Najnowsze

Najnowsze

Kto zastąpi ministrów i marszałka? Korowód nazwisk

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa - Błońska poinformowała w środę wieczorem, że nazwiska następców ministrów, którzy złożyli rezygnację poznamy dopiero w przyszłym tygodniu. Już teraz rozpoczęły się spekulacje, kto ich zastąpi.

10 zmiecionych. Nazwiska nowych ministrów już są

Na ręce premier Ewy Kopacz dymisję złożyli ministrowie Bartosz Arłukowicz, Andrzej Biernat, Włodzimierz Karpiński oraz wiceministrowie Rafał Baniak, Stanisław Gawłowski, Tomasz Tomczykiewicz. Ze stanowiska koordynatora służb specjalnych zrezygnował Jacek Cichocki, a szefa doradców premier Jacek Rostowski. Z funkcji marszałka Sejmu zrezygnował Radosław Sikorski. Ewa Kopacz zapowiedziała też, że nie podpisze sprawozdania prokuratora generalnego za 2014 r. i skieruje wniosek o odwołanie Andrzeja Seremeta. Kim są politycy, którzy żegnają się ze stanowiskami i jaki jest ich związek z aferą taśmową?

"Szczujnia ruszyła do walki"

- PiS ma swój złoty dzień, a szczujnia ruszyła do walki - powiedział w "Kropce nad i" Stefan Niesiołowski (PO), komentując falę dymisji ogłoszonych w środę przez Ewę Kopacz. - Jest mi przykro i smutno, że pod wpływem tego, co zrobił pan S., dochodzi do tak daleko idącej rekonstrukcji rządu (...). To jest też uginanie się przed PiS-em - ocenił z kolei Ryszard Kalisz.

Znaleziono 597 ciał w miejscu masakry dżihadystów

Z 12 zbiorowych grobów w Tikricie władze ekshumowały do tej pory 597 ciał - poinformował rząd Iraku. Tikrit leży na północy kraju, opanowanej latem ub. r. przez dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS), które oskarża się o masakrę uprowadzonych rekrutów.

"Obraz smutku i rozpaczy. Premier nie miała tego w planach"

To Zbigniew S., który upublicznił akta z afery podsłuchowej, napisał scenariusz, bo premier nie miała tego w planach - stwierdził w "Faktach po Faktach" były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który odniósł się do dymisji w rządzie i przeprosin premier Ewy Kopacz. Zdaniem Pawła Zalewskiego z PO, konsekwencje powinny być wyciągnięte rok wcześniej.

Rosjanie przetestowali "gazelę". Superszybka jądrowa osłona Moskwy

Na poligonie Sary-Szagan Rosjanie odpalili swoją najszybszą rakietę, która jest elementem tarczy antyrakietowej broniącej Moskwy. Pocisk 53T6 z wielką prędkością „trafił” w zadany punkt na niebie, gdzie w warunkach wojennych zdetonowałby głowicę jądrową i zniszczył nadlatujące w stronę stolicy wrogie rakiety.

"Aresztowanie żołnierza GRU uzasadnione". Sąd w Kijowie wydał werdykt

Sąd apelacyjny w Kijowie odrzucił skargę obrony aresztowanego kapitana rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Jewgienija Jerofiejewa, która wnioskowała o zmianę środka zapobiegawczego. Żołnierz walczył po stronie rebeliantów w Donbasie. Został zatrzymany w trakcie walk z armią ukraińską w obwodzie ługańskim.

Dymisje Arłukowicza, Karpińskiego i Biernata. Zrezygnuje też Sikorski. Będzie nowy prokurator generalny

Ministrowie: Biernat, Karpiński i Arłukowicz, wiceministrowie: Baniak, Gawłowski, Tomczykiewicz, a także prof. Rostowski złożyli rezygnacje - poinformowała na briefingu premier Ewa Kopacz. Dodała, że Radosław Sikorski zapowiedział, że rezygnuje z funkcji marszałka Sejmu. I przeprosiła wyborców za to, co usłyszeli na taśmach. Po briefingu Kancelaria Premiera przekazała na Twitterze, że Jacek Cichocki złożył rezygnację z funkcji koordynatora służb specjalnych.

"Następcy odwołanych ministrów już są". Nazwiska poznamy w przyszłym tygodniu

- Nazwiska następców odwołanych ministrów premier Ewa Kopacz ogłosi w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka szefowej rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Ewa Kopacz oświadczyła w środę, że dymisje złożyli ministrowie zdrowia, skarbu oraz sportu. Rezygnację z funkcji marszałka Sejmu złożył też Radosław Sikorski, z funkcji szefa doradców premiera odchodzi Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych - Jacek Cichocki. Kopacz oświadczyła, że nie przyjmie sprawozdania prokuratora generalnego za 2014 r. Decyzja ma związek z publikacją w internecie materiałów ze śledztwa z tzw. afery podsłuchowej.

Parlament Europejski: państwa UE muszą zachować jedność wobec Rosji

Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję, która wzywa Unię Europejską do wzmożonych wysiłków na rzecz zwalczania rosyjskiej propagandy, wpływów rosyjskich na skrajne partie w Europie oraz zachowania jedności w polityce zagranicznej wobec Rosji. Rezolucja, która nie jest dla UE zobowiązująca, została poparta przez 494 europosłów.

Syn przywódcy krymskich Tatarów skazany w Rosji

Sąd w rosyjskim Krasnodarze skazał Chajsera Dżemilewa, syna przywódcy Tatarów Krymskich Mustafy Dżemilewa, na pięć lat kolonii karnej za dokonane w 2013 r. na Krymie nieumyślne zabójstwo, przywłaszczenie i przechowywanie broni. Obrońcy skazanego twierdzą, że Rosja nie odpowiedziała na wniosek w sprawie jego ekstradycji na Ukrainę.

Nie tylko naloty. Francja skrycie wspiera Irak w inny sposób

Gdyby nas tam nie było, byłoby już po sprawie - stwierdził szef sztabu francuskich sił powietrznych generał Denis Mercier, mówiąc o wojnie z dżihadystami w Iraku i Syrii. Jego zdaniem naloty państw zachodnich i arabskich mają wielkie znaczenie, ale zaznaczył, że Francja ma znacznie większy wkład w wojnę z fanatykami, przekazując Irakijczykom informacje wywiadowcze.

Ucieczka starosty i nocna okupacja urzędu. W końcu podpisali porozumienie: teatr uratowany

Na łóżkach polowych i owinięci kocami - tak noc w będzińskim starostwie spędziła grupa ok. 50 aktorów, która protestowała przeciwko likwidacji jedynego w Zagłębiu teatru dla dzieci. Rezultat? Udało się zasiąść do rozmów i osiągnąć porozumienie. Teatr Dzieci Zagłębia znów będzie współfinansowany przez starostwo. Placówka podpisze nową umowę, bo tę, która obowiązywała przez 16 lat, starosta zerwał, uznając za "ułomną".

Mają własny kodeks, rytuały i cel. Syndykat Putina

Przez ostatnie 15 lat Władimir Putin zbudował w Rosji autorytarny system rządów, bezwzględny dla wszelkich przeciwników w kraju, agresywny na zewnątrz. Fasada współczesnej Rosji to wojujący nacjonalizm i dążenie do odbudowy wielkomocarstwowej pozycji. W rzeczywistości państwo Putina to państwo mafijne, a system rządów to przestępczy syndykat - przekonuje Brian Whitmore z Radia Wolna Europa. Jego celem jest trwanie u władzy, aby wciąż się bogacić. Jego istotą i głównym narzędziem jest zaś korupcja.

Dzieci uczyły się w soboty, już zaczęły wakacje. "Miały może trochę trudniej, ale teraz się cieszą"

Uczniowie trzech szkół podstawowych w Starachowicach (woj. świętokrzyskie) zaczęli wakacje o miesiąc wcześniej niż inne dzieci w Polsce. Chodziły jednak do szkoły przez cały rok w co drugą sobotę. Taką decyzję podjęli wspólnie rodzice, dyrekcja szkół i prezydent miasta. Była konieczna, aby przeprowadzić remonty. Kurator oświaty ma jednak poważne zastrzeżenia do takiego rozwiązania.

Putin tryska humorem we Włoszech. Tutaj poczuł się jak przywódca mocarstwa

Wizyta Władimira Putina we Włoszech upływa pod znakiem zapewniania o „specjalnych relacjach” pomiędzy Rzymem a Moskwą. Po rozmowach z premierem Włoch Matteo Renzim Rosjanin deklarował, że „sankcje (...) albo muszą zostać zniesione, albo zmienione”. Nie przejawiał jednak chęci do ustępstw w sprawie Ukrainy, obwiniając Kijów o kryzys. Renzi ze swojej strony starał się zająć polubowne stanowisko, zapewniając Putina między innymi o tym, że Włochy nie zamierzają bojkotować mundialu w Rosji.

Pędzą skuterami wodnymi na "pełnym gazie". "Stwarzają zagrożenie dla innych i dla siebie"

Z dobrodziejstw Warty korzysta coraz więcej poznaniaków. Muszą mieć się jednak na baczności, bo na rzece pojawiło się nowe zagrożenie. To "miłośnicy" skuterów wodnych, za nic mający przepisy w ruchu wodnym. Prują przez wodę z dużą prędkością, stwarzając zagrożenie nie tylko dla siebie samych, ale także dla innych użytkowników rzeki. - Patent żeglarski kupili najprawdopodobniej w internecie - mówią żeglarze i wodniacy, demonstrując na dowód film dokumentujący wyczyny właścicieli skuterów.

Posłowie ostro o wystąpieniu Seremeta. W czwartek głosowanie ws. komisji śledczej

- Zabrakło mi wypowiedzi prokuratora generalnego w kwestii najważniejszej, dotyczącej utraty zaufania do prokuratury - mówił po wystąpieniu Andrzeja Seremeta w Sejmie szef klubu PO Rafał Grupiński. W środę w południe prokurator generalny przedstawił informacje nt. ujawnienia akt ze śledztwa ws. tzw. afery podsłuchowej. Na czwartek zaplanowano w Sejmie głosowanie ws. powołania komisji śledczej w tej sprawie.

Rebelianci z Donbasu oddali i znów zabrali Ukrainie Krym. "Żyją w stresie"

W poprawkach do ukraińskiej konstytucji, które samozwańcze władze w Doniecku i Ługańsku zaproponowały władzom w Kijowie, widniała wzmianka, że „Krym jest integralną częścią Ukrainy”. Po nagłośnieniu sprawy w mediach, rebelianci zmienili zdanie i ogłosili, że „Krym jest częścią Rosji”. - Nie ma się co gniewać. Ludzie w Donbasie żyją w trudnej, stresującej sytuacji - komentował premier okupowanego półwyspu Siergiej Aksjonow.

Wyremontowali dworzec za 15 milionów, zapomnieli o niepełnosprawnych. "Komuś zabrakło wyobraźni"

Wyremontowany za niemal 15 mln złotych dworzec kolejowy w Legnicy (woj. dolnośląskie) miał być wygodny i funkcjonalny dla podróżnych. Jest, ale nie dla wszystkich, bo niepełnosprawnych i matki z wózkami od peronów dzieli 48 kamiennych schodów. Kolej ma pomysł na rozwiązanie problemu: 48 godzin przed podróżą trzeba powiadomić przewoźnika. Ten zorganizuje ekipę do przeniesienia wózka. - To brak wyobraźni - odpowiadają mieszkańcy.