Najnowsze

Najnowsze

Media: chińskie rakiety na spornej wyspie

Chiny rozmieściły dwie baterie wyrzutni rakiet ziemia-powietrze na jednej z wysp spornego archipelagu Wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim - poinformowała we wtorek amerykańska telewizja Fox News, powołując się na władze USA i zdjęcia satelitarne.

Jest relacja świadka. Kardynał Wyszyński pomagał ratować Żydów

Jak informuje "Rzeczpospolita", kardynał Stefan Wyszyński był podczas wojny zaangażowany w pomoc Żydom. Historycy już od dawna podejrzewali, że prymas pomagał w ukrywaniu osób narodowości żydowskiej, jednak nie było co do tego pewności, a sam Wyszyński nigdy się na ten temat nie wypowiadał.

Morawiecki: Lech Wałęsa miał agenturalną przeszłość. To oczywiste

- Dla oczyszczenia tej atmosfery zawsze optowałem za tym, aby te papiery ujawnić i przeprowadzić lustrację dla dobra tych osób, bo one uwolniłyby się od swoich "trzymających" - powiedział w "Jeden na jeden" wicepremier Mateusz Morawiecki. Odniósł się w ten sposób do informacji, że IPN odzyskał od wdowy po gen. Czesławie Kiszczaku dokumenty, które mają dotyczyć TW "Bolka".

Bomby kasetowe spadają na miasto. W powietrzu Rosjanie

W ramach ofensywy na północy Syrii Rosjanie i reżim przeprowadzają zmasowane naloty na pozycje rebeliantów. Na nagraniach wyraźnie widać, że na miasta spada amunicja kasetowa, podczas gdy w powietrzu są rosyjskie samoloty Su-34. Syryjska opozycja i organizacje humanitarne oskarżają Rosjan, że zabijają w ten sposób więcej cywilów niż bojówkarzy.

Dziś wyrok w sprawie Nangar Khel. Odwoływała się prokuratura i obrońcy

Izba Wojskowa Sądu Najwyższego ma dziś ogłosić wyrok w sprawie apelacji oskarżenia i obrony ws. zdarzeń z Afganistanu. W sierpniu 2007 r. w wyniku prowadzonego przez polskich żołnierzy moździerzowego i maszynowego ostrzału przysiółka Nangar Khel, zginęło 6 Afgańczyków, a trzy kolejne osoby zostały ranne. Sąd I instancji skazał podsądnych za złe wykonanie rozkazu. Apeluje i prokuratura, i obrona.

"Nie oddawajcie życia w ręce handlarzy narkotykami"

Papież Franciszek wezwał we wtorek młodzież Meksyku, by nie oddawała życia w ręce handlarzy narkotykami. Podczas spotkania w mieście Morelia powiedział, że "zagrożeniem dla nadziei jest to, że ktoś daje ci odczuć, że jesteś drugiej, jeśli nie czwartej kategorii".

Dwa dni rozmów, komunikat bez konkretów

Zakończone we wtorek spotkanie na szczycie przywódców USA i 10 krajów należących do Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) nie przyniosło uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie sporów z Chinami na Morzu Południowochińskim.

Putin w Syrii "postawił na złego konia"

Zaangażowanie Rosji w Syrii świadczy o słabości reżimu prezydenta Asada, a prezydent Rosji Władimir Putin postąpiłby lepiej, gdyby przyczynił się do politycznego rozwiązania konfliktu - oświadczył we wtorek prezydent USA Barack Obama na konferencji prasowej.

"Doskonała sekretarz stanu" bez poparcia Obamy

Prezydent Barack Obama odmówił opowiedzenia się po stronie któregokolwiek z dwojga kandydatów walczących o nominację prezydencką Demokratów. Wyraził też przekonanie, że prezydentem USA nie będzie miliarder Donald Trump bo ufa, że Amerykanie wiedzą, iż to "poważna praca".

Austria wprowadza limity przyjęć, Chorwacja wysyła policję na granicę

- Z powodu utrzymującego się napływu uchodźców i migrantów ekonomicznych Austria zaostrzy kontrolę na swej południowej granicy oraz wprowadzi godzinowe i dzienne limity wpuszczanych osób - poinformowała we wtorek minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner. W związku z tą decyzją większą liczbę policjantów na granicę z Serbią wysłała Chorwacja.

"IPN powinien jak najszybciej zbadać te dokumenty i ujawnić opinii publicznej"

- Dokumenty, których sprzedaż IPN-owi zaproponowała wdowa po Czesławie Kiszczaku, mogą mieć bardzo różny charakter, ich wartość trudno ocenić - powiedział historyk prof. Andrzej Paczkowski. Dodał, że pewna część dokumentów z czasów PRL trafiła w prywatne ręce. Profesor Wojciech Roszkowski stwierdził z kolei, że dokumenty przejęte przez IPN powinny zostać jak najszybciej zbadane i ujawnione opinii publicznej.

Stan wyjątkowy we Francji znów przedłużony

Parlament Francji przegłosował we wtorek przedłużenie do 26 maja stanu wyjątkowego wprowadzonego po zamachach w Paryżu z 13 listopada 2015 roku, w których zginęło 130 osób. Propozycję w tej sprawie rząd zaakceptował już na początku lutego.

Turcja: brutalna ofensywa Rosjan ma wesprzeć milicje Kurdów

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że operacja syryjskich wojsk na północy kraju, wspieranych przez Rosję, ma na celu stworzenie korytarza dla kurdyjskich milicji. Potępił też kraje krytykujące Ankarę za ostrzeliwanie tych milicji w Syrii.

Jaceniuk ocalał. Porażka Poroszenki w głosowaniu nad losem premiera

Rada Najwyższa Ukrainy nie zatwierdziła rocznego sprawozdania z działalności rządu premiera Arsenija Jaceniuka, jednak nie wyraziła – jak oczekiwano – wotum nieufności dla jego gabinetu. Tym samym sugestia prezydenta Petra Poroszenki, by premier złożył swój urząd, nie doczekała się realizacji.

Islamista uczył ścinać więźniów, gdy jego głowa "nagle eksplodowała"

Brytyjski komandos z formacji SAS trafił w głowę terrorystę, który właśnie uczył innych bojowników ścinania głów jeńcom, poinformowały media na Wyspach Brytyjskich. Do zdarzenia miało dojść podczas jednej z misji sił specjalnych przeciwko bojownikom tzw. Państwa Islamskiego w północnej Syrii.

Zmiany w konstytucji w obronie dobrego imienia Polski? "Boimy się, że to podstęp"

Dziś nie ma potrzeby zmieniać konstytucji. Boimy się, że to jest podstęp i PiS przy tej okazji zamierza wprowadzić kilka innych zmian - powiedział w "Kropce nad i" Cezary Grabarczyk (PO). Odniósł się w ten sposób do propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości, które chce zapisać w ustawie zasadniczej, że "dobre imię RP i narodu polskiego podlega ochronie prawnej".

"To było szalone". Dave Stewart o związku z Annie Lennox i nie tylko

Dave Stewart opublikował wspomnienia, które wbrew pozorom nie opisują historii związanych z zespołem Eurythmics. To przede wszystkim przestroga przed ciemną stroną branży muzycznej. Dużo w niej historii z narkotykami i przygodami seksualnymi w tle. Stewart wyznaje również, że to, co przeżył wraz z Annie Lennox "było szalone".

"W głowie się nie mieści, że minister Błaszczak mówi, że nie miał o sprawie pojęcia"

Żądanie dymisji ministra Mariusza Błaszczaka jest uzasadnione - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Kalisz, były szef MSWiA. Obecny szef tego resortu jest krytykowany po tym, jak z funkcji komendanta głównego policji zrezygnował insp. Zbigniew Maj. - Maj był dobrym policjantem kryminalnym, ale do bycia szefem policji potrzeba doświadczenia i czystej karty - ocenił gen. Adam Rapacki.

Pierwsze uderzenie Holendrów w Syrii

Holenderskie samoloty bojowe F-16, po raz pierwszy od przystąpienia tego kraju do operacji prowadzonej przez USA, zbombardowały cele tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Syrii - ogłosiło we wtorek ministerstwo obrony Holandii.

Gross straci order? Śpiewak: czuć zapach nagonki antysemickiej 1968 roku

- Jest autorem niezwykłych antologii. Napisał szereg ważnych książek, w tym książkę o Jedwabnem. Jego dokonania mają olbrzymie znaczenie - mówił w "Tak jest" prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, o Janie Tomaszu Grossie. Nawiązał w ten sposób do spekulacji, czy prezydent Duda odbierze Grossowi Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP. - Jego książki to prace publicystyczne, nie naukowe. Kłamał m.in. o mordzie w Jedwabnem - odpowiedział Zbigniew Girzyński, historyk, były poseł PiS.