Najnowsze

Najnowsze

Lincz na małżeństwie chrześcijan. Spalili ich w piecu

Chrześcijańskie małżeństwo oskarżone o zbezczeszczenie Koranu zostało we wtorek spalone żywcem przez tłum w pakistańskiej prowincji Pendżab - poinformowała policja. Wśród sprawców linczu było kilku muzułmańskich duchownych.

Wiceszef MSZ Iranu: To Mosad stworzył Państwo Islamskie

Państwo Islamskie zostało stworzone przez izraelskie służby specjalne - stwierdził we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Iranu. Jego zdaniem Mosad chciał "zszargać wizerunek islamu". Słowa ministra cytuje izraelski dziennik "Haaretz", powołując się na depeszę irańskiej agencji prasowej Fars.

Spór o szerokopasmowy internet. Halicki: nie ma afery, jest próba sił na rynku

Nie ma mowy o żadnej aferze ws. szerokopasmowego internetu - zapewnił w "Jeden na jeden" minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. Odniósł się do wypowiedzi Ludwika Dorna, który w "Faktach po Faktach" stwierdził, że ws. szerokopasmowego Internetu dochodzi do podejrzanych machinacji, i wzywał Ewę Kopacz do odwołania ogłoszonej przez UKE aukcji na pasmo dla mobilnego Internetu.

Atomowa triada w 72 godziny. Rosja zastraszy Amerykę?

Ubiegłotygodniowa aktywność rosyjskiego lotnictwa była tylko jednym z elementów demonstracji atomowej siły. Prowokacyjne loty i próby rakietowe to część wojny psychologicznej. Kreml dąży do przekonania Zachodu, że jest gotów użyć broni atomowej - choćby na poziomie taktycznym - gdyby duże kraje NATO próbowały przyjść z pomocą wschodnim sojusznikom.

"Cycuch janowicki", "Górnik" i "Rudawskie" uratują to miejsce? Browar wznawia produkcję

Niemieckie "Złoto Kupferbergu" było słynne w całej okolicy. To był lokalny przysmak. Pili je górnicy, którzy po zakończonej szychcie bawili się w gospodach. Pili je turyści w schroniskach na szczytach Rudaw Janowickich. - Chcemy nawiązać do starych tradycji warzenia piwa - zapowiadają browarnicy, którzy w Miedziance otwierają nowy Browar Miedzianka. Czy do miasteczka wróci życie?

Tajna kopalnia, atmosfera strachu i morderstwa górników? Jaki sekret skrywa Miedzianka?

W 1519 roku niemiecki Kupferberg otrzymał status miasta górniczego. Działało tu 160 szybów i sztolni. Miedź i kobalt poszukiwano przez kilka stuleci. Było kino, słynny w okolicy browar i gospody. Dwa kościoły - katolicki i ewangelicki - liczyły po kilkuset wiernych. Ostatni szyb wydobywczy zamknięto w latach 20. XX wieku. Dwie wojny światowe praktycznie ominęły miasteczko. Dramat rozpoczął się po 1945 roku kiedy złożami uranu pod polską już Miedzianką zainteresowali się Rosjanie.

"Gminne przetargi wygrywają członkowie rodzin radnych". CBA bada sprawę. Wójt: to bzdury

Najbliższa rodzina jednego z radnych gminy Podegrodzie na Sądecczyźnie realizuje gminne zamówienia na blisko 10 mln złotych. Zwycięzcą przetargów na inne gminne zamówienia okazała się firma brata kolejnego radnego. Do informacji dotarł reporter "Blisko Ludzi" TTV. Wójt gminy zarzuty ucina krótko: same bzdury. Ale Centralne Biuro Antykorupcyjne unało sprawę za "dość ciekawą" i sprawdza, czy nie doszło do przestępstwa.

Złe wieści dla Obamy. Republikanie biorą Senat, przewaga rośnie

W Stanach Zjednoczonych trwa jeszcze liczenie głosów po wtorkowych wyborach do Kongresu, ale już wiadomo, że republikanie przejęli kontrolę nad Senatem. Ich kandydaci wygrali bowiem w sześciu stanach, które do tej pory były reprezentowane przez demokratów - tyle właśnie foteli potrzebowali republikanie, by zdobyć większość.

Ten obraz sprzedano za prawie 62 mln dolarów

Jeden z ostatnich obrazów namalowanych przez Vincenta van Gogha sprzedano we wtorek na aukcji w Nowym Jorku za 61,8 mln dolarów. Początkowo szacowano, że martwa natura zostanie wylicytowana za nie więcej niż 50 mln dolarów.

Koloseum odzyska podłogę? Wrócą gladiatorzy? Pomysł podoba się ministrowi

Pomysł włoskiego archeologa Daniele Manacorga, by w rzymskim Koloseum z powrotem położyć podłogę, wywołał dyskusję. Idea spodobała się włoskiemu ministrowi kultury. "Wystarczy trochę odwagi" - napisał na jednym z portali społecznościowych. Jednak zdania wśród internautów i specjalistów są podzielone.

Ma 102 lata. Zagłosowała pierwszy raz

Guadalupe Portillo przyjechała do Stanów Zjednoczonych z Meksyku w latach 80. Amerykańskie obywatelstwo otrzymała jednak dopiero w zeszłym roku. We wtorek 102-latka po raz pierwszy oddała głos w wyborach powszechnych. Do głosowania namawia też innych mieszkających w USA Latynosów.

Porwali dzieci z Kobane. Bili gumowymi wężami i kablami

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) dopuszczali się przemocy wobec kurdyjskich dzieci pochodzących z miasta Kobane w północnej Syrii. Islamiści mieli m.in. bić je gumowymi wężami i kablami elektrycznymi - poinformowała we wtorek Human Rights Watch.

Powstał zaledwie jeden. Co dalej z ośrodkami dla chorych na nowotwór piersi?

Na terenie całego kraju miała powstać sieć tzw. Breast Cancer Units, czyli ośrodków oferujących kobietom chorym na nowotwór piersi kompleksową opiekę specjalistów. W Niemczech jest takich placówek trzysta, w Polsce zaledwie jedna. NFZ nie zamierza przekazać na ten cel dodatkowych środków, a Ministerstwo Zdrowia liczy, że problem rozwiąże tzw. pakiet onkologiczny. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Polska ma wyszkolić własne "zielone ludziki"

Nie tylko żołnierze regularnej armii mają w razie zagrożenia bronić polskich granic. MON zamierza wykorzystać potencjał miłośników mundurów i stworzyć z nich oddziały polskich "zielonych ludzików". Czy ten pomysł się sprawdzi? - Podstawowym problemem jest słomiany zapał. Bucha wysokim ogniem i szybko gaśnie - przyznaje Romuald Szeremietiew, który pokieruje Biurem Inicjatyw Obronnych. Materiał magazynu "Polska i świat".

Skończy się na zapowiedziach?

Miało być ich wiele i miały leczyć kompleksowo, ale na szumnych zapowiedziach prawdopodobnie się skończy. Chodzi o ośrodki leczenia nowotworów piersi. Do ich powstania i utrzymania potrzeba wielu pieniędzy, a te miało dać Ministerstwo Zdrowia. Sposób finansowania onkologii się jednak zmienił. Jak bardzo i co zostało z planów?

Fotoradary pod lupą NIK

Raport NIK o fotoradarach zawiera ciekawe wnioski. Przenośne fotoradary zamiast dbać o nasze bezpieczeństwo, bardziej dbają o to, by gminne kasy nie świeciły pustkami. Raport daje do myślenia, dlatego Najwyższa Izba Kontroli zastanawia się, czy z nich nie zrezygnować.

Kampania na kredyt

Kurs franka szwajcarskiego może gwałtownie podskoczyć, więc wicepremier Janusz Piechociński chce uchronić Polaków przed podwyżką i bierze sprawy w swoje ręce. Ma na to pomysł i plan. Pytanie, co z tego wyjdzie i czy doprowadzi do obniżki rat we frankach.

Nowy pomysł na obronę kraju

Polskich granic w razie niebezpieczeństwa ma pilnować nie tylko dobrze wyszkolona armia, ale i paramilitarne oddziały. A w nich ochotnicy i rezerwiści gotowi stanąć do boju za ojczyznę. W tym celu powołano nowe stanowisko, które objął dobrze znany Romuald Szeremietiew. Pytanie, czy to zda egzamin i po co nam takie rozwiązanie, skoro w razie zagrożenie z pomocą spieszyć ma nam NATO.

Przełom po 22 latach

Nagły i zaskakujący zwrot w sprawie śmierci poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary. Zatrzymany został Aleksander G., były senator i biznesmen. Prokuratura postawiła mu zarzut podżegania do zabójstwa. Sprawa przez lata budziła wiele domysłów i kontrowersji, bo dziennikarz tropiący liczne afery zaginął w drodze do pracy. Jego ciała do tej pory nie odnaleziono.

Bez formalnego spotkania Obama-Putin na szczycie APEC i G20

Barack Obama nie planuje formalnego spotkania z Władimirem Putinem na szczycie APEC ani G20, ale oczekuje się, że odbędą się nieformalne rozmowy obu prezydentów - pisze we wtorek Reuters, powołując się na "wysoką rangą osobistość oficjalną USA".

Generalskie spocznij

Bulwersująca sprawa z honorowym pogrzebem stalinowskiego prokuratora w Koszalinie wywołała stanowcze działanie ministra obrony, który nie tylko zwolnił wojskowych odpowiedzialnych za udzielenie tej asysty, ale też wprowadził nowe przepisy, dotyczące pochówku generałów PRL na warszawskich Powązkach, czyli najważniejszym wojskowym cmentarzu w Polsce. Wreszcie, można by powiedzieć. Gdyby nie to, że nowe przepisy są pełne niejasności, co czarno na białym widać po wypowiedziach rzeczników MON i Garnizonu Warszawa.

Groby wyklęte

Tzw. łączka cmentarza wojskowego w Warszawie i walka o godność ofiar stalinizmu. To przedsięwzięcie, jakiego jeszcze nie było. Po tym, jak znaleziono tam szczątki zamordowanych żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego, pojawił się trudny i delikatny zarazem dylemat. Bo aby ekshumować, zbadać i godnie upamiętnić wszystkie ofiary trzeba wcześniej ekshumować i przenieść groby, które na tym samym miejscu postawiono w latach 80. Jest już projekt ustawy, która to umożliwi, jest też miejsce, gdzie te późniejsze nagrobki można przenieść, ale jest też ogromny sprzeciw rodzin zmarłych. Niektóre od nas dowiedziały się o tej sytuacji. Trudno się dziwić, ale trudno też sobie wyobrazić, że mogłoby dojść wojny o groby.

Zbrodniarz bohaterem

PRL-owscy dygnitarze w wolnej Polsce doczekali się honorów. Takich, jak uroczysta asysta wojskowa na niedawnym pogrzebie stalinowskiego prokuratora Wacława Krzyżanowskiego, który już jako 20-latek doprowadzał do wyroków śmierci na przeciwnikach ówczesnej władzy. Sądowy zabójca m.in. 17-letniej Inki - sanitariuszki antykomunistycznego oddziału - w wolnej Polsce nawet nie miał procesu. W jedynym wywiadzie, jakiego udzielił w swoim życiu wszystkiemu zaprzeczył, ale w końcu znalezione po latach dokumenty rozwiały wszelkie wątpliwości.

Czym nie powinna zajmować się straż miejska?

Roman Kurkiewicz i Jan Wróbel dyskutowali we wtorkowym programie "Dwie prawdy" o tym, czym (nie) powinna zajmować się straż miejska. Publicyści rozmawiali również na temat niemieckich zbrodniarzy wojennych.

04.11| "Meteo News"

W dzisiejszym programie "Meteo News m.in. o silnej wichurze na Podhalu, podtopieniach w Argentynie i Peru oraz kolejnych nawałnicach które przeszły przez południową Francję i północne Włochy.