Najnowsze

Najnowsze

Najpiękniejsza biblioteka na świecie jest w Rumi

"Stacja Kultury" w Rumi podbiła serca międzynarodowego jury. Biblioteka, która znajduje się w budynku dworca kolejowego, wygrała międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards. To jedyna europejska placówka, która odniosła taki sukces w tej edycji. Dyrekcja biblioteki nie kryje dumy.

Widziało go 11 kamer monitoringu, ale "sprawcy nie wykryto"

Kierowca jeepa przejechał przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle. Nie przeszkadzało mu, że po pasach przechodził człowiek. Mieszkaniec Tychów nagrał zdarzenie i zgłosił się z filmem na policję. Pirata drogowego nie udało się jednak złapać, choć zarejestrowało 11 kamer monitoringu.

Lider opozycji "o aparycji urzędnika średniego szczebla". #PisząoPolsce i Petru

Magazyn "Politico" opisuje zmiany w prawie dotyczącym obrotu ziemią w Polsce i przestrzega przed możliwą katastrofą dla polskich rolników i hodowców, którzy mogą bankrutować w imię realizowanego przez rząd planu "ochrony polskiej ziemi". "Guardian" i agencja AP piszą o proteście historyków przeciwko planom ministerstwa kultury, które chce zmienić koncepcję ukończonego już prawie i "niezwykłego w światowej skali" Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a "Die Welt" pisze o Ryszardzie Petru – liderze polskiej opozycji parlamentarnej o aparycji "urzędnika średniego szczebla". #PisząoPolsce

Po kopalni został niszczejący wiadukt. Burzenie na koszt miasta

Wiadukt kiedyś służył kopalni, od dawna nie używany stanowił zagrożenie dla przemieszczających się pod nim kierowców i pieszych. Właściciel rozebrał jedną nitkę, do drugiej nikt się nie przyznawał. Miasto ją wyburzyło, ale nie ustało w poszukiwaniach właściciela.

Morze wyrzuciło substancję "przypominającą wosk"

Substancja, którą znaleziono na ponad 4-kilometrowym odcinku plaży pomiędzy Ustką a Orzechowem, to polietylen. Materiał ten służy do produkcji wyrobów z plastiku. Jak zapewnia straż pożarna, jest niegroźny dla ludzi i środowiska. - Nie wiadomo jeszcze skąd się tu wziął, ale możemy odwołać alarm i otworzyć plażę - zapowiedzieli strażacy.

Rolety w górę! Łódź ma być ładna i bezpieczna

Łódź planuje gruntownie odnowić swoje centrum. - Jak zastosujemy odpowiednie rozwiązania, to będzie nie tylko pięknie, ale też bezpiecznie - przekonują specjaliści z Politechniki Łódzkiej, którzy twierdzą, że do tego wcale nie potrzeba dodatkowych patroli policji. Wystarczą m.in. podniesione rolety...

Ułożyli ich ciasno w drewnianych skrzyniach. Ekshumowano już 997 żołnierzy

Archeolodzy ze Stowarzyszenia POMOST prowadzili prace ekshumacyjne na terenie starej nekropolii w Koźlu (woj. opolskie). W ciągu pięciu dni z ziemi udało im się wydobyć szczątki 304 niemieckich żołnierzy. Kilkunastu z nich odzyska swoją tożsamość. Był to kolejny etap prac prowadzonych w tym miejscu. W sumie, do tej pory, ekshumowano 997 wojskowych.

Prof. Davies: PiS jest najbardziej mściwym gangiem w Europie

Jarosław Kaczyński zachowuje się jak bolszewik i paranoiczny awanturnik. Jego "polityka pamięci" to ksenofobiczna próba napisania historii od nowa - brytyjski "Guardian" cytuje Normana Daviesa. Historyk skrytykował w ten sposób "politykę pamięci" PiS oraz pomysł, by połączyć dwa gdańskie muzea II wojny światowej.

Obama twardo o Rosji. Apel do europejskich sojuszników

Musimy utrzymać międzynarodowe sankcje przeciwko Rosji dopóki nie wdroży ona postanowień porozumień mińskich - powiedział Barack Obama w drugim dniu wizyty w Niemczech. Prezydent USA wygłosił w Hanowerze przemówienie na temat stosunków transatlantyckich.

Prof. Bugaj podpisał list byłych prezydentów. PiS: dziwna polityczna wolta

- Dziwię się prof. Bugajowi. Nie wiedzieć czemu, bardzo zaciekle nas atakuje - powiedział w poniedziałek Zbigniew Kuźmiuk. Eurodeputowany PiS skomentował apel podpisany m.in. przez Bronisława Komorowskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Wałęsę. Pod listem podpisał się także prof. Ryszard Bugaj, do niedawna członek Rady Programowej PiS.

Polska Kronika Faktowa 24.04.2016

Strzały w areszcie śledczym w Jeleniej Górze, coraz większe kłopoty z tworzeniem koalicji, apetyt przyszłych koalicjantów na rządowe fotele oraz jeszcze mocno lany poniedziałek. Czyta oczywiście Tomasz Knapik.

#Pamięć Absolutna 24.04.2016

W tym tygodniu dziennikarze przypominają najciekawsze wydarzenia z drugiej połowy kwietnia 2006 roku. Wśród nich między innymi metamorfozę Anny Kalaty oraz starcia słowne Andrzeja Leppera z Janem Rokitą i ze Stefanem Mellerem.

Bóbr spaceruje po osiedlu. "Czuje się jak u siebie"

- Król osiedla powrócił - mówi przewodniczący rady szczecińskich Gumieniec. Kolejnego bobra na porannym spacerze spotkała mieszkanka osiedla w drodze do pracy. Zwierzęta regularnie pojawiają się w centrum miasta, są gwiazdami filmików nagrywanych przez mieszkańców.

Wszystko, by powstrzymać Trumpa. Sojusz dwóch rywali

Ubiegający się o prezydencką nominację republikanów Ted Cruz i John Kasich ogłosili w niedzielę, że nie będą sobie wchodzić w drogę podczas nadchodzących prawyborów w niektórych stanach. Rywale zamierzają koordynować swoje strategie, aby powstrzymać groźniejszego przeciwnika, Donalda Trumpa.

Plantacja marihuany jak twierdza. Kamery na ścianach, psy przed drzwiami

Policja zlikwidowała plantację marihuany. Znajdowała się obok łódzkiej giełdy kwiatowej, żeby charakterystyczny zapach narkotyku mieszał się z innymi. Kompleks, w którym znaleziono 1300 roślin konopi chronił system kamer i dwa psy - podobne do amsfaffów. Zarzuty wytwarzania narkotyków usłyszało dwóch mężczyzn.

"Nie, nie staliśmy się państwem specjalnej troski"

- Nie chcę tego oceniać, mylą się w tej sprawie, mają fałszywy obraz tego, co się w Polsce dzieje. Mają też do tego prawo. Każdy ma prawo się również mylić - mówił w "Kontrwywiadzie" RMF FM Jacek Sasin (PiS) o liście podpisanym m.in. przez byłych prezydentów i legendy "Solidarności".

Ciężarówka zderzyła się z pociągiem

Do groźnego wypadku doszło na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Kamieniu Pomorskim. Ciężarówka wjechała pod przejeżdżający pociąg, jej 47-letni pasażer w ciężkim stanie został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala.

"Are You talking to Me?" Scorsese i De Niro świętowali 40-lecie "Taksówkarza"

Twórcy "Taksówkarza" świętowali 40-lecie obrazu na Tribeca Film Festiwal. To drugi, po skromnych "Ulicach nędzy", wspólny film Martina Scorsese i Roberta De Niro. Robert De Niro, wówczas już właściciel Oscara, namówił wytwórnię, by powierzyła projekt mało znanemu Martinowi Scorsese. W ten sposób powstało jedno z największych arcydzieł kina.