Najnowsze

Najnowsze

Kuba otwiera więzienia. Dla dziennikarzy

Po raz pierwszy od dziewięciu lat kubańskie władze otworzyły więzienia dla dziennikarzy. Dzień otwarty dla prasy odbył się w trzech zakładach w Hawanie, w tym największym na wyspie - Combinado del Este.

Rakieta Korei Północnej gotowa do startu. Japonia: zestrzelić wszystko

Co najmniej jedna rakieta balistyczna na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej została przygotowana do startu z mobilnej wyrzutni - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Japonii. Szef resortu nakazał w związku z tym zestrzelenie jakichkolwiek zbliżających się do przestrzeni powietrznej kraju pocisków. Na morze wypłynęły też okręty wyposażone w systemy antyrakietowe Aegis.

Co z 53 tys. robotników z Kaesong? "To idealni pracownicy"

Decyzja o zawieszeniu działalności w kompleksie Kaesong, w którym wspólnie pracowali Koreańczycy z Północy i Południa, to nie tylko kolejny krok w wojennej retoryce Kim Dzong Una, ale i dramat dla 53 tysięcy ludzi, którzy stracili pracę. Strefa była też ostatnim miejscem, gdzie obywatele obu krajów mogli się ze sobą spotykać. Zdarzały się nawet romanse.

3. rocznica katastrofy smoleńskiej: msze, uroczystości, marsze. "Rząd obalimy, Smoleńsk pomścimy"

Trzecia rocznica katastrofy smoleńskiej obchodzona była w Warszawie, Smoleńsku, Krakowie oraz wielu innych miastach. Po raz kolejny władze państwa i PiS zorganizowały osobne obchody. - Wierzę, że przyjdzie taki dzień, że ta tragiczna rocznica nie będzie dzieliła Polaków - mówił rano na Powązkach premier Donald Tusk. - Mamy prawo do prawdy, mamy obowiązek o prawdę walczyć - przekonywał na Krakowskim Przedmieściu prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Premier już w Nigerii. Na podium, przed kompanią honorową

W środę premier przybył do Nigerii. Podczas wizyty w Abudży premier będzie rozmawiał z prezydentem Goodluckiem Jonathanem oraz z gubernatorami kilku stanów kraju. Podczas wizyty zostanie także podpisany kontrakt w sektorze gazowym między polską a nigeryjską firmą.

"Wszyscy potrzebujemy prawdy i dialogu"

- Ten dzień spędzam na modlitwie i zadumie, niech inni robią co chcą – powiedział szef NSZZ "Solidarność". Piotr Duda wziął udział w Marszu Milczenia, który przeszedł ulicami Gdańska w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Obama pokazał projekt budżetu. Z cięciami w socjalu

Barack Obama przedstawił w środę plan przyszłorocznego budżetu, który zakłada redukcję deficytu do 4,4 proc. PKB. By zademonstrować wolę kompromisu z Republikanami, proponuje redukcję wydatków socjalnych, jak emerytury i opieka zdrowotna dla starszych.

"Przyjaźń" dostała grunt pod terminal naftowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk wydzierżawił 28 hektarów gruntu spółce PERN "Przyjaźń" pod budowę terminalu naftowego w Gdańsku. Ma tam powstać około 20 zbiorników na ropę i produkty ropopochodne, o pojemności ok. 700 tys. metrów sześciennych. Dzierżawę podpisano na 30 lat.

Lasek: W tej katastrofie nie ma nic tajemniczego

- To nie był wybuch. Badaliśmy wrak, obejrzeliśmy miejsce zdarzenia, zrobiliśmy bogatą dokumentację. W tej katastrofie nie ma nic tajemniczego - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Maciej Lasek - członek komisji Jerzego Millera, a od wczoraj także szef powołanego przez premiera zespołu. Odniósł się w ten sposób do tez zawartych w opublikowanym w środę raporcie parlamentarnego zespołu Antoniego Macierewicza.

Artymowicz: Zespół Macierewicza nie dostarczył skrawka dowodu

- Oni nie dostarczyli jeszcze skrawka dowodu - mówił o wynikach prac zespołu Antoniego Macierewicza prof. Paweł Artymowicz w "Faktach po Faktach". Naukowiec z Toronto twierdzi, że wyniki jego badań obalają tezę zespołu parlamentarnego o zamachu na tupolewa z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie. Jego zdaniem to, o czym mówi Macierewicz jest "nieokreślone i amorficzne".

Wokół Plant drogi tylko jednokierunkowe?

Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego wokół Plant - to pomysł władz Krakowa na ograniczenie ruchu w centrum miasta i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. W środę ruszyły konsultację społeczne w tej sprawie.

Kontrowersyjny hołd dla Thatcher. Bojkot części posłów

Premier W. Brytanii David Cameron rozpoczął wielogodzinną specjalną sesję Izby Gmin, pomyślaną jako hołd dla zmarłej w poniedziałek byłej premier Margaret Thatcher. Część posłów opozycyjnej Partii Pracy sesję zbojkotowała.

Estakada w remoncie. "Od rana wszystko zablokowane"

W środę ruszył remont Estakady Kwiatkowskiego w Gdyni. Zamknięcie wjazdu na jedną z głównych tras w mieście spowodowało kilometrowe korki. Mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość, bo utrudnienia potrwają kilka miesięcy.

Saakaszwili przed sąd ws. wojny z Rosją?

Premier Gruzji Bidzina Iwaniszwili opowiedział się w środę za śledztwem w sprawie okoliczności wojny z Rosją o Osetię Płd. w 2008 roku. Ocenił też, że wizerunek Gruzji nie ucierpiałby, gdyby przesłuchano w tej sprawie prezydenta Micheila Saakaszwilego.

Niemiecka telewizja pokaże film o AK. "Dylematy przedstawione na podstawie badań"

Niemiecka telewizja publiczna ZDF chce pokazać w czerwcu film dokumentalny o roli Armii Krajowej podczas okupacji niemieckiej w Polsce. Ma to związek ze sporem wokół wyemitowanego w marcu w Niemczech filmu "Nasze matki, nasi ojcowie". Obraz wywołał oburzenie Polaków, ponieważ członków AK ukazano w nim jako zagorzałych antysemitów.

"Krew ma być ciemniejsza i mniej pryskać". Chiny cenzurują "Django"

Krwawe sceny w "Django" Quentina Tarantino mają zostać stonowane - zdecydowały władze komunistycznych Chin przed premierą filmu w tym kraju. Cenzorzy zażądali m.in. by "krew miała ciemniejszy kolor i mniej się rozpryskiwała". Hollywoodzka wytwórnia zgodziła się na te zmiany - w obawie, że "Django" mogłoby w ogóle zostać wycofane z chińskich kin.