpowiedzialność".

Wielki wyciek gazu z "piekielnej" platformy

Z jednej z platform wydobywczych na Morzu Północnym wycieka wielka ilość gazu ziemnego. Wokół instalacji powstała "olbrzymia", widoczna z daleka chmura. Obsada uszkodzonej platformy i dwóch innych stojących opodal zostały ewakuowane. Na miejscu są ekipy naprawcze, jednak nie wiadomo kiedy zdołają opanować sytuację. Według przedstawiciela koncernu Total, ryzyko wybuchu jest "niskie", ale nie można go wykluczyć.

Pochwalili się 3-tygodniową księżniczką

Szwedzka księżniczka Estelle, córka Wiktorii i Daniela Westlinga, skończyła trzy tygodnie. Z tej okazji szwedzki dwór opublikował zdjęcia przyszłej królowej śpiącej w ramionach rodziców.

Annan w Pekinie po prośbie

Wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofi Annan podkreślił we wtorek w Pekinie podczas spotkania z chińskim premierem Wenem Jiabao, że potrzebuje pomocy Chin w celu rozwiązania syryjskiego kryzysu. - Nie mogę sam wykonać tej pracy, potrzebuję pomocy i wsparcia (...) krajów takich, jak wasz i dlatego tu jestem - powiedział Annan.

5,5 roku za zgwałcenie dziesięciolatka

Na 5,5 roku więzienia za zgwałcenie 10-letniego chłopca skazał tarnobrzeski sąd 21-letniego Mateusza W. Wyrok nie jest prawomocny. Proces ze względu na charakter sprawy toczył się za zamkniętymi drzwiami. Uzasadnienie wyroku również było niejawne.

"90 procent tej historii jest już znane". Reszta w prokuraturze?

Utrzymywanie w tajemnicy przez dwa miesiące informacji o postawieniu zarzutów Zbigniewowi Siemiątkowskiemu w sprawie więzień CIA w Polsce, to "brak przejrzystości" w działaniach polskich władz - twierdzi dr Crofton Black, ekspert z brytyjskiej organizacji Reprieve, broniącej praw domniemanych terrorystów pojmanych przez Amerykanów. Brytyjczyk komentował informację z Polski przed posiedzeniem komisji Parlamentu Europejskiego, w której trwa wysłuchanie na temat rzekomych więzień CIA w Europie. - 90 procent całej historii jest już znane. Polska prokuratura ma najprawdopodobniej ostatnie 10 procent wiedzy - powiedział Black.

Żołnierze Asada wtargnęli do Libanu

Żołnierze syryjskich sił rządowych wtargnęli we wtorek na terytorium Libanu i starli się tam z syryjskimi rebeliantami. Okoliczni mieszkańcy mówią, że żołnierzy było kilkudziesięciu.

Płacisz - jedziesz. "Na bandytę", "pod prąd", "po chodniku"

Usprawnienie odpraw na przejściach z Ukrainą przed Euro 2012 to urzędnicze hasło klucz. Jednak ktoś, kto chociaż raz próbował tę granicę przekroczyć, na słowo "usprawnienie" reaguje jedynie ironicznym uśmiechem. Tam, żeby przejechać w miarę szybko trzeba zapłacić. Przekonał się o tym reporter programu "Czarno na białym".

CBA donosi na prezydenta ws. stadionu w Poznaniu

Centralne Biuro Antykorupcyjne zawiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przy okazji budowy stadionu miejskiego w Poznaniu, jednej z aren Euro 2012 - poinformował rzecznik Biura Jacek Dobrzyński. CBA zarzuca prezydentowi miasta Ryszardowi Grobelnemu i urzędnikom miejskim m.in. brak nadzoru nad budową stadionu.

"Nie, żebym cokolwiek ukrywał". Obama tłumaczy się z szeptów

Prezydent Barack Obama powiedział we wtorek w Seulu, że Stany Zjednoczone nie próbują niczego ukrywać w trakcie negocjacji z Rosją na temat amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Europie. Przywódca USA tłumaczył się z rozmowy z Dmitrijem Miedwiediewem, która w Waszyngtonie wywołała burzę. Republikanie żądają wyjaśnień, uważając, że Obama chce iść na ustępstwa wobec Moskwy ws. tarczy antyrakietowej.

Zabiła się na czacie. "Przyjaciele" nie pomogli

31-letnia mieszkanka Tajwanu popełniła samobójstwo, wdychając trujące opary podczas czatowania z kilkorgiem "przyjaciół" na Facebooku. Choć było jasne, że kobieta odbiera sobie życie, żaden z jej znajomych nie zaalarmował służb ratunkowych.

Niemiecka nauka w służbie nazizmu

Niemieccy naukowcy rozliczają się z nazistowską przeszłością. Wystawa Niemieckiej Wspólnoty Badawczej (DFG) opisująca uwikłanie naukowców w hitlerowską politykę na okupowanym Wschodzie trafi w kwietniu do Polski. Najpierw będzie można ją zobaczyć w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN, potem w innych miastach.

"Kobylański to antysemita i typ spod ciemnej gwiazdy"

- Szef MSZ Radosław Sikorski nie musi przepraszać polonijnego biznesmena z Urugwaju Jana Kobylańskiego za nazwanie go "antysemitą i typem spod ciemnej gwiazdy" - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. W ocenie sędziego Kobylański "bezspornie" prezentował antysemickie poglądy, dlatego określenie zastosowane przez Sikorskiego "może być określane jako łagodne". Odnosząc się do wyroku, szef MSZ na Twitterze napisał: "Są jeszcze sądy w Warszawie." I powtórzył: "Oficjalnie: Jan Kobylański to antysemita i typ spod ciemnej gwiazdy".

"Zasada Tuska, to zasada likwidacji narodu polskiego"

- Zasada, którą ostatnio głosił premier Tusk, że najtańsza i - jak można sądzić - najlepsza jest rodzina bezdzietna, jest zasadą likwidacyjną. To zasada likwidacji narodu polskiego. - mówił Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej pt. "Teraz Rodzina". PiS przedstawiło swój pomysł na wspomaganie rodzin, decydujących się na posiadanie dzieci.

"Nijaki" wynik szczytu atomowego

Na zakończenie światowego szczytu na temat bezpieczeństwa nuklearnego w Seulu jego uczestnicy potwierdzili wolę dopilnowania, by materiały nuklearne nie dostały się w ręce terrorystów. Reuters pisze o "nijakim" komunikacie końcowym, w którym zawarto dużo "ogólnych zobowiązań", ale mało konkretów.

Gary Cooper w prezencie

To dowód na pójście dużo, dużo dalej niż proces pojednania między naszymi narodami - powiedział Bronisław Komorowski podczas konferencji z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem. Tak polski prezydent skomentował fakt udania się Gaucka w pierwszą podróż zagraniczną właśnie do Polski. - To był wybór mojego serca - stwierdził Gauck. Komorowski wręczył mu oryginalny plakat wyborczy Solidarności z 1989 roku z postacią Gary'ego Coopera.

"Gdybym był ojcem takiego potwora, ze wstydu bym milczał"

Minister spraw zagranicznych Francji Alain Juppe poradził ojcu zabójcy z Tuluzy, który oświadczył, że wniesie skargę przeciwko państwu francuskiemu za zabicie syna, aby lepiej zamilkł. 23-letniego Mohameda Meraha szef dyplomacji nazwał potworem.

Śmiertelnie postrzelił syna. 61-latek zatrzymany

29-letni mężczyzna został śmiertelnie postrzelony w swoim domu w Tarchalicach (woj. dolnośląskie). Na miejscu policjanci zatrzymali jego 61-letniego ojca. W chwili zatrzymania mężczyzna był pijany, miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Do postrzelenia doszło najprawdopodobniej w wyniku rodzinnej awantury. Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Kim mówi "nie" i zaprasza NASA na start rakiety

Korea Północna nigdy nie zrezygnuje z prawa do wynoszenia na orbitę okołoziemską pokojowych satelitów - podała we wtorek oficjalna agencja KCNA. To odpowiedź na wezwania kilku krajów, żeby Phenian zrezygnował z wystrzelenia rakiety, bo byłoby to pogwałceniem rezolucji ONZ. Ale jeśli wierzyć KCNA, reżim Kima zaprasza na miejsce startu rakiety ekspertów NASA, żeby przekonali się o "pokojowym charakterze" wydarzenia.

19-letni motocyklista zginął w "czołówce"

19-letni motocyklista wjechał pod samochód osobowy w Oławie (woj. dolnośląskie). Mimo prowadzonej na miejscu akcji reanimacyjnej nie udało się uratować życia nastolatka. Na miejscu pracuje prokurator, droga jest zablokowana. Zdjęcie oraz informację o zdarzeniu otrzymaliśmy od @Marka.

Kiejkuty i tajne loty - więcej pytań niż odpowiedzi

Na terytorium Polski w tajnym więzieniu prowadzonym przez CIA przetrzymywano około 20 domniemanych terrorystów, którzy byli poddawani torturom - to główna treść oskarżeń kierowanych przez organizacje międzynarodowe pod adresem polskich władz. Sprawę bada prokuratura, która ma określić czy odpowiedzialność mogą tu ponieść członkowie rządu Leszka Millera. Według "Gazety Wyborczej", śledczy postawili już zarzuty byłemu szefowi Agencji Wywiadu Zbigniewowi Siemiątkowskiemu.

PSL zgadza się na 67. "Rozmowy idą w dobrym kierunku"

- Na dzisiaj zgadzamy się na przechodzenie na emeryturę w wieku 67 lat, ale premier wie już, że reformę trzeba obudować społecznie. Stanowiska PO i PSL się zbliżają - mówi w RMF FM Jan Bury, szef klubu parlamentarnego PSL. Według niego, koalicja cały czas jest faktem, a premier jest "przyspawany" do Waldemara Pawlaka.

Werbują dzieci do walki z Asadem?

- ONZ dowiedziała się, że syryjscy rebelianci werbują dzieci w szeregi Wolnej Armii Syryjskiej, walczącej z reżimowymi siłami prezydenta Baszara el-Asada - powiadomiła przedstawicielka Narodów Zjednoczonych.

"Noszenie kaptura to nie zbrodnia". W USA wrze

Fala społecznego oburzenia w USA nie maleje, a wręcz przeciwnie, narasta, po zastrzeleniu na Florydzie nieuzbrojonego czarnoskórego 17-latka Trayvona Martina. Sprawca, Latynos George Zimmerman, pozostaje na wolności. Policja odmawia aresztowania go, twierdząc, że mógł działać w samoobronie. Sprawa wywołuje ogromne kontrowersje, wielu Amerykanów dopatruje się w niej rasistowskich motywów. Symbolem społecznej kontestacji stał się kaptur od dresowej bluzy.

Minister broni zmian w szkołach. Protestującym zarzuca niewiedzę

- Będę bronić projektu, bo to jest dobre rozporządzenie. Ono spowoduje, że młodzież będzie lepiej znała historię. Nie ograniczamy liczby lekcji przedmiotu - zastrzegała minister edukacji narodowej, Krystyna Szumilas, która broniła projektu reformy edukacji w programie "Jeden na jeden" w TVN24. Minister zaprosiła również do siebie przeciwników zmian, w tym protestujących z Krakowa, którzy domagają się wycofania projektu. Ten ma obowiązywać od 1 września 2012 roku.