Najnowsze

Najnowsze

Iracki hamulec. Amerykanie zmęczeni wojnami

10 lat po inwazji w Iraku społeczeństwo USA jest zmęczone wojnami, rośnie poparcie dla izolacjonizmu. Administracja USA też jest niechętna angażowaniu kraju w konflikty bliskowschodnie. Irak to hamulec dla bardziej stanowczej postawy wobec Iranu czy Syrii.

Brzeziński: Nikt już nie pamięta o udziale Polski

Prof. Zbigniew Brzeziński uważa, że na wojnie irackiej ucierpiała pozycja USA w regionie i świecie. Powstrzymuje się od krytyki Polski, bo jej udział w wojnie był uwarunkowany szerszymi interesami politycznymi. Nikt już nie pamięta o polskim udziale - ocenia.

Dziesięć polskich zmian w Iraku

Wysyłanie za granicę zwartych pododdziałów, lepszy sprzęt, zmiany w szkoleniu i prawie, przejście na armię zawodową - to zmiany, które spowodowała lub przyspieszyła misja w Iraku. Wiązała się też jednak ze śmiercią, ranami i urazami psychicznymi żołnierzy.

Dziesięć lat temu rozpoczęła się Iracka Wolność

Dziesięć lat temu, 20 marca 2003 roku, świat z zapartym tchem śledził transmitowane przez telewizje sceny z nocnego Bagdadu, na który spadły pierwsze amerykańskie i brytyjskie pociski rakietowe. Rozpoczęła się operacja Iracka Wolność.

Polskie drony

Polska dronami stoi. Kto nie wierzy, niech zajrzy do warszawskiego Muzeum Techniki. Tam budowniczowie tych bezzałogowców - starsi i młodsi, zawodowcy i amatorzy - pokazują dzieła swoich rąk i głów. To ponad 40 płatowców i śmigłowców różnej wielkości, różnego kształtu i o różnym napędzie. Wszystkie made in Poland.

Opowiedzieli o tragedii

Pierwszy raz tak długo, tak szczegółowo i tak otwarcie polscy himalaiści, którzy zdobyli Broad Peak, opowiadali o wyprawie, która przyniosła i radość, i łzy. Podczas schodzenia ze szczytu dwóch wspinaczy - Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski - zginęło. W jedną stronę pogodę mieli wymarzoną, a i tak wchodzili na szczyt nie trzy - jak planowali - a pięć godzin. Potem pogoda zaczęła się mocno komplikować, zaś dwóm himalaistom zaczęło brakować sił i energii.

Zima wróciła na dobre

Obojętnie gdzie przyłoży się ucho, słychać narzekania na zimę. Mamy dość tego, że jest tak mroźna i śnieżna... W wielu miejscach przybyło kilkanaście centymetrów śniegu, na drogach zrobiło się ślisko i bardzo niebezpiecznie. I na tym nie koniec - straszą synoptycy. Zima może być aż do połowy kwietnia. Gdyby to się sprawdziło, potrzebne będą dodatkowe pieniądze na odśnieżanie dróg, więcej wydamy na ogrzewanie naszych mieszkań, dłużej będziemy walczyć z przeziębieniami, a depresja spowodowana brakiem słońca może się pogłębić.

Iracka rocznica

Mija równo dziesięć lat od wybuchu wojny, która obaliła Saddama Hussajna i w teorii wprowadziła kraj na drogę demokracji. Nie była to jednak droga łatwa, ani bezkrwawa. W irackiej misji od początku brali udział polscy żołnierze. Dla Polski był to symbol i dowód bliskich strategicznych związków ze Stanami Zjednoczonymi. Związków, które po latach jednak mocno osłabły.

Himalaje poświęcenia

Podbój Himalajów to wyczyn wielki jak te góry. Organizm ludzki na ośmiu tysiącach metrów pracuje na najwyższych obrotach, czasem nie daje rady. Mocno rozrzedzone powietrze jest śmiertelnym zagrożeniem, każdy oddech dosłownie się łapie, energii zwykle starcza na dwa, trzy kroki, a potem znowu trzeba długo odpoczywać i nabierać sił. Mały błąd może doprowadzić do niedotlenienia krwi, a stąd już prosta droga do obrzęku płuc czy mózgu. Dlatego w Himalajach tak ważne są rozwaga, dobre przygotowanie i doświadczenie.

Cypr zmienia zdanie

Wybuch radości na ulicach Cypru po tym, jak tamtejszy parlament nie zgodził się na przymusowe opodatkowanie wszystkich bankowych depozytów. Nerwówka ostatnich dni puściła, ale finansowe problemy wyspy pozostały. Pieniądze, które dzięki temu podatkowi miały zasilić cypryjski budżet, były warunkiem uzyskania pomocy ze strony Unii Europejskiej. Bez tej pomocy z kolei Cyprowi grozi bankructwo.

Nastolatki do urn?

Palikot znowu w ofensywie. Rzuca pomysł: szesnastolatkowie do urn, bo wśród najmłodszych jego partia ma największe wzięcie. Może się jednak przeliczyć, bo szanse na to, że pomysł wejdzie w życie, są marne. Zmian nie chcą nie tylko polityczni konkurenci Ruchu Palikota, ale też młodzież.

Powrót i czekanie

Himalaiści mówią, że łatwiej wejść na szczyt niż z niego zejść. A zejście nocą z ośmiotysięcznika jest jeszcze trudniejsze. Dramat dwóch Polaków zaczął się zaraz po zdobyciu góry. Tomasz Kowalski gwałtownie opadł z sił - tak bardzo, że nie był w stanie zrobić kroku, ale - jak wynika z relacji kierującego wyprawą Krzysztofa Wielickiego, który ostatni miał z nim łączność - młody himalaista ani razu nie poprosił o pomoc. To może oznaczać, że był tak wycieńczony, że nie był już w stanie racjonalnie oceniać rzeczywistości. Nie ma więc pewności, czy można wierzyć jego słowom, że widział schodzącego Macieja Berbekę. Co się stało z tym bardzo doświadczonym himalaistą? Nie wiadomo, bo z nim nie było w ogóle łączności. Wiele wskazuje na to, że spadł w przepaść albo w lodową szczelinę.

Na szczyt

Powrót himalaistów z Broad Peak. Ten jeden z najwyższych szczytów świata po raz pierwszy w historii zimą zdobyło czterech Polaków. Dwóch góra zabrała - Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski nie zdołali zejść. Adam Bielecki i Artur Małek, którym udało się, po raz pierwszy opowiedzieli o całej wyprawie: o tym, co wydarzyło się na wysokości ponad 8 tys. metrów. Mimo że wtedy pogoda sprzyjała, wejście na Broad Peak okazało się trudniejsze i dłuższe niż zakładano. Szczyt każdy zdobywał oddzielnie i każdy oddzielnie schodził. Ze względu na przeraźliwe zimno i nadchodzącą noc na samym szczycie Polacy byli kilkadziesiąt sekund. Zdaniem Bieleckiego i Małka, którzy schodząc z góry ostatni raz widzieli Berbekę i Kowalskiego jeszcze wspinających się, nic nie wskazywało, żeby himalaiści mieli jakiekolwiek problemy.

Wydobywają ponad 12 mln ton rudy rocznie

Kopalnia "Rudna" ma 11 szybów i wydobywa 12 mln ton rudy w ciągu roku, czyli ok. 39 tys. ton rudy na dobę. Zawartość miedzi w rudzie w wynosi 1,83 proc., srebra - 51 g/t.

Prezydent Cypru zadzwonił do Putina. Rozmowa o finansach

W kilka minut po odrzuceniu przez parlament Cypru ustawy o podatku od wkładów bankowych cypryjski prezydent Nikos Anastasiadis zatelefonował do prezydenta Rosji Władimira Putina - poinformował we wtorek wieczorem urząd prezydenta Cypru. Rozmowa trwała około pół godziny i dotyczyła stosunków finansowych między obu krajami.

Pożar kamienicy we Wrocławiu. Pięć osób w szpitalu

Pięć osób z objawami podtrucia tlenkiem węgla zostało przewiezionych do szpitala po pożarze w kamienicy przy ul. Glinianej. W lokalu na parterze został zaprószony ogień. Duże zadymienie klatki schodowej uniemożliwiało innym lokatorom ewakuację.

"Papież jak Dalajlama. To może być atrakcyjne"

Zachęcająca, wskazująca na ekumeniczne otwarcie - tak homilię papieża wygłoszoną podczas inauguracji jego pontyfikatu, podsumował w "Faktach po Faktach" pisarz Stefan Chwin. Z kolei psycholog Jacek Santorski porównał przesłanie Franciszka do przesłania buddyjskiego, które zakłada ochronę wszystkich żywych istot. - To może być atrakcyjne dla ludzi, których bardziej interesuje mistycyzm niż religia - powiedział Santorski.

Podejrzewany o oszustwa minister odchodzi

Francuski minister ds. budżetu Jerome Cahuzac, podejrzany w sprawie oszustw podatkowych, zrezygnował ze stanowiska. Zastąpi go szef resortu do spraw europejskich Bernard Cazeneuve.

"Papież jak Dalajlama. To może być atrakcyjne"

Zachęcająca, wskazująca na ekumeniczne otwarcie - tak homilię papieża wygłoszoną podczas inauguracji jego pontyfikatu, podsumował w "Faktach po Faktach" pisarz Stefan Chwin. Z kolei psycholog Jacek Santorski porównał przesłanie Franciszka do przesłania buddyjskiego, które zakłada ochronę wszystkich żywych istot. - To może być atrakcyjne dla ludzi, których bardziej interesuje mistycyzm niż religia - powiedział Santorski.

Wojewoda chce wyplenić barszcz Sosnowskiego

Wojewoda małopolski wystąpił do ministrów środowiska i rolnictwa ws. opracowania zmian prawnych, które wprowadziłyby obowiązek niszczenia barszczu Sosnowskiego. Metodę zwalczania tej szkodliwej rośliny mają opracować naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Od "Reksia" dla Wojtusia dożywotni karnet na Lecha

Wojtuś był pierwszym dzieckiem, jakie urodziło się w 91. rocznicę powstania klubu Lech Poznań. Z tej okazji szczęśliwą mamę odwiedził w poznańskim szpitalu przy Polnej Piotr Reiss wręczając jej kwiaty. Dla nowonarodzonego poznaniaka miał dożywotni karnet na mecze Kolejorza.

Chciał okraść 75-latkę. Bił i groził nożem

Najpierw wtargnął do mieszkania starszej kobiety, potem zażądał pieniędzy. Gdy nie dostał czego chciał, zagroził nożem, a w końcu zdemolował dom 75-latki. Teraz, mężczyzna z Lubania (woj. dolnośląskie) spędzi trzy miesiące w policyjnym areszcie. Grozi mu do 15 lat więzienia.

Parlament nie zgadza się na podatek. "Cypr należy do swego narodu"

Cypryjski parlament odrzucił pomysł obłożenia depozytów bankowych jednorazowym podatkiem. Otworzyłoby to drogę do realizacji programu pomocowego dla Cypru w wysokości 10 mld euro wynegocjowanego w piątek w Brukseli z eurogrupą i MFW. Teraz pomoc stanie pod znakiem zapytania.