Najnowsze

Najnowsze

Casanova przekonał Furmana. Legionista idzie do Tuluzy

Dominik Furman opuszcza Legię. Pomocnik mistrza Polski w środę wylatuje do Tuluzy na testy medyczne. Jeśli je przejdzie, podpisze 4,5-letni kontrakt. Klub ze stolicy zarobi na mim 2,7 mln euro. - Jestem bardzo zadowolony z tego transferu, choć przede mną jeszcze testy medyczne i dopiero po nich podpiszę kontrakt. Cieszę się, że doszliśmy do porozumienia - powiedział "Przeglądowi Sportowemu".

Nowy most, stare znaki. Do Miękini promem widmo

Prowadzący do Miękini most w Brzegu Dolnym otworzył sam prezydent Bronisław Komorowski. I choć tabliczkę z nazwą przeprawy odsłonił prawie trzy miesiące temu, to do tej pory nikt nie pomyślał o zdjęciu z trasy starych znaków, zamiast na most, prowadzących do nieczynnego już promu.

37 tysięcy nietoperzy w poniemieckim forcie

Około 37 tysięcy nietoperzy zimuje w tym sezonie w podziemiach i innych obiektach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w Lubuskiem. To największe z polskich zimowisk tych zwierząt - ocenia koordynator liczenia nietoperzy Michał Stopczyński z firmy Ekologic.

SLD chce oddać Gdyni dowództwo Marynarki Wojennej

Przewodniczący SLD Leszek Miller zapowiedział, że jeżeli jego partia będzie miała w przyszłym Sejmie większy wpływ na decyzje, to dowództwo Marynarki Wojennej wróci do Gdyni. Od stycznia polskie siły morskie dowodzone są z Warszawy. - To przeniesienie było głupią decyzją - ocenił.

Bomby beczkowe zabijały cywilów? "To kolejna zbrodnia wojenna"

Wielka Brytania oskarżyła w poniedziałek władze syryjskie o "jeszcze jedną zbrodnię wojenną", jaką jest zrzucanie tzw. bomb beczkowych na tereny zamieszkane przez ludność cywilną. Władze Syrii twierdzą, że zwalczają "grupy uzbrojonych terrorystów".

Masowy przemyt bursztynu z Rosji

Lawinowo rośnie przemyt bursztynu z obwodu kaliningradzkiego. W 2012 roku na granicy zatrzymano 30 kg bursztynu, a w minionym roku 130 kg. Pieniądze z jego sprzedaży trafiają do Skarbu Państwa.

Wipler na ponad 7 godzinach nagrania. Decyzja prokuratury to kwestia tygodni

Do końca stycznia prokurator skończy oglądać i opisywać wszystkie filmy z monitoringów, na których został nagrany poseł Przemysław Wipler. Nagrania z kilkunastu kamer trwają ponad siedem godzin. Dopiero po zapoznaniu się z nimi zapadnie decyzja, czy do Sejmu skierować wniosek o uchylenie posłowi immunitetu, a w konsekwencji - ogłosić zarzuty za napaść na policjantów.

Strach przed darmowym podręcznikiem. "Żebyśmy tylko nie dostali gniota"

Rządowy pomysł jednego i darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów wzbudził wiele kontrowersji. Nauczyciele i wydawcy już mówią, że podręcznik zawierający treści z tak różnych przedmiotów jak języki obce, matematyka czy religia będzie niezwykle trudno stworzyć. Na szczegółowe pytania, co ma więc zawierać ujednolicony i darmowy podręcznik od państwa, odpowiedzi ze strony rządu na razie nie ma.

Schował w kalesonach bombę. Sąd podtrzymał wyrok dożywocia

Sąd apelacyjny w Detroit utrzymał w poniedziałek karę dożywocia, wymierzoną Nigeryjczykowi Farukowi Abdulmutallabowi, który w 2009 roku próbował dokonać samobójczego zamachu na samolot pasażerski. Bomby, którą miał ukrytą w bieliźnie, nie udało mu się jednak zdetonować.

Wielki sukces małego kwestora WOŚP. "On nigdy nie narzeka"

Ponad 300 złotych zebrał dla WOŚP 10-letni Łukasz Berezak ze Szczecina. Choć z powodu nieuleczalnej choroby mógł kwestować tylko dwie godziny, to i tak może mówić o dużym sukcesie. Jego historię poznała cała Polska. Dziś spotka się z nim szef Orkiestry Jurek Owsiak.

Samobójstwo w placówce pomocy

Po tragedii która wydarzyła się w Suwałkach, do Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej ruszyli wysłannik Ministerstwa Sprawiedliwości i Rzecznik Praw Dziecka. Mają odpowiedzieć na pytanie, dlaczego 16-letni Sebastian odebrał sobie życie. On wraz z rodzeństwem decyzją sądu miał być zabrany od nieradzącej sobie z ich wychowaniem matki. Tyle, że chłopak był bardzo z nią związany i prawdopodobnie nie poradził sobie z informacją o rozłące. Czy takiej sytuacji można było zapobiec?

Papież ochrzcił dziecko pary bez ślubu

Papież Franciszek rozpoczął nowy rok od kolejnego przełomowego symbolu. W Niedzielę Chrztu Pańskiego ochrzcił w Kaplicy Sykstyńskiej 32 dzieci, wśród nich córkę pary, która nie ma ślubu kościelnego. Do tej pory to właśnie ślub kościelny rodziców był wymogiem, by dziecko było ochrzczone przez papieża podczas takiej ceremonii. Franciszek tę zasadę złamał, bo nie chce dla nikogo zamykać drzwi Kościoła.

Jan Tomaszewski "sierotką"

Legendarny bramkarz Jan Tomaszewski został zaproszony do wylosowania grup eliminacyjnych EURO 2016. Jeden z najbardziej zajadłych krytyków naszej kadry od razu zmienił zdanie o polskiej piłce.

Hofman kontra Ziobro w sądzie

Polityczne spotkania w sądzie, których już niebawem może być wiele między dawnymi kolegami. Chodzi o spór Ziobry z Hofmanem o chodzenie po agencjach towarzyskich. Rzecznik PiS zamierza wytoczyć proces byłemu ministrowie sprawiedliwości, bo sąd - jak mówi - to najlepsza odpowiedzią na insynuacje, że korzystał on z domu schadzek. Tłem tego sporu są kłopoty innego polityka Piotra Szeligi, który miał zgłosić policji sprawę rzekomego szantażowania przez prostytutkę. O pośle Szelidze dziś już jednak nikt nie mówi. Emocje polityków pochłonęła walka Hofmana z Ziobrą i pogrzebała szanse na polityczne porozumienie PiS z Solidarną Polską.

Darmowy podręcznik od rządu

Jeden i darmowy - taki ma być według premiera podręcznik dla pierwszoklasistów już od września. Tyle że pierwszo-, drugo- i trzecioklasiści nie używają jednego podręcznika, a całego zestawu książeczek i zeszytów ćwiczeń, które tworzą pakiet edukacji wczesnoszkolnej. Dochodzą do tego jeszcze osobne podręczniki do języków obcych, informatyki czy religii. Na szczegółowe pytania, co ma więc zawierać ujednolicony i darmowy podręcznik od państwa na razie nie ma odpowiedzi. Nauczyciele i wydawcy już mówią, że takie podręcznik będzie niezwykle trudno stworzyć.

Rozdano Złote Globy

Gdyby wynik wczorajszej gali uznać za zwiastun tej największej, rozdania Oscarów, to bukmacherzy dobrze obstawiają. Oscara za najlepszy film może zdobyć ten, który zgarnął Złotego Globa, czyli "Zniewolony" w reżyserii Steve'a McQueena.

Resort pracy chwali WOŚP. Prawie 92 proc. idzie na pomoc, 8 proc. na administrację

- Nasza skuteczność jest doskonała - podkreślił Jerzy Owsiak w "Faktach po Faktach", podpierając się wynikami kontroli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ze swoimi przeciwnikami nie chce się procesować. - Musielibyśmy codziennie spędzać czas w sądzie - mówił prezes WOŚP w TVN24. Ministerstwo zbadało rozliczenie finansowe WOŚP z ubiegłego roku. Poinformowano, że prawie 92 proc. zebranych środków fundacja przeznacza na bezpośrednią pomoc charytatywną. Koszty administracyjne fundacji to ok. 8 proc.

"Pan Owsiak powinien przedstawić dokumenty"

- Nie ma co insynuować, tylko trzeba przedstawić dokumenty - powiedział w programie "Kropka nad i" poseł Prawicy Rzeczypospolitej Marian Piłka odnośnie kontrowersji wokół finansów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

To nie jest orkiestra Owsiaka!

"To nie jest orkiestra Owsiaka. To jest orkiestra polskich, dobrych serc" powiedziała Pani Irena, która uważa że wspieranie WOŚP to jej obowiązek. Głosy poparcia dla Owsiaka płyną z całego świata.

Walka z wiatrakami

Sposób na pijanych kierowców i dowód na to, że nie trzeba wcale zaostrzać prawa - wystarczy konsekwentnie stosować to, które już jest. Tak, jak w Zielonej Górze, gdzie kierowcy na podwójnym gazie przez pewien czas nie mogli liczyć na bezkarność. To przez częste policyjne kontrole i publikowanie wyroków w sieci. Ta policyjno-prokuratorska współpraca szybko przyniosła efekty. Na pijących padł blady strach i coraz rzadziej siadali za kierownicę, co czarno na białym widać w statystykach. Ale ten oręż w walce z pijanymi kierowcami prokuratorom wytrąciła z ręki Prokuratura Generalna.

Co wolno wojewodzie...

Teraz pokażemy tych, którzy piją, jeżdżą i... rządzą. W małych miejscowościach i społecznościach, gdzie wszyscy się znają i są ze sobą powiązani, jak na dłoni widać, gdzie zaczyna się problem. Burmistrz jeździ pijany, mieszkańcy go "kryją", a lokalni stróże prawa przymykają oko. Pełne przyzwolenie. I dopóki nie dojdzie do wypadku, nie ma tematu. A nawet, jak dojdzie, to nie ma poczucia winy. Jest arogancja i brak skruchy. W "Czarno na białym" ujawniamy kilka takich historii, w których mechanizm jest zawsze ten sam.

Dozwolone promile

Bezkarność i społeczne przyzwolenie na jazdę po alkoholu sprawiają, że pijani kierowcy są zmorą polskich dróg, choć - co zastanawiające - mamy najbardziej rygorystyczne normy w Europie. W Polsce uważa się za pijanego tego, który prowadzi mając powyżej 0,2 promila w wydychanym powietrzu. W Stanach Zjednoczonych i w większości europejskich krajów dopuszczalne limity są o wiele wyższe, do 0,8 promila włącznie. Skąd taka różnica? Czy organizm Polaka reaguje na alkohol inaczej niż Francuza, Włocha czy Brytyjczyka? Reportaż "Czarno na białym" wyjaśni, dlaczego Polak nie może jeździć, jak pije.