Najnowsze

Najnowsze

Brudziński: Trzymamy kciuki za Tuska, ale...

- Trzymamy kciuki i mówię to z największym przekonaniem, żeby jak najwięcej pieniędzy do nas trafiło - powiedział w RMF FM poseł PiS Joachim Brudziński, pytany o to czego spodziewa się po rozpoczynającym się dziś szczycie UE. Zastrzegł jednak: - Te 300 mld, o których dziś mówimy, to już jest porażka Tuska, bo to jest dokładnie tyle samo po uwzględnieniu inflacji, ile zostało wynegocjowane na poprzednią kadencję - ocenił polityk.

Marcinkiewicz: Jest szansa na  ok. 300 miliardów dla Polski

Nie ma prężenia muskułów i spektakularnych spotkań, jest spokój - tak były premier Kazimierz Marcinkiewicz ocenił we "Wstajesz i wiesz" szczyt Unii Europejskiej, na którym Polska walczy o to, by nie dotknęły nas budżetowe cięcia. - Jest szansa na kompromis i ok. 300 miliardów dla Polski - stwierdził Marcinkiewicz.

Stal, blacha i firmy "słupy". ABW: wyłudzili VAT na ponad 20 mln

W wyniku śledztwa prowadzonego przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Katowicach, prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 23 osobom podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy i wyłudzenia podatku VAT przy obrocie stali na kwotę ponad 20 mln zł. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

Mniej lotniskowców USA w Zatoce Perskiej

Stany Zjednoczone zmniejszają liczbę swych lotniskowców w Zatoce Perskiej z dwóch do jednego - poinformowało amerykańskie ministerstwo obrony. Jak podkreśla agencja AP posunięcie to jest skutkiem zmniejszenia wydatków na obecność wojskową poza granicami kraju.

Świat o związkach jednej płci. Od Londynu po Moskwę

Dyskusja o związkach alternatywnych do instytucji małżeństwa toczy się nie tylko w Polsce. W Wielkiej Brytanii trwa debata nad legalizacją małżeństw homoseksualnych, we Francji nad adopcją przez pary homoseksualne dzieci, a w Rosji nad karą dla tych, którzy zachowania homoseksualne promują.

Survival w modzie. Jak wyjść z niego bez szwanku?

Firm, które organizują survivalowe w Polsce jest wiele. Coraz więcej młodych ludzi chce się sprawdzić w trudnych warunkach. Dzięki temu być może unikną w życiu przykrych niespodzianek. Najpierw trzeba jednak wybrać szkołę, która zapewni brak przykrych niespodzianek podczas samego obozu.

Pomaluj sobie poznańskie bloki

Na jednym z poznańskich portali informacyjnych pojawiły się kolorowanki z serii "Pokoloruj osiedle Orła Białego". – W ten sposób każdy mały i duży mieszkaniec Poznania może pobrać i pokolorować szare obiekty – tłumaczy ich autor.

Podzieleni ws. związków

To nie może być przypadek, że Europa i Ameryka dyskutują teraz o związkach - nazwijmy je - alternatywnych - do instytucji małżeństwa. I w większości krajów zachodzą tu zmiany. Powstają formalne związki osób tej samej płci, w innych krajach zyskują one prawo do adopcji dzieci. I gdyby przyjrzeć się mapie Europy, granica tolerancji przebiega gdzieś nad Wisłą. U nas te przemiany nie wychodzą, w Moskwie będzie o nie jeszcze trudniej.

Próba nuklearna w Korei

Korea Północna realizuje marzenie swego przywódcy i stawia kolejny krok na drodze do nuklearnej potęgi. Lada dzień przeprowadzi podziemny, miejmy nadzieję kontrolowany wybuch bomby jądrowej. Nie pierwszy, ale ten ma być inny - bardziej udany od poprzednich. Sprawa jest poważna, skoro alarm podnosi sąsiad, Korea Południowa. Jak może wyglądać taki test i co ma dać?

Survival w modzie

Survival w modzie. Jak sprawdziliśmy, firm, które organizują podobne wyprawy do tej niedawnej, ale głośnej w Bieszczadach, jest pełno. Bo pełno młodych ludzi chce się sprawdzić w trudnych warunkach. I chwała im za to, bo dzięki temu być może unikną w życiu przykrych niespodzianek. Ale żeby organizator takiej wyprawy też kłopotów nie miał, powinien przewidzieć wszystko. Wszystko, czyli co?

Policja alarmuje: Tysiące kierowców bez prawa jazdy

Po polskich drogach jeździ wielu kierowców bez dokumentów, którzy albo nigdy nie zrobili prawa jazdy, albo je utracili. Nieoficjalne szacunki policyjnych ekspertów mówią, że takich osób może być nawet pół miliona - pisze "Rzeczpospolita".

Setki pacjentów umarły przez zaniedbania?

Pięć brytyjskich szpitali, które w ostatnich latach odnotowały wysoką statystykę zgonów, zostanie skontrolowanych - zadecydował premier David Cameron. W środę ogłoszono wyniki śledztwa ws. zaniedbań w szpitalu publicznym w Stafford w latach 2005-2008.

Obraz nędzy

Wśród strategicznych dyscyplin minister Muchy jest tylko jedna zimowa - narciarstwo. I nie ma co się dziwić, bo Polska nie była, nie jest i raczej nie będzie potęgą w sportach zimowych. A wyjątki, takie jak Adam Małysz czy Justyna Kowalczyk, tylko potwierdzają regułę. Potwierdzają też, że, jak są sukcesy, to nawet dyscypliny mało znane nagle stają się popularne, medialne i na brak sponsorów nie narzekające. Dlaczego zima jednak nie sprzyja Polakom?

Hasło rewolucja

Rewolucja według minister Muchy, która ogłosiła nowe zasady finansowania dyscyplin. Ogłosiła, że tylko sześć uznanych za strategiczne dostanie tyle pieniędzy, co do tej pory. Pozostałe mniej, dużo mniej lub wcale. To brzmi rewolucyjnie, ale szczegółów brak. Dlatego jest zamieszanie i niepewność w związkach sportowych i klubach. Niektóre odwołują nawet obozy i udział w zawodach, bo nie wiedzą, co dalej. Jest też pytanie, czy poza zmianą finansowania, będzie też zmiana w koncepcji rozwoju sportu w Polsce. Bo jeśli nie, to może się okazać, że hasło rewolucja jest tylko PR-ową przykrywką dla zwykłych finansowych cięć.

Sen o potędze

Sporty zimowe nie są naszą mocną stroną, a jednak marzy nam się największe zimowe święto sportowe, czyli organizacja igrzysk olimpijskich w Krakowie za dziewięć lat. Po Euro 2012 apetyty zaostrzyły się. Lobby pomysłu "Kraków 2022" jest coraz większe. Czy igrzyska w Polsce to realne marzenie, czy po prostu mrzonka?

Co wymyśli Palikot?

Janusz Palikot zapewne rozmyśla teraz co zrobi, jeśli Sejm nie zgodzi się na odwołanie Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka Sejmu. To w końcu jego człowiek i jego wniosek o odwołanie tego człowieka. Tyle że z wnioskiem tym nie zgadza się sejmowa większość, a nawet niektórzy członkowie Ruchu Palikota. Polityczny policzek chyba nieunikniony, ale znając Janusza Palikota drugiego nie nadstawi. Tylko zawalczy. Pytanie o co i jak.

Ile dostaniemy z kasy UE?

Donald Tusk już tam jest. I już rozmawia, bo negocjacje to nie tylko szczyt, to także, a może przede wszystkim, rozmowy mniej oficjalne, mniej oczywiste, za to zwykle bardziej przekonujące. Zadanie premier ma niełatwe, ale trochę na własne życzenie, bo to Platforma a nie kto inny obiecał Polakom magiczne już 300 miliardów złotych z Unii. Kryzys te szacunki nieco pokrzyżował, ale plany premier ma wciąż ambitne. Co dla niego samego będzie sukcesem, a co porażką?

Walka o unijną kasę. Kto o co gra?

W Brukseli jak w Grecji. Trzeba oszczędzać, ale nikt nie chce się zgodzić, by odbyło się to jego kosztem. Państwa się podzieliły na te, które nie chcą tak dużo do Unii wpłacać i na te, które chcą nadal tak dużo z Unii dostawać. Dlatego zaczynający się jutro budżetowy szczyt Wspólnoty będzie bardzo trudny. Kto wie, czy nie jeden z najtrudniejszych. Kto o co gra?

Sprawa "biernego gwałtu" Nergala wraca do prokuratury

Prokuratura Rejonowa w Gdyni musi ponownie zająć się doniesieniem Ryszarda Nowaka. W zeszłym roku oskarżył lidera zespołu Behemoth o bierny udział w gwałcie. Miało do niego dojść podczas wspólnej trasy koncertowej Behemotha z Norweską grupą Khold w 2001 r.

Perkusista Kombi nie żyje

Perkusita i jeden z założycieli zespołu Kombi zmarł w środę po ciężkiej i długiej chorobie. Urodzony w Gdańsku Jan Pluta w tym roku skończyłby 60 lat.

Waszyngton nakłada kolejne sankcje na Iran

Stany Zjednoczone nałożyły nowe sankcje na irańskie media państwowe oraz tamtejszy przemysł naftowy. To cios wymierzony w pozostający poza międzynarodową kontrolą program atomowy Iranu.

Dziewięciolatka urodziła dziecko

Dziewięcioletnia dziewczynka urodziła dziecko w mieście Zoquipan w meksykańskim stanie Jalisco - poinformowały lokalne władze. Ojcem dziecka, według mediów, jest 17-latek.

MSZ rozdziela pieniądze dla polonijnych mediów. Niektórzy protestują

Nieprzyznanie w 2013 r. przez MSZ grantów mediom polonijnym w Europie Zachodniej, Australii i USA skazuje wiele z nich na zawieszenie lub zamknięcie działalności - twierdzą przedstawiciele tych mediów w liście skierowanym do MSZ oraz szefów sejmowej i senackiej komisji ds. Polonii. MSZ odpiera zarzuty

Niesiołowski o Grodzkiej, Cicciolinie i testowaniu parlamentu

Wprowadzenie przez Ruch Palikota kandydatury Anny Grodzkiej na wicemarszałka Sejmu jest testowaniem parlamentu - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Stefan Niesiołowski (PO). Przypomniał, że "była już Cicciolina we włoskim parlamencie", zaznaczając, że nie porównuje człowieka, tylko mechanizm. Z kolei Artur Dębski (RP) ocenił, że jeśli Sejm odrzuci kandydaturę Grodzkiej, to "demokracja parlamentarna zamieni się w dyktaturę parlamentarną".