Najnowsze

Najnowsze

Policjanci od tortur

Wymuszanie zeznań, bicie, kopanie i używanie paralizatorów wobec przesłuchiwanych. Z tych i innych zarzutów będą się tłumaczyć olsztyńscy policjanci. Do komendy wkracza prokurator i rozpoczyna śledztwo, a jej szef przeprasza i podaje się do dymisji.

Cena trzeźwości

Alkohol może od przyszłego roku zdrożeć i to sporo - prawie dwukrotnie. Za to cel szczytny - mamy mniej pić. Na taki pomysł wpadła UE. Polska to popiera i już pracuje nad zmianami. Tych jest całkiem sporo, bo nie tylko cena musi odstraszyć. Jak zachować trzeźwość Polaka?

UE i nielegalni imigranci

W magazynie "Polska i Świat" wracamy do tragedii na Morzu Śródziemnym. Liczba jest przerażająca, bo niedaleko Włoch utonęło ponad ośmiuset imigrantów z Afryki. UE szykuje plan - chce stworzyć system przejmowania nielegalnych przybyszy. Wtóruje jej w tym Polska - bo minister spraw zagranicznych już mówi, że musimy być gotowi do udziału w tej akcji. Jak ten problem widzą kandydaci na prezydenta?

Airbus dla armii

MON wybiera śmigłowce od Airbusa i zestawy Patriot od USA. Na razie tylko do testów, bo negocjacje cały czas trwają. Niebawem mają się skończyć, a polska armia ma podpisać kolejne, duże kontrakty. Kiedy zapadną decyzje i jak bardzo nowy sprzęt wart miliony wpłynie na modernizację w polskiej armii?

"Dwie prawdy" o polskich zbrojeniach i podwyżce cen alkoholu

We wtorkowym odcinku programu "Dwie prawdy" Roman Kurkiewicz i Jan Wróbel rozmawiali na temat ogłoszonego przez prezydenta Komorowskiego planu zakupów uzbrojenia dla polskiej armii. W drugiej części programu publicyści dyskutowali na temat pomysłu ustanowienia minimalnych cen za alkohol.

Wałęsa: jestem gotów promować w USA polską historię

- To jest domena państwa, a ja jestem na emeryturze. Ale oczywiście się nie uchylam, jestem gotów - powiedział w "Faktach po Faktach" Lech Wałęsa, zapytany o to, czy nie chciałby użyć autorytetu, jakim cieszy się poza granicami kraju do promowania polskiej historii. - Powinniśmy częściej mówić tu i ówdzie o własnej historii - dodał, komentując w ten sposób słowa dyrektora FBI o roli Polski w Holokauście.

Polsko-szwedzki "Intruz" startuje w Cannes

Debiut absolwenta łódzkiej Filmówki Magnusa von Horna "Intruz", ze zdjęciami nominowanego do Oscara za "Idę" Łukasza Żala, zostanie zaprezentowany w prestiżowej, niezależnej sekcji Quinzaine des Réalisateurs tegorocznego festiwalu w Cannes. To jedyna polska pełnometrażowa produkcja zakwalifikowana do udziału w tegorocznym festiwalu filmowym w Cannes. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej zostały ogłoszone filmy, które zostaną pokazane w tej sekcji.

Ktokolwiek widział...

Liczba dzieci i nastolatków, których zaginięcia zgłaszane są policji, gwałtownie rośnie. W ubiegłym roku takich przypadków było już ponad osiem tysięcy. Na szczęście zdecydowaną większość zaginionych szybko udaje się znaleźć. Z czego to wynika, co dzieje się z zaginionymi i w jakim wieku młodzi ludzie najczęściej znikają z domów? Między innymi na te pytania odpowiedzą teraz specjaliści, z którymi rozmawiał Maciej Warsiński.

Cena zaginięcia

Po zaginięciu najważniejsze jest pytanie: gdzie jest dziecko? Do dziś takiego spokoju mieć nie może ojciec zaginionego osiem lat temu Mateusza Żukowskiego. Ostatni raz widzieli go koledzy bawiący się z nim nad rzeką. Prokuratura podejrzewała więc, że chłopiec utonął. Ciała - ani w rzece, ani nigdzie indziej - jednak nie znaleziono. Od 2007 trwają dramatyczne poszukiwania, które dosłownie i w przenośni wiele rodzinę kosztowały.

Pościg

Jedną z pierwszych akcji poszukiwawczych w tym roku niemal na bieżąco relacjonowaliśmy na naszej antenie w ubiegłym tygodniu. Chodziło o dziesięcioletnią Maję porwaną sprzed swojego domu. Katarzynie Górniak udało się ustalić nowe fakty w tej sprawie. Między innymi: co porywacz robił w ostatnich miesiącach i dniach przed uprowadzeniem dziewczynki. Okoliczności porwania, przebieg poszukiwań i ich szczęśliwe zakończenie w jej relacji.

"Po co wam wybory, skoro żyjecie w kraju pozbawionym wolności?"

- Albo Andrzej Duda uczestniczy w farsie albo jesteśmy w kraju zniewolonym, pod okupacją. Wówczas, gdyby Andrzej Duda wygrał, byłby marionetką jakiegoś kondominium - powiedział w "Kropce nad i" Roman Giertych. Skomentował w ten sposób odśpiewanie przez uczestników sobotniej mszy na Wawelu pieśni "Boże, coś Polskę" z wersem proszącym o przywrócenie wolnej ojczyzny. - A pan uważa, że żyjemy w pełni wolnym i suwerennym kraju? - pytał Giertycha Adam Bielan.

Rosyjski sąd skazał neonazistowskich bojówkarzy

Sąd Obwodowy w Krasnogorsku niedaleko Moskwy skazał na kary dożywotniego pozbawienia wolności członków Bojowej Organizacji Rosyjskich Nacjonalistów (BORN) Maksima Bakłagina i Wiaczesława Isajewa, uznanych za winnych serii zabójstw z pobudek nacjonalistycznych.

"Po co wam wybory, skoro żyjecie w kraju pozbawionym wolności?"

- Jarosław Kaczyński uważa, że tylko taka Polska jest niepodległa, w której on jest premierem - powiedział w "Kropce nad i" Roman Giertych. Skomentował w ten sposób odśpiewanie przez uczestników sobotniej mszy na Wawelu pieśni "Boże, coś Polskę" z wersem proszącym o przywrócenie wolnej ojczyzny. Dyskutował z nim Adam Bielan (Polska Razem).

Wałęsa: jestem gotów promować w USA polską historię

- To jest domena państwa, a ja jestem na emeryturze. Ale oczywiście się nie uchylam, jestem gotów - powiedział w "Faktach po Faktach" Lech Wałęsa, zapytany o to, czy nie chciałby użyć autorytetu, jakim cieszy się poza granicami kraju do promowania polskiej historii. - Powinniśmy częściej mówić tu i ówdzie o własnej historii - dodał, komentując w ten sposób słowa dyrektora FBI o roli Polski w Holokauście.

"Zabójstwa były zamierzone, rozmyślne i okrutne". Pokazują Carnajewa ze środkowym palcem

W pierwszym dniu rozpoczętej we wtorek rozprawy, która ma zadecydować o wymiarze kary dla współsprawcy zamachu bombowego na uczestników maratonu bostońskiego 15 kwietnia 2013 roku Dżochara Carnajewa, prokuratura potwierdziła stawiane mu zarzuty. Prokuratura upubliczniła też zdjęcie Carnajewa pokazującego środkowy palec kamerze w celi sądowej. Zdaniem prokuratory ta zrobiona w lipcu fotografia ma świadczyć o tym, że mężczyzna nie zmienił się w więzieniu.

Minimalne ceny za alkohol?

Unia Europejska rozważa wprowadzenie cen minimalnych za alkohol. Wspólnota pracuje nad specjalną strategią antyalkoholową, która zakłada jeszcze zakaz reklamy, podniesienie akcyzy i monitorowanie międzynarodowej sprzedaży alkoholu. To przełożyłoby na cenę gotowych wyrobów - butelka najtańszego piwa kosztowałaby ok. 4 zł, a wódki 32 zł. - Cena ma zasadniczy wpływ na dwie grupy społeczeństwa - młodych ludzi i dla tych którzy piją nadmiernie - stwierdza w Tak Jest Krzysztof Brzózka z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Przeciwnym pomysłowi jest Leszek Wiwała - prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego, którego zdaniem skuteczniejsze byłoby sprecyzowanie grup ryzyka i skierowanie odpwiednich działań bezpośrednio do nich. To co jest obecnie proponowane dotknie wszystkich konsumentów - również pijących w sposób odpowiedzialny - stwierdza Wiwała.

157 metrów w dół, kilka godzin pod wodą i rekord. "Myślałem tylko o tym, żeby wyjść"

157 metrów – na taką głębokość zszedł Michał Rachwalski, który pobił rekord Polski w nurkowaniu głębinowym. We wtorek odbyło się otwarcie "kotliny uranowej", czyli podziemnej trasy turystycznej na terenie dwóch byłych kopalni uranu w Kowarach. Kopalnie są w dużej części zalane, a na ich terenie znajduje się najgłębsze nurkowisko w Polsce. To tam również pobito poprzedni rekord Polski w nurkowaniu głębinowym (132 metry). Jak przyznał sam śmiałek, najtrudniejszy był powrót na powierzchnię. Zajął mu on niemal 4 godziny. - W takich momentach myśli się tylko o tym, żeby wyjść - uśmiechał się po wypłynięciu.

W mundurach UCK przeszli granicę i zajęli posterunek

Około 40 uzbrojonych kosowskich Albańczyków w uniformach rozwiązanej Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UCK) okupowało w nocy z poniedziałku na wtorek mały posterunek policyjny na północy Macedonii. Policjantom powiedzieli, że chcą utworzenia państwa albańskiego.

Do Moskwy pojedzie jeszcze Castro

Przywódca Kuby Raul Castro będzie obecny na defiladzie w Moskwie 9 maja, upamiętniającej 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Poinformowała o tym przewodnicząca Rady Federacji, wyższej izby parlamentu Rosji, Walentina Matwijenko.