Najnowsze

Najnowsze

Ewakuowanym z Donbasu pomoże Wrocław

Kolejne miasto na Dolnym Śląsku oferuje pomoc ewakuowanym mieszkańcom Donbasu. Tym razem to Wrocław chce przyjąć kilka rodzin i zapewnić im powrót do normalnego życia. Praca, szkoła i pomoc finansowa to wsparcie, które obiecują władze.

"Kobieta nie wie, co się z nią dzieje". Notariuszki i tak zmieniły testament na rzecz sąsiadki?

89-letnia pani Janina oddała wszystko, co miała swojej sąsiadce z klatki: prawo do zarządzania należącymi do siebie mieszkaniami, prawo do pobierania emerytury i reprezentowania przed urzędami. Kobieta notarialnie zmieniła też testament tak, że sąsiadka stała się jej jedyną spadkobierczynią. Śledczy nie mają wątpliwości: starsza pani nie wiedziała, co podpisuje, bo ma demencję i najpewniej padła ofiarą oszustwa. Zarzuty w sprawie usłyszały trzy osoby pracujące w kancelarii notarialnej oraz 61-latka, na którą został przepisany majątek starszej kobiety.

Internauci bez Facebooka. "Niech tak zostanie na zawsze"

We wtorek rano polskiego czasu użytkownicy m.in. z Polski nie mogli zalogować się na Facebooka. Problemy z dostępem pojawiły się także w kilku innych serwisach społecznościowych, w tym na Instagramie i Tinderze. Awaria ominęła jednak Twittera, dlatego to właśnie m.in. tam internauci wymieniali się swoimi wrażeniami.

Pożegnalny lot generała nad bazą wojskową

Po 36 latach służby i ponad 2000 godzin spędzonych w powietrzu wojskowej gen. bryg. pil. Dariusz Wroński postanowił zdjąć mundur i wykonał lot pożegnalny na śmigłowcu Mi-24. To właśnie w ówczesnym 49. Pułku Śmigłowców Bojowych rozpoczynał wojskową karierę. Na emeryturę nie odchodzi. - Przechodzę do środowiska cywilnego, będę przekazywał swoje doświadczenia, zamierzam spełniać się na szczeblu analitycznym i doradczym – mówił generał Wroński.

Dlaczego Putin nie zakończy wojny z Ukrainą. Pięć powodów

Siłowicy wokół Putina mówią mu, że rosyjska armia jest silniejsza od ukraińskiej i należy to wykorzystać - mówi w wywiadzie dla "Nowoje Wremja" rosyjski politolog Wiktor Ogijenko. Ale to tylko jeden z pięciu powodów, dla których - zdaniem politologa, prezydent Rosji będzie kontynuował działania wojenne w Donbasie. Część z nich ma charakter psychologiczny i wynika ze specyficznego postrzegania przez Władimira Putina - byłego oficera KGB - Rosji i otaczającego ją świata.

Pięciu wrocławskich naukowców usłyszało zarzuty za plagiaty

Naukowcy Politechniki Wrocławskiej z zarzutami o plagiat. To nowy wątek w śledztwie dotyczącym wyłudzenia blisko 2 mln zł na uczelniane granty. Prokuratorzy z Legnicy (woj. dolnośląskie) zarzucają pięciu naukowcom plagiaty m.in. prac magisterskich, doktoranckich i projektu badawczego. Ostatnia, szósta osoba podejrzana o kopiowanie prac naukowych usłyszy zarzuty za kilka dni.

Palikot nagrał wideo dla Biedronia. "Coś Ci powiem. Zawiodłem się"

- Robert, coś ci powiem, zawiodłem się na tobie - tymi słowami Janusz Palikot zwrócił się do Roberta Biedronia w opublikowanym przez siebie filmie. Lider Twojego Ruchu zareagował tak na wypowiedź prezydenta Słupska w "Faktach" TVN, w której Biedroń radził, by jego były szef udał się na odpoczynek. Poszło też o Leszka Millera.

"Byłam dzieckiem, które najdłużej żyło w Auschwitz"

Pamiętam, że do baraku dziecięcego weszli nagle żołnierze z czerwoną gwiazdą na czapkach, a nie ekipa Mengelego, którego panicznie się bałyśmy. Dali mi pajdę chleba z margaryną. Jej smak do dziś pamiętam – wspomina była więźniarka niemieckiego obozu Auschwitz Lidia Maksymowicz.

Tej zasadzki miało nie być. 43 komandosów zginęło na polu ryżowym

W olbrzymiej akcji specjalnych oddziałów filipińskiej policji skierowanej przeciwko islamistom zginęło 43 funkcjonariuszy. Komandosi najpierw wpadli w zasadzkę, polując na szefów organizacji Islamscy Bojownicy o Wolność Bangsamoro (BIFF) i słynnego lidera Dżimah Islamija - Marwana, a następnie, w czasie ucieczki, w kolejną zasadzkę, gdy przypadkowo trafili na tereny znajdujące się pod kontrolą fundamentalistów z Islamskiego Frontu Wyzwolenia Moro (MILF).

Precyzyjni "organizatorzy śmierci". Kim byli kaci z Auschwitz?

Próba ucieczki z obozu karana była śmiercią, stosowano także odpowiedzialność zbiorową - rozstrzeliwano grupowo innych więźniów. A była to tylko jedna z precyzyjnie opracowanych zasad zabijania w KL Auschwitz. Zasad, które wymyślali i stosowali funkcjonariusze III Rzeszy - komendanci obozu, wykonawcy egzekucji, czy obozowi lekarze. Materiał "Czarno na białym".

Najpierw byli Polacy. Pierwszy transport dotarł 14 czerwca 1940 r.

Auschwitz to symbol zagłady Żydów, martyrologii Polaków, męczeństwa sowieckich jeńców wojennych i obywateli innych okupowanych przez III Rzeszę państw Europy. Do wyzwolenia przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 r. zamordowano w nim 1,1 mln kobiet, mężczyzn i dzieci. 90 proc. ofiar to Żydzi.

"Podjechaliśmy pod rampę, za którą była wolność. Ja wyciągnąłem pistolet"

To symbol ludobójstwa i niepojętego terroru. Obóz koncentracyjny Auschwitz - wyzwolony siedemdziesiąt lat temu. Zamordowano w nim co najmniej milion sto tysięcy osób, głównie Żydów, a także między innymi Polaków i Romów. Próbę ucieczki z tego miejsca zagłady podjęło około dziewięciuset osób. Uciekło sto osiemdziesiąt. Do dziś żyje w Polsce jeden z uciekinierów z centralnego obozu Auschwitz Birkenau. ("Czarno na białym")

Oświęcimscy oprawcy

Próba ucieczki z obozu karana była śmiercią, stosowano także odpowiedzialność zbiorową - rozstrzeliwano grupowo innych więźniów. A była to tylko jedna z precyzyjnie opracowanych zasad zabijania w KL Auschwitz. Zasad, które wymyślali i stosowali funkcjonariusze III Rzeszy. Komendanci obozu, wykonawcy egzekucji, czy obozowi lekarze.

Młody niemiecki wstyd. Potworna nauka z Auschwitz

W obchodach rocznicy wyzwolenia Auschwitz ma wziąć udział trzystu byłych więźniów. Prawdopodobnie to ostatnia okrągła rocznica, w której uczestniczyła będzie tak liczna ich grupa - mówił dyrektor muzeum obozu i dodał, że "niedługo to już nie świadkowie tamtych lat, ale my - powojenne pokolenia - będziemy nieśli dalej tę potworną naukę".

Ucieczka z fabryki śmierci

To symbol ludobójstwa i niepojętego terroru. Obóz koncentracyjny Auschwitz - wyzwolony siedemdziesiąt lat temu. Zamordowano w nim co najmniej milion sto tysięcy osób, głównie Żydów, a także między innymi Polaków i Romów. Próbę ucieczki z tego miejsca zagłady podjęło około dziewięciuset osób. Uciekło sto osiemdziesiąt. Do dziś żyje w Polsce tylko jeden z uciekinierów z centralnego obozu Auschwitz-Birkenau.

Kiedy wybory prezydenckie?

Data wyborów prezydenckich pod politycznym ostrzałem. Konkretnej daty jeszcze nie ma, na razie są propozycje i to jedna z nich budzi duże emocje, bo wybory prezydenckie mogłaby odbyć się dwa dni po 70 rocznicy zakonczenia wojny - co oznaczałoby, że Bronisław Komorowski do samego końca mógłby prowadzić kampanię wyborczą.

Wybuch w Kamienicy w Warszawie

W poniedziałek doszło do wybuch gazu w kamienicy w centrum Warszawy. Są ranni, duże zniszczenia, a strażacy całą noc przeszukiwali gruzy i zabezpieczali budynek.