Najnowsze

Najnowsze

"Chiny i Japonia powinny przezwyciężyć wrogość"

Prezydent Chin Xi Jinping oświadczył w sobotę na uroczystości poświęconej pamięci ofiar Masakry Nankińskiej, dokonanej w grudniu 1937 przez wojska japońskie, że Chiny i Japonia powinny przezwyciężyć wrogość i nie pozwolić, aby przeszłość zatruwała obecne stosunki.

Masowe gwałty i zawody w ścinaniu głów. Nankin 1937: sześć tygodni piekła na ziemi

77 lat temu rozpoczęła się trwająca ponad miesiąc masakra ludności w ówczesnej stolicy Chin, Nankinie. W wyniku rzezi, gwałtów i rabunków dokonanych przez japońskich żołnierzy zginąć mogło nawet kilkaset tysięcy ludzi. Masakra nankińska do dziś pozostaje jednym z głównych punktów zapalnych w relacjach Chin z Japonią i wciąż podsyca nacjonalistyczne nastroje w obu tych krajach.

"Po apelu poległych będą wykrzykiwane partyjne postulaty"

- Czuję się zniesmaczony tym, że bezpośrednio po apelu dla poległych będą wykrzykiwane jakieś partyjne postulaty - mówił we "Wstajesz i weekend" o marszu 13 grudnia poseł Robert Tyszkiewicz (PO). Zbigniew Kuźmiuk z PiS przekonywał natomiast o potrzebie manifestowania "w obronie demokracji". - Fałszerstw (wyborczych) było co niemiara - przekonywał.

"Reagan wiedział o planach zdławienia Solidarności i nie zrobił nic"

- Polacy doprowadzili do upadku komunizmu, ale utrzymanie demokracji jest zadaniem każdego pokolenia - twierdzi Lawrence Weschler, korespondent "New Yorkera" w Polsce w czasach Solidarności. Przyznał, że dziwią go opinie Polaków ściśle łączących upadek komunizmu z polityką ówczesnego prezydenta USA Ronalda Reagana.

Na Wiejskiej będzie jak w Brukseli? Poselskie podróże pod lupą

Po aferze madryckiej pod lupę wzięto wyjazdy polskich parlamentarzystów, którzy tłumaczą się, czym i za ile podróżowali. Nieprawidłowości udowodnić jest jednak trudno. Choć system rozliczeń służbowych podróży stosowany w Parlamencie Europejskim nie jest idealny, niektórzy uważają, że mógłby się sprawdzić na Wiejskiej. Materiał "Faktów" TVN.

Pigułki na wzrost penisa nie zadziałały. Ale procesu nie będzie

- Nie miałem tego typu sprawy w życiu zawodowym - przyznaje w rozmowie z TVN24 Krzysztof Sebastianka z Prokuratury Rejonowej w Dębicy. Właśnie tam zgłosił się mężczyzna, który kupił w internecie tabletki na powiększenie penisa. Specyfik nie zadziałał, a pieniędzy nie udało się odzyskać. Procesu też nie będzie. Materiał magazynu  "Polska i Świat"

Zmiana warty w rocznicę. Kiszczak zajmuje miejsce Jaruzelskiego

Przez ponad dwie dekady III RP rocznica wybuchu stanu wojennego miała podobny charakter. Główną postacią, na której koncentrowała się uwaga, był gen. Wojciech Jaruzelski. Teraz rolę zmarłego Jaruzelskiego przejmuje gen. Czesław Kiszczak. To pod jego domem odbyła się manifestacja. I nie jest to jedyny powód do zmartwień dla komunistycznego wojskowego.

Prezydent apeluje o zapalenie w oknach "światełek wolności"

Prezydent Bronisław Komorowski zaapelował w piątek o zapalenie 13 grudnia w oknach mieszkań i domów "światełek wolności", z myślą o ofiarach stanu wojennego w Polsce oraz o tych, którzy dzisiaj walczą o wolność. - Nie będziemy ich zapalali przeciwko komukolwiek - dodał.

"Powtórzyć wybory", "Fałszerze". Tysiące osób ma marszu PiS

Blisko trzy godziny trwał "Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów" współorganizowany przez PiS. Jarosław Kaczyński mówił, że "przyjdzie Polska, której chcemy, Polska wolnych Polaków, trzeba tylko "zrzucić z pleców narodu worek kamieni, którym jest obecna władza". Uczestnicy sobotniej manifestacji wykrzykiwali "Powtórzyć wybory", "Fałszerze", "Raz sierpem, raz młotem - czerwoną hołotę".

Kolejna szansa dla Kerry'ego i Ławrowa. Spotkają się w Rzymie

Sekretarz stanu USA John Kerry spotka się w najbliższy poniedziałek w Rzymie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem - poinformował w piątek Departament Stanu USA. Rozmowy mają dotyczyć m. in. sytuacji na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.

Kilkadziesiąt osób na demonstracji przed domem Kiszczaka

W nocy z piątku na sobotę kilkadziesiąt osób demonstrowało przed domem gen. Czesława Kiszczaka na warszawskim Mokotowie. Protest zorganizowano, aby upamiętnić ofiary stanu wojennego. W latach ubiegłych podobne demonstracje w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbywały się przed domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który zmarł w maju br.

Podpalił dom z rodziną w środku? Biegli: Dariusz P. był poczytalny

Badania psychiatryczne wykazały, że Dariusz P., oskarżony o zabójstwo swojej żony i czworga dzieci, jest poczytalny - dowiedzieli się nieoficjalnie dziennikarze "Uwagi!" TVN. Już wkrótce można się zatem spodziewać aktu oskarżenia w jego sprawie. Matka domniemanego podpalacza z Jastrzębia Zdroju udostępniła "Uwadze!" listy wysyłane przez syna z aresztu.

"Historyczne" głosowanie w Kongresie USA. Ukraińcy zadowoleni

Ukraina wyraziła zadowolenie z przyjętej dzień wcześniej przez amerykański Kongres ustawy wzywającej prezydenta Baracka Obamę do zaostrzenia sankcji wobec Rosji i udzielenia Ukrainie pomocy wojskowej. Kijów apeluje, by UE nałożyła na Rosję nowe sankcje.

"Erdogan de facto wprowadza reżim prezydencki"

Lider głównego tureckiego ugrupowania opozycyjnego, Republikańskiej Partii Ludu (CHP) Kemal Kilicdaroglu oskarżył szefa państwa, Recepa Tayyipa Erdogana, przywódcę Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), o "wprowadzanie reżimu prezydenckiego de facto".

Rosja o ustawie USA ws. Ukrainy: akt otwartej konfrontacji

Rosja skrytykowała uchwaloną przez obie izby Kongresu USA ustawę, która wzywa prezydenta Baracka Obamy do zaostrzenia sankcji wobec Rosji. - Kolejny raz w Waszyngtonie wysuwa się pod adresem Rosji bezpodstawne ogólnikowe oskarżenia - stwierdzono.

Gowin: jestem ostatnim, który by rzucał kamieniem w Kwaśniewskiego i Millera

- Wszystko wskazuje na to, że więzienia z podobnymi praktykami były w wielu krajach - stwierdził w "Faktach po Faktach" Jarosław Gowin (Polska Razem), komentując raport senatu USA o więzieniach CIA. - Tortury są zakazane i w walce z terroryzmem nie można ich stosować, ale sytuacja wtedy była zupełnie inna niż dziś - zauważył Tadeusz Iwiński (SLD).

Zabierać pijanym kluczyki? "Nie namawiamy, by bawić się w strażnika Teksasu"

- Policja nakłania, by interweniować, gdy mamy do czynienia z pijanymi za kółkiem, ale ludzie nie czują wsparcia ze strony służb - mówił w "Tak jest" w TVN24 Łukasz Zboralski, redaktor naczelny portalu brd24.pl. - Nie namawiamy, aby za wszelką cenę bawić się w strażnika Teksasu - tłumaczył mł. insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.