Najnowsze

Najnowsze

Poznańska opera wystawiła "Halkę" na Haiti. "Polonez to było dla nich duże przeżycie"

Artyści poznańskiego Teatru Wielkiego wystawili fragmenty "Halki" Stanisława Moniuszki w… haitańskiej miejscowości Cazale. Wioskę zamieszkują potomkowie polskich żołnierzy, wysłanych na wyspę przez Napoleona. Śpiewacy ze stolicy Wielkopolski i muzycy oraz tancerze z Haiti stworzyli unikalne przedstawienie, które stało się inspiracją przy tworzeniu poznańskiej wersji opery, która swoją premierę będzie mieć 26 czerwca.

Miller: marszałek senior uznał, że nie może przeciągać struny

Platforma Obywatelska czyniła wszystko, aby maksymalnie skrócić wypełnianie obowiązków przez marszałka Jerzego Wenderlicha - powiedział w "Jeden na jeden" szef SLD Leszek Miller. Dodał, że "marszałek senior uznał, że nie może przeciągać struny", dlatego musiał poddać pod głosowanie wniosek o powołanie nowego marszałka.

Niemiecki prezent zdziwił królową Elżbietę. "To ma być mój ojciec?"

Królowa Elżbieta II od wtorku przebywa z wizytą w Niemczech. Podczas spotkania z prezydencką parą Gaucków dostała kłopotliwy prezent. Otrzymała obraz, który ma przedstawiać ją jako małą dziewczynkę w zabawie z ojcem. Brytyjska monarchini skwitowała prezent pytaniem: "Czy to ma być mój ojciec?". Materiał "Faktów z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat.

Miller: marszałek senior uznał, że nie może przeciągać struny

Platforma Obywatelska czyniła wszystko, aby maksymalnie skrócić wypełnianie obowiązków przez marszałka Jerzego Wenderlicha - powiedział w "Jeden na jeden" szef SLD Leszek Miller. Dodał, że "marszałek senior uznał, że nie może przeciągać struny", dlatego musiał poddać pod głosowanie wniosek o powołanie nowego marszałka.

Szydło wygrywa w sondażu. "Muszę przekonać tych, którzy są zwolennikami Kopacz"

Sondaże sprzyjają Beacie Szydło. Ankietowani uważają, że to właśnie ona lepiej sprawdziłaby się w roli premiera niż Ewa Kopacz. Ale bój o zwycięstwo w jesiennych wyborach parlamentarnych dopiero się rozpoczyna. Kandydatkę PiS wspiera cała partia - Jarosław Kaczyński przypomina, że o szefowaniu rządowi nie myśli i prezentuje ekipę, która ma pomóc wygrać wybory parlamentarne.

Córka Whitney Houston zabrana ze szpitala. "Jest w rękach Boga"

Bobbi Kristina Brown, jedyne dziecko i spadkobierczyni majątku Whitney Houston, została przeniesiona ze szpitala do hospicjum - poinformowała rodzina. Tego samego dnia jej były chłopak został oskarżony o używanie wobec niej przemocy oraz kradzież. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Polityka przypomniała sobie o młodych. Przed wyborami

Sytuacja młodych ludzi w Polsce na tle rówieśników z Europy wypada mizernie. Blisko co czwarty z naszych 25-latków nie ma pracy, a ponad połowa ludzi do 35 roku życia mieszka z rodzicami. Do października wszystkie partie będą szczególnie zażarcie walczyć o ich głosy.

"Nie namierzamy prezydenta Hollande'a". Afera podsłuchowa

Sekretarz stanu John Kerry zapewnił w środę, że służby specjalne USA nie podsłuchiwały rozmów prezydenta Francji Francois Hollande'a, ani innych przedstawicieli władz tego kraju. Podkreślił jednocześnie, że Waszyngton nie szpieguje "przyjaciół".

Francja będzie inwigilować. Dla bezpieczeństwa

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę zezwalającą na inwigilację osób podejrzanych o terroryzm. Przeciw jej projektowi protestowały organizacje walczące o ochronę danych osobowych i prawo do prywatności.

Dwie kobiety i teka premiera

Sondażowe liczby przemawiają na korzyść Beaty Szydło - ankietowani raczej ją, niż Ewę Kopacz, wiedzieliby w roli premiera. Ale bój o stanowisko dopiero się rozpoczyna, a do jesieni pozostało sporo czasu. Kandydatkę PiS wspiera cała partia, a Jarosław Kaczyński przypomina, że o premierostwie nie myśli i prezentuje ekipę, która ma pomóc wygrać wybory parlamentarne.

Koncertowa klęska w Lublinie

Frekwencyjna porażka - koncert na stadionie w Lublinie okazał się organizacyjną klapą. Teoretycznie nic tego nie zapowiadało, bo artystą był znany Bob Geldof, a miejscem pojemny stadion. Ale zamiast 25 tysięcy widzów, według dziennikarzy były jedynie 2 tysiące i rozpoczęło się szukanie winnych.

Wakacyjnymi śladami Polaków

Pogoda jeszcze na to nie wskazuje, ale kalendarzowe lato już się zaczęło, a to oznacza, że niebawem masowo wyjedziemy na wakacje. W magazynie "Polska i Świat" ruszyliśmy śladami Polaków i sprawdziliśmy: gdzie odpoczywamy najczęściej, ile to kosztuje i czy wolimy odpoczywać w kraju, czy zagranicą.

Plaża była i się zmyła

Morze zabrało plażę w Mrzeżynie. Ta co roku znikała, ale przed sezonem wracała. Teraz jest inaczej i zamiast na plażę, turyści schodzą prosto do morza. Bez plaży pozostał spory problem i nadzieja, że nie odstraszy to wczasowiczów.

Zajęcia z wiedzy o kobiecie

Japonia i problem mężczyzn, który w przyszłości może stać się problemem całego kraju. Mają po 40 lat, doskonale radzą sobie w parcy, ale nie wiedzą co to seks. Wiedzę próbują nadrobić, a pomóc im w zerwaniu z celibatem mają specjalne warsztaty - a w nich nauka z kobiecego ciała.

Bój o młodych wyborców

Partie przed jesienią zwierają szeregi i stawiają na młodych. Gwarantują im nie tylko miejsca na listach, ale i szykują specjalnie dla niech program. Sprawdzamy kto i jak zamierza zadbać o często niezdecydowanych i zbuntowanych młodych wyborców.

Dwa światy

Gdy jedni leniwie opalają się na plaży inni na tę plażę wychodzą z morza, uciekając przed śmiercią. Grecka fala uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu - czyli szokująco kontrastowe widoki, których wcześniej tam nie było i których na pewno nikt nie reklamuje w wakacyjnych folderach. Turyści - także z Polski - przed przyjazdem na grecką wyspę Kos sprawdzają nie tylko prognozę pogody i kurs euro, ale też dane o tym - ilu można tam spotkać nielegalnych imigrantów, którzy drogą morską zdołali uciec od wojny lub głodu w swoich krajach. Potrzebują pomocy, na którą jednak ani Grecja ani zresztą cała Europa nie ma specjalnie pomysłu.

Port dla uchodźców

Polska może się okazać portem docelowym dla syryjskich chrześcijan. W kampanijnym ferworze nieco umknęła ta informacja, ale jest już zgoda rządu na przyjęcie 60 rodzin z Syrii - ogarniętej wyjątkowo brutalną wojną domową, na której islamscy terroryści też odcisnęli swoje piętno. Państwo polskie daje zgodę a pieniądze i konkretną pomoc chrześcijańscy uchodźcy dostaną od prywatnych osób i firm oraz kościelnych parafii. Łącznikiem i koordynatora tej całej akcji jest Polka syryjskiego pochodzenia.

Zmiana warty

Wszyskto już jasne, jest jeden główny powód dla którego Beata Szydło jest kandydatką na premiera.