Najnowsze

Najnowsze

Sędzia Tuleya: Dostałem sygnał: "Wiemy, gdzie mieszkasz"

Ktoś posmarował drzwi mieszkania sędziego Igora Tulei. Ktoś wytropił jego syna - informuje "Gazeta Wyborcza". - Zastanawiam się, co można zrobić, i nie widzę prostego rozwiązania - mówi sędzia Wojciech Małek, przewodniczący wydziału, w którym orzeka Tuleya.

Meksyk: Osiem ofiar katastrofy awionetki

Co najmniej osiem osób, w tym troje dzieci, zginęło w czwartkowej katastrofie prywatnej awionetki na południu Meksyku. Maszyna rozbiła się tuż po starcie z lokalnego lotniska - poinformowały władze lotnicze.

Wraca afera z "listą Lagarde"

Grecki parlament przegłosował w nocy z czwartku na piątek wniosek dotyczący objęcia byłego ministra finansów Jeorjosa Papakonstantinu śledztwem w sprawie tzw. afery z "listą Lagarde", która zawierała nazwiska rzekomych oszustów podatkowych.

Mali: USA wesprą Francję samolotami

Stany Zjednoczone zgodziły się udostępnić Francji samoloty transportowe i w ten sposób rozszerzyły wsparcie dla francuskiej interwencji w Mali - poinformowali w czwartek przedstawiciele władz. USA wciąż rozważają prośbę Paryża ws. tankowania w powietrzu.

Szefowa MFW: nie czas na odpoczynek

Światowa gospodarka uniknęła upadku, ale by zapobiec ponownemu pogorszeniu, wciąż jest wiele do zrobienia, m.in. na polu zatrudnienia, a także ukończenia reform rynków finansowych - oceniła w czwartek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Obama namawia Camerona do zostania w UE

Stany Zjednoczone doceniają silną Wielką Brytanię w silnej Unii Europejskiej - powiedział podczas czwartkowej rozmowy telefonicznej prezydent USA Barack Obama brytyjskiemu premierowi Davidowi Cameronowi.

USA uznały rząd Somalii. Po 22 latach

Stany Zjednoczone po raz pierwszy od 1991 roku uznały rząd Somalii - ogłosiła w czwartek sekretarz stanu USA Hillary Clinton podczas spotkania z prezydentem Somalii Hasanem Szejkiem Mohamudem. To początek nowego etapu w stosunkach między USA i Somalią - dodała.

Prawo jazdy "po staremu" ostatni dzień. Potem będzie trudniej

Dziś ostatni dzień egzaminów na prawo jazdy według starych zasad. Od jutra w całym kraju zaczną obowiązywać nowe przepisy. Zmieni się dużo, a o upragnione "prawko" będzie trudniej. Dlatego w ostatnich tygodniach oblężenie przeżywały Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD).

Uziemione marzenia

Sen o Dreamlinerze na razie odleciał. Maszyny stoją i do odwołania nie będą mogły wzbić się w powietrze. Dla LOT-u, w którego kasie i tak pustki, to dodatkowe wielkie koszty. Supernowoczesne maszyny miały zarabiać, a przynoszą straty. Do tego jedna maszyna jest w Polsce, druga zdążyła dolecieć do Stanów i pauzuje tam. Co dalej - tego nie wie nikt.

Doniesienie na agenta CBA

Spełniły się zapowiedzi sędziego Igora Tulei i do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez tak zwanego dużego agenta Tomka. Nomen omen - Tomaszowi N. grozi nawet 10 lat więzienia za to, że w akcji CBA przeciwko lekarzowi Mirosławowi G. uwiódł pielęgniarkę, nakłonił ją do wynoszenia dokumentacji szpitalnej i że dzięki temu mógł coś zyskać. Agent liczył na awans.

Na ratunek zakładnikom

Ilu zakładników jest jeszcze w rękach islamskich terrorystów? Ilu żyje, ilu zginęło, a może uciekło? Po akcji algierkiego wojska więcej jest pytań niż odpowiedzi, a światowe agencje przekazują sprzeczne informacje. Według jednych w nalocie zginęło 35 zakładników, według innych 25 zdołało uciec, a 6 zginęło. Porywacze, którzy sami siebie nazywają Zamaskowaną Brygadą zapowiadają, że zabiją pozostałych zakładników, jeśli Francja nie przerwie operacji w Mali. Niepokojąco w tym wszystkim brzmią słowa brytyjskiego premiera, że "powinniśmy się przygotować na złe wiadomości" z Algierii. Te aktualne zebrał Piotr Świerczek.

Fotoradar od środka

Nie znoszą ich kierowcy, ale niestety - pokochał rząd. Kilka słów o fotoradarach widzianych od środka. Co ma we wnętrzu taka maszyna, że potrafi zrobić zdjęcie samochodowi pędzącemu z prędkością 250 kilometrów na godzinę? Albo jak jest skonstruowana, że nie straszny jej ani wielki upał, ani trzaskający mróz? Fotoradary na części pierwsze rozłożył Łukasz Wieczorek.

Linia obrony Katarzyny W.

Sprawa, która od roku porusza całą Polskę. Dokładnie dziś mija rok od kiedy, zgodnie z aktem oskarżenia, Katarzyna W. zaczęła przygotowania do zabójstwa 6-miesięcznej córki. Za miesiąc rusza jej proces. Prokuratura twierdzi, że matka Madzi z premedytacją zamordowała dziecko. Jak udało nam się dowiedzieć - obrona będzie dowodzić, że był to nieszczęśliwy wypadek. W tym procesie nie ma żadnego bezpośredniego dowodu winy - wszelkie wątpliwości będą więc działać na korzyść Katarzyny W.

Najtrudniejsze procesy

Procesy poszlakowe to najtrudniejsze procesy, bo nie ma w nich bezpośredniego dowodu winy. To jednocześnie procesy, które rozpalają wielkie emocje - to często głośne sprawy, którymi żyje opinia publiczna i w których opinia publiczna wydaje swoje wyroki. To też procesy, w których szala sprawiedliwości bardzo się waha.

Kto zabił premiera?

Głośna sprawa i klasyczny przykład procesu poszlakowego, który ostatecznie nie wskazał winnych. I choć mija ponad 20 lat, wciąż nie wiadomo, kto zamordował byłego premiera i jego żonę. Wiadomo, że zabójcy małżeństwa Jaroszewiczów byli niezwykle brutalni. Dotarliśmy do nagrań z oględzin miejsca zbrodni oraz do prokuratora i policjantów prowadzących sprawę. 4 osoby zostały oskarżone o zabójstwo na tle rabunkowym, ale wszystkie uniewinniono, bo wszystkie poszlaki zostały obalone. Choć szanse na rozwiązanie tej sprawy tak naprawdę zostały pogrzebane już w pierwszych minutach śledztwa.

Giełda ma nowego prezesa

Duże pieniądze, piękna kobieta i złamana kariera jednego z najbardziej znanych polskich finansistów. Ludwik Sobolewski - młody, dynamiczny, ceniony przez media prezes Giełdy Papierów Wartościowych stracił stanowisko w związku z podejrzeniami o wykorzystywaniu go do prywatnych celów - finansowania produkcji filmowej, w której miała zagrać i ostatecznie zagrała jego życiowa partnerka.

Pytania o misję w Mali

Dlaczego Mali? Bo to ten rejon Afryki upatrzyli sobie na swoją nową siedzibę islamscy radykałowie. Wykorzystali kryzys lokalnych władz i próbują odbudować dawną siłę Al Kaidy. A że z terroryzmem od lat walczy świat zachodni, Francja - stając w obronie ludności swej dawnej kolonii - nie jest w tej walce osamotniona. Wspiera ją Unia Europejska, pomagają Brytyjczycy, Amerykanie, Niemcy i Rosjanie. Polacy być może też pojadą do Mali, ale na misję szkoleniową.

Podkop pod bank. Kradzież jak z filmu

To była akcja rodem z hollywoodzkiego filmu. Złodziej przez kilka miesięcy podkopywał się pod sejf jednego z berlińskich banków. Tunelem przedostał się do skrytek i zabrał pieniądze. Nie wiadomo, co dokładnie skradziono ze skrytek.

Cameron nie przemówi. Przez zakładników w Algierii

David Cameron przełożył zaplanowane na piątek i mocno oczekiwane przemówienie na temat przyszłości i roli Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Kancelaria brytyjskiego premiera poinformowała, że wystąpienie zostało przeniesione w czasie z powodu algierskiego kryzysu z zakładnikami, wśród których są Brytyjczycy. - Musimy się przygotować na złe wiadomości - powiedział Cameron w BBC.

Beyonce zaśpiewa hymn na inauguracji Obamy

Podczas poniedziałkowego zaprzysiężenia prezydenta Baracka Obamy na Kapitolu hymn USA zaśpiewa Beyonce, wystąpią też popularni amerykańscy piosenkarze: Kelly Clarkson i James Taylor. Organizatorzy spodziewają się 600-800 tysięcy osób na uroczystości.

Filmowy Poznań? "Stanowimy ciekawą alternatywę"

- Chcemy zachęcić twórców do kręcenia u nas filmów - zapowiada Łukasz Goździor, dyrektor biura promocji Poznania. Urzędnicy przekonują, że stolica Wielkopolski ma wiele miejsc, które nadają się na plany filmowe.

Sprzątaczka uruchomiła pociąg przypadkiem?

20-letnia sprzątaczka, która w nocy z poniedziałku na wtorek wykoleiła pociąg pod Sztokholmem, mogła uruchomić skład przypadkowo - wynika ze wstępnych ustaleń policji, na które powołuje się w czwartek szwedzka gazeta "Aftonbladet".