Najnowsze

Najnowsze

"Nie reprezentujecie Wrocławia". List ludzi kultury po spaleniu kukły Żyda

"Jest was bardzo mało skrajni nacjonaliści, i nie reprezentujecie Wrocławia, ani Boga, ani Honoru, ani Ojczyzny" - napisali twórcy Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w liście otwartym do mieszkańców miasta. To reakcja na protest narodowców, którzy 18 listopada na Rynku spalili kukłę Żyda i flagę Unii Europejskiej. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura.

Arsenał broni w Molenbeek, "kluczowy podejrzany" w areszcie. "Zagrożenie zamachami" w Brukseli

W imigracyjnej dzielnicy Molenbeek antyterroryści odkryli w jednym z mieszkań arsenał broni, substancje chemiczne i ładunki wybuchowe - podają w sobotę belgijskie media. To właśnie dlatego władze zdecydowały się podnieść stopień zagrożenia terrorystycznego do najwyższego. Belgijskie służby nieoficjalnie przyznają, że terroryści szykowali się do zamachów na taką skalę jak te w Paryżu. W sobotę w Brukseli nie działa metro, zamknięte są centra handlowe i niektóre muzea.

Dyrektor teatru do ministra kultury: apeluję, aby pan ustąpił ze stanowiska

- Ludzie nie wiedzą przeciwko czemu protestują. Proponuję, by najpierw obejrzeli spektakl - mówi dyrektor Teatru Polskiego w którym w sobotni wieczór odbędzie się premiera przedstawienia "Śmierć i dziewczyna". Sztuka od początku budzi emocje. Wszystko dlatego, że na scenie mają pojawić się aktorzy porno, a widzowie mają zobaczyć seks na żywo. Minister kultury chciał, by wstrzymać przygotowania do premiery.

Śledczy pracują nad sprawą kradzieży szczątków ludzkich

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie chce wyjaśnić, kto i po co okrada groby ze szczątków pochowanych w nich ludzi. Tylko w tym roku odnotowano kilka takich przypadków. Śledczy chcą m.in. ustalić, czy makabrycznych kradzieży dokonuje ta sama osoba, czy różni sprawcy. Dlatego chcą sprawdzić akta podobnych spraw z Gdyni, Elbląga i Lęborka.

20 lat od porozumienia z Dayton. Bośnia jest karykaturą państwa

Zaczęło się 4 kwietnia 1992 roku od strzałów w Sarajewie. Przez kolejne 3,5 roku wojna w Bośni pochłonęła ponad 100 tys. ofiar, a setki tysięcy zostały ranne, wypędzone z domów i na zawsze ich pozbawione. 21 listopada 1995 roku koszmar nie dobiegł końca, ale podpisane tamtego dnia w Dayton porozumienie pokojowe zamknęło najstraszniejszą kartę historii współczesnej Europy. 20 lat później podzielona wtedy między trzy zamieszkujące ją narody Bośnia wciąż jednak cierpi.

Niedźwiedzie już nie straszą turystów w Zakopanem. Wróciły w góry

Niedźwiedzia rodzina, która w październiku odwiedziła jeden z pensjonatów w Zakopanem, wróciła już w Tatry – informuje Tatrzański Park Narodowy. Mieszkańcy Zakopanego już od jakiegoś czasu informowali, że drapieżniki podchodzą blisko ludzkich siedzib – głównie dlatego, że szukały resztek jedzenia w śmietnikach.

"Dzisiaj jest sprzątanie po masakrze na Trybunale"

"Zamach na Trybunał został dokonany w czerwcu. Wtedy zabrakło głosów ekspertów i autorytetów prawniczych". W ten sposób prezydencki minister Krzysztof Szczerski odniósł się do krytycznych głosów wobec uchwalonej w ekspresowym tempie nowelizacji ustawy o TK. Opozycja z kolei twierdzi, że PiS dokonało "skoku na Trybunał".

Szczecin: policja zabezpieczyła 7 kg marihuany

Funkcjonariusze szczecińskiego CBŚP wspólnie z celnikami zatrzymali mężczyznę, który transportował na terenie regionu duże ilości narkotyków. Zabezpieczyli w sumie ponad 7 kg marihuany. Podejrzany usłyszał już zarzuty i decyzją sądu trafił do aresztu.

Stanął płot, potem dostali wezwanie do zapłaty. Ćwierć miliona za chodzenie po podwórku

- Zostaliśmy odcięci od świata – skarżą się mieszkańcy kamienicy przy ulicy Chopina w Sopocie. Starsi, schorowani ludzie, rodzice z dziećmi, wszyscy bez wyjątku, żeby dostać się do domu, muszą wspinać się po stromych schodach. Drogę przez podwórko przegrodził bowiem płot. Właściciel budynku, który go postawił, rozmawiać o sprawie nie chce. Zamiast tego żąda prawie 250 tys. za chodzenie przez "jego" chodnik.

"Ze współpracą służb w Europie nie jest najlepiej"

Informacje nie są wymieniane pomiędzy poszczególnymi krajami i to trzeba naprawić - mówił w sobotę szef MSWiA Mariusz Błaszczak, przekonując, że pomiędzy europejskimi służbami specjalnymi nie ma dziś należytej współpracy. Zaprzeczył też, by unijni szefowie MSW rozważali wprowadzenie "ministrefy Schengen", w której zabrakłoby Polski.

Znów paliły się samochody w Gdańsku. Auta obejrzy biegły

Niespokojna noc dla mieszkańców Wrzeszcza. W nocy płonęły tam dwa auta. W oplu nadpaliły się siedzenia, ale mniej szczęścia miał właściciel renault, które całe zajął ogień. Oba auta obejrzy biegły z zakresu pożarnictwa. Ma on określić przyczynę pożaru.

Kłótnia o spektakl "Śmierć i dziewczyna". Wymiana zdań pomiędzy ministerstwem a urzędem marszałkowskim

Ministerstwo kultury w liście do marszałka woj. dolnośląskiego pisze, że oczekuje jego reakcji i wstrzymania przygotowań do sobotniej premiery spektaklu "Śmierć i dziewczyna" we wrocławskim Teatrze Polskim. Rzecznik marszałka odpowiada, że urząd nie zamierza w żaden sposób ingerować w wolność wypowiedzi artystycznej, a środowiska katolickie zapowiadają protesty.

Helikopter rozbił się na lodowcu. Zginął pilot i 6 turystów

Na lodowcu Fox w Nowej Zelandii rozbił się w sobotę śmigłowiec z turystami. Jak poinformowała tamtejsza policja, zginęło siedem osób, czyli wszystkie znajdujące się na pokładzie maszyny. Sześć z nich to turyści - czterech Brytyjczyków i dwóch Australijczyków.

Glony zwalczą raka? U myszy się to udało

Jest nowy pomysł na walkę z rakiem. Chorobę zwalczyć mają glony. Będą transportowały leki niszczące komórki nowotworowe. Eksperci już zacierają ręce, bo wierzą, że ta metoda ma wielki potencjał. [Materiał magazynu "Polska i Świat"]