Najnowsze

Najnowsze

Naprawili Zegar Heweliusza. Zniszczony czasomierz odzyskał gnomon i herby

Zegar poświęcony Janowi Heweliuszowi znów zachwyca. Czasomierz, który na co dzień stoi na skwerze im. Heweliusza właśnie odzyskał gnomon i herby, które skradli złodzieje. Z interaktywnej tablicy umieszczonej w jego sąsiedztwie odczytać można instrukcję obsługi czasomierza oraz ciekawostki dotyczące astronoma. Rekonstrukcja kosztowała 15 tys. zł.

Siostra króla Hiszpanii stanie przed sądem w styczniu

Infantka Cristina de Borbon, siostra króla Hiszpanii Filipa VI, ma stanąć 11 stycznia przed sądem oskarżona o oszustwa podatkowe. We wtorek dokumenty ze śledztwa w sprawie zdefraudowania przez księżnę i jej męża milionów ze środków publicznych trafiły do sądu.

Sondaż ws. Brexitu. Jest niespodzianka

Ponad połowa Brytyjczyków popiera pozostanie swego kraju w Unii Europejskiej niż opowiada się za opuszczeniem Wspólnoty - wynika z sondażu opublikowanego we wtorek przez dziennik "Daily Mail".

Cudzoziemcy będą mogli służyć w ukraińskiej armii

Ukraiński parlament uchwalił ustawę, która umożliwi cudzoziemcom i bezpaństwowcom służbę w wojsku. Ureguluje to status prawny osób bez obywatelstwa Ukrainy, które uczestniczą w walkach z prorosyjskimi separatystami w Donbasie.

"Atak na Turcję oznacza atak na NATO"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł Rosję, by nie niszczyła przyjaźni z Ankarą, bo może to Moskwę wiele kosztować. Jak podkreślił, Turcja nie będzie przyglądać się bezczynnie, jak rosyjskie samoloty naruszają jej przestrzeń powietrzną.

Putin dotrzymał obietnicy. Jesienne wybory odwołane

Prorosyjscy rebelianci na wschodniej Ukrainie poinformowali, że odkładają wybory samorządowe w swoich tzw. republikach ludowych na przyszły rok. Informację tę podała we wtorek ich agencja prasowa DAN. Przeciwko wyborom występowały władze w Kijowie i Unia Europejska, a po szczycie "czwórki normandzkiej" w Paryżu Petro Poroszenko mówił, że dostał od Władimira Putina obietnicę, iż wybory zostaną odłożone.

"Poszedł zdrowy na prosty zabieg, nie wrócił". Proces lekarzy po śmierci 23-latka

- To straszne, że na proces musieliśmy czekać aż pięć lat - mówiła łamiącym się głosem matka 23-letniego mężczyzny, który w 2010 roku w szpitalu Barlickiego miał operację przegrody nosowej. Zmarł, bo krew dostała się do płuc. Właśnie ruszył proces trzech lekarzy, którzy zdaniem prokuratorów przyczynili się do dramatu. Grozi im 5 lat więzienia.

Tak blisko jeszcze nie byli. Rosjanie na radarze F-16

W syryjskiej przestrzeni powietrznej doszło do najbliższego do tej pory spotkania Rosjan i Amerykanów. Pilot F-16 po raz pierwszy od rozpoczęcia operacji na Bliskim Wschodzie zobaczył rosyjski samolot na swoich instrumentach pokładowych - donosi NBC News.

51 tomów akt, 100 stron aktu oskarżenia. W grudniu ruszy proces Gawronika

16 grudnia w Sądzie Okręgowym w Poznaniu rozpocznie się proces byłego senatora Aleksandra Gawronika, oskarżonego o podżeganie do zabójstwa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary. O terminie rozpoczęcia procesu zdecydowano podczas technicznego posiedzenia sądu, które odbyło się we wtorek w Poznaniu. Gawronik odpowiadać będzie z wolnej stopy - w styczniu po wpłaceniu kaucji opuścił areszt śledczy.

Nieodkryta część "Riese" czeka na odwierty. Władze Walimia chcą własnych badań

Na nieodkrytej od kilkudziesięciu lat części projektu "Riese" wkrótce zostaną przeprowadzone odwierty. - W ziemi zrobimy 8 dziur - zapowiada eksplorator. Później w ruch pójdą kamery. Obraz z nich ma pokazać co tak naprawdę znajduje się pod ziemią. Tymczasem władze gminy Walim chcą wykonać badania georadarowe. Mają nadzieję, że i im "uda się coś namierzyć".

Jarosław Mikołajewski

Jarosław Mikołajewski – polski poeta, pisarz i tłumacz z języka włoskiego; jest również autorem książek dla dzieci, eseistą i publicystą. W latach 1983-98 był wykładowcą w Katedrze Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1998 pracuje w Gazecie Wyborczej. W latach 2006-2012 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Polskiego w Rzymie. W jego dorobku translatorskim są m.in. przekłady utworów Dantego, Petrarki, Michała Anioła, Leopardiego, Montalego, Ungarettiego, Luziego, Penny, Pavesego, Pasoliniego, Leviego. Z klasyki literatury dziecięcej przetłumaczył na język polski m.in. Pinokia Carla Collodiego (pt. Pinokio: historia pajacyka, wyd. 2011) i kilka utworów Gianniego Rodariego. Jego książki ukazały się we Włoszech, Holandii, USA, Ukrainie. Był tłumaczony ponadto na języki: albański, francuski, niemiecki, hiszpański, chorwacki, serbski, bułgarski, czeski, ukraiński, grecki, litewski, rosyjski. Otrzymał włoskie odznaczenia i nagrody: Stella della Solidarietà Italiana, Premio Nazionale per la Traduzione, Premio della Città di Roma, Premio Flaiano. 11 kwietnia 2014 został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Mają do Rosji wiele pytań, będą badać zdjęcia

Brytyjscy eksperci i dziennikarze skupieni wokół projektu Bellingcat twierdzą, że informacje rosyjskiego ministerstwa obrony w sprawie nalotów w Syrii są nierzetelne. Po atakach w Syrii obrońcy praw człowieka oskarżyli Rosję o bombardowanie obszarów, na których nie było islamistów. Kreml dementuje zarzuty w tej sprawie.

Córka usłyszała zarzut zabójstwa 86-letniej matki

Nawet dożywocie grozi 60-letniej kobiecie, która jest podejrzana o zabójstwo matki. Według śledczych córka brutalnie pobiła 86-latkę w nocy z czwartku na piątek w ich mieszkaniu w Gdańsku. Kobieta została tymczasowo aresztowana na 3 miesiące.

"Brat zabił brata". Usłyszał zarzuty, grozi mu dożywocie

Najpierw trzej bracia pili razem alkohol, potem się pokłócili. Wtedy jeden z nich miał nożem jednego zabić, a drugiego ranić. – Podczas przesłuchania nie przyznał się do winy – informuje prokuratura. Mężczyźnie grozi dożywocie.