Najnowsze

Najnowsze

Precyzyjni "organizatorzy śmierci". Kim byli kaci z Auschwitz?

Próba ucieczki z obozu karana była śmiercią, stosowano także odpowiedzialność zbiorową - rozstrzeliwano grupowo innych więźniów. A była to tylko jedna z precyzyjnie opracowanych zasad zabijania w KL Auschwitz. Zasad, które wymyślali i stosowali funkcjonariusze III Rzeszy - komendanci obozu, wykonawcy egzekucji, czy obozowi lekarze. Materiał "Czarno na białym".

Najpierw byli Polacy. Pierwszy transport dotarł 14 czerwca 1940 r.

Auschwitz to symbol zagłady Żydów, martyrologii Polaków, męczeństwa sowieckich jeńców wojennych i obywateli innych okupowanych przez III Rzeszę państw Europy. Do wyzwolenia przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 r. zamordowano w nim 1,1 mln kobiet, mężczyzn i dzieci. 90 proc. ofiar to Żydzi.

"Podjechaliśmy pod rampę, za którą była wolność. Ja wyciągnąłem pistolet"

To symbol ludobójstwa i niepojętego terroru. Obóz koncentracyjny Auschwitz - wyzwolony siedemdziesiąt lat temu. Zamordowano w nim co najmniej milion sto tysięcy osób, głównie Żydów, a także między innymi Polaków i Romów. Próbę ucieczki z tego miejsca zagłady podjęło około dziewięciuset osób. Uciekło sto osiemdziesiąt. Do dziś żyje w Polsce jeden z uciekinierów z centralnego obozu Auschwitz Birkenau. ("Czarno na białym")

Oświęcimscy oprawcy

Próba ucieczki z obozu karana była śmiercią, stosowano także odpowiedzialność zbiorową - rozstrzeliwano grupowo innych więźniów. A była to tylko jedna z precyzyjnie opracowanych zasad zabijania w KL Auschwitz. Zasad, które wymyślali i stosowali funkcjonariusze III Rzeszy. Komendanci obozu, wykonawcy egzekucji, czy obozowi lekarze.

Młody niemiecki wstyd. Potworna nauka z Auschwitz

W obchodach rocznicy wyzwolenia Auschwitz ma wziąć udział trzystu byłych więźniów. Prawdopodobnie to ostatnia okrągła rocznica, w której uczestniczyła będzie tak liczna ich grupa - mówił dyrektor muzeum obozu i dodał, że "niedługo to już nie świadkowie tamtych lat, ale my - powojenne pokolenia - będziemy nieśli dalej tę potworną naukę".

Ucieczka z fabryki śmierci

To symbol ludobójstwa i niepojętego terroru. Obóz koncentracyjny Auschwitz - wyzwolony siedemdziesiąt lat temu. Zamordowano w nim co najmniej milion sto tysięcy osób, głównie Żydów, a także między innymi Polaków i Romów. Próbę ucieczki z tego miejsca zagłady podjęło około dziewięciuset osób. Uciekło sto osiemdziesiąt. Do dziś żyje w Polsce tylko jeden z uciekinierów z centralnego obozu Auschwitz-Birkenau.

Kiedy wybory prezydenckie?

Data wyborów prezydenckich pod politycznym ostrzałem. Konkretnej daty jeszcze nie ma, na razie są propozycje i to jedna z nich budzi duże emocje, bo wybory prezydenckie mogłaby odbyć się dwa dni po 70 rocznicy zakonczenia wojny - co oznaczałoby, że Bronisław Komorowski do samego końca mógłby prowadzić kampanię wyborczą.

Wybuch w Kamienicy w Warszawie

W poniedziałek doszło do wybuch gazu w kamienicy w centrum Warszawy. Są ranni, duże zniszczenia, a strażacy całą noc przeszukiwali gruzy i zabezpieczali budynek.

Opóźnione pigułki "dzień po". Kiedy będzie można je kupić?

Ministerstwo Zdrowia nadal nie jest w stanie określić, dla kogo i na jakich warunkach ma być dostępna w Polsce pigułka "dzień po”, która według unijnej dyrektywy ma być dostępna bez ograniczeń i bez recepty. Przepychanka z trwa już dwa tygodnie, a pacjentki są zdezorientowane. Materiał magazynu "Polska i Świat".

26.01 | "Meteo News"

W dzisiejszym programie między innymi: nad Nowy Jork nadciąga największa burza śnieżna w historii - w niektórych rejonach może spaść prawie metr śniegu, sztormowa pogoda na Balearach oraz fala upałów w Brazylii przyczyną ogromnej suszy.

Rosja: Immunitet dla nawigatorki? Absurd

Rosja odmówiła uwolnienia nawigatorki Nadii Sawczenko, która otrzymała immunitet jako ukraiński przedstawiciel w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy (PACE). - Ciążą na niej zarzuty za poważne przestępstwa, dokonane na długo zanim została deputowaną Rady Najwyższej Ukrainy - powiedział Aleksiej Puszkow z rosyjskiej Dumy Państwowej. Sawczenko to ukraińska żołnierka pochwycona latem przez Rosjan i od temtego czasu przetrzymywana jest w Rosji.

Loża prasowa 25.01.2015

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli Piotr Skwieciński (W Sieci), Andrzej Stankiewicz (Rzeczpospolita), Agata Nowakowska (Gazeta Wyborcza) i Adam Szostkiewicz (Polityka). Publicyści rozmawiali o rosyjskiej reakcji na słowa Grzegorza Schetyny, który stwierdził, że obóz w Auschwitz-Birkenau wyzwalali Ukraińcy; o zdymisjonowaniu przez premier Ewę Kopacz rzeczniczki rządu; o nowych ustaleniach prokuratury w sprawie śledztwa smoleńskiego i o granicy wolności słowa w kontekście okładki magazynu Charlie Hebdo.

Senyszyn o prezesie TK: zawsze stawał po stronie Kościoła. Niesiołowski broni: to zaszczyt nosić krzyż od Ojca Świętego

- Prof. Andrzej Rzepliński zawsze stawał po stronie Kościoła, a nigdy po stronie państwa i to jest bardzo groźne - powiedziała w "Kropce nad i" Joanna Senyszyn. Posłanka SLD krytykowała przyjęcie przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego papieskiego odznaczenia. Sędziego bronił Stefan Niesiołowski (PO), który podkreślał, że nie ma w tym nic złego.

Senyszyn o prezesie TK: zawsze stawał po stronie Kościoła. Niesiołowski broni: to zaszczyt nosić krzyż od Ojca Świętego

- Prof. Andrzej Rzepliński zawsze stawał po stronie Kościoła, a nigdy po stronie państwa i to jest bardzo groźne - powiedziała w "Kropce nad i" Joanna Senyszyn. Posłanka SLD krytykowała przyjęcie przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego papieskiego odznaczenia. Sędziego bronił Stefan Niesiołowski (PO), który podkreślał, że nie ma w tym nic złego.

"Daily Mail" pisze o "polskim obozie zagłady"

Określenie "polskie obozy zagłady" ponownie w mediach. Tym razem mylnego określenia używa portali brytyjskiego tabloidu "Daily Mail", opisując historię ostatniego żyjącego uciekiniera z obozu w Treblince, Samuel Willenberga.

Mały dron rozbił się w ogrodach Białego Domu. Znalazł się winny

Rzeczniczka Secret Service poinformowała w poniedziałek, że pewna osoba przyznała się do kierowania niewielkim dronem, który wleciał na teren Białego Domu i rozbił się o drzewo w południowo-wschodniej części silnie strzeżonego obszaru. Do incydentu doszło pod nieobecność prezydenta USA, który przebywa w Indiach.