Najnowsze

Najnowsze

Hongkong jak plac Tian'anmen. "Powinniśmy walczyć razem"

Dziesiątki tysięcy mieszkańców Hongkongu wzięło udział w czwartek w czuwaniu ze świecami. W ten sposób upamiętnili brutalne stłumienie studenckich protestów na pekińskim placu Tian’anmen w 1989 roku, przypominając przy okazji o własnej walce o demokrację.

Zagadkowy pomysł Rosjan. W sprawie Tu-160 nie mówią wszystkiego

Nagłośnione przez rosyjskie media deklaracje władz o "wznowieniu produkcji seryjnej" bombowców strategicznych Tu-160 są bardzo zaskakujące i zastanawiające zarazem. Jeden z rosyjskich ekspertów skwitował je słowami: "na Kremlu już nikt nie liczy pieniędzy”. Na papierze i zdjęciach Tu-160 imponują, ale w rzeczywistości są bardzo kłopotliwe i do niedawna nikt nawet nie spekulował na temat wznowienia ich produkcji.

Na partię Putina chce głosować co drugi Rosjanin

Gdyby wybory do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, odbywały się w najbliższą niedzielę, to wygrałaby je rządząca Jedna Rosja, zdobywając 49 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu moskiewskiego Centrum Jurija Lewady.

"To miała być zwykła bójka". Uderzył w twarz, zabił

- Nie sądziłem, że to może się tak skończyć. Zrobiłem krzywdę człowiekowi i jego rodzinie - mówi 23-letni łodzianin, który w zeszły weekend uderzył w głowę nieznajomego. Cios okazał się śmiertelny. Zdaniem śledczych, to późniejsza ofiara mogła sprowokować bójkę. Podejrzanemu grozi do 12 lat więzienia, ale na razie nie trafił za kratki.

Bamberki przeszły przez Poznań. Na głowie 4 kilogramy, w kieszeni telefon i bejmy

W Poznaniu trudno sobie wyobrazić procesję Bożego Ciała bez udziału bamberek, czyli niemieckich osadników, ubierają się w tradycyjne stroje. Najciekawszym elementem ubioru jest nakrycie głowy – ważący prawie 4 kg kornet. Bamberka sama nie jest w stanie się ubrać, musi jej ktoś pomóc. Cały proces zajmuje około godziny. Jednym z elementów stroju są własnoręcznie uszyte kieszenie. Kiedyś chowano w nich książeczki do nabożeństwa, dziś telefony komórkowe i bejmy, czyli pieniądze.

Biskupi w Boże Ciało. O in vitro, konwencji antyprzemocowej i związkach partnerskich

- Metoda in vitro jest niemoralna, nie do przyjęcia przez chrześcijan i przez ludzi szanujących fundamentalne prawo każdej ludzkiej istoty do życia - mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w czasie czwartkowych uroczystości Bożego Ciała w Krakowie. Kard. Dziwisz odniósł się także do konwencji antyprzemocowej. Z kolei metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz mówił w Warszawie o związkach partnerskich.

Już 75 ofiar tragedii na Jangcy. Statek będzie podniesiony

Chińskie władze poinformowały, że rozpoczną akcję podnoszenia statku pasażerskiego, który zatonął na rzece Jangcy z 456 pasażerami na pokładzie. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 75 - podaje agencja Reutera. Szanse na znalezienie żywych maleją. Na miejscu katastrofy protestują rodziny ofiar, które domagają się informacji w sprawie tragedii.

Papież spotka się z Władimirem Putinem

Watykan poinformował, że papież Franciszek przyjmie 10 czerwca prezydenta Rosji Władimira Putina. Według rzecznika Watykanu księdza Federico Lombardiego do spotkania dojdzie w środę po południu.

Egipt: Mursi skazany na śmierć, teraz wraca sprawa Mubaraka

Kolejny były prezydent Egiptu stanie przed sądem. Egipski sąd kasacyjny anulował w czwartek wyrok z listopada ubiegłego roku oczyszczający byłego prezydenta Hosniego Mubaraka z zarzutów współudziału w zabójstwie kilkuset demonstrantów podczas tłumienia antyrządowych protestów w 2011 roku.

Ekspert: chętnie korzystamy z pasów bezpieczeństwa, ale zapinamy je źle

Większość polskich kierowców i pasażerów korzysta z pasów bezpieczeństwa - wynika z danych m.in. policji. Jednak, jak mówi prezes Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Jacek Zalewski, problem w tym, że robią to nieprawidłowo, w efekcie czego pasy, zamiast chronić, powodują ciężkie obrażenia.

Coraz więcej ataków na Polaków w Irlandii Północnej

W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z wieloma atakami na Polaków - były to ataki słowne, ale też zaczepki, rzucanie kamieniami w okna domów czy poniżanie w miejscu pracy - mówi ambasador RP w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Witold Sobków.

Pod wodą i w powietrzu. Wrocław otwiera sezon na FlyBoard

Wrocławski WakePark otwiera sezon na sporty wodne i prezentuje flyboard - to specjalne buty pozwalające dokonywać niezwykłych ewolucji nad taflą jeziora. Dzięki specjalnej konstrukcji można robić salta, obroty i skoki nawet kilka metrów nad wodą. Ci, którzy choć raz próbowali swoich sił na flyboard mogą także poruszać się po wodzie i efektownie zanurkować. Wodnym ewolucjom przyglądała się reporterka TVN24.

Półnagi wszedł na drogę i kopnął w auto

Kaliscy strażnicy miejscy ujęli 24-latka, który półnagi wtargnął na jezdnię i kopnął jeden z przejeżdżających samochodów. Jak się okazało, był nietrzeźwy. Na razie został ukarany mandatem... za używanie wulgarnych słów. Konsekwencje mogą być większe, jeśli szkodę zgłosi właściciel auta.

Jaki margines pomiaru fotoradarów? "Wszystkie urządzenia mają jakieś granice błędu"

- Jest różnica pomiędzy tym, co widzimy na prędkościomierzu, a tym, co pokazuje GPS - powiedział na antenie TVN24 Emil Rau z TVN Turbo, który od kilku lat toczy walkę ze strażą miejską i montowanymi wbrew przepisom fotoradarom. W ten sposób skomentował rządowe plany zniesienia marginesu prędkości 10 km/h przy pomiarach prędkości. - Zniesienie tego progu doprowadziłoby do niepotrzebnych pyskówek - ocenił natomiast mł. insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Historyczny spór o cara. Wojna na pomniki

W stolicy Bułgarii wzniesiono ponad 6-metrowy pomnik cara Samuela Komitopula. Stoi obok cerkwi Mądrości Bożej (Św. Zofii), która dała imię miastu, i skromniejszego pomnika nieznanego żołnierza. Pomnik sofijski Samuela jest wyższy od analogicznego w Skopje.

Obrazy zbyt cenne, aby je wystawiać. Pójdą pod młotek

Decyzja irlandzkiej fundacji, by sprzedać na aukcji sześć obrazów, które czterokrotnie padały łupem złodziei i których od 20 lat nie wystawiano ze względu na ich wartość, wywołała w Irlandii oburzenie - pisze portal Art Market Monitor i gazeta "New York Times".